Janë shqiptarët dhe grekët “dy popuj miq” siç thoshte Enveri?

October 28, 2018 22:11

Janë shqiptarët dhe grekët “dy popuj miq” siç thoshte Enveri?

Ndër 71 vëllimet e veprave të Enver Hoxhës është dhe ‘Dy popuj miq’, një libër mbi marrëdhëniet greko-shqiptare.

James Pettifer, ekspert për Ballkanin Jugor, profesor në Universitetin e Oksfordit thotë se në fakt nuk bëhet fjalë për dy popuj miq.

Pettifer është autor i një numri të madh librash të njohura për lexuesin shqiptar si “Çështja shqiptare – riformësimi i Ballkanit’, “Shqipëria nga anarkia tek një identitet ballkanik” (bashkë me Miranda Vickers), etj

 

Nga libri ‘Grekët’ botuar nga Iceberg dhe përkthyer nga Xhevdet Shehu, botuam në DITA fragmentin e mëposhtëm:

“…Në dhjetor 1990 aparati i shtetit policor në kufirin midis Shqipërisë dhe Greqisë u zhbë dhe, gati të gjitha rojet e armatosura u tërhoqën nga zona e kufirit rreth Kakavijës. Deri atëherë, çdo shqiptar që përpiqej të dilte nga vendi që prej 1945-ës pushkatohej pa një pa dy dhe kufiri mbrohej nga tela me rrymë elektrike.

Rezultati i menjëhershëm ishte një valë refugjatësh varfanjakë shqiptarë pa asnjë kacidhe që shkuan në Greqi. Në fillim ata u mirëpritën nga grekët vendorë, të cilët siguruan ushqim për gojët e uritura dhe këpucë për të zbathurit.

Por, ndërkohë që valët vinin herë pas here përgjatë muajve vijues, bujaria dhe toleranca filluan të shteronin. Veprimtaria policore greke ishte e vendosur, për të mos thënë brutale në disa raste, me vdekje refugjatësh shqiptarë dhe ka patur akuza të panumërta për dhunime të të drejtave të njeriut.

Ishte një përvojë e çuditshme të ishe dëshmitar i valës fillestare në dhjetor 1990 dhe janar 1991, kur shpirtra të humbur mbërrinin për t’u endur nëpër rrugët greke. Njerëz të vegjël e të irnosur nga rrugët malore, ishin të veshur me rroba 30 apo më shumë vjet të dala jashtë mode dhe ngjanin se vinin nga një botë tjetër.

Për shqiptarët, që dilnin nga një varfëri dhe izolim 45-vjeçar, dyqanet e vogla të qytezave provinciale greke ngjanin si shpella e Ali Babait, me thesare tej imagjinatës së zakonshme.

Por ky eksod kishte ndodhur edhe më përpara. Është e nevojshme të udhëtosh vetëm 10 milje (rreth 16 km) jashtë Athinës në Atikën rurale për të gjetur fshatra si Aspropirgosi apo Fili, ku shumica e banuesve janë me prejardhje shqiptare dhe ku shumë nga brezi i vjetër parapëlqejnë të flasin gjuhën e tyre.

Disa nga këta shqiptarë ishin refugjatë nga persekutimet fetare nën sundimin osman, besimtarë të krishterë, dhe zgjatja e qëndrimit të tyre nuk pëlqehet gjerësisht.

Edicioni i 1906-ës i udhërrëfyesit të Baedeker-it thotë se popullsia e ishullit Salamis, mu në prag të Athinës, ishte rreth 6 mijë njerëz, nga të cilët, të gjithë ishin shqiptarë, përveç 90 vetëve prej tyre. Shumë prej tyre nuk ishin refugjatë, por pjesë e garnizonit të madh osman dhe të aparatit administrativ me bazë në Greqi.

Shqiptarët mbanin gjithëfarëlloj pozitash nën turqit përgjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë në Greqi. Ata ishin, në rastin më të mirë, të padashur nga shumica e grekëve atëhere dhe të shikuar si pjesë e makinerisë shtypëse turke dhe si bashkëpunëtorë myslimanë.

Gjetiu, në Perandorinë Osmane, shqiptarët u bënë sunduesit e Egjiptit dhe të asaj që sot është Siria. Themeluesi i madh i ndërgjegjes kombëtare egjiptiane, Muhamed Aliu, ishte një shqiptar.

Një a dy breza më mbrapa, marrëdhëniet shqiptaro-greke kishin qenë të këqija gjithashtu – por për arsye të ndryshme. Shenjat e para të lëvizjeve për revoltë nga nacionalistë grekë kundër turqve morën dhenë në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë. Pasi këto dështuan , hordhi plaçkitësish të çrregullt shqiptarë u dërguan nga Porta e Lartë për të ‘paqësuar’ vendin.

Ky paqësim mori formën e një fushate famëkeqe terrori dhe grabitjesh ndaj popullsisë greke në tërësi, sidomos në Peloponez, ateherë dhe më vonë vatra e lëvizjes për pavarësi. 

Por historia më e vonë e pas Luftës ka qenë më e vështira. Shqipëria u bë komuniste dhe u përpoq të ndihmonte ushtrinë komuniste greke përgjatë fazave më të vona të Luftës Civile, si duke dhënë furnizime, siç bëri Jugosllavia, ashtu dhe duke shërbyer si një bazë rigrupimi për grekët. Brenda Shqipërisë, shumë udhëheqës të rëndësishëm të lëvizjes nacional-çlirimtare vinin nga minoriteti grek dhe komunizmi në Shqipëri ishte gjithmonë më i fortë në rajonet jugore ku jetonin shumica e minoritetit grek.

Partizanët e Enver Hoxhës qenë në gjendje të fitonin betejat e tyre të para kundër forcave pushtuese të Boshtit në këto rajone. Mundja e të majtës në luftën civile greke nënkuptonte që Shqipëria do të mbahej në izolim gati hermetik nga Greqia dhe incidentet me të shtëna armësh në kufi ishin diçka e rregullt për shumë vite.

Piktori i rëndësishëm modernist shqiptar, Zois Shutie, u arratis nga Shqipëria në vitet ’60, duke iu shmangur plumbave nga ana greke po ashtu si nga ana shqiptare – dhe përvoja e tij ishte larg nga të qenit unike.

Sido që të ishte retorika rreth lirisë shqiptare që vinte nga Athina gjatë viteve të Luftës së Ftohtë, realiteti i mundimshëm ishte se politika e Hoxhës e izolimit dhe siguria e fortë kufitare i përshtatej interesave strategjike greke poshtë në terren, deri te përfitimet e çuditshme si sasitë e mëdha të parave që junta e kolonelëve arriti të marrë nga NATO-ja për përmirësimin e rrugëve të Epirit në përgjigje ndaj një ‘kërcënimi’ inekzistent të sigurisë nga Shqipëria.

Si rezultat, dy vendet ishin teknikisht në luftë për shumë vjet dhe marrëdhëniet diplomatike nuk u rivendosën deri në vitet ’70.

Vetëm pas ardhjes së qeverisë të PASOK-ut në pushtet në vitin 1981, lidhjet tregtare dhe ekonomike filluan të zhvilloheshin normalisht. Është ndoshta domethënëse që zëvendësministri i jashtëm shqiptar i asokohe, Sokrat Plaka, ishte, siç e thotë në mënyrë grafike emri i tij, me origjinë nga minoriteti grek.

Në themel të shumë problemeve është fakti se Greqia historikisht ka pretenduar zona të gjera të territorit shqiptar, duke vajtur aq larg sa lugina e Shkumbinit në Shqipërinë qendrore. Ajo që sot është Shqipëria jugore quhet Vorio Epir (Epiri Verior) nga shumë grekë.

Ky territor iu dha Greqisë në 1914-ën, kur Fuqitë e Mëdha po përpiqeshin të vinin rregull pas Luftës së Dytë Ballkanike. Por vendimi i 1914-ës u revokua nga Konferenca e Ambasadorëve në Paris në vitin 1921, kur Fuqitë e ndjenë që e vetmja mënyrë për t’i dhënë fund anarkisë në Shqipëri ishte të vendosnin një shtet të qendërsuar me bazë në Tiranë.

Shumë grekë, jo të gjithë të të djathtës ekstreme, digjen pas kthimit të këtyre territoreve dhe përfshirjes së tyre në Greqi. Ky projekt është parë me një tmerr të kuptueshëm nga gjithë qeveritë shqiptare në Tiranë – komuniste dhe pas komuniste.

Çështja e numrave dhe origjinës së grekëve në Shqipëri është vetë shumë e diskutueshme. Shqiptarët pretendojnë se grekët janë sjellë si punëtorë me kontrata nga bejlerët turq në kohët e sundimit osman. Grekët pretendojnë se ka patur gjithnjë koloni greke në rajon, që nga lëvizjet fillestare të tribuve parahistorike.

Profesor Sederholm-i nga Finlanda, në krye të hetimit të Ligës së Kombeve mbi problemin në vitet 1921-23, përllogariti një numër total greqisht folësish që ishte vetëm 35 deri në 40 mijë vetë. Në kohën e pushtimit të Shqipërisë nga Italia në prill të vitit 1939, shqiptarët njihnin një minoritet grekësh prej vetëm rreth 20 mijë vetësh…

 

October 28, 2018 22:11
Komento

124 Komente

 1. VF LP November 24, 15:53

  Artist i madh nje nje here lind toka.
  Lavdi shokut ENVER HOXHA

  Reply to this comment
  • george November 24, 20:04

   vflp
   po arkivat jashte shqipnise a ke lexuar zotrote qe te shesesh dy vellezer e nje moter per karrige nuk eshte lavdi por tradheti …

   Reply to this comment
   • VF LP November 24, 21:17

    J’ai tout lu , bien sur , le Sultan rouge , est l’unique homme après Skenderbeg.

    Reply to this comment
   • raimondi Vlonjati November 25, 03:09

    Ky Jamesi nuk e kupton se Enveri ne librin e tij _Dy Popuj miq- ka bere politike ,
    per ti treguar botes Europiane e cila na akuzonte ne si agresore kunder grekeve
    se ne e konsiderojme popullin grek si mikun tone ,…dhe nderkaq ne anen tjeter Enveri cdo veprimi tendencioz te qeverise greke i pergjigjej me ahspersi
    duke ju thne biles hapur : qe , rini urte se po filluamluften do e cojme deri ne fund ……..–Sic tregojne dhe videot me fjalimin e Enverit

    Pra nuk kane vlere fare fjalet e ketij Jamesit kur shan librin e Enverit, dhe ne te njejten kohe ky tregon nje nivel shume te ulet te te kuptuarit te situatave tek ne ne kohen e Enverit

    Une e kam takuar njehere kete kur ishte ketu ne New York me ca shqiptare qe do mblidhin para se ky do bente nje liber per ne

    Ky eshte nje neri me nivel medioker dhe nuk e ka haberin fare te historise
    Ky lexon dicka ketu e dicka atje dhe i fut ato ne librin e tij pa i analizuar aspak
    Ky thote ne Shqiperi jane 200 mije greqisht-foles, kur ne fakt nga numerimi i fundit nuk dolen as 20 mije, se dihet fakti qe shumica e minoritiareve kane ikur ne Greqi
    Por edhe kur ata kane qene te gjithe ne Shqiperi, nuk ishin as 30 mije

    _Por natyrisht ne te gjithe e dime qe maredhniet tona me Greqine nuk kane qene asnjehere te mira dhe ky nuk na thote ndonje gje te re
    ,Sepse qe kur u krijua Greqia u krijua me synimin qe te zgjerohej ne tokat tona dhe per kete ka pasur gjithmone ndihmen e Anglise

    Dhe nuk diskutohet fare qe greket jane nje popull tejet antishqiptar dhe plot ligesi
    Kete e dijne te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Greqi, me perjashtim te atyre shqipove qe jane bythlepires te grekut

    Nuk ka rrace me te lige se greket ,dhe cudia eshte se ata mendojne te gjithe njelloj –Jane komb i neveriteshem ne armiqeisne e tyre ndaj shqiptareve
    Sipas grekeve nuk ekziston komb shqiptar, por egzistojne ortodokset qe jane greke dhe myslymanet qe jane turke _-Ky eshte opinioni total i grekeve ndaj nesh,
    shto pastaj ata bejne kenge duke ofenduar kombin tone _Jane pa asnje dyshim nje komb i qelbur armiqesor

    Shqiperia duhet te fitoje pavarsine e kishes se saj ortodokse duke e ndjekur Janullatosin dhe prfiterinjte greke, se ata jane si gjaprinj helmatises ne mesin tone ,
    dhe duhet te kerkoje reciprocitet ne lidhje me shkollat etnike ne dy vendet …..

    .

    Reply to this comment
    • tani January 14, 09:41

     Raimond, ke shkruar gjera interesante per kete autorin, por ne fund e ke gabim per pavaresine e kishes dhe ndjekjen e janullatosit. Nuk po them qe ky eshte ndonje burre i mire si person, por ai eshte i derguar nga patriarkana e kishes ortodokse, me qender ne stamboll. Kisha ortodokse shqiptare nuk eshte e varur nga kisha greke dhe as janullatos nuk perfaqeson kishen greke, por patriarkanen e stambollit.

     Reply to this comment
     • Edi January 14, 13:41

      @tani: sigurisht qe ekemi peshqesh Janullen o Tani. Por edhe ti mesa duket falesh tek Janulla qe arrin t’i kuptosh me mire se vete greket se nga ku varet Kisha Ortodokse e Shqiperise.

     • Po,Po January 14, 18:25

      ORE “TANI”,TI NUK E DI,APO NUK DO VETE

      QE TA DISH,SE PATRIKANA E

      STAMBOLLIT,QE NDODHET NE LAGJEN

      GREKE “FANARIS , QYSH NGA FILLIMET E

      SAJ KA QENE THELLESISHT GREKE . AJO

      ESHTE AUTORE E SHUME BEMAVE

      ANTISHQIPTARE,DERI TEK MASAKRIMI I

      PATRIOTEVE SHQIPTARE.SHEMBULL

      TIPIK ESHTE NAUM VEQILHARXHI . TE

      JESH KUNDER ORTODOKSISE

      SHQIPTARE ESHTE E NJEJTA SI TE JESH

      ANTISHQIPTAR,POR ROLI HISTORIK I

      KISHES GREKE,PER QENDRIM TEPER

      ARMIQESOR NDAJ SHQIPTAREVE , ESHTE

      ME SE I VERTETE,NDAJ SHQIPTARET E

      SHOHIN KAQ ME MOSBESIM E FRIKE TE

      NATYRESHMEJANULLATOSIN E DALE

      NGA SHKOLLAT USHTARAKE GREKE .

     • Po,Po November 3, 17:43

      O “Tani” , vertet e beson se Janullatosi nuk eshte Ai , qe thote Rajmond Vlonjati ?! Nuk ka shqiptar te mos e dije misionin e vertete te kolonel Janulles , pervec teje , ne se vertet je shqiptar ! Vertet u perdor “makiazhi” i Patrikanes se Stambollit , por cdo kush e di , se Patrikana e dergoi ate ne Shqiperi perkohesisht , sa te ringrinte KOASH , por jo perjetesisht , dhe ta mbushe krejt Sinodin e Shenjte me prifterinj greke dhe ndonje mysliman te konvertuar ne ortodoks nga ASFALIA ! Vec ketyre , jane nje varg tyreguesish se Janullatisi punon intensivisht per helenizimin e shqiptareve , perdorimin e gjuhes greke ne kishe dhe identifikimin e cdo besimtari ortodoks me etnicitetin grek , gje qe eshte absurditeti dhe marrezia me e madhe per cdo mendje normale !

     • Aliu nga Selenic October 30, 20:44

      Tani .! Parimishte e ke mire ashtu eshte se kisha e Stambollut e ka sjell Janullatesin pore mo harro se Janullatesi jo vetem qe nuk ben pune e kishes pore eshte nje agjent i regjur Grek qe nate e dite punon per helenizimin e Jugut te shqiperise.
      Natyrishte ase qe do te arrje te realizoi ket.Ket ta harroj Janullatesi dhe dergusit e tije pore ato para qe u deklaruan nje pjes e madhe e tyre jan dhen neperme ketij prifti antishqiptare deri ne palce.!
      Janullatesi duhet shpallur nengdao dhe duhet largua sa mne shpejt me qe zoti akom nuk po na largon ket maskara.!
      Sa i perket populli Grek nuk duhet te kaonsiderohet ashtu sice e parashikon Vlonjati.! Jo Populli grek i ka ndihmuar shqiptare ket e dije te gjith, pore qarqet e caktuer greke qe inffiltrohen ne shtet ato jan kriminela dhe kerkoj gjithnje gjak ne mes neshe.!
      Politika qeveritare Greke ne pergjithsi nuk ka qen e mire. Une vlerso Tsiprasin per nje qendrim me te unifikuar ne mes shqiptarve, pore e djathta Greke vazhdon te qendroj kriminale bashke me te djathten shqiptare qe beri 8 marrveshe me graqin dhe nuk kushtezoi asnje pike ne lidhje me minoritetin tone shqiptare ne Greqi.! Per ket eshte pergjegjes kriminel Sali Berisha.!

    • Po,Po November 3, 17:27

     Rajmond Vlonjati , ke folur edhe ne emrin tim , dhe nuk dua te perseris te gjitha ato qe thua ti . Je shume i sakte .

     Reply to this comment
  • Keneta January 14, 04:33

   Pse komunistet shqiptare, qe mburren se luftonin pushtuesin, ku ishin dhe pse nuk luftuan ushtrine greke pushtuese pasi ajo hyri ne Shqiperi ne 1940-1941?

   Reply to this comment
   • dfg January 14, 23:51

    @Keneta!
    Na rrufsh bythen per mendte qe paske!
    PKSH u formua ne 8 nentor 1941 dhe nuk ishte kur Italia Sulmoi Greqine!

    Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 December 6, 13:14

    kënetë, ti u mbytsh në ndyrësinë tënde!!
    pushtuesi ishte në shqipëri që nga 1939ta dhe e kishte emrin italia fashiste!!
    nëse do të marrim si shëmbull thënjen,arsyetimin,justifikimin, që përdorin shqiptarët jashtë kufijve administrativ, “se duhet të bashkohesh me një pushtues për të larguar tjetrin”i vjen që të bëheshim me gërkët!!sepse gërkët na “çliruan nga italianët”,njëlloj si gjermani dhe italiani “çliroi”shqiptarët nga sërbët e malazezët!për fat të mirë nuk u bëmë sepse i dinim qëllimet e tyre!!

    Reply to this comment
   • Po,Po November 3, 17:57

    Paske qene injorant fare ne histori, mor Keneta !
    Komunistet shqiptare e krijuan partine e tyre ne nentor
    te vitit 1941 , kur Shqiperia ishte nen pushtimin fashist italian , dhe vete Greqia e ndare me dysh , nga gjermanet e italianet . Komunistet shqiptare te asaj kohe , thuhet qe arrinin deri ne 200 veta , nuk kishin nen komande asnje luftetar , edhe pse vendi kishte litarin ne fyt , por gradualiosht punoi dhe mobilizoi popullin per clirimin e vendfit , kurse ti kujton se ata kishin nen komande diivizione luftetaresh , ne nje Shqiperi 950.000 banoresh ! Kur nuk di as germen “a” te alfabetit , eshte me mire te heshtesh , se sa te flasish marrezira !

    Reply to this comment
  • Papa Ndreu January 14, 04:35

   Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Helen”, as “helenë”. Shteti i vogel me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga fuqite europiane vetem ne vitin 1830. Nuk ka pakice “greke” ne Shqiperi; ato jane thjesht shqiptare besimtare te krishtere ortodokse.

   Reply to this comment
  • ELIOT November 6, 10:32

   po v f l p i MADHI ENVER NUK LIND ME NENA …. EDHE SI HITLERI NUK LIND ME NENA …. U MALLKOFTE DITE QE LINDI BISHA ..E TERBUAR ..SDIN TE LEXOSH SHQIPE …NJEREZ TE VARFER PA KEPUCE PA HONGER TE MJERE ..KUSH I LA SIPAS MENJDES SATE TE NDRITUR ….. ANALFABET ….MESO SHQIP PASTAJ ZHGARRAVIT ..SPIUN I PISET ……

   Reply to this comment
 2. ............ November 24, 17:11

  Nese libri i diktatorit komunist dhe udheheqesit te luftes nacioal -çlirimtare te popullit shqiptar “Dy popuj miq” sipas ketij James Petifer, profesor dhe autor i shume librave , eshte per te dhene çmimin e librit me mashtrues ne bote, atehere me gjithe pezantimin e bujshem te tij, ky mbetet autor edhe profesor nder me te medhenj ne bote si antishqiptar dhe nje supermashtrues dhe deformues i te vertetave historike.
  Dhe librat e tij qe trajtojne tema per ballkanin , se qenka dhe ekspert apo u mbajtka per i tille, nuk kane nevoje per parathenie sa i takon temave per Shqiperine, se e kane te gatshme kete shkrim katran antishqiptar qe i fryne ererave te urrejtjes.
  Me vjen keq si lexues dhe qytetar i vendit tim qe njerez qe petendojne se jane historian me kulture dhe integritet, si zoti Xhufi , t’i thurrin ditirambe nje mballomqepesi, fragmentari dashakeqas sa i perket çeshtjeve shqiptare, si ky profesor oborresh.
  Mardheniet mes Shqiperise dhe Greqise, si dy vende ballkanike, ne kendveshtrimin e mardhenieve shteterore kane qene kurdohere nen diktatin e politikave dhe interesave ne kohe te caktuara te fuqive te medha, te cilat i kane perdorur jo rralle si lende e pare detonatore per shperthime eksplozive te tipit fuçi baroti.
  Dhe kurdohere ne krye te ketyre politikave detonatore jane perdorur si fitil ndezes keta lloj profesoresh qe pretendojne se dine gjithçka sipas optikes se syzeve te tyre.
  Popujt kane qene dhe mbeten miq.
  Dhe ky nuk eshte perjashtim vetem per mardheniet midis Shqiperise dhe Greqise.
  Kjo eshte nje dukuri, devize dhe qasje mbareboterore.
  Ajo qe e helmon dhe e shkermoq kete mniqesi kane qene, jane dhe do te mbeten politikat e papergjegjeshme dhe dezinformatore, dashakeqas dhe keqinterpretues si ky zoteri autor i shume romaneve sipas oreksit te tij.
  Ne mardheniet mes popujve dhe jo mes shteteve (dhe ne kete kontekst vetem horrrat dhe qorrat nuk duan te bejne dallim) natyrsisht qe ka patur dhe do te kete dhe ulje ngritje. Sepse ke fqinje ne pallat, madje dhe mes familjeve te nje gjaku, qe mardheniet nuk jane gjithmone stine pranvere.
  Por prirja per keqinterpretim te luhatjeve te ketyre mardhenieve eshte cinizem i ulet qe kerkon te mbaje gjalle rrenjet drejt tharjes te pemes se urejtjes.

  Reply to this comment
 3. ndoni November 24, 19:38

  seriozisht na merziten keta te huajt: merren me shqiperine nja 6 muaj dhe pjellin nga nje liber mbushur me te “vertetat e verteta”

  Reply to this comment
 4. dashamiri November 24, 19:48

  ZXufi, me duket se do te kesh qene perjumesh kur e e lexur Peifferin. Asgje nga ato ck ai rjton per marheniet me greqine dhe neve jane kthrkokpohe. Nuk te nderon kjo q shkrua. os ke qene gje me LSI-ne, zotrote qe flet me gjuhen e kompromisit?

  Reply to this comment
 5. Dr. Vehip (Veip) Proda November 24, 21:34

  Unë nuk e kam lexuar librin e Xhejms Petifer. Por, nga sa shoh në këta rreshta, që boton gazeta “Dita”, kam të drejtë si shqiptar të nxjerr përafërsisht këndvështrimin e këtij zotërisë.
  Së pari, ajo që bie në sy, në mënyrë të padyshimtë, është subjektivizmi i tij dhe ja përse: a) shifrat që ai jep, për popullsinë greqishtfolëse në Shqipërinë Londineze, përndryshe në Shqipërinë e sakatosur, të cunguar dhe të masakruar nga Konferenca e Londrës, janë aty afër me shifrat që kanë dhënë dhe japin në mënyrë manipulative qarqet më reaksionare monarkofashiste greke: gjatë Luftës së Dytë botërore “minoriteti grek ishte 100.000 vetë”, ndërsa sot e shpie shifrën në “200.000 greqishtfolës”! b) Autori, ndonëse i përmend, s`e ka për gjë t`i injorojë shifrat zyrtare të dhëna gjatë një shekulli nga shqiptarët dhe nga ndërkombëtarët, prej të cilëve do të përmend vetëm atë që ka cituar edhe Petifer: Lidhja e Kombeve dërgoi në Shqipëri një grup hetimor me në krye Profesorin filandez Sederholm, i cili verifikoi në terren gjendjen reale të minoritetit grek në Shqipëri. Grupi në fjalë operoi në Shqipëri në periudhën 1921-1923 dhe arriti në përfundimin se greqishtfolësit saktësoheshin në rreth 35-40.000 vetë. Kujtojmë se Lidhja e Kombeve e bëri verifikimin ngase Greqia, edhe pse Konferenca e Versjës së Parisit ia kishte aneksuar Greqisë, Çamërinë dhe viset e tjera shqiptare që sot gjenden nën administrimin grek, sipas formulës së Konferencës së Londrës të vitit 1913, aspironte edhe pjesën tjetër të Shqipërisë londineze të Jugut (Vorio-Epirin), pretendim qe shpreh edhe Petifer se shkon deri te lumi Shkumbin! Dhe, verifikimi në vend që bëri komisioni në fjalë, ishte edhe një dëshmi që i hodhi poshtë pretendimet greke, duke iu hapur rruga përcaktimit përfundimtar të kufijve politikë shqiptaro-shqiptarë, që janë edhe sot. Së dyti, shifrat e zotërise i hedhin poshtë edhe ekipe studjuesish perëndimorë të këtyre dy dekadave të fundit. Ata, pasi e kanë eksploruar këtë çështje, kanë arritur në përfundimin se greqishtfolësit në Shqipëri nuk përbëjnë më shumë se një të katërtën a një të tretën e shifrave që jep Petifer. Theksojmë se këto studime janë bërë me mbështetje financiare të shteteve të tyre perëndimore dhe jo me honorare të Athinës e Beogradit, siç po ndodh në të njëjtën kohë me historizmat e atyre studjuesve perëndimorë, të cilët e kanë kuptuar mirë dhe janë joshur nga rentat dhe përfitimet e larta prej shovenëve ballkanas, për shërbimet që përputhen a përafrohen me ato të akademive shoveniste serbe dhe greke. Së treti, përflet mesazhet e miqësisë të ofruara nga Enver Hoxha! Enver Hoxha shkruajti një libër me titullin shumë domethënës: “Dy popuj miq”, që bëri shumë bujë dhe u mirëprit nga qarqet kulturore, akademike, politike, qytetare përparimtare në Greqi. Se cili ishte interesi I Enver Hoxhës, e di ai, por vlen të thuhet se klima midis dy vendeve u përmirësua mjaft, sa shkoi deri në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike dhe deklarimin nga ana e qarqeve zyrtare greke për “heqjen e” Ligjit të Luftës” verbalisht, aspak ligjërsiht, fatkeqësisht. Unë, mund të dëshmoj një a dy fakte: a) Kur fëmijtë shqiptarë në Jug mbaronin shkollën 7 vjeçare, dhe kërkonin bursa a të drejta studimi për degët më të preferuara si mjekësi, gjuhë-letërsi, shkencat e natyrës etj., u thuhej hapur: kërkoni në degë të tjera, sepse bursat në këto degë i kemi për minoritetin grek. Dhe, minoritarët grekë, kishin të drejtë të shkonin edhe në shkollat e tjera deri në ato ushtarake. b) Çuditërisht, Enver Hoxha, skalonin e parë të mbrojtjes së vendit nga Greqia ua kishte besuar minoritarëve, të cilët kishin në dorë gjithë hierarkinë komanduese dhe arsenalin materialo-teknik ushtarak. Minoritarët e ndershëm nuk i mohojnë këto e shumë të tjera, kurse një pjesë e tyre, nën udhëzimet e diplomatëve grekë, “zhbënë” kufirin në fillim të dekadës së fundit të shek. XX, për të mos eksiztuar më ai për grekët dhe jo për shqiptarët!
  Kaq, sa për fillim, pa harruar dy mesazhe: a) Po u bëj thirrje historianëve tanë, që të jenë më dinjitozë, dhe, kur e them këtë, nuk kërkoj të jenë subjektivë e manipulatorë siç janë në fakt fqinjët tanë shovenë, por objektivë, realistë dhe dinjitarë. b) Ndërkohë, po i bëj thirrje Xhejms Petifer të botojë në mënyrë autoktone dokumentet e Konferencës së Londrës dhe deklarimet e tre personave zyrtarë anglezë a britanikë: Fjalën e depudetit Cowen në Dhomën e Komuneve në Londër më 4 dhjetor 1880; Raportin e ambasadorit britanik, Xhorxh Goshen, drejtuar Grenvillit më 26 korrik 1880 dhe dy deklaratat e kryetarit të Konferencës së Londrës, Eduard Grej, në Dhomën e Komuneve në Londër, më 7 prill 1913 dhe më 12 gusht 1913.

  Reply to this comment
  • Ilia2 January 14, 05:13

   Lexo librin pastaj shkruaj. Jo te kunderten.

   Reply to this comment
  • Lleshi January 14, 15:45

   James Pettiferri , eshte nga Ferri , bashke me djajte e tjere qe lavdine e shqiptareve kujtojne se e vjedhin me genjeshtra !

   Greqi s’ka pasur kurre dhe greke s’ka pasur kurre ! As helene nuk ka pasur , dhe helenishtja prandaj vdiq se nuk kishte popull qe e fliste !

   Keta antishqiptare genetike si ky Peti Ferri , kane mijra vite qe punpojne kunder Kombit Alban (njeriut te bardhe) , ne te gjitha frontet ! Keta jane pjesa e Erresires , pasi Njeriu Alban , eshte qenie e Drites !

   Koha do t’i vertetoje te gjitha keto sic eshte duke i vertetuar ! Universi nuk leviz mbi genjeshtra por vetem mbi te verteta ! Keta ngaterrestare , duket sikur kane fituar , por nuk e kane fare haberin se cfare grope i kane hapur vetes !

   Shume koka te ndritura iu kane bere thirrje ketyre mashtruesve , per te hequr dore nga genjeshtrat , por eshte Universi ai qe do t’i groposi keq fare ! Keta majmune nuk e dine qe “e verteta vonon , por nuk harron” !

   Reply to this comment
   • Edi November 3, 17:25

    James ka vdekur në moshën 31 vjeç. Lindi në 1984 ve vdiq në 2015, si studiues i madh i Ballkani..
    Çudi e madhe, sa dinë disa….

    Reply to this comment
  • labi December 6, 12:25

   Te Lumte Zoti Veip!
   Greket, nuk duan ti besojne te gjitha Çamet do te vene ne ÇAMERI…

   Reply to this comment
  • kastriot teta November 5, 08:50

   Mua me eshte dukur me e thjeshteNe kushtet kur sapo shkeputi marredhenjet me Kinen i duhesh te bente diplomaci me vendet fqinje dhe gradualisht me fuqi Europiane por me sa duket i shkau kembe dhe bashke me te dhe ShqiperiseKoha e me voneshme e vertetoi kete

   Reply to this comment
 6. mergimtari fv November 24, 21:42

  Peifferinos mos eshte gje vella i qirie Karaturkos alias Benizellos zv.kryem. i Rumelise ?

  Reply to this comment
 7. L.Itali November 24, 22:10

  Megjithse shumë i pasaktë në disa konstatimet,që dallohen lehtë dhe të tjera që si mashtrues i anashkalon,siprshembull,prejardhjen e lashtë të shqiptareve si pellazgë dhe ardhjen e vonë të hellenëve ne keto troje( per here të parë fjalën Greqia,studiuesit thonë se është shfaqur GRAKIA dhe e ka perdorur Hesiodi, shekulli VII,para K.dhe rrënjë nga fjala shqipe,si shihet( gra…,pasi vet Tuqididi e pranon dhe e analizon babai i historise moderne;Hendrik Van Loon,se “erdhën vonë në keto troje, duke vrare,grabitur e shkuar ne hell pellazgët,mishin e të cileve e piqnin në hell dhe ua hidhnin qenëve…”(Lexo Historia..Van Loon,kapitulli 1) Vet emëri At-ikë, është pellazgjik dhe ka të bëjë me mbretin e parë pellazgjik,babain e Tyrrenit,nga ka emrin deti Tirren sot,pasi iku për këto shkaqe barbare të ardhsve të rinj hell-enë…dhe mbipopullimit thotë studiuesi i njohur francez,Philippe Aziz.(kliko ose lexo veprën e tij).Ja pse ka pasur aq shume shqiptare në tokat e Atit të perzënë,e ikur(Atikë-At-ikuri).Ka shume ketu qe ky publicist nuk i thotë,por me e turpshmja,ky mjeran nuk thotë të pakten këtu asgje mbi genocidin e grekeve të epokave të tanishme mbi genocidin kriminal ndaj shqiptareve të Camerise.Ai nuk shpjegon se shqiptaret me Dinastinë e Engjëllve kishin pallatin mbreteror ne Arte,ne shekullin e 12 pas K dhe e trasferuan në Selanik ku qyteti,si shkruajnë shume autorë e ka prejardhjen nga banoret e fshatit SELAN, qe u larguan prej vendit qe ndodhej nën Malin e perëndive pellazgjike Tomar(Tomorr) dhe gjurmet e fshatit jane dhe sot,ndersa Mali ka po aq burime uji,75 si thotë e.Alikarnasi…Autori harron Molosët e shquar ku Pirro Burri(i Epirit) është legjende dhe i vetmi qe ka mundur ne Shtepi te tyre Romaket…E vertet qe kishim shume kryeministra ne Turqi, 9,(Kapo) e qe të gjithe nga nahija e Tomorrit qe dhe fshatit Kapinovë jo rastesisht ka nga larinishtja emertimin “9 kapo”Bile dhe nje nga mbreterit e shquar shqiptar, Bardhyli, është po nga nahija e Tomorrit,nga qyteti i sterlashte dhe ende nën gjum arkeologjik,Bargullasi(Barguli)…ndaj gjetja e vertet e qeverimit të Sirise dhe sidomos Egjiptit me Muhamet Aliun shqiptar,është teper pak ne vertetesi,pasi per t’i mposhtur greket barbarë është ngritur nga Shkodra mbreti Agron,aty nga shek III para K dhe i ka shpartalluar në jug(Beteja me etolët)…Sepse greket të tillë kane qënë,sulmonin pabesisht dhe të pabesë dihet se i njeh bota!…Nuk po flas fare pêr cu thotë Akili,Agamemnonnit,”Nje i patokë,i sapoardhur…” Kur deklaroi se do ti merrte Briseidën…Autori thot ndonje të vertet,kur Mehmet Shehu kercenoi greket se” nese sulmoni, për shtatë orë do e pijmë kafenë në Athinë!” Ky europian nuk kupton ende krimin qe u është bërë shqiptareve dhe qe ne BE do pëllcas si flakadan dhe do ndez pse jo Europën!Kjo sepse ka shumë padrejtësi edhe per shqiptaret ne Atike qe dhe sot e dine kush janë!… Autori nuk thotë të verteten e madhe,mirë ne Turqi,Siri,Egjipt,Greqi(jane 9 kryeministra dhe presidente ketu,perfshi të sotmit Samar-as,Papulias) po ne Republiken e Genoves qe gjendet në veri të Italise,si ka mundesi kane po 9 Doge(Krajla-kryeministra) dy kardinale(nje grade me posht titullit PAPE,(Papa Klementi i XI shqiptar) dhe 40 ambasadorë? Si ka mundesi dhe Italia ka nje kryeminister po shqiptar( Francesco Crispi-arbresh nga Ribera)? Kush lexon kete shkrim dhe ka ndjenja patriotike shqiptare sadopak,do irritohej me pasaktesitë dhe të vërtetat qe thotë janë tepër minimaliste dhe plotë hije informaliteti…Natyrisht ka greke ne Shqiperi,por ata kane jetuar dhe jetojnë me mirë se shqiptaret dhe nese ikin,si po bëjnë ne jug disa qindra,e kuptojne se jane ardhes dhe kanë qënë si shqiptaret ne Gjermani,Francë,SHBA,për punë…pra,emigrant!Ndryshojnë shqiptaret e ikur ne mase ne Itali nga pushtimi turk,pasi,si shkruhet keto muaj në revistën “Medioevo”,Itali,ata janë në tokat e tyre,pasi Skenderbeu i bleu dhe mbreti Ferdinand i I-rë, u fali territor,për mbrojtjen qe i bënë ushtaret heroik të Skenderbeut(Lexo revisten pasi dhe djali i Skenderbeut,ka restauruar kështjellen e tij e cila ekziston dhe sot,ndaj busti i Skenderbeut nuk inagurohet kot,pikerisht sot,pasi italianet e dinë se ai është ne tokat e tij…jo si pretendojnë grekët qe helenizmin e tyre duan ta cojnë gjer në Lezhë!…Ka shumë,por ne nuk duam dhe nuk kërkojmë kufijë të rinj,si idjotsisht Berisha,por rrëzime Muresh kudo,dhe kete e ka premtuar zonja H.Klinton hapur se”Europa ka ende mure që duhen rrezuar!..” (Lexo “la Repubblica”,fjala me rastin e 20 vjetorit të renies se Murit të Berlinit) Dhe për këtë rrezim ne do luftojmë e duhet gjer në pikën e fundit të gjakut!..Sepse jemi jo shovinistë,as naziskinë,por si cdo popullsi e rruzullit,PATRIOTE (Atdhetarë,ne shqip)

  Reply to this comment
 8. Dr. Vehip (Veip) Proda November 24, 22:23

  Ndjreqje gabimi: në rreshtin e gjashtë, të lexohet…”të botohet në mënyrë autentike” (në vend te autoktone)…Faleminderit për mirëkuptimin!

  Reply to this comment
 9. L.Itali November 24, 22:44

  Po ai komenti i gjashte imi,nuk po del?…Patriotizmi nuk është cështje diletante,por konfrontuese me përgjegjesi,fakte dhe autorë…Ky autor teper i pasakte,sidomos ne ceshtjen came…Pa shikoni mundesine e publikimit,pasi po presin ca emigrante ketej botes ta lexojne…Me dhane dhe honorarin kafe!…Respekt seriozeve aty!

  Reply to this comment
 10. Lleshi November 24, 23:08

  Eeejjjj o Dita , po sikur u ndalua importi i plehrave ne Shqiperi ? Apo juve po i fusni kontrabande ?
  Nuk ka bythe askush t’i tregoje shqiptarit as se kush eshte greku dhe serbi dhe as se i kane vajtur historia dhe hallet shqiptareve ! Keto lloj plehrash James Pettiferizellos , beni mire te mos na i fusni ne Shqiperi ! Apo jeni ortake me ta ?

  Lumenje plehrash ye tilla e kane mbytur Shqiperine ne keto 23 vite ! Por i genjen mendja te gjithe keta kriminele si Kames Petiferizellosit , ashtu edhe James Shmidet dhe “miqte” e tyre shqipfoles qe na i quajne “studiues” te shqyer dhe “profesore”…….!

  Me shqiptarin e njejte do te vazhdoje historia ! Mos te genjeje mendja askend ! Pushteti i Enver Hoxhes dhe investimi qe ai beri ne Kombin Shqiptar , coi patjeter ne nje rilindje totale te ndergjegjes kombetare ! Kur shqiptarin nuk e bene dot grek ose serb deri ne 1920-ten , tani i hane mune – thone lebrit !

  Llesh gegu

  Reply to this comment
 11. LBS November 24, 23:53

  I vogël sa një gogël Z.James Pettifer
  Kur lindi James Pettifer (1949) populli shqiptar nën udhëheqjen e Enver Hoxhës e kishte çliruar Shqipërinë nga pushtuesi i huaj, kishte zmbrapsur anijet britanike nga bregu shqiptar, kishte vendosur kudo pushtetin popullor dhe kishte bërë reformën agrare dhe rindërtimin e vendit, i kishte treguar vendin klikës titiste dhe qëllimeve të saj aneksioniste, kishte thyer keqas ushtrinë greke që guxoi të shkelë kufirin shqiptar si dhe përpjekjet e diversantëve për rrëzimin e pushtetit popullor. Kur t’i njohë vërtetë “mjeshtri i historisë J.Pettifer.” veprat dhe përparimin e gjithanshëm të Shqipërisë vetëm gjat 30 vjetëve të parë të jetës së tij e t’i krahasojë me shëtitjet e tij nëpër Ballkan e guidat e tij turistike, raportet, artikujt e komentet (keqdashëse në rastin e Shqipërisë) për ngjarjet e kohës, do të shohë se del zbuluar e komplet i turpëruar kur sulmon veprën e Enver hoxhës dhe përgojon emigrantët dhe popullin shqiptar, del një gazetar i vockël, viktimë e propagandas në kohë krize, një pseudohistorian që nuk ka kurajo të analizojë as faktet historike që janë me bollëk në informacionin e kohës, por si një daullexhi i bindur përsërit fraza dhe komente që pëlqehen e shpërblehen sot nga qarqe të caktuara. Këtë e bëjnë edhe disa shqiptar; fundja ai nuk është as shqiptar.
  Nëse Z.J. Pettifer është “mjeshtër i historisë dhe njohës i mirë i Ballkanit” duhet të jetë në gjendje të zhbiroj se çfarë ndodhi në Shqipëri në vitet 70 e 80-të që solli vitin 1990 dhe kush e manipuloi situatën. Ne kishim arritur një nivel të lartë zhvillimi dhe këtë e pranoi vetë Perëndimi. Duhet kurajo për të thënë të vërtetën për të tatëpjetën e saj, si ndodhi katastrofa disafazore deri në shkatërrimin total të Shqipërisë? Sulmet e shpifjet kundër Enver Hoxhës synojnë pikërisht për të mbuluar atë të vërtetë, dhe për ti ngatërruar problemet sot më keq nga ç’janë. Populli që jetoi e sakrifikoi në atë kohë të lavdishme nuk gënjehet kollaj. O me popullin, o kundër popullit z. shkrimtar dhe akademik. LBS.

  Reply to this comment
  • Edi November 3, 17:23

   O LBS
   Per ke e keni fjalën? Pettifer jetoi vetëm 32 vjet. Lindi në 84 e vdiq në 2015 dhe ju e mbani për historian të madh të Ballkanit?

   Reply to this comment
 12. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 25, 01:10

  ENVER HOXHES sot mund ti veme 1000 epitete ,por asnje si AI nuk luftoi qe ta ruante ATDHEUN .
  Sa qe ai gjalle ,pavaresisht politikes qe ndoqi(((( ,por qe cdo gje ishte vendosur ne JALTE ,bile edhe ne TEHERAN se si do te ndahej BOTA dhe EUROPA ) ai ENVERI nuk la njeri qe tia SHKELTE SINORIN e vet .
  Kush ja shkeli ai ja tregoi se kush ishte .
  Na del nje fare JAMES PERFER a ku di une se c’thote .
  Po mire more JAMES le ta zeme se ENVERI ka mashtruar ,po ti JAMES do qe une dhe KOMSHIU im te theremi dhe te vritemi .
  Madheshtia e nje Politikani eshte qe :
  Edhe atje ku nuk ka mundesi NEGOCIMI apo ku mendohet se AI KOMSHIU YNE kurre nuk mund te behet mik , mundohu qe te gjesh hapesira dhe te komunikosh dhe ta besh ,ne mos MIK ,mos e bej ARMIK 2 HERE.
  Kam qene vete ne greqi ne fillim vitet 1991 nuk kam asgje te keqe per POPULLIN GREK me ka dhene DHRAHMI ,BUKE e cdo gje ,natyrisht jo pa pune por duke punuar .
  Te jemi te sinqerte :
  Kemi qene ne ata qe kemi vjedhur ,e vrare ne GREQI te paret dhe jo GREKERIT .
  Ne fillim ne greqi shkuan edhe BYTH-PAMBUKER qe e kishin pare PERENDIMIN me ngjyra nga TELEVIZIONI ,por ata qe vodhen dhe vrane ne greqi ,ishin po ata qe ishin problematike ne Shqiperi qe ne vitet e hersshme ;80 ,qe nuk donin te punonin por donin te luanin ne LLOTO dhe ne bixhoz neper lulishte dhe shtepi te braktisura .
  Sa per MEGALL-IDENE apo per NARECENJEN ato jane enderra 10-12 shekullore si te POLITIKES qeveritare GREKE edhe SERBE ,por qe kurre nuk do te gjejne terren en Shqiperi .

  Reply to this comment
 13. julius November 25, 08:04

  shume i pasakte ky anglezi, ne botojme cdo pordhe, mjafton te jete e huaj!

  Reply to this comment
 14. drejtesi November 25, 09:52

  Prof. Xhufi, jeni i pabesueshem. I frymezuar nga urrejtja patologjike dhe jo nga arsyeja.
  Si njeri, mund te ndjeni c’te doni. Si historian, jeni i detyruar te jeni objektiv. Ju nuk mundni. Nuk ju le mllefi.
  E karakterizoni Greqine si Greqia e mjerimit ekonomik e kulturor…Shkoni ne ekstrem me dashje. Shqiperine, si do ta karakterizonit? Vendi i lulezimit ekonomik e kulturor?! Nuk e njihni nivelin ekonomik, ne te cilin jetojne shumica e shqiptareve? I dini pensionet 100-150euro qe marrin shqiptaret? Rrogat 150-250euro, qe marrin? Varferine shpirterore e kulturore te mases se madhe te popullit?
  Ai qe lulezon ne Shqiperi, eshte nacionalizmi. Ushqehet perdite duke theksuar nje histori te lavdishme, nje popull qe rrjedh direkt nga pellazget, qe eshte shquar kudo e kurdohere, qe ka lene gjurme te pashlueshme ne historine e njerezimit etj etj etj. E gjithe kjo, ne rastin me te mire, eshte qesharake. Ne rastin me te keq, eshte e rrezikshme. Ne realitet, nuk na ndihmon te njohim vetveten. Si gjithmone, krijojme nje histori te bukur e te dhembshme, qe te ushqejme KRENARINE KOMBETARE. Cilesia e ushqimit?!…

  Reply to this comment
  • Malsori December 6, 21:58

   O drejtesia… po …po drejtesia je… ish sherbyes dhe tani je spiun i sinqerte dhe i hapur per Grekun…. mos ha buken e shqiptareve se te ze syte… o klyshë Greku

   Reply to this comment
  • DASHAMIRESI November 3, 18:16

   Z.”drejtesi” , si nuk e paske marre vesh se nacionalistet me te terbuar , qe tejkalojne edhe caqet e propogandes fashiste , jane Greket , ose me sakte ata qe e heqin veten
   se jane greke , por te vraka syte fakti se shqiptaret e quajne veten shqiptare , bile popull i lashte dhe autokton?!

   Reply to this comment
 15. Alban November 25, 11:17

  Vjet shqiperia 100 vjet pavaresi, kercenoi ballkanin. Sicjet sketere ne Vlore vetem shurroset tek monumenti i pavaresise. Askush nuk do tja dije per pallavrat e kosovareve cameve dhe disa labeve legena si Shpetim Gjika, kryetari i kesaj levizje pseudo nacionaliste. Populli i Vlores ne vecanti dhe i shqiperise se jugut, me shume se gjysma e tyre jetojne ne greqi, me gjuhe dhefe dhe kulture kristiane, perendimore, greke. sot ata operbejne rreth 80% bashke me greket e vjeter ne epir, kjo eshte faktike. Duke lexuar publicisttin James Petifer per te disaten here qe nga eloxhet qe i bente cameve bashke me Miranda Wicker, ne te njejten llogore kunder Greqise, sot eshte nderuar rrota. Petifer thote se jane 200 mmije greqish folesa, neser kane te drejte te vendosin nga shkumbini dhe poshte. Pra pretendimet e Nazarkos, Xhufit, Baletes, Brokajt, Klosit etj po u vjen fundi. Po dalin ne pah, qendrimet e Nikolas Gage, Bollanos, Panajot Barkes dhe Stavri markos, per qindra mijera greke, dhe seshte pak por e shkruan nje specialist publicist i Mijnistrise mbreterore te bashkuar ne Londer, te thote madje qe ky pretendim fillon nga Shkumbini… nje tjeter goditje shqiptareve nacionaliste, por edhe ne vazhden e hartes se Vorio Epirit nga Shkumbini e poshte te CNN ne 1997.
  KJo ior miq te nderuar eshte Jo,,ja amerikane per armet kimike, ky eshte evetem fillimi, te jemi realiste, tani le ta shijkojne shqiptaret se duke i thene nje Jo, washingtonit kane gabuar, sjane te besueshem si partner por edhe si politik beres, jane palo shtet, jane shtet i deshtuar dhe njekohesosht vjen falimentimi nga ekonomia e renuar. Meduket sikur dardha e ka bishtin prapa. Ne te kundert pse domosdoshmerisht na dashkan?? per cfar arsyje, jemi shtet, JO, Jemi lider ne zone? jo. Jemi besnik? Jo, Kemi ushtri qe paraqesim rezik ne rajon? Jo./ atehere Cfar na duan?

  Reply to this comment
  • I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! November 3, 18:23

   Ti je muuuut i albaneve , nje kerme e Janullaqisit , qe je mbuluar me petkun e zi te tij , ashtu si ke edhe shpirtin , por nuk mund kurrsesi as t`iu afrohesh albaneve tek thonjte e kembeve ! Na PASKE ZGJEDHUR TE VETEQUHESH ALBAN , TI PLEHRE E KISHES GREKE !

   Reply to this comment
 16. kush po e ben legjende enverin ?? January 14, 03:53

  absolutisht nje analist anti shqiptar.KY PETIFERRA LESHIT….MASTERBON ME FATKEQESINE E NJE TJETRI

  ne fakt vitet 90′ qelluan ne kolapsin natyral te atij sistemi ne shqiperi ( qe perendimoret kaluan ne orgazem) ne krahesim me rimekembjen greke..dhe shikoni sot KOLAPSIN GREK.

  KETO KOKRROCE SI KY ANANL-ISTI PETIFERRA I RRSIN LAVDINE ENVER HOXHES..
  PSE ??

  Kasapet STALIN DHE CHURCHILL ISHIN BOSAT E BALLKANIT DHE TE EUROPES .PIKE..kush ka iluzion tjeter eshte ose budalla ose do te shtyje kohen.

  Roli pozitiv I ENVER HOXHES qe disa analiste te shquar amerikane e quajten CEZARI BALLKANIT duket pot a krahesojme me ngjarjet ne Greqi ku pas 1944 u vrane U SAKATUAN nga e djathta ekstreme ne ‘TERRORRIN E BARDHE” mbi dy miljon greke dhe mbi 100 femije greke u cuan jashte vendit..biles ca udheheqes kryesor te luftes greke ju prene kokat dhe I varen si kanibale ne shesh,,,dhe me nje fare miratimi te komandes angleze..biles arriti qe ne vitet 1948-1949 u oerdor napalm kunder ushtrise majte greke…pra shikoni cfare maskrash u bene sepse POPULLI GREK NUK DINTE GJE PER MARREVESHJEN E KASAPEVE STALIN DHE CURCILL.

  E NJEJTA GJE DHE PER SHQIPERINE QE NUK E KISHIN NE HESAP SE JA KISHIN DHENE PESHQESH TITOS SIC TREGONTE DJALI CURCILLIT RUDOLFI QE ISHTE NE SHTABIN E TITOS
  ENVER HOXHA ISHTE NJE PERJASHTIM NE HISTORINE BOTERORE SE ESHTE I VETEM LIDER I NJE VENDI LILIPUT QE U MAT ME SUPRFUQITE

  The Percentages agreement
  was an agreement between Soviet premier Joseph Stalin and British prime minister Winston Churchill during the Fourth Moscow Conference on October 1944, about how to divide various European countries into spheres of influence. The agreement was made public by Churchill. The US ambassador, who was supposed to represent Roosevelt in these meetings, was excluded from this particular discussion.
  The agreement
  Winston Churchill proposed the agreement, under which the UK and USSR agreed to divide Europe into spheres of influence, with one country having “predominance” in one sphere, and the other country would have “predominance” in another sphere According to Churchill’s account of the incident, Churchill suggested that the Soviet Union should have
  90 percent influence in Romania
  and 75 percent in Bulgaria; the
  United Kingdom should have
  90 percent in Greece; and they
  should have 50 percent each in Hungary and Yugoslavia.
  Churchill wrote it on a piece of paper which he pushed across to Stalin, who ticked it off and passed it back. The result of these discussions was that the percentages of Soviet influence in Bulgaria and, more significantly, Hungary were amended to 80 percent.

  kushdo te dije se cfare tmerri kaluan greket ne luften civile pas 1945

  ndiqni:

  Ψυχή Βαθιά ~ First Use of Napalm Bombs in Greek Civil War
  https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DK4pDGTmzB8Y

  Reply to this comment
  • Nga bijtë e Envereve po ju vidhet toka himariotëve, si gjithë shqiptareve November 3, 09:53

   Kush po e bën legjendë diktatorin…
   T’a them unë një maskara komunist i grupeve Marksiste-leniniste, që po fërkon barkun me fatkeqësinë e të tjerëve…
   Minoritarëve po ju vidhet toka nga bijtë e Envereve, që janë në fuqi…po ju bëjnë genocid himariotëve…

   Reply to this comment
   • KORÇARI November 4, 16:14

    Cila tokë po ju vidhet mo usta, pa ja na trego ca. U mësuan bythshiturit për ca euro të bëjnë ligjin në Shqipëri por tani ska më ha Muço po Muço, tani ka Shtet Shqiptar dhe Shteti ta vë SINORIN NË THANA.
    Mjaft na dërdëllite për shkelje të drejtash si minoritarët kishin dhe kanë më shumë të drejta se Shqiptarët vetë.

    Reply to this comment
 17. GK January 14, 04:16

  Duke lexuar me vemendje komentuesit ,me te vertete u mbrekullova dhe mesova shume nga shrkimet e komentuesve: 1.raimondi vlonjati 2.Dr Vehip(Veip) Proda qe kam patur fatin ta njoh ne lagjen ku kam jetuar ne Tirane 3>L.Itali 4.LBS 5.TOTILA NUMERO UNO…NUMBER ONE…. Ju faleminderit per seriozitetin dhe nivelin tuaj te larte intelektual duke mesuar rreth historise se vendit tim te mbrekullueshem qe quhet SHQIPERI. ZOTI e bekofte SHQIPERINE!!

  Reply to this comment
 18. Vedat Shehu January 14, 05:42

  Material pa asnje vlere, koment mbi komente te paverteteta.
  Edhe disa te verteta jepen thellesisht te deformuara.

  Reply to this comment
 19. Ani vlor sheshkateq January 14, 07:11

  Kujdes me Vlorën ,,se me pavarsi,,,me Çameri ,që thuajse 30%në Vlorë,,luft e liri,,shkruar dhe histori,,dhe ata greqirfolsat e qimares, ajo Vlor u ka rënë kokës,,keshtu,që me ujin, që ne lajmë bythën ti zoti alban laj gojën kur përmënd Vlorën,,hajde mirëmbetç,,e,ku ti keç

  Reply to this comment
 20. Shqiptari January 14, 09:09

  Serbi e Greku nuk kane qene e nuk jane kurre miq me shqiptaret. Fakti qe serbet i sollen shqiptareve Enverin ne kurriz per 47 vjet verteton dashakeqesine e tyre. Sa per greket, ato i njohin me mire emigrantet tone atje.

  Reply to this comment
 21. anticensurë 25642654 January 14, 09:47

  ndoshta titulli,i përshtatur keq!?ndoshta përkëthimi i bërë keq!?ose më e sakta ky debili që qënka dhe profesor i boleve të mija,ja ka futur pordhës!
  një shkrim i qelbur dhe me shumë gafa!me shumë gabime historike dhe me një njohje sipërfaqsore dhe të njëanëshme të situatës politike dhe asaj historike!!
  për mendimin tim këtë titull profesor ai e ka marrë tek ndonjë simotër e kristalit tonë!!
  dy popuj miq e enverit ka qënë një libër i thjeshtë politik dhe një libër që kërkonte të sillte një ulje tensionesh dhe paqe mes dy popujve tanë!!një libër i bazuar në historinë e thellë në shekuj të të dy shetteve!!ky profesor debili asqë ja ka idenë e kësaj historie!ky idiot profesori ëhstë thjesht një provokator i lidhur me qarqet shoviniste gërke dhe asgjë më tepër!!
  kjo nuk ëndo një gjë e madhe,as ndonjë gë e re!!ajo që më bën përshtypje është injoranca e gazetarëve tanë për të botuar shkrime të tilla!!shkrime që dhe një fëmije i shkaktojnë të vjella!
  “mut i jati mut i biri,e më mut kush bëri të janë*”!
  ps:i jati=profesor jejms pordha
  i biri=gazetarët tanë debila
  ai që bërit të janë=qarqet shoviniste gërke
  për të tjerat një VK pas e ku jemi parë!!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 14, 11:54

   Shume i sakte miku im anticensure!
   Deri kur ne shqiptaret do tregohemi kaq inferiore edhe ndaj ketyre te huajve, nganjehere dhe me tituj qe nuk vlejne as per te fshirë “tezen”?!….
   Dy popuj miq eshte sigurisht nje liber politik por i mbeshtetur ne te verteta historike ne mardheniet tona me greket…Duhet bere qart dallimi me greket shoviniste!…
   Per greket shoviniste, une kam zgjedhurnje thenie te nje strudjuesi ultranacionalist grek, i cili thote, shqiptaret nuk do ti kishim llogaritur fare, sikur edhe mbi 10 milon te ishin, sikur ata te mos kishin nje krahine te thelle malore qe quhet L a b e r i…
   Historikisht shqiptaret kane luftuar per pamvarsine e Greqise dhe Ali Pasha tregoi me fakte se keta dy popuj mund te jetojne ne miqesi…
   Ketij anglezit duhet thene shqiptarçe, te dhjefsha profersorllekun!…

   Reply to this comment
   • Ilia2 January 16, 10:00

    Ju shqiptaret keni vetem nje te mire – e ndjeni instiktivisht qe jeni inferiore. Keshtu qe perpiqeni te luftoni me kete per tu hedhur hi syve vetes, duke mos e kuptuar se rrjedha e historise e ka vertetuar 100% kete.
    Asnjehere nuk keni bere shtet. Edhe kur e keni bere, sikurse tani me Shqiperine dhe Kosoven, keni ngelur jashte Bashkesise se shteteve. Edhe kur jeni bere shtet, jua kane bere te tjeret. Shembulli me i mire eshte fleta e persorur nga nje shkrues me pare, kur raporton ngjarjen me Stalinin dhe Cercillin, ku Shqiperia as qe e vinin ne kandar.
    Sa per Laberine, aman mos me hap barkun. Se edhe emrin eshte turp qe e permend. As ka qene njohur para shekullit 18, as qene ndonjehere te degjuar dhe i mbajne per trima, pasi sic thoshte nje autor anglez, pasi lahwshin betem tre here ne jete – kur lindnin, kur martoheshin dhe kur vdisnin. U largoheshin te tere pasi kundermonin!!!!! sikurse shkrimet dhe komentet panegjirike te shumices ketu.
    E sa per Ali Pashen, nuk eshte ai qe cdarosi Hormocen, ai qe luftoi me Suliotet, ai qe vrau dhe preu gjysmen e Shqiperise???
    Dhe arij anglezit para se ti dhjesesh ndonje gje ( me fjale se per te tjerat i sheh targen) shih veten tende!! He tu befsha dhe mos harxho tastat e kompjuterit, te kam rixha.. Njatjeta…

    Reply to this comment
    • Bardhi Tolabi December 5, 22:12

     Perse u dashka besuar “historjaneve” apo kalemxhinjve te sotem,kur kemi dokumenta te para 200 vjeteve,qe flasin per Pellazge,Ilire dhe fise Ilire?Perse duhet te degjojme profkat e te huajve kur cdo harte e vjeter flet per Iliriade,Albanien,per fise te ndryshme Ilire dhe ne territorin e Greqise te sotme?Perse nuk mbajme parasysh,vilajete e kohes te pushtimit Osmane dhe te dhenat e deftereve Osmane,te cilet japin me saktesi te madhe familjet dhe gjuhet qe ata flisnin,pervec ceshtjeve te besimit?A nuk njihej dhe Vilajeti i Janines si nje nga 4 vilajete Shqiptare?
     Nga ana tjeter,le te nxjerrin Greket e sotem nje harte te vjeter 200 vjecare qe te flase per Helene ose Greke,le te nxjerrin nje historian te antikitetit qe te flase per fist Helene dhe ne cilet territore shtriheshin ato,(periudhat e pushtimeve perjashtohen,sic veprohet per cdo pushtim).Le te nxjerrin nje dokument historik te kohes te Aleksandrit te madh e te beje fjale se Filipi dhe Olimbija prinderit e tij ishin Helene,ndersa dihet se e jem ak qene Il;ire prej fisit Ilir, Liburn.
     Le te nxjerrin,ne fund te fundit nje dokument te vjeter mbi 250-300 vjecar ku te permendet emri Grek.Le te deklasifikojne dokumentat e Parlamentit te pare te Greqise te pamvarur te 1930-es dhe te shohim se cfare gjuhe eshte folur ne te.Pra para se te kerkojne le te ballafaqohen dokumentat….
     Le te kerkojne dhe mire bejne te drejta per minoritetin e tyre ne Shqiperi,por le te japin po keto te drejta per minoritetin ne mos me shume se minoritet,por si shtet formues per Arvanitasiot dhe Shqiptaret me dokumenta ne Greqine e sotme.Edhe pronat e minoritareve greke le ti mbrojne dhe kerkojne,por le te nxjerrin tapite e ketyre pronave dhe jo “dhuratat” e qeverive Shqiptare me ligjin 7501 ose prona te dhena nepermjet reformes agrare te mbas Clirimit.Por per te njejten aresye detyrimisht duhet te njohin dhe japin pronat popullsise te Camerise te cilet kane tapite prej kohes te Turqise Osmane dhe te rifreskuara e njohura prej qeverise Greke deri ne deportimin e tyre…
     Ja keshtu behet debati dhe ballafaqimi dhe pastaj le te vendoset sipas normave nderkombetare te gjithe pranuara….

     Reply to this comment
     • Nausika November 3, 10:45

      Dikush e shkruan këtë shkrim kaq të mangët, i vë emrin e James Pettifer, që ka vdekur në 2015, në moshën 31 vjeçare…
      Shkrim pa emër..

   • anticensurë 25642654 December 6, 13:07

    neti
    flm për komentin që i ke bërë “shkrimit tim”!
    POOOR mesa duket këta ndyrësirat e ditës,me zotësi duhet ta pranoj,kanë shfrytëzuar pseudonimin tim!!
    këta halera mund të bëjnë çdo gjë për të mbajtur të gjallë debatin në gazetë me qëllim për të fituar ndonjë kacidhe më shumë!!
    pak më lartë i quajta ndyrësira sepse të tillë janë!!që dikush të shkruajë me pseudonimin e dikujt duhet të ketë dhe E-mail-in!!përveç meje dhe këtyre palaçove nuk e ka kush!!
    gati dy javë nuk shkruajta dhe këta direkt dhe fusin shkrime të ngjashme me mënyrën time të të shkruarit!!
    sidoqoftë ndaj të njëjtin mendim me këtë fallcon tim!!

    Reply to this comment
    • Cun i lagjes October 29, 10:52

     Antice..edhe mu ma kan vjedh Nickname-in !
     O bo sport i ri!! Un komentet si boj carcaf!
     Kush shkru ma teper se 4 rrjeshta s’osht “Cun” i lagjes teme !

     Reply to this comment
  • Të ndalohet grabitja e minoritarëve...miqve tanë... November 3, 08:45

   E kujt i duhen librat e diktatorëve, o ju te sëmurë nga megalomania?

   Kjo qe po ndodh në Himarë nuk është gjë tjetër, vec genocid!!??

   Duan t’ju marrin pasurinë…

   Ata janë miqtë tanë, jemi rritur bashkë. I kemi pasur e i kemi miq minoritarët.

   Këtë e bëjnë ata që duan të pasurohen me gjenë e të tjerëve…

   Unë ndjehem e turpëruar, percka po ndodh në Himarë..

   Reply to this comment
   • Alban November 3, 17:17

    @ te ndalohet … O nikollaq po qetesohu atq, se te do haj ndonje kjo urretje. S’ka minoritar ne Himare. Ka vetem shqiptar dhe te shitur.

    Reply to this comment
 22. Edi January 14, 10:55

  E para, libri e ka titullin Dy popuj miq dhe jo dy shtete mike.
  E dyta, ky katrani paska ndenjur shume ne greqi dhe qenka kontaminuar nga porpaganda greke.

  Reply to this comment
 23. Labinot January 14, 12:13

  O alban stafidhis!Heren tjeter do jau leme ju grekeve ta beni rregjistrimin!Ju ketu ne Shqiperi keni gjetur shesh dhe beni pershesh.Keni nje minoritet bujqish greke te sjelle ne kohen e Ali Tepelenes per te punuar tokat e Dropullit,se agallaret e Gjirokastres dhe bejleret e Libohoves kishin punera te medha nen hije te rrapit.Si komisjonet nderkombetare,si fuqite e medha e te vogla,si OKB,edhe shteti shqiptar nuk i ka nxjerre me shume se 30 mije fryme me pleq e plaka,gra e femije.Po se ca himarjot e ca delvinjot e konispolas came dhe jevgjitet e permetit dhe arixhij ne Levan shpallen greke ne Greqi se ju duhen 300 evro pension,qe i jep falas kot na sikoti,shteti grek,kjo eshte pune tjeter.Ndersa ne Greqi vetem ne Cameri,nga Preveza ne Konispol vazhdojne te jetojne 120 mije cam te krishtere,qe kane frike te flasin gjuhen e memes edhe ne shtepi.Ne Epirin e pushtuar nga greket ne 1913,ne Trikalle,Konice,Kostur,Folorine e Janine gjer ne Negovan jetojne 800 mije shqiptare autoktone,qe jo shkolla ne gjuhen shqipe nuk kane,por ikin nga frika po tu thuash se jane shqiptare.Vec ketyre nga Thesalia ne More(Peloponez),nga Athina ne Egje,jeton populli arberesh(qe greket i quajne arvanitas).Intelektualet e tyre te shquar Marguli,Kola,e vleresonen kete popul me gjak dhe gjuhe shqiptar diku tek 2 miljon banore,Eshte populli qe sakrifikoi ,beri luften dhe formoi shtetin e pavarur te Arvanitise,qe me dinakeri kisha greke dhe disa masonike Europjane e quajten Greqi.Ketu fillon edhe tradhetia e revolucionit antiturk te arberesheve dhe mesymja drejt trojeve shqiptare te shovinisteve greke te ardhur nga viset periferike te Turqise.Keta arvanitas nuk kane as shkolla shqipe,por i perkedhelin me 5 statuja ne parkun e Athines,te luftetareve shqiptare Kollokotroni(Ky nuk e dinte se quhej kollokotroni,por greket i perkthyen emrin pas vdekjes,se deri sa qe gjalle thirrej Bitheguri.),Mjauli,Karaiskai,Bocari,Kullurjoti.Djalin e Kullurjotit qe mbrojti Akropolin,greket e vrane,sepse solli nje shtypshkronje nga Amerika per tu mesuar arberve te Athines gjuhen shqipe.Ju greket keni gjetur qorra ne Shqiperi,se shqiptaret pa pyetur qeverine nuk po ngrihen e ti vene drune kryeagjentit antishqiptar te greqise Anastas Janullatos,ta perzene andej nga erdhi,se nuk ka nevoje Shqiperia per prifterinj greke,se ne e lkemi shpallur mevetesine e kishes shqiptare qe new 1922 ne kongresin e Beratit.E di apo nuk e di Sali Berisha qe e solli nga Afrika,le ta mbaje ne shjtepi te vet,le ti vaftisi Argiten dhe ate budallaqen qe ka mbese,ose te merret me Lirine me lemosha OJQ,por Kryepeshkop i shqiptareve s`mund te jete.

  Reply to this comment
 24. une January 14, 12:16

  lavdi te perhershme Shokut Enver Hoxha

  Reply to this comment
 25. Labinot January 14, 13:08

  O alban stafidhis!Heren tjeter do jau leme ju grekeve ta beni rregjistrimin!Ju ketu ne Shqiperi keni gjetur shesh dhe beni pershesh.Keni nje minoritet bujqish greke te sjelle ne kohen e Ali Tepelenes per te punuar tokat e Dropullit,se agallaret e Gjirokastres dhe bejleret e Libohoves kishin punera te medha nen hije te rrapit.Si komisjonet nderkombetare,si fuqite e medha e te vogla,si OKB,edhe shteti shqiptar nuk i ka nxjerre me shume se 30 mije fryme me pleq e plaka,gra e femije.Po se ca himarjot e ca delvinjot e konispolas came dhe jevgjitet e permetit dhe arixhij ne Levan shpallen greke ne Greqi se ju duhen 300 evro pension,qe i jep falas kot na sikoti,shteti grek,kjo eshte pune tjeter.Ndersa ne Greqi vetem ne Cameri,nga Preveza ne Konispol vazhdojne te jetojne 120 mije cam te krishtere,qe kane frike te flasin gjuhen e memes edhe ne shtepi.Ne Epirin e pushtuar nga greket ne 1913,ne Trikalle,Konice,Kostur,Follorine e Janine gjer ne Negovan jetojne 800 mije shqiptare autoktone,qe jo shkolla ne gjuhen shqipe nuk kane,por ikin nga frika po tu thuash se jane shqiptare.Vec ketyre nga Thesalia ne More(Peloponez),nga Athina ne Egje,jeton populli arberesh(qe greket i quajne arvanitas).Intelektualet e tyre te shquar Marguli,Kola,e vleresonen kete popul me gjak dhe gjuhe shqiptar diku tek 2 miljon banore,Eshte populli qe sakrifikoi ,beri luften dhe formoi shtetin e pavarur te Arvanitise,qe me dinakeri kisha greke dhe disa masonike Europjane e quajten Greqi.Ketu fillon edhe tradhetia e revolucionit antiturk te arberesheve dhe mesymja drejt trojeve shqiptare te shovinisteve greke te ardhur nga viset periferike te Turqise.Keta arvanitas nuk kane as shkolla shqipe,por i perkedhelin me 5 statuja ne parkun e Athines,te luftetareve shqiptare Kollokotroni(Ky nuk e dinte se quhej kollokotroni,por greket i perkthyen emrin pas vdekjes,se deri sa qe gjalle thirrej Bitheguri.),Mjauli,Karaiskai,Bocari,Kullurjoti.Djalin e Kullurjotit qe mbrojti Akropolin,greket e vrane,sepse solli nje shtypshkronje nga Amerika per tu mesuar arberve te Athines gjuhen shqipe.Ju greket keni gjetur qorra ne Shqiperi,se shqiptaret pa pyetur qeverine nuk po ngrihen e ti vene drune kryeagjentit antishqiptar te greqise Anastas Janullatos,ta perzene andej nga erdhi,se nuk ka nevoje Shqiperia per prifterinj greke,se ne e lkemi shpallur mevetesine e kishes shqiptare qe new 1922 ne kongresin e Beratit.E di apo nuk e di Sali Berisha qe e solli nga Afrika,le ta mbaje ne shjtepi te vet,le ti vaftisi Argiten dhe ate budallaqen qe ka mbese,ose te merret me Lirine me lemosha OJQ,por Kryepeshkop i shqiptareve s`mund te jete.

  Reply to this comment
 26. Guri i Kamjes January 14, 13:59

  z. Sokrat Plaka,mund te jete minoritar, por i pare grafikisht (siç meton autori) ai mund te jete edhe shqiptar. Venia si emer i njerezve te shquar ka qene e eshte e zakonshme nder shqiptaret. Keshtu Themistokli Germenji, atdhetar i shquar ka emrin e Themistoklit grek e mbiemer, emrin shqiptar te fshatit ku kishte lindur. Keshtu pavaresisht emrit grek Sokrat, mbiemri Plaka eshte puro shqiptar e aspak grek. Me kete emer (plaka) eshte e njohur boterisht edhe nje lagje e vjeter e Athines. Ngulimet shqiptare ne Athine nuk jane te Kohes te turqise, por shume kohe para ardhjes se saj. Nga keto ngulime kane ikur si refugjate ne Itali mbas betejave te ashpra me turqitm para Skenderbeut. Persa i perket titullit, ai flet mjaft qarte per prirjen e E. Hoxhes dhe te Shtetit shqiptar per t’i shtrire doren e miqesise. Me fjalen “miq” E. Hoxha kishte parasysh ndihmen e madhe e te pashoq qe shqiptaret iu kishin dhene Grekerve per pavaresi, ndihmen e pakursyer te Ali Pashes qe mbajti mbi shpatulla te gjithe fuqine ushtarake turke duke iu krijuar grekerve kushte mjaft te dobishme per kryengritje, ndihmen qe iu dhame gererve gjate luftes se dyte boterore kur ata u rezikuan seriosisht nga uria prej bllokades gjermane, ndihmen e dhene luftetarve greke gjate Luftes Civile e popullsive te çvendosura e pasurive te tyre (kope me bageti etj). Mbasi perfundoi lufta civile, qytetaret greke, kryesisht vllehe, u lejuan prej E.Hoxhes te ktheheshin me gjithe bagetite ne Greqi. Mbas viteve ’90 nder kerkesat qe greket mikprites iu benin shqiptareve ishte dhe dergimi prej tyre i veprave te E.Hoxhes, nder te cilet edhe vepra ne fjale. Pavaresisht nga politika cdo popull kerkon e perpiqet per miqesi me popujt fqinj. Nese kjo nuk mund te arrihet nuk eshte as faji i E.Hoxhes e as i shqiptareve. Perfundimisht ne kete liber nuk gjen asgje per te qeshur.

  Reply to this comment
 27. Guri i Kamjes January 14, 14:02

  E kam thene njehere, por nuk e shoh te botuar asnjehere!

  Reply to this comment
 28. Guri i Kamjes January 14, 14:05

  Lutem ose botoni komentin ose shpiegohuni per kete pengese te pakuptimte.

  Reply to this comment
 29. Mira January 14, 14:51

  Na mbyten “historianet” perendimore greko-centrik. Jane pikerisht keta qe i kane fryre gjithmone zjarreve te Ballkanit. E vetmja e keqe e jona ishte qe gjate izolimit 50 vjecar fqinjet tane me me shume akses ne Perendim, e sidomos greket kane manipuluar rendshem historine e Ballkanit duke e bere baze per qendrimet e tyre shoviniste. Dhe ja ku i mbledhim rezultatet sot.
  Zoti Piperi ne menyre shume konveniente permendka se si paskan masakruar mercenar shqiptar ketu e para 250 vjeteve popullaten e Peleponezit ( me te cilen perdor gabim termin grek, kur ne fakt ishin thjeshte grupi qe te perbashket kishin Ortodoksin) , nderkohe qe aludon se shqiptaret e gjendur ne Greqi ( pra arvanitet) na qenkan te ardhur si refugjate etj etj.
  Keto jane thjeshte qendrime ( sepse s’jane renditje historike, por qendrimet e tij personale) qesharake per te thene me te pakten. E para si ka mundesi qe ne gjithe kete referat z.Piperi te harroj nje pastrim etnik me te vonshem sic eshte ai i CAMEVE ne CAMERI? Si mundet te harroj qe per shkak te kishes Ortodokse Bizantine qe ishte bashkepuntore besnike e Administrate Turke, popullatat ortodokse u favorizuan ne mbatjen e identitetit kombtare, shkollimit dhe gjuhes. Gje e cila u shtyp me dhune ne trojet shqiptare.
  Qendrim i tij se shqiptaret qenkan refugjate ne trojet e tyre eshte akoma me qesharak. Si ka mundesi qe ky profesor te harroj ne menyre kaq konveniente, se ne fakt pjesa me e madhe e Arberesheve qe sot gjenden ne Itali nuk jane larguar vetem nga trojet e Shqiperise se sotme, por nje pjese e madhe kane qene nga rajone ku sot eshte Greqia Perendimore. Lidhja e shqiptareve te sotem me arbereshet behet ne menyre organike nga gjuha e cila eshte po e njejta, le te pyes zoteria sa i kuptojne grekt e sotem ( nje amalgam etnish nga lindja e mesme deri ne Ballkan te mbledhura nen Ortodoksi) “greqishten Bizantine”. A ka mundesi ky njeri, te na tregoj se pervec Shqiperise qe ne menyre aq dinjitoze e ka mbajtur elementin grek ( sic jane minoritaret, qofte dhe greket komunist qe erdhen te persekutar nga nga Qeveria Greke shume me vone), pse Greqia ‘ska mbajtur asnje elemenet Shqiptar, dhe sot s’ka nje minoritet shqiptar, apo te njihen gjurmet e ekzistences shqiptare ne keto troje? Fajin se ka ky zoteria por te te gjithe ne, qe duhet te degjojme denglat e ketyre pseudo-historianeve te njeanshem qe kush e di ku i kruan gozhda.

  Reply to this comment
  • Edi November 3, 17:29

   O Mira, këto studiuesit gjigande..
   A e di ky James lindi në 1984 e vdiq më 2015 nga një atak zemre…dhe mbajnë disa selinë për studiues të madh të Ballkanit…
   Prindërit kanë krijuar një fondacion e shqiptarët lexojnë e lexojnë…
   Këtë shkrim e ka shkruar një anonim

   Reply to this comment
 30. Zgalem December 6, 02:44

  Profesori I Oxfordit lipset te bente analize shume me te thelle te librit te Hoxhes dhe jo vetem kete , por ta lidhte me aktualitetin . Komisjoneri Kahhn orientoi te zhvillohen bisedime , per ceshtjet e mbetura pezull me Greqine . Kryeministri Rama I tha hapur ato , qe na ndajne dhe na bashkojne me Greqine . Ai nxorri ne drite te diellit ceshtjen e ligjit te luftes dhe ceshtjen e pronave came , identitetin kombetar himarjot dhe kufiri detar . Ashtu si I artikuloi z. Rama , keto ceshtje madhore , nuk I ka trajtuar askush , qofte historian , qofte politikan . Pati zera se Rama u nxitua dhe nuk eshte koha te fashitim lidhjet vellazerore me Greqine . Eshte turp per politiken 26 vjecare , qe keta ceshtje I ka t lene zvarre .Rama nuk eshte nxituar , por Shqipperia dhe prof . Jeff jane shume te vonuar .Hordhite greke kane hyre ne teritorin shqiptar dhe kane masakruar banort e laberise . Kete situate prof . Jeff I Oxfordit mund ta gjente te libri shqiptar I M. Takes me titullin “Dritherimat e 14 ” . Me keto sa thashe ne kete opinion besoj del e qarte se problemet tona me Greqine , jane shume te rendesishme dhe te deformuara nga pala greke . Kaq sa ka thene Profesori nuk I sherbejne ceshtjes se madhe , qe kemi ne per te zgjidhur me shtetin fondametalist fetar grek ..Zgalem

  Reply to this comment
 31. mb December 6, 04:58

  Pse eshte profesor nuk do te thote se kopton realitetin Ballkanik. Ky profesor i menqur, sa shef nje emer grek, personin e identifikon si grek. Keshtu ndodhi me Plakun ma super, se dhe me Spiro Koleken… Nuk kuptoj si shqiptaret fasinohen me shkrime te pseudo historianve te huaj…

  Reply to this comment
 32. kris 1 December 6, 05:35

  A ka bere ndonje studim si behet kosi ky profesori?

  Reply to this comment
 33. Pellazgos December 6, 06:17

  A mund te behen miq Greket me nje shtet shumica idntitet i Hamzait?
  A mund te behem miq Greket me “njerez”qe urrejne te paret e ture Orthodoks,vetem se Feja dhe Emrat perpara Turqise isjin Greke?
  Po te cohej Jeorgios Kastriotis do i vinte turp per Albanistanin e katandisur qe vriteni per mje shokim apo per nje llaf.
  Do habitej qe kini emrs Tirq.

  Reply to this comment
  • I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! November 3, 18:37

   Pellazgaqis , je teper injorant , kur flet per popull grek , qe nuk ka pasur kurre te tille ! Ka pasur vetem helene , deri me pushtimin romak dhe qe nder shekuj , ai vend eshte djegur e shkretuar me dhjetra e qindra here , sa nuk ka mbetur asgje nga ai popull i lashte ,. por ardhacakeve te mevonshem ne keto troje , u pelqen te mburren , edhe pse nuk i lidh asgje me ta ! Kurse per rracen ilire dhe pasardhesit e tyre , shqiptaret , flet dhe e dokumenton qarte historia , ndersa ty , te mjaftoka injoranca jote dhe propoganda e Fanarioteve !

   Reply to this comment
 34. PO.PO December 6, 07:10

  Autori i librit ne fjale , paska qene njohes i nje anshem i rajonit . Ai paska ditur disa “vogelsira” shqiptare qe rrethonin Athinen e me gjere , por “nuk paska ditur” , bile e ka injoruar teresisht Krahinen e Camerise dhe gjenocidin e tmerrshem te ushtruar per shume e shume vite nga fashistet greke !

  Reply to this comment
 35. spectrum December 6, 08:46

  Hoxha ka te drejte sepse ka folur ne baze te arkivave shteterore dhe si burre shteti nuk mund te fliste gjepura si flet ky inglizi qe flet si portier universiteti jo si profesor,.ne librin e historise ballkanike e shruar nga historiani I njohur anglez R.G theksohet se arvanitet e greqise qe kane drejtuar shtetin grek per me shume se 150 vjet kane tentuar 3 here per te bere nje konfederate shqiptaro-greke nga viti 1831 deri ne 1944 qe ishte tentativà e trete me paktin e Mitat Frasherit por status quo-ja ndryshon me luften e ftohte ku dy vendet ishin respektivisht ne dy kampe te kunderta

  Reply to this comment
 36. fteri December 6, 08:46

  PO KA TË DREJTË ENVER HOXHA ,kur thotë se Shqiptarët dhe Grekët jan dy popuj miq ,kjo është e vërtet kur flasim për miqësi popujsh ,por jo për miqësi qeverishë ,ato janë karakterizuar shpesh nga shovinizëm hegjemoni e armiqësi nga qeveritë e greqisë.

  Por shqipëria historikishtë i ka qëndruar sulmeve dhe shovinizmit grek ,megjithë Grqia ka mbajtur sot të aneksuar shumë qytete e fshatra dhe toka shqiptare,kjo si pasojë e coptimit të trojeve shqiptare ,nga vendim kriminal i pa drejtë i ambasadorve në konferencën famëkeqe të LONDRËS me v. 1913 që coptoi trojet shqipërinë.

  Teritori shqiptar është kërcënuar vazhdimisht nga qarqe e politika shoviniste e qeverive greke për shpikjen në kokën e tyre të ashtuquajtur Vorjo-Epiri në shqipëri.

  Por shpirti i pamvarsisë gjeti strehë si në veri dhe në jugë të shqipërisë ; jugu e veçanrisht Korça e Bilishti në v.1949 nën udhëheqëjen e E.Hogxhës u bë kështjella e pa mposhtur ,vatra e qëndresës kundër kërcënimit të hordhive të agresionit grek shovinist.

  Forca goditëse e ushtrisë shqiptare tregoi me fakte shkëndinë e luftës së shqiptarve në mbrojtje të atëdheut tyre të shtrejët.Përsëri shqiptarët sot jan gati të mbrojnë atëdheun e tare.

  Reply to this comment
 37. mirela shkumbini December 6, 09:50

  Edhe pse jo te gjitha komentet publikohen, do vazhdoj te jap kontributin tim per t’ju ndihmuar ta shihni realitetin pertej librave te shkruar nga vendas apo te huaj, qe karakterizohen nga nje subjektivizem pathologjik! N.q.s. nuk jane miq dy popujt tane qe jetojne ne Shqiperi dhe Greqi, ku jetojne gati 50 % arvanitas, atehere kush jane? Arvanitasit jane bashkethemelues te shtetit modern grek. Degjoj se fundi ne komente apo dhe politikane te caktuar qe flasin per minoritet shqiptar ne Greqi. Kujdes, se nuk mund te quhet minoritet gjysma e popullsise! Jemi jo thjesht miq, por gati vellezer! Politika produktive, mbi realitete objektive!

  Reply to this comment
 38. dash December 6, 10:05

  O Pellazgos ! Nuk e di ne e kupton sa budallalleqe flet , shpresoj per ty qe ti besh me qellim…keshtu te pakten do kishte mje kuptim : I shitur per ca euro…

  Reply to this comment
 39. Epo kjo pune! December 6, 10:25

  jo popuj miq por binjak, vellezer po e po sepse me shume se gjysma atje jane po gjaku jone ne dac quaji ilire, arberesh, shqiptare prandaj greqiria sa me shpejt ta kuptoje se e keqja nuk i vjen kurre nga vellai, aq me mire do jete per te dhe te gjithe sepse imagjinoni dyshtete pa kufij dhe njeriu leviz si ne shtepine e tij dhe kemi kaq shume zakone dhe gjerat te perbashketa qe ia vlen dhe kane lezet te shijohen. Sa per gjuhen, leri miletin ketej e andej te flasin si te duan, nuk prishet puna, njesoj si turistet qe vine e shkojne dhe flasin gjuhen e tyre dhe asnje nuk tronditet…. edhe me turkun quhemi vellezer sepse jane dynjaja e shqipove dhe atje. prandaj hajt te gezojme jeten sebashku se kufiri etj jane atavizma, dakort kur luftohej me shpata por jo tani.

  Reply to this comment
 40. Eduarti December 6, 12:46

  Gazeta Dita sot i ka vu ne pozite veshtire enveristat me ket pyetje ne titull. I duhet ta levderojn grekun per ta justifiku Enverin.

  Reply to this comment
 41. anticensurë 25642654 December 6, 13:08

  “Nga libri ‘Grekët’ botuar nga Iceberg dhe përkthyer nga Xhevdet Shehu, botuam në DITA fragmentin e mëposhtëm:”
  nuk kuptoj këta idiotë që përkëthejnë shkrime të xhejmsave e hansave,keni janullën dhe plot jorgo që mund ti përkëtheni!janë ekstremistë grekë të pastër dhe nuk janë kaq të pasaktë sa këta grekofilë injorantë të huaj!!
  unë nuk kuptoj se çfarë p***e sëmës ka kërkuar xhevdeti ose vetë redaksia e ditës??
  çdo popull mund të jetë mik aq sa dhe mund të jetë armik me popullin tjetër!!nuk është e thënë të jet fqinj i popullit tjetër patjetër!
  një përkëthim për të ardhur të vjellë!i ndyrë dhe dizinformues!!jashtë realitetit njerzor dhe përçarës fetar!!
  një shkrim për ti dhjerë në të!

  Reply to this comment
 42. Pellazgos December 6, 17:20

  Per comentin interesant dhe te mencur (mind) te zotit dhe mikut (amiko) tim anticensure.
  Sa te “prapambetur” jane keta Greket apo Arvanitasit,mbeten me Jeorgo sic thua edhe ty,me Theodhoros pangallos apo Kollokotronis,jeorgios Kastriotis,Vasilis,Pallazgia.
  Si nuk vune mend keta qe ne jemi djemte e Sulltanit,te Aliut,te Qemalit,te Sulejmanit,te ibrahimit,te Enverit qe nxorri edhe nje Liste te Famshme emrash ne vitet 60te qe nuk lejoheshin emra Turq dhe Greke Orthodoks.
  Do thote dikush qe mire beri do veme tani emrin e jeorgios Kastriotis,apo Theodhoros,apo Vasilis etj,ne jemi te “vjeter” i kemi emrat te bukur (buatiful) si Brazili,Ervino,Eduardo,Elvis,Bujar (bujur)turqisht,Rolando,Veli-aj.
  Boll me Rustema dhe Idriza tani jemi ne nje kohe “moderne”.
  Do thote dikush qe ne vetem Emrin,Besen,Fene,ndergjegjen kemi Arabe kurse Kanapene e kemi Shqipetare.
  Komb per koke te Kombit he?
  O sa bukur me kene Turk?

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 December 9, 13:12

   si ia kam shpjeguar dhe netit,pavarsisht se ndaj të njëjtin mendim me klonin tim,nuk është shkrimi tim!!

   Reply to this comment
  • MONIKA , NEPERKA PIKA -PIKA November 3, 21:13

   Ose Pellazgos , desha vetem te pyes ,se nuk mendoj qe mund te me pergjigjesh : Ne cfar besonin helenet ne kohen e tyre dhe ne cfar besoni ju idjotet e sotem , qe kerkoni te hiqeni si pasardhes te drejt per drejte te tyre?!
   Nder shqiptaret e sotme jane 4 besime fetare , dhe ai qe perben shumicen eshte thjesht pagan , apo thene me sakte ateist . Kater besimet e sotme , flasin per gjurmet e pushtimeve te huaja , por qe nuk kane zene dot rrenje , njeri pas tjetrit , gje qe ka bere pjesen me te madhe te popullit te jete apatik ndaj besimeve fetare dhe te shohe cdo here me dyshim e pasiguri secilen prej tyre . Fanatizmi juaj nuk ndryshon ne asgje nga fanatiket idjote islamike , qe po hane koken midis tyre ! Vetem injoranca i mban gjalle ne popull keto sajesa te botes mesjetare , qe iu drogojne trurin , per te ulur koken gjithe jeten si tufe delesh e te ushqehi me slogane te mykura e absurde !

   Reply to this comment
 43. Alban Hamzai December 6, 20:22

  Nga keto qe shkruhen ne liber del se shqiptaret qe kane shkuer ne Greqi ne v. 1600…1700…1800…kane shkuar aty vetem per vjedhje,plackitje vrasje qofte ne perberje te ushtrise turke ,qofte si koshadhe shqiptare .Kete e treguan nje pjese e mire edhe e atyre qe shkuan ne Greqi e shtetet e tjera ,qe mbushen burgjet evropiane me kusare,vrases e qe tani eshte shtuar edhe droga . Pra eshte ajo qe quhet “kushtrimi I te pareve ” . Ministria e Brendeshme e Shqiperise regjistroi ne Shqiperi 105 qendra te banuara nga Greke me popullsi 38.858 banore gjithsej .Por ne keto lista nuk ishin future qytetet si Gjirokastra, Saranda ,Korca ku banonin mijra greke. Ne v.1927 popullsia e Shqiperise ishte 833.618 banore .nga v.1927 popullsia e Shqiperise eshte 4 fishuar,pra eshte 4 fishuar edhe popullsia greke e Shqiperise .Pra tani Shqiperia ke rreth 38,858 . 4 =136.000 banore me kombesi greke . Jezu Krishti ka thene: E verteta te cliron . Ju lutem botoni komentin tim !

  Reply to this comment
 44. jeronin December 6, 22:07

  shqiperia eshte e pa ndalur ne rrugen e demokracise.dikush mundohet te zgjoje ndonje nostrangjik,e ka me kot koqe toksiku bashke me L hollandesin dhe vicidol greqirin nuk kane shans te devijojne udhen e kombit shqiptare drejte E se bashkuar.

  Reply to this comment
 45. Ben December 7, 03:42

  Jemi popuj me te njejtat cilesi,me te mira e te keqia.Ne kemi bere thagma,greket terror me çamet,ne ashtu e ata keshtu,por thelbin e kemi njelloj.Problem i grekeve eshte qeveria dhe kisha,te cilet i fryjne idiotizmave per ne,hedhin helme ne popullin grek duke ngritur ide idiote karshi nesh.Ndersa ne,budallalliqet qe bejme,jane ordinere,dhe pothuajse ne zhdukje.Ndersa popujt ne thelb e suportojne mire njeri tjetrin,kane rezonanca te njejta,botekuptim,kulture,mendim, zakone etj.Politika greke i permbys te tera,bashke me kishen,se sa per popujt me te vertete jane miq dhe duhet te jene miq.

  Reply to this comment
 46. paci December 7, 11:05

  Mos u merrni me perralla me mbret po studioni mire vepren e Enverit ‘ Dy popuj miq ‘ duke kujtuar se Enveri se pari arriti te shumfishoje rinine dhe fuqine mbrojtese duke mos i dhene asnje shans shovinisteve grek te enderrojne pjese te Shqiperise , duke e kthyer Shqiperine ne kala baruti qe i tmerronte fashistet grek por mburreshin edhe arvanitasit per fuqizimin e vendit te origjines se tyre , po ja qe qe e thene qe vendin dhe mbrojtjen ta shkaterroje shqiptaret qe erdhen me premtimin e madh se Enveri na mashtroi e nuk kemi pase nevoje per mbrojtje se nuk kemi armiq , se deti u be kos dhe o burra te shesim armet e cfar te mbesin tu ja japim krimineleve te shfarosin njeri tjetrin , ky ishte parimi i zullumqareve qe na drejtuan shaj Enver dhe vidh Shqiprin percaj popullin , duke ju prire me dy gishta lart krenar por te dhjer drejte rruges se pa shprese .

  Reply to this comment
  • Perkthyesi October 29, 10:00

   E sakte paci! Ky liber, per nga stilistika dhe mbi te gjitha, permbajtja dhe subjekti qe trajton, eshte nder librat me te shkelqyer te Enver Hoxhes. Mjafton te ndalemi te kapitulli i fundit i tij, i cili trajton qyteterimin grek, ku autori (E.H), flet me kaq superlativa, dhe asnjehere me percmim. Aty, te interesuarit marrin nje informacion te shkelqyer per ate qyteterim brilant! Ju pershendes!

   Reply to this comment
 47. ONKEZMI November 3, 04:25

  E para. XHEIMSI NUK ESHTE HISTORIAN,POR NJE GAZETAR NE KARIERE.THEM SE ESHTE KONTRADIKTOR ME VETEN NESE;NE LIBRIN E TIJ PER KOSOVEN ESHTE MBESHTETES I LUFTES KOSOVARE.NDERSA TEK SHKRIMI I MESIPERM ESHTE AUT,NUK KA INFORMACIONIN E DUHUR DHE SI GAZETAR KAPITALIS,SHKRUAN NGA LONDRA..,PER MARREDHENIET SHQIPERI-GREQI…

  Reply to this comment
 48. Si me çifutët në kohën e Hitlerit, po shpronsohen himariotët...Ky është genocid...Duan t'ju marrin tokat November 3, 08:31

  O VF LP,

  Se sa të mëdhej janë diktatorët, ajo dihet, po nuk duhet ngatërruar miqësitë me popujt e me diktatorët..

  Ky shkrim është shkrim populist…

  Ajo që po ndodh në Himarë është genocid, që t’ju merret pasuria banorëve minoritare…

  Ju shemb shtëpia 150 vjeçare shoqes t’ime të fëmijërisë.

  Njerëz të ndershëm e që kanë kontribuar për Shqipërinë…
  Më vjen shumë turp…

  Reply to this comment
 49. Si me çifutët në kohën e Hitlerit, po shpronsohen himariotët...Ky është genocid...Duan t'ju marrin tokat November 3, 08:33

  Se sa të mëdhej janë diktatorët, ajo dihet, po nuk duhet ngatërruar miqësitë me popujt e me diktatorët..

  Ky shkrim është shkrim populist…

  Ajo që po ndodh në Himarë është genocid, që t’ju merret pasuria banorëve minoritare…

  Ju shemb shtëpia 150 vjeçare shoqes t’ime të fëmijërisë.

  Njerëz të ndershëm e që kanë kontribuar për Shqipërinë…
  Më vjen shumë turp…

  Reply to this comment
 50. Të ndalohet grabitja e minoritarëve...miqve tanë... November 3, 09:02

  E kujt i duhen librat e diktatorëve, o ju te sëmurë nga megalomania?

  Kjo qe po ndodh në Himarë nuk është gjë tjetër, vec genocid!!??

  Duan t’ju marrin pasurinë…

  Ata janë miqtë tanë, jemi rritur bashkë. I kemi pasur e i kemi miq minoritarët.

  Këtë e bëjnë ata që duan të pasurohen me gjenë e të tjerëve…

  Unë ndjehem e turpëruar, percka po ndodh në Himarë..

  Reply to this comment
 51. Nga bijtë e Envereve po ju vidhet toka himariotëve, si gjithë shqiptareve November 3, 09:54

  Kush po e bën legjendë diktatorin..
  T’a them unë një maskara komunist i grupeve Marksiste-leniniste, që po fërkon barkun me fatkeqësinë e të tjerëve…
  Minoritarëve po ju vidhet toka nga bijtë e Envereve, që janë në fuqi…po ju bëjnë genocid himariotëve…

  Reply to this comment
 52. Ermira Dine November 3, 10:06

  O James Pettifer,
  Shqiptarët e grekët janë si gjithë popujt e botës, që janë fqinjë…
  Herë grinden e luftojnë e herë duhet dhe ndihmojnë njëri tjetrin…
  Ky është një shkrim populist që synon të bëj zhurme, në këtë kohë, kur miqve tanë, me të cilët jemi rritur e kemi shkuar në shkolle po ju grabitet pasuria nga kapitalistët shqiptar.
  Kundra tyre po bëhet një genocid.
  Mua më vjen turp…dhe para dy ditësh ju shemb shtëpia 150 vjeçare mikes time minoritare me origjinë nga Himara..
  Të ndalojmë genocid ndaj minoritarëve…

  Reply to this comment
 53. Ermira Dine November 3, 10:20

  O Onkezmi,
  James Pettifer, ka që një djalë i shkolluar që vdiq në moshën 31, shesë pastë, nga pushimi i zemrës.Lindi me 29.03. 84 e vdiq më 17.04 2015. Prindët kanë krijuar një fondacion…
  Pse duhet të na tregojne në shqiptarëve, gjithmonë të huajt se ku na dhemb?
  Apo mos i dinë më mirë ekstraterrestët se si jetohet në tokë?

  Reply to this comment
 54. Vicens November 3, 12:15

  I gjithe problemi I grekeve kunder shqiptareve eshte se vet shqiptari behet me grek se greku ose me turk se turku or me serb se serbi ose me italian se italiani, kur vjen puna tek pagesa ! Me nje fjale , nje shqiptar eshte nje anti shqiprar I regjur ,mjafton te paguget ose ti jepet nje pushtet, ose grade ose nje titull ! Shikoni Berishen dhe suiten e oborrit te familjes se tij ! Cfare donte PD ne Himare ?!!-pyeti Edi Rama Berishen dhe djalin e tij Lulzim Bashen ne Parlament.Keshtu mos u hidhni faj grekeve serbeve, turqeve, maqedonesve -por shikoni sjelljen e shqiprareve ndaj shqiprareve ,kurre nuk ndihmojne njeri tjetrin ! 1 milion shqiptar emigrant, per mbi jetese, sepse qeverite Berisha,Nano,Majko,Meta, ext nuk kane pat asnji pergjegjsi per jeten e shqiptareve,asnji pergjegjsi, per edukimin steehimin punesimin dhe mirqenien e shqiptareve ! Keto monstra shqiprare jane me t kqinje se greket, serbet turqit ec. Pasi ata mendojne dhe kane pergjegjsi jo per kombin shqiptar por vetem per familjet e tyre ! Bastard politikane !

  Reply to this comment
 55. Vimkoicensoe November 3, 13:36

  Igjithe problemi I grekeve kunder shqiptareve eshte se vet shqiptari behet me grek se greku ose me turk se turku or me serb se serbi ose me italian se italiani, kur vjen puna tek pagesa ! Me nje fjale , nje shqiptar eshte nje anti shqiprar I regjur ,mjafton te paguget ose ti jepet nje pushtet, ose grade ose nje titull ! Shikoni Berishen dhe suiten e oborrit te familjes se tij ! Cfare donte PD ne Himare ?!!-pyeti Edi Rama Berishen dhe djalin e tij Lulzim Bashen ne Parlament.Keshtu mos u hidhni faj grekeve serbeve, turqeve, maqedonesve -por shikoni sjelljen e shqiprareve ndaj shqiprareve ,kurre nuk ndihmojne njeri tjetrin ! 1 milion shqiptar emigrant, per mbi jetese, sepse qeverite Berisha,Nano,Majko,Meta, ext nuk kane pat asnji pergjegjsi per jeten e shqiptareve,asnji pergjegjsi, per edukimin steehimin punesimin dhe mirqenien e shqiptareve ! Keto monstra shqiprare jane me t kqinje se greket, serbet turqit ec. Pasi ata mendojne dhe kane pergjegjsi jo per kombin shqiptar por vetem per familjet e tyre ! Bastard politikane !

  Reply to this comment
 56. besoj keshtu, do thoshte "anglo saksoni".. November 3, 16:56

  ju, autori dhe perkthyesi i ketyre radheve, bastarde te zakonshem . qe te dini : prej enver hoxhes, e deshem shqiperine si europa . pastaj me futjen e shqiperise ne koferencen islamike, filloi “urrejtja” e shqiptareve kunder krishterimit, shtoi ketu dhe enveristat e pa vdekshem, qe ishin ani krishter prej ideollogjise ateiste dhe anti greqizem, per arsye politike (greqia shtet kapitalist). .ps. ky koment vlen per gjithe hordhine e bastardeve “shiptaro-turq” per te cilet une kam mendimin se duhen asgjesuar fizikisht …

  Reply to this comment
 57. loni November 3, 17:43

  Zoti Keneta; Pertia komuniste u themelua me 8 nentor 1941 pasi kishte perfunduar lufta Italo-Greke .

  Reply to this comment
 58. Epo kjo pune! November 3, 18:53

  jo miq por binjake sepse jane shqiptare edhe ata matane kufirit jane po gjaku yne packa se i quajne greke qekur krijuan krijesen artificiale greqi.

  Reply to this comment
 59. fteri November 3, 18:54

  200.000 çamë jetojnë të përzënë me dhunë larg vatrës tyre amtare,prej Filatit e deri na Prevezë ,kan frikë të shprehen në gjuhën e mëmës shqipëri ,pasi grushti i egër i shtetit diktatorial nacionalist shovinist grek do binte dhe ka rënë mbi ta pa mëshirë.
  Preveza qyteti më jugor i Çamërisë ,ka një mpopullsi prej 15-20 mijë banorë ,renditet gjithmon pas Janinës.Duhet ta dini se Preveza para 120 vjetësh ka qënë kryeqendra e atdhetarizmit shqiptar ,është fjala për vitin 1879 kur Preveza ,në shtëpinë e Patëriotit e atdhetarit të flakët Abedin Dinos u mblodhë gjithë paria e shqiprisë ,prej Jugut e deri në Kosovë për mbrojtjen e trojeve etnike.
  Janina ka qenë kryeqendra e shqiprisë së poshtme epiri (jugut) aty njëherë e në një kohë shumë vite të shkuara ka qenë shqipëri është dheu shqiptar toka e të parve tanë.Po ç’ti bëshë ? Motet bënë te tyre …….

  Fjala e urtë popullore thotë :”Grekëve edhe kur ofrojnë dhurata nuk duhet t’ u besosh”
  Ndërkoh ne shqiptarët me shtet të dobët imazhi i kalit të trojës rishfaqet sërishë në pranverën e përgjakshme të v. 1997 kur u ngrit flamuri grek ,por ishte kërcënimi amerikan dhe turk që i frenoi i frenoi hovin shovinist grekët e pa basë ,andarve të rij Por si në vitin 2000 edhe sot në v. 2017 kërcitën dhëmbët gjoja për prishjen e shtëpive të himariotve ,pra veprojnë si uliksi ,dinakria mizore e tyre vazhdon !!

  Ndërkohë në Tiranë ,shtetarët e Sali Shpellarit i servilosen me shitjen e detit kryegjernralit të asfalisë greke të veshur me veladon fort lumturisë tijë JANULLATOSIT ,qëveç të tjerave arriti të hedhë baltë mbi figurën emlematike shqiptare Fanolin e madhë.

  Greqia është aq e rrezikshme sa gjatë shtetësisë së sajë 170 vjeçare vetëm i ka zgjeruar kufijtë e sajë.
  Argumenti ! :
  -duke i hedhur një sy hartës së shtetit Grek .
  Në v.1832 ajo fitoi pamvarsinë.SHteti i ri shtrihej në kufijtë e tijë natyralë.Në veri kufizohej me Gjirin e Artës .Përfshi PELOPONEZIN ,Stera Ellada ,Eubenë dhe ishujtë Ciklade .
  Sipërfaqja 50.000 km/katëror .
  Në vitin 1864 nisë zgjerimi filletar :
  -Përfiton një sërë ishujsh përgjetë Jonit ,mes të cilve edhe Korfuzin e famshëm dhe Leukadet .
  -Në vitin 1882 pas kongresit të Berlinit i jepet Thesalia ,dhe ishujt mbi Eube.Dështon në gjyllërimin e Epirit si pasojë e qëndresës së Shqiptarve me në krye Lidhjen shqiptare të Përzerenit,si dhe ndikimin e jashtë zakonshëm të Abdyl Frshërit e Abedin Pshë Dinos (Ministër i jashtëm i perandorisë osmane )

  Pas rënjes së perandorisë osmane në v. 1913 me përkrahjen e fuqivee europiane u shkëput thela e majme :
  -Në veri greqia fitoi pjesë të Maqedonisë dhe Epirin e jugut.
  -Merr edhe Kretën .Po kështu edhe ca ishuj të rëndësishëm përgjet gjysmës perendimore të bregdetit Turk.
  Në v. 1923 përfshinë branda kufijve edhe Thrakën Lindore.Ndërsa :
  Në v. 1946 mer ishujt DODAKANEZË që i kishë patur ITALIA
  Kështu Greqia shoviniste arrinë një shtrirje gjografike prej 110.000 km /katëror ,arriti të mbidyfishojë tokën e sajë.

  NDËRSA -SHqipria vetëm është tëkurrur edhe me tradhëtinë e faljen e fundit të teritorit detar Greqisë nga satrapi S.Berisha dhe firmë të Lulzime Bashës.

  Reply to this comment
 60. Washington Post....1 march 1946 ( R) November 3, 20:01

  Materiali i meposhtem tregon se Greqia here hapur dhe here fshehur ka perkrahje nga Amerika dhe Be shume me teper se Shqiperia per aresye gjeostrategjike..

  ****.
  NDAL ATENTATIT GRABITËS NDAJ SHQIPËRISË
  .
  .
  (Çarles C. Hart, ish-diplomat i SHBA në Shqipëri
  në kohën e Zoogut (1925-1929),
  lufton me dy artikuj kundër miratimit
  të një rezolute thellesisht antishqiptare
  të përfaqsuesit Komisionit të jashtëm të Senatit Amerikan, Claude Pepper në vitin 1946.)

  LETRA E PARË

  “Uashington Post” më 1 mars 1946

  I dashur senator Pepper,

  Keni shpallur se do të bëheni mbrojtës i fushatës për drejtësi të Komitetit Grek, i cili lufton për kërkesat greke të reparacioneve kur do të bëhen traktatet e paqes me shtetet e Ballkanit…

  Këtë lëvizje të drejtësisë për Greqinë e polli C. Diamantopulos, ambasadori grek në Uashington, njëherazi kryetari i makinës së propagandës së organizatës imperialiste greke në Shtetet e Bashkuara…

  Unë çuditem, senator Pepper, në qoftë se ju e kuptoni që një pjesë e madhe e kërkesës së reparacioneve greke është e drejtuar Italisë, për të cilën qeveritë në Uashington dhe në Londër janë munduar për dy vjet ta shkarkojnë nga çdo përgjegjësi për shkatërrimet që ka sjellë në Shqipëri, Jugosllavi, Etiopi dhe Greqi… Ju thoni, senator, se drejtësia për Greqinë ka katër qëllime, dhe i treti ndër ta është ‘Kthimi i Epirit të Veriut Greqisë’.

  Kjo deklaratë arrin të thotë që të vuloset që tani një atentat ­grabitjeje kundër Shqipërisë së varfëruar, për të cilën Greqia ka 32 vjet që përpiqet. Ky i ashtuquajturi Epiri i Veriut është tani Shqipëria e Jugut, e cila mban në gjakun jetësor ekonomik atë vend të vogël dhe kërkesa ka qenë gjithnjë kaq qesharake saqë është dhënë vendimi kundër Greqisë tri herë me radhë.

  Në gushtin e 1923, Lidhja e Kombeve dërgoi një mision në Greqi për të përcaktuar në vend kufirin greko-shqiptar. Të gjithë anëtarët e atij misioni, katër italianë dhe një përkthyes shqiptar, u vranë pa mëshirë ditën që arritën në Greqi. Një mision pasardhës caktoi kufijtë e sotëm, të cilët u miratuan nga Lidhja e Kombeve. Këtë herë, një metodë më e qytetëruar po përdoret duke iu zëvendësuar juve dhe shumë nga kolegët tuaj në vend të dorës së vdekjes që u përdor kundër misionit të pafat në 1923.

  Qeveria greke nuk i kapi kurrë vrasësit, duke treguar kështu fajësinë e saj dhe për këtë i pagoi Italisë një milion dollarë si një idemnitet punitiv për këtë krim. Përveç një kohe të shkurtër prej disa muajve më 1914, ky i kështuquajturi Epir i Veriut, nuk ka qenë kurrë pjesë e Greqisë që 600 vjet e këtej. Indianët e Amerikës kanë tani tepër të drejtë të kërkojnë Virxhinian ose çdo shtet tjetër të Shteteve të Bashkuara ku kanë jetuar 300 vjet më parë.

  Meqenëse kërkesa greke bazohet në fakt në gjeografinë e vjetër, është interesante ta dimë se Straboni, një nga autoritetet më të mëdhenj mbi Greqinë e Vjetër (lindur në 64 para Krishtit), na thotë se epirotët nuk flisnin greqisht, por ilirisht, që do të thotë se ata nuk ishin aspak grekë, por shqiptarë.

  Grekët që kanë kërkuar përkrahjen tuaj, senator Pepper, janë kryesisht monarkistë grekë në Shtetet e Bashkuara të udhëhequr nga Diamantopulos, të cilët shpresojnë që të rivendosin në fron Mbretin Gjergj, muajin që vjen, pa marrë parasysh protestat e shumicës së qytetarëve grekë.

  Për të fituar simpati për Greqinë në përpjekjen e saj për të grabitur Shqipërinë e Jugut, z. Diamantopulos flet pa kursim se Shqipëria e ka shitur pavarësinë e saj në 1939, si përfundim i dallavereve të shumë viteve me Musolinin.

  Konferenca e Ambasadorëve, një simultare e Lidhjes së Kombeve, e shiti për herë të parë Shqipërinë në 9 nëntor 1921, kur votoi që ta bënte këtë vend virtualisht një protektorat të Italisë, pa marrë parasysh faktin se Shqipëria qe një anëtare e rregullt e Lidhjes së Kombeve dhe që kish kështu të drejtën e sigurimit nga Lidhja e Kombeve.

  Shqipëria e injoroi atë vepër gjer në qershor të vitit 1926, kur Musolini i kërkoi qeverisë shqiptare që të nënshkruante një dokument për pranimin e protektoratit.

  Qeveria shqiptare, për të fituar kohë, thirri ministrin britanik, amerikan, frëng dhe jugosllav, duke i informuar se vetëm 24 orë afat kish përpara se të vinte nënshkrimin. Ministri britanik, duke i keqkuptuar instruksionet e tij, protestoi kundër këtij demarshi italian dhe për fatin e tij të keq u thirr nga Austin Chamberlain, ministri i Punëve të Jashtme, i cili pranoi se veproi në këtë mënyrë, për të marrë me të mirë Musolinin.

  Si ministër i Amerikës në Tiranë, në atë kohë, unë e dëgjova këtë histori të kërkesës italiane dhe thashë se do ta raportoja në Uashington. Por, në mbarim të Luftës së Parë Botërore, duart e qeverisë sonë qenë të lidhura nga politika izolacioniste që kish vendosur Senati, i cili e përbuzi konventën e Lidhjes së Kombeve. Po kjo politikë e ndaloi Presidentin Ruzvelt që të merte masa drastike kur Musolini pushtoi Etiopinë.

  Jugosllavia dhe Franca nuk bënë asnjë veprim, dhe Shqipëria, pa një ndihmë të jashtme, iu dorëzua me padashje Italisë në një traktat që u bë në nëntor të 1926-s, i cili përgatiti udhën e invazionit italian 13 vjet më vonë.

  Duke e akuzuar Shqipërinë se i është shitur armikut, z. Diamantopulos, organizatori i lëvizjes Drejtësi për Greqinë, qëndron në një tokë që lëviz. Ai është në Uashington nën patronazhin e Mbretit Gjergj.

  Tani, senator, dëgjo!

  Kredoja jote në jetën publike ka qëndruar gjithnjë në një besim të deklaruar te vullneti i popullit. Përpara se të shkoni thellë, duke përkrahur kërkesat greke, unë ju sugjeroj të merrni vesh se ç’ndiejnë grekët për punën e një plebishiti në Shqipërinë e Jugut, të cilën ata me dhelpëri e quajnë si Epir të Veriut.

  Për shekuj me radhë Shqipëria e Jugut ka qenë e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarë, dhe Korça, qyteti i dytë më i rëndësishëm i Shqipërisë, të cilën grekët e kërkojnë si një dhuratë speciale, është pothuajse ekskluzivisht shqiptare në popullsinë e saj.

  Udhëheqësit reaksionarë grekë kanë heshtur me dashje në çështjen e një plebishiti. Pyetini se ç’mendojnë për një punë të tillë. Miqtë amerikanë të Shqipërisë nuk kanë asnjë frikë nga vota e popullit të Shqipërisë së Jugut.

  Por, për të mirën tuaj, Senator, kini mendjen.

  Kërkesa zyrtare greke për reparacionet është paraqitur tetorin e kaluar. Shuma e përgjithshme është 10,449,566,000 dollarë, nga të cilat 5.088,517,000 dollarë i është ngarkuar Gjermanisë. Kuptohet se diferenca duhet të vijë nga Italia, e cila nuk mund të paguajë vetëm se një fraksion të vogël të një shume të tillë, as Gjermania nuk mundet të paguajë një dëmshpërblim të tillë në të holla, dhe në qoftë se po, atëherë ekonomia e Evropës dhe e botës duhet të shkatërrohet, përveç shkatërrimit të të dy vendeve paguese.

  Dhe, sigurisht, në qoftë se Greqisë i paguhen njëmbëdhjetë miliard dollarë, nuk do të mbetet asgjë për ato kombe që kanë humbur shumë mijëra herë më tepër njerëz, të holla, gjak, djersë, punë dhe lot. Grekëve, gjithnjë dallaveraxhi natyralë, u vjen mirë një gjë e tillë se shuma që ata kërkojnë do t’i jepte vendit nga 1750 dollarë për çdo njeri, grua dhe fëmijë në Greqi.”

  LETRA E DYTË

  “Uashington Post” më 11 mars 1946

  “I dashur senator Pepper,

  T’ju shkruaj juve, senator, u bë një zakon, kështu të jesh i përgatitur se ke për të dëgjuar nga unë gjersa ju keni për të treguar interes në qëllimet grabitëse të grekëve që duan të rrëmbejnë pjesën më të pasur të Shqipërisë. Kam përpara meje një kopje të rezolutës të paraqitur më 19 shkurt, me anë të së cilës kërkohet kthimi i “Epirit të Veriut” (duke futur brenda dhe Korçën), Greqisë.

  Disa muaj më parë kam dhënë në këto shtylla një histori të shkoqitur të rezolucionit tuaj, por riparaqitja e tij nga ana juaj më detyron që të bëj një përsëritje.

  Rezoluta juaj na kujton dredhinë politike të Henry C. Lodge, i cili thoshte se ishte duke vepruar në emër të disa zgjedhësve grekë në rrethet e Massachusetts. Ai pohoi injorancën e tij mbi këtë çështje, kur tha se nuk dukej se kishte ndonjë kundërshtim.

  Rezoluta juaj nuk ndryshon as edhe një fjalë ose rrokje nga rezoluta e Lodge-it që u aprovua nga Senati më 20 janar 1920, ku nuk qe bërë apeli i senatorëve të pranishëm. Ai që kryesonte mbledhjen, tha vetëm, “Meqenëse s’ka ndonjë objeksion, rezoluta miratohet”. Në atë kohë në sallë kish vetëm pesë senatorë duke qenë se edhe senatori Lodge në atë çast mungonte në sallë.

  Ato kohë Shqipëria nuk kish miq në këtë vend dhe për amerikanët Shqipëria nuk ekzistonte si shtet. Prandaj nuk kish asnjë zë që të kundërshtonte dredhinë e Lodge-it. Rezoluta e senatorit Lodge nuk kishte fuqinë e ligjit sikundër do të kishte juaja. Zoti Lodge pranon se ai mocion qe një dhuratë për votuesit grekë.

  Shqipëria u njoh nga qeveria jonë më 1922 dhe një rrymë e madhe emigrimi shqiptarësh filloi. Një fakt interesant është se një e treta e atyre emigrantëve janë tani banorë në shtetin Massachussetts. Shqipëria ka tani mijëra miq në Amerikë, të cilët janë të vendosur që t’i jepet drejtësia atij vendi të vogël.

  Në “Uashington Post” më 1 mars, kam treguar se imperialistët grekë kanë qenë mundur tri herë në përpjekjet e tyre të fëlliqura që të rrëmbejnë një pjesë të Shqipërisë. Tani unë ju tërheq edhe njëherë vëmendjen për faktin se kufiri i sotëm shqiptaro-grek u miratua nga një komision ndërkombëtar zyrtar dhe u aprovua nga Lidhja e Kombeve.

  Grekët kërkojnë Korçën. Përse?

  Në rezolutën tuaj, senator Pepper, imperialistët grekë kanë bërë të gjitha përpjekjet që të specifikojnë që Korça, qyteti më i përparuar i Shqipërisë përveç Tiranës, kryeqytet, t’i jepet Greqisë. Grekët besojnë se Korça ka mundësinë të bëhet fillimi i një qendre metropolitane nga më të mëdhatë e Evropës Jugore dhe këtu kanë të drejtë…

  Ka vetëm një grusht grekër në popullsinë e saj shqiptare. Është për t’u shënuar se Korça është qyteti më proamerikan në botë jashtë Shteteve të Bashkuara përveç posedimeve ishullore. Ndërkohë, më tepër se gjysma e popullsisë ka qenë në Amerikë dhe një pjesë e madhe ka marrë nënshtetësinë amerikane.

  Një atmosferë amerikane përshkon qytetin. Qytetarët janë progresistë dhe përpiqen të bëjnë çdo gjë sipas modës amerikane, ata janë luajalë në radhë të parë kundrejt vendit të tyre dhe në radhë të dytë kanë besim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shumë nga korçarët e sotëm kanë lindur në Amerikë dhe kanë vajtur në Korçë si fëmijë. Ndërsa prindërit vinin të shihnin familjet e tyre, pa u kujtuar se lejet e tyre kishin kaluar dhe e humbën nënshtetësinë amerikane nga ndryshimi që u janë bërë ligjeve tona të emigrimit.

  Senatori Pepper, mendoje prapë këtë punë.

  A do t’i linit juve gjithë këta shqiptaro-amerikanë nën zgjedhën greke? Nuk mund të ketë gjë më tragjike se kjo. Greqia është një komb tregtarësh. Më tepër se 40.000 shqiptarë banojnë tani mjerisht në guvernatoratin grek të Janinës, ku popullsia shqiptare është mbizotëruese. A do të pranoni që për hir të atyre shqiptarëve të ketë një plebishit në Janinë?

  Komiteti i rëndësishëm i Senatit që ju kryesoni ka përpara një rezolutë (Rezoluta 82), që t’i jepet Greqisë imperialiste dhe grabitqare titulli mbi një të katërtën e popullsisë së Shqipërisë dhe një të pestën e burimeve agrare më të pasura të vendit. Meqenëse Greqia nuk e ka patur të sajën tokën në posedim në 500 vjet e këtej, a nuk do të mendoni që Shqipëria, në të cilën ajo tokë bën tani pjesë, ka të paktën aq të drejtë të plotë sa ka dhe populli juaj për shtetin e Teksasit (Texas)? Shqipëria e Jugut, të cilën Greqia kërkon të marrë, është e populluar në mënyrë mbizotëruese nga shqiptarët, sikundër dhe Texas-i është i populluar nga teksanë. Të lutem, mbaji këto gjëra në mend në qoftë se rezoluta 82 e Senatit vjen që të shqyrtohet përpara komitetit tuaj.

  Një herë në të shkuarën ti dhe unë takoheshim dendur, Senator, dhe unë isha kryelartë për këtë njohje.

  Korrigjimet e vogla në Shqipëri kanë për qëllim që t’i vjedhin këtij vendi një të katërtën e popullsisë dhe një të pestën e tokës së saj më të mirë dhe që të bëjnë 230.000 shqiptarë në mes të të cilëve 150.000 muhamedanë, si skllevër.

  Grekët nuk mund të thonë se shumica e popullsisë së tokës që bisedohet është e përbërë nga grekë. Jo, dhe ata heshtën në çështjen e plebishitit dhe për arsye të mira. Le të përsëritet dhe një herë, toka që kërkohet nuk ka qenë e Greqisë që 600 vjet e këtej, vetëm rastësisht për një kohë të shkurtër në 1914. Sipas më të mirit autoritet mbi Greqinë e vjetër, populli i Shqipërisë së Jugut (i cili quhet me dinakëri si Epir i Veriut nga grekët) nuk ka qenë grek dhe as që ka folur ndonjëherë greqisht.

  Zoti Uelles, ju dhe senatori Pepper, që kini marë përsipër çështjen e imperialistëve grekë, natyrisht pa djallëzi, mund të kishit shpëtuar nga ky gabim sikur të kishit pak kulturë klasike. Dëgjoni: Virgjili ka thënë: “Unë i kam frikë grekët, edhe kur të japin dhurata”. Euripidi, vetë një grek, ka thënë: “Mos i zë besë një greku”.

  Unë e kam vizituar shumë herë Greqinë dhe këto pikëpamjet e mësipërme nuk i pranoj për sa i përket karakterit mesatar grek. Po s’ka dyshim se Virgjili dhe Euripidi, duke përfaqësuar kulturën më të lartë të kohës së tyre, kanë njohur tipin e grekut-reaksionar, imperialist dhe monarkist, si ai që ka mbushur senatorin Pepper dhe juve me rrëfime të shtrembëruara përsa u përket kërkesave greke.

  Këta grekë, mjeshtër të intrigave, kanë qenë të kujdesshëm që t’u mos ua tregojnë më as juve, as senatorit Pepper, kërkesat e plota të Greqisë, të cilat në letër do të bënin njerinë të besonte se pjesa më e madhe e gjysmës perëndimore të hemisferës së lindjes, ka qenë krijuar vetëm për Greqinë. Këtu imperialistët do të donin të ndryshonin ndoshta dhe versionin e parë të gjenezës së parë (të Biblës – K.F.): “Në fillim Perëndia krijoi qiellin dhe tokën për Greqinë”. Dhe ata nuk u kanë thënë juve se kërkojnë njëmbëdhjetë miliardë dollarë si reparacione.

  Greqia, një herë djepi i artit dhe i kulturës, nën udhëheqjen e imperialistëve të uritur, është bërë tani një shesh smire dhe lakmie që kërcënon paqen e botës. Lufta e Parë Botërore filloi në një vend më të vogël se Greqia. Këta grekë tokë-grabitës, u pëlqen që ta quajnë Shqipërinë si një shtet muhamedan të vogël, të ndyrë, barbar dhe si vend brigantësh.

  Le të më lejohet të them se Shqipëria në 50 vjet e këtej nuk ka prodhuar as një shembull brigandazhi kaq të poshtër, kaq të djallëzuar sa vrasja më 1923 në Greqi e Misionit zyrtar të Lidhjes së Kombeve që ishte dërguar të përcaktonte në vend kufijtë greko-shqiptarë.

  Edhe një fjalë të fundit, senatori Pepper.

  Zhvishuni nga këshillat dhe nga shoqëria e reaksionarëve të mashtruesve imperialistë dhe monarkistë që duan t’u bëjnë juve udhëheqës në grabitjen e një vendi të vogël dhe pa mbrojtës, që ka qenë viktimë e njerëzve dhe e kombeve të këqij për 3000 vjet e këtej”. (Uashington Post, 11 mars 1946).
  .
  Epilog
  Nga me siper del se jo vetem ne Europe por dhe ne Amerike ka zyrtare amerikane qe jane pro greqise (serbise) dhe kundra shqiperise dhe anasjelltas.Me cfare k andodhur pas 1992 besoj qe proshqiptaret ne amerike & europe jane me te pakte ne numer….pamvaresiht nga tullumbacet qe degjojme.
  .
  Ajo qe ndodhi ne 1945-1946 ne kete beteje midis nje amerikani fisnik si Çarles Hart dhe nje zyrtari amerikani progrek si senatori Claude Pepper per fat te keq ndodhi dhe pas 1991..
  .
  Nuk me ka interesuar kurre cfare ka qene Enver Hoxha..ishte shejtan apo shenjtor apo i ka patur te dyja….rendesi sot ka qe ai vend..ai shtet dhe ai komb eshte ne piken me te ulet te historise tij i poshtruar nga miqte me keq se nje pushtim nga armiqte.
  .
  .Ka ardhur koha qe ata zyrtare amerikane qe merren me shqiperine te
  HEQIN LIGJIN 70 VJECAR
  TE LUFTES ME ENVER HOXHEN
  se po e beni si Jezu Krishtin
  ne versionin shqip..

  Reply to this comment
 61. Guri Naimit D(Dh.Xh.) November 3, 22:37

  VO.Nje SYGJERIM- per botuesin e Gazeta DITA !
  MENDOJ:
  botoeni si kryeartikull kete shkrim:te mesiperm:

  “Washington Post ..1 Mars 1946.”shkruar-na MESON:

  :NDAL ATENTATIT GRABITES ndaj SHQIPERISE !

  Careles C .Hart-ish dipllomat i SH. B.A(1925-29)…
  Uashington Post 1 Mars 1946- me habit sa lexova,sa me vjen sor ta them,se jam nje ish mesues…
  Ju lutem ju te gazetes sone”DITA”, botoeni si nje titull kryesor te gazetes suaj, KOMENTIN e mesiperm,…
  Vecanerish nevizimi tuaj EPILOG.
  Mendoj se eshte shume me vlere,kjo praraqite, per kohen qe jetojme.
  Te mesoje masa jone shqiptare -c’nuk dime.
  Vete mbyllja e ketij shkrimi e thote c’them une:
  -..Ka ardhur koha qe ata zyrtare amerikane qe merren me shqiperine:
  -Te heqin ligjin 70 vjecar
  te luftes me ENVER HOXHEN…..”
  Nje specialist i juaj le te angazhohet mendoj.
  Me rrespekt gjyshi…
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 62. demo November 4, 02:04

  Shqiptaret me greket jane si pronari vjeter i cpronesuar nga regjimi komunist me katunaret qe zaptuan tokat me ligjin e Sali Berishes”Toke e Xanun”.Greket kane zaptuar Epirin dhe Camerine,tani duan edhe Himaren,Konispolin,Butrinton…Dropullin aty e kane,,pret puna

  Reply to this comment
  • intelektuali October 29, 09:04

   O demo patrioti

   Une per vete them qe jane shqyptaret, 1 e kusur meleon qe punojne dhe hane buke ne Greqi ata:

   QE KANE PUSHTUAR GREQINE.

   Hidh syte ne Maqedoni c’po ndodh ne pamjen demografike qe te bindesh dhe te heqesh dore nga patriotizmi fals.

   Reply to this comment
 63. Tironsi November 4, 22:38

  Nje pergjigje Rajmond Vlonjatit

  Se sa jane greket ne Shqiperi dil e numeroji qe nga Shkumbini e Durresi deri ne Konispol po i numerove ti cosh te fala familjes tende………….

  Reply to this comment
 64. intelektuali October 29, 09:27

  SHQYPTARET DHE GREKET KANE QENE POPUJ MIQ PERPARA SE ENVER HOXHA TE MBILLTE “MURTAJEN” E URREJTJES MIDIS POPUJVE TANE

  Nuk ka pse drogamania e Brigadave te Kuqe, Miranda Wickers, vegel e gazetarit te Nexhmijes, Xhevdet Shehu:

  TI TREGOJE BABAIT ARAT!

  sepse:

  Nga kujtesa e intelektualit nuk jane zbehur akoma kujtimet kur bujqit greke vinin dhe punonin tokat tona ne jug te vendit dhe midis shqyptareve e grekeve ishte vendosur nje harmoni e jashtezakonshme, e papare ne vende te tjera pa kurfare pretendime territoriale dhe pa patriotizem nacionalist, epidemia filloi kur Enveri hapi kufinjte dhe shtigjet ne Gramoz per terroristet e Partise Komuniste greke dhe lejoi dergimin ne Greqi te agjenteve te stervitur dhe spiuneve besnike te Titos dhe Stalinit per te permbysur regjimin demokratik te pasluftes ne Greqi. Ka shume dokumenta arkivash qe flasin er kete veprimtari kriminale te regjimit komunist te Enverit, ka ne Londer, ne Beograd, por mund te gjehen edhe ne arkivat e KGB-se ne Moske.

  PSE I FRYHET NACIONALIZMIT PATRIOTIK ENVERIST ANTIGREK TANI, KUR SHTETI SHQYPTAR ESHTE TRONDITUR NGA SKANDALET E QEVERISJES ENVERISTE TE EDVIN DROGES?

  Ka shume raste kur shqyptare kriminele kane qelluar policine greke, kane kryer mesymje ne burgjet greke me helikopter dhe askush nuk i ka fryre nacionalizmit dallkauk, shikoni komentet dhe replikat e Kafsheve Fanatike Enveriste qe kane dale nga “Ferma e Derrave” per te mbrojtur istikamin nga ARMIKU qe te kuptosh menjehere se:

  ASGJE NUK KA NDRYSHUAR NE TROJET TONA QE NGA KOHA E QEPES E ENVERIT

  dhe:

  Qe verteton se shqyptaret kane mbetur sot sic e ka pershkruar autori i ketij shkrimi te bukur ne gazeten DITA:

  “…Njerëz të vegjël e të irnosur nga rrugët malore, të veshur me rroba 30 apo më shumë vjet të dala jashtë mode dhe ngjajne se vijne nga një Botë tjetër…”

  DO ZOTI GJERAT TE NDRYSHOJNE!

  Reply to this comment
 65. Gege Kosova October 29, 09:27

  Sa ishte Enveri greket nuk bezanin fare,Enveri nuk u kokoris me te hapesira,sa toksor si Zogu e as detare si Salihu, Enveri ishte Enver per serbet,Enver per greket,Enveri njihte ortodoksizmin Beograd-Atine-Moske.Andaj, ishte vigjlent ushtarakisht,kombetarisht e politikisht,Ja keta legenet e demokracise,kokorizen ps bythpalarave shina e greke, harrojne per shtetin dhe Shqiperine e shqiptarevet.

  Reply to this comment
 66. GRANIT DRENICA October 29, 10:53

  O njerëz! O shqiptarë !!!

  Shqiptarët e vërtetë, nuk i kanë pasur …as nuk i kanë ARMOQË të parë dhe armiqë më të mëdhenjtë, …as SHKIJËT dhe as GREKËT, po i kanë pasur, i kanë dhe do i ken -shqipfolësitKUNDËRENVERISTË;
  pra, shqipfolësit e fshehtë dhe të hapët -kundershqiptar dhe, skajshmërisht kundërshqiptae, si shembujt dhe të përngjashmëve të këtyre KOMENTUESVE këtu më lartë -KUNËRENVERISTË, -prandaj dhe prandaj -shqipfolësit thellësisht dhe skajshmërisht-KUNDËRSHQIPTAR !?!!!

  Reply to this comment
 67. GRANIT DRENICA October 29, 10:58

  O njerëz! O shqiptarë !!!

  Shqiptarët e vërtetë, nuk i kanë pasur …as nuk i kanë ARMOQË të parë dhe armiqë më të mëdhenjtë, …as SHKIJËT dhe as GREKËT, po i kanë pasur, i kanë dhe do i ken -shqipfolësitKUNDËRENVERISTË;
  pra, shqipfolësit e fshehtë dhe të hapët -kundershqiptar dhe, skajshmërisht kundërshqiptar, si shembujt dhe të përngjashmëve të këtyre KOMENTUESVE këtu më lartë -KUNËRENVERISTË !!!
  -Prandaj dhe prandaj -shqipfolësit thellësisht dhe skajshmërisht-KUNDËRSHQIPTAR sepse -kunderENVERISTË !?!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali October 29, 11:42

   Shko dhe meso te shkruash dhe te lexosh shqip o MUT jugosllav, budalla enverist dhe KAKE si jashteqitje serbe fanatike komuniste,

   sepse:

   SHQYPNIA NUK PO KERKON T’I BASHKOHET ISIS-IT FANATIK APO KORESE SE VERIUT TE KIMIT,

   por:

   BE-SE DHE BOTES ANTIKOMUNISTE DEMOKRATIKE

   Ku nacionalizmi fanatik komunist apo fashist ndaj fqinjeve eshte hedhur me kohe ne Koshin e Plehrave te historise.

   Reply to this comment
 68. intelektuali October 29, 11:47

  Shko dhe meso te shkruash dhe te lexosh shqip o MUT jugosllav, budalla enverist dhe KAKE si jashteqitje serbe fanatike komuniste,

  sepse:

  SHQYPNIA NUK PO KERKON T’I BASHKOHET ISIS-IT FANATIK APO KORESE SE VERIUT TE KIMIT,

  por:

  BE-SE DHE BOTES ANTIKOMUNISTE DEMOKRATIKE

  Ku nacionalizmi fanatik komunist apo fashist ndaj fqinjeve eshte hedhur me kohe ne Koshin e Plehrave te historise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 29, 12:08

   o ha le muti
   përse nuk ngopesh??
   moj ndyrësirë antishqiptare që fshihesh pas urrejtjes ndaj enver hoxhës,ç’kujton ti se bën me këto ndyrësira që thua??
   ti nuk ke pasur vlerë dhe kur nuk ti dinim qëllimet,e jo më sot!!
   shko moj ndyrësirë tek gërku tënd i shkërdhyer!!

   o ju të redaksisë!!
   kaq poshtë bini sa jo vetëm të ribotoni shkrime të dobëta të viteve të shkuara,por dhe të mos sqaroni se është ribotim!
   bile ti bashkngjisni dhe komentet e asaj kohe,kur ky shrkim i dobët ishte i freskët!!
   ky është shkrim i bërë ashtu si me thon,”informacion i marrë në një bar”!!
   ju pjerdhça në artikullin e bajatosur nag koha!!
   më falni tashti quhet i RICIKLUAR!!

   Reply to this comment
   • intelektuali October 29, 12:29

    Ore ti qen i zgjebosur me ke flet ti si derr i eger more karagjoz enverist? Me sateme apo me tytet qe te kane pjellur cyryk nga trute? Nuk eshte shkrimi viteve te kaluara komenti i intelektualit, por fare taze para disa minutash o MUT fanatik qe nuk di se nga lidhet gomari

    KUSH JE TI O KAKE FANATIKE QE TE MESOSH DHE CENSUROSH GAZETEN DITA?

    Niveli yt prej rrugaci halabak tregon vetem se cfare kafshesh pylli pa kulture ka rritur ne “Fermen e Derrave” regjimi katil dhe gjakatar i Enverit qe i ushqente vetem me nacionalizem fanatik duke i yshtur papaushim kunder fqinjeve, si nje metode per te mbajtur pushtetin e tij sadist dhe kriminal ne cifligun feudal qe e kishte rrethuar anembane me tela me gjemba si Hitleri Kampet e tij te Perqendrimit

    HE MO DERRI I EGER KUSH ESHTE SHKERDHATA FANATIKE TANI QE URDHERON GAZETEN DITA SI NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT?

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 October 29, 13:06

     o copë mishi pa sy fare!!
     o nastro gërku
     të plaçin ato kataraktet nuk e shikon se me ty kam mbaruar që frazën e parë dhe më pas,pasi kam bërë një hapsirë i jam drejtuar redaksisë??
     o beqir lulishtesh greke,të plaçin sytë e të pjerdhça në vesh,nuk të drejtohem ty por redaksisë për riciklimin e këtij artikulli!!
     ti jo vetëm e ke ngrënë të freskët,por dhe e ha të freskët gjigjnjë!!
     këtë e di shumë mirë!!
     ty më shumë se shija e mutit të pëlqen kutërbimi i tij!
     hy senili i mutit!

     Reply to this comment
     • intelektuali October 29, 14:01

      Ja nje perfaqesues i denje i Enverit

      dhe:

      I RILINDJES ENVERISTE

     • anticensurë25642654 October 29, 16:04

      hik mor robt ku i ke!!
      seniliteti nuk kurohet mor idiot!!

 69. demo October 29, 12:03

  E or Labinot Hasani,e!Bukur ke komentuar,,Por dije kete,se Qeverite e shqiperise dhe greqise edhe mund te behen miq,si u bene byth e breke,hodhen valle palikari ne Krete,por Populli grek me popullin shqiptar jane hasem mbi kete toke,si India-Pakistani,,Izraeli-Palestina,Rusia-Finlanda,Serbia-Kroacia,Anglia-Skocia,..Ata Arvanitas ne Greqi,nuk e vllazerojne por i armiqesojne me keq palet,.Ata e dijne shume mire kujt rrace i perkasin,por duan e bejne,Ata me shqiptaret e shqiperise jane si protestantet me katoliket ne Irlande,si komunistet me republikanet ne dy Korete, jane si republikanet me federalistet ne Spanje,si komunistet me ballistet ne Shqiperi ..Enver hoxha i kerkonte miqesite tek serbet,tek ruset,tek greket dhe i kerkonte armiqte tek amerikanet,tek gjermanet,qe dihet se kane qene mbrojtesit e kahershem dhe te veytem te kombit shqiptar.Pse?Pergjigja duhet kerkuar tek natyra kontroverse e Enver Hoxhes si qenie biollogjike.Sepse duke qene nje femije denatyral,I jashteligjshem,pjelle ambigue e incestit,u edukua nga e ema te urreje babain qe kishte me liber shpie dhe te adhuroje Babain Biologjik.U Kooptua nga Serbo-Malazezet,te nxise faren e urrejtjes per mbrojtesit tradicionale te kombit shqiptar,:Gjernmanet,Austriaket,
  Amerikanet(lexo:Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine) dhe te kerkoje vellezerit tek Serbet,Malazezet,Ruset,Greket.

  Reply to this comment
 70. Per memedhene, per memedhene October 29, 16:00

  Koha tregoi se Enver Hoxha ishte politikani gjenial dhe burri me i madh i shtetit qe per gjysem shekulli diti dhe mundi te mbante nje Shqiperi te pavarur, duke u djegur kartat aneksioniste antishqiptare te grekut (ne konferencen e Parisit 1846) dhe ne provokacionet e gushtit 1949), te Titos qe u mundua ta bente Shqiperine nje republike te shtate te Jugosllavise, te Hrushovit qe hyri ne bisedime me Venizellosin per Korce e Gjirokastere, Rusise me bazen e Vlores dhe daljen nga Traktati i Varshaves. Gjysem shekulli sundim i tij e konsolidoi poziten nderkombetare te Shqiperise ne ate shkalle sa qe as ne gjendjen qe jemi katandisur planet aneksioniste te Greqise e te Serbise kane marre fund.
  Eshte fyerje per kujtimin e tij ta krahaso kete gjigand politik me xhuchat rakitike te politikes sone te sotme.
  Enver sot i mungon me shume se kurrendonjehere Shqiperise.
  Vetem ai mund te rivendoste dinjitetin kombetar, t’u vinte sinorin te thana gre keve e serbeve, te bente vetingun e vertete te klases sone politike te korruptuar fund e krye, t’i kthente popullit pasurine e vjedhur gjate ketyre 30 vjeteve..

  Reply to this comment
 71. Per memedhene, per memedhene October 29, 16:01

  Koha tregoi se Enver Hoxha ishte politikani gjenial dhe burri me i madh i shtetit qe per gjysem shekulli diti dhe mundi te mbante nje Shqiperi te pavarur, duke u djegur kartat aneksioniste antishqiptare te grekut (ne konferencen e Parisit 1846) dhe ne provokacionet e gushtit 1949), te Titos qe u mundua ta bente Shqiperine nje republike te shtate te Jugosllavise, te Hrushovit qe hyri ne bisedime me Venizellosin per Korce e Gjirokastere,te Rusise me bazen e Vlores dhe daljen nga Traktati i Varshaves. Gjysem shekulli sundim i tij e konsolidoi poziten nderkombetare te Shqiperise ne ate shkalle sa qe as ne gjendjen qe jemi katandisur sot planet aneksioniste te Greqise e te Serbise kane marre fund.
  Eshte fyerje per kujtimin e tij ta krahaso kete gjigand politik me xhuchat rakitike te politikes sone te sotme.
  Enver sot i mungon me shume se kurrendonjehere Shqiperise.
  Vetem ai mund te rivendoste dinjitetin kombetar, t’u vinte sinorin te thana gre keve e serbeve, te bente vetingun e vertete te klases sone politike te korruptuar fund e krye, t’i kthente popullit pasurine e vjedhur gjate ketyre 30 vjeteve..

  Reply to this comment
 72. demo October 29, 16:59

  O Intelektuali pe verteti!
  Keta 1 miljon qe pushtuan Greqine,jane si ATA 20 miljone shqiptare qe kane :pushtuar” Turqine,qe ne kohe te baba Dovletit.Mos ki dert fare se po t`i perze Greqia,se ATA jane si sklleverit,qe ndertuan Romen,luftuan per Romen,qe Romaket te Argetoheshin tek Cirku i madh.Mos ki hall se po harxhohen greket e po i mbarohen Zahirete.Punon BE dhe Gjermania per Grekun.Ne kohen e qoftelargut Hancja Zyberit me para borxh rriti 12 kacula,qe u bene te gjithe bossa ne kohe te malokut.Qe nga koha thesarit te Ali Tepelenes,behen 200 vjet qe greket jetojne me borxhe.Ore sikur ti kerkoje qeveria shqiptare ata 1 miljone,nuk t`i leshon greku,se ata tani jane bere me greke se greket.

  Reply to this comment
 73. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! October 29, 16:59

  “iNTELEKTUALIT” -MA PSEUDOINTELEKTUAL EDHE
  SESA KALI DHE GOMARI !!!

  “GRANIT DRENICA” dhe “anticensura…” e kanë plotësisht drejt, këtu më lartë, në komentet e tyre; e kanë plotësisht mirë dhe janë plotësisht të saktë edhe pse janë të kursyer në atë çka thojnë në komentet e tyre, dhe, janë të kursyer, sigurisht për shkak të mundësive dhe natyrës së kësaj rubrike!

  Përndryshe, ti, “intelektuali”, nuk je vetëm, sikurse të cilëson, bukur e mirë -“anticensura”: “copë mishi pa sy fare”, por je copë mishi, përveç pa sy fare, edhe pa veshë fare dhe me tru, hajvani po se po, nëse jo edhe me tru nënhajvani, -ore “intelektuali”-gomari-gomeri-gamari; pra, që nuk e ke nderin që të jaash as KALI apo GOMAR tamam, po je, për habinë edhe të shtazëve, -një përzierje: “intelektuali”-KALI-GOMARI-GOMERI-GAMARI !!!!

  Shqipëria dhe shqiptarët derisa ta kanë qiftin tënd dhe, shqipfolësit si shembulli i yt, në mesin e tyre dhe pranë vetes së tyre, -kurrë nuk do mund të ecin përpara dhe të jenë të lirë mirëfilli !!!

  Reply to this comment
 74. GRUSHTI i Enver Hoxhës ! October 29, 18:27

  Përgjigje, “intelektualit”-kryeKALI-GOMARIT e TRU-ÇURANIT !

  Po, ti. “intelektuali” -prandaj je tamam intelektual-KALI-GOMARI-GOMERI-GAMARI…, që nuk e meriton …as jetën ne QENEF, po -në fund të birës së QENEFIT!!!

  Se, vërtetë ti nuk je as në nivelin e MUTIT, prandaj, vendi yt adekuat -është FUNDI I QENEFIT; atje dhe aty ku shtrsohen e bëhen NJË -të gjithë MUTAT; që don të thotë se, faktikisht, ti je MUTI më MUT I TË GJITHË MUTAVE!!! …Ti nuk je shqiptar kurrsesi, dhe ty duhet qit fare sa më parë sepse je edhe me i keq e më i dëmshem për shqiptarë dhe për Shqipëri -edhe sesa vet kanceri !

  …Fjala “qifti” ore shtazë njerëzore e njerishtazor e më keq edhe sesa total analfabet, është fjalë shqipe-dialektore dhe e ka kuptimin: SI TI, SI AI, SI SHEMBULLI YT, etj. si këta shembuj që i theksova, o “intelektuali” me krye KALI, me kokë GOMARI e me TRU ÇURANI !!!

  …Çuditem deri edhe shastisem …deri edhe në lebeti se qysh ka mundësi më të mbajt TOKA ty, dhe pse ende nuk po të bie ty QIELLI mbi krye -e më ta kajt nanën më t’ba pluhur e hi !!!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 75. Kasandra October 30, 17:11

  Vazhdim i komentit më sipër:”I vogël sa një gogël Z. James Pettifer”:
  Libri i Enver Hoxhës “Dy popuj miq” është një rifreskim i historisë së miqësisë midis dy popujve tanë fqinjë shqiptar dhe grek me rrënjë të përbashkëta dhe fakte e faktorë shumëplanësh që nga lashtësia e deri në ditët tona. Ai shpalos një miqësi tradicionale midis popujsh me përfitime reciproke e farkëtuar në luftën e përbashkët për liri dhe pavarësi kundër të njëjtëve armiq, për zhvillim dhe përparim në paqe dhe që forcohet nga politika realiste, miqësore dhe të qëndrueshme. Përballë kësaj miqësie të natyrshme thyhen të gjitha përpjekjet keqdashëse, shpifjet dhe deformimet historike që propagandojnë orekset e qarqeve antipopullore dhe të mercenarëve të tyre.
  Botime të tilla me përgjithësime antihistorike duke veçuar pjesën nga e tëra, sekondën nga viti, vitin nga shekujt, tregojnë se autori i këtij shkrimi (dhe ndihmësit e tij) është tepër i vogël për të kuptuar thelbin e historisë dhe madhështinë e marredhënieve midis dy popujve tanë historikisht dhe aktualisht, një histori unike në Ballkan e më tej, lartësinë e figurës së Enver Hoxhës si dhe mësimet që rrezaton ky libër si akt miqësije i përjetshëm në emër të popullit shqiptar. Faleminderit, LBS/Kasandra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*