Gallup: Singapori, vendi më i sigurt në botë, ja ku renditet Shqipëria

July 27, 2018 10:10

Gallup: Singapori, vendi më i sigurt në botë, ja ku renditet Shqipëria

 

Më shumë se dy në çdo tre njerëz në mbarë botën thonë se kanë besim tek policia e tyre lokale (69%) dhe ndihen të sigurt të ecin vetëm gjatë natës në vendet ku jetojnë (68%).

Por, situata nuk është e tillë në të gjithë shtetet. Sipas studimit të fundit të Gallup, me të dhënat e vitit të shkuar, një në tetë njerëz në botë (13%) thonë se u është vjedhur një pasuri atyre vetë ose një anëtari tjetër të familjes gjatë 2015 dhe 5% thanë se ishin sulmuar.

Sipas Indeksit të Ligjit dhe Rendit të Gallup për 2017, Shqipëria renditet e 78 në botë për sigurinë.

Sa më i lartë rezultati, aq më e lartë është përqindja e popullsisë që raporton se ndihet e sigurt. Ne jemi të fundit në Ballkan, me rezultatin më të ulët, në këtë listë kryeson Serbia e 82, Bosnja e Hercegovina e 80-a, Mali i Zi i 79-ti.

Rezultati i indeksit për botën në 2017 ishte 81 nga 100 e mundshme. Tetëdhjetë e gjashtë vende shënuan rezultate më të ulëta se kjo mesatare, sipas raportit.

Vendet që shënuan më të larta apo të ulëta në indeks, mbetën të pandryshuara që nga viti 2016.

Shifrat në mbarë botën tregonin për 97 në Singapor, që kryeson listën si më i sigurti, në më të ulëtën prej 44 në Venezuelë.

Në shumicën e vendeve të zhvilluara ekonomikisht me sundim të fortë të ligjit, shumica e banorëve thonë se ndihen të sigurt duke ecur vetëm gjatë natës. Kjo përgjigje është pothuajse universale në Singapor në 94% dhe në krye të 80% në shumë vende të Evropës Perëndimore. SHBA është shumë më poshtë në listë, në 72%.

Raporti i Ligjit dhe Rendi Global i Gallup-it 2018 u ofron udhëheqësve një përditësim mbi progresin që vendet po bëjnë drejt arritjes së Qëllimit të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara “Për promovimin e shoqërive të drejta, paqësore dhe gjithëpërfshirëse” dhe thekson ato vende që kanë nevojë për ndryshime të menjëhershme në termat e sigurisë.

l.h/ dita

July 27, 2018 10:10
Komento

2 Komente

 1. MH July 27, 12:19

  Iku koha kur Shqiperia ishte vendi ma i garantuem ne gjithe boten me qetesine,lirine e vet.Ashtu sic dilnin rrezultatet e votimeve te asaj periudhe 99.99% po kaq ishte e garantume qetesia dhe jeta e individit.Ku njeriu i asaj kohe qofte dhe femen mund te shetiste ne kembe gjithe shqiperine me kushte qe te mos pesonte gje nga kafshet,zvarraniket ku vetem nga keto mund ti vinte vdekja.
  Shkurt:
  Shqiperia e sistemit monist kishte te garantume jeten e njeriut mbi 100% te sigurt.
  Demokracia na perfundoi ne vendin e 78 per siguri jete.
  Kurr nuk e kam sipatizue me kaq bindje sistemin monist.Por tue pa rrealitetin demokratik ma iponon ta mburr aspak me pasion por vetem e vetem nepremjet fakteve dhe argumenteve qe perjetojm te sotmen tue e krahasue me te djeshmen.
  Shkurt:
  Ai sistem ishte nga ma humanet qe njeh historia boterore.Pavarsisht nivelit ekonomik.Erdhi nga merhumi mbret me pishe e kandil dhe e coi ne ndricim elektrik 100% te te gjithe teritorit prej 28 .700 km/2.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 July 27, 13:24

  rrotullo e rrotullo askund nuk jepet përqindja për shqipërinë!e fundit në ballkan,mali i zi 79,shqipëria e 78,por asnjë lloj përqindje si për të tjerët!!
  fantastik jeni ju gazekarucët e medjes së pjerdhur shqiptare!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?