Shqipëria, vendi i parë në Europë për vdekshmërinë foshnjore më të lartë

December 26, 2017 12:17

Shqipëria, vendi i parë në Europë për vdekshmërinë foshnjore më të lartë

Shqipëria renditet në vend të parë për nivelin më të lartë të vdekshmërisë së fëmijëve nën 5-vjeç, kjo në rang europian.

Kjo renditje është bërë nga Banka Botërore, e cila për këtë mblodhi të dhëna nga agjenci si, UNICEF, Organizata Botërore e Shëndetësisë, divizioni i popullsisë në Kombet e bashkuara dhe portali childmortality.org.

Nga të dhënat rezulton se vdekshëria e fëmijëve nën 5 vjeç në vitin 2016 ishte 14 për 100 lindje. Pas Shqipërisë është Maqedonia ajo e cila ka nivel relativisht të lartë të vdekshmërisë së fëmijëve nën 5 vjeç, 12 për 1000 lindje.

Niveli i vdekshmërisë në vend është sa dyfishi i vdekshmërisë së fëmijëve në Serbi dhe Bosnje, dhe sa trefishi i vdekshmërisë së fëmijëve në Malin e Zi.

December 26, 2017 12:17
Komento

4 Komente

 1. Fale politikave te djallit December 26, 14:46

  Fale politikave antishqiptare ne pushtet dhe emisareve te huaj aleate .
  E

  i vetmi kusht ,i pranimit te Shqiperise ne BE -eshte ,Hyjra si Skelet !!!

  Reply to this comment
 2. info analitike December 26, 16:34

  Shendetesia e rilindur nga suksesi ne sukses.

  Reply to this comment
 3. A December 26, 20:06

  Keto jane lajme nga “”REFORMAT e SUKSESHME”” te mender EDI RAMES ne fushen e shendetesise.
  Shume shpejte Shqiperia nga reformat e ketij plehu do te kete vetem 12(DYMBEDHJETE) Spitale Rajonale edhe keto cope cope, te tjerat do te mbyllet.
  I bie qe p.sh. nje banor nga Delvina, Saranda, Himara ne shtrohet ne Spitalin e Vlores, ne zonen ku eshte ky pizevengu deputet. Eshte vetmi si person ne bote dhe hyne ne Librin Gines per Pallavra, Broqkulla dhe Demagogji. Eshte nje mashtrues ordiner. Te na rroje Rilindja e PS-se e tij me mashtrime.

  Reply to this comment
 4. foti December 27, 09:03

  Nuk mund te oriteshin shifra te tjera me keto politika antishendet te ketyre 27-te viteve.Te na roje babezia e politikaneve pas 1990-tes.Edhe ne kohen e zogjit te pare duhet te kete qene me e ulet.Ky eshte sherbim popullor.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim