Shqiponjat e Lulit-kanë pendë pate!

July 8, 2016 16:45

Shqiponjat e Lulit-kanë pendë pate!

Listën për tri ditë,
e ndreqi Belgjika,
u thafshi me rrënjë,
o gojët e liga!

Kaq është fare pak,
dreq-o more dreq,
që u lumturove,
nga lajmi i keq!

Lart e ngritët zërin,
e asaj muzike,
se vendi përballet,
me masa drastike!

Lumi dhe armiku,
kurrë s’bëjnë gjumë,
një armik i vendit,
ç’do thoshte më shumë?!

C’do thoshte më shumë,
nga Ristan rospia,
se një vënd i frikshëm,
është Shqipëria!

Dhe qënkemi futur,
në të zezën listë,
mos ketë investime,
të mos vinë turistë!

U thoni turistëve,
bëni hesap kokën,
për këto pisllëqe,
Meta u jep rrogën!

U jep rrogë të madhe,
gjithë maskarenjve,
rroga që i nxjerr,
taksë e fukarenjve!

Ka edhe që hedhin,
mbi Atdheun gurë,
po të tillë palaço,
s’kemi hasur kurrë!

S’kemi hasur kurrë,
Made In Ristani,
që e do Atdheun,
si Afganistani!

Dhe më keq akoma,
e do si Sirinë,
meqë Edi Rama,
e ka qeverinë!

Vetëm qeverinë,
ëndërron kjo bandë,
ndaj bën ndyrësisht,
këtë propagandë!

Të dukemi keq,
në sytë e gjithë Botës,
ç’heq e zeza shqipe,
në gojën e Nokës!

Një ketër i vockël,
ndihet si ariu,
kur rrokëzon fjalët,
si baba Saliu!

I rrokëzon fjalët,
si i handakosur,
në bash të Kuvendit,
mjerim i pasosur!

Po them se Rilindja,
nuk ka dhe shumë faj,
se me injorancën,
s’luftohet kollaj!

Me një injorancë,
që nuk njeh kufi,
duhet-injorant,
të bëhesh dhe ti!

Mund të mos i marrësh,
vërtetë seriozisht,
po mund që t’i tallësh,
si njerëz me bisht!

Asnjëherë idiotit,
s’i vihet sinori,
thjesht duhet ta kthesh,
në objekt humori!

Në objekt humori,
tallje dhe gallate,
shqiponjat e Bashës,
kanë pendë pate!

July 8, 2016 16:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*