“Shqiptarët duhet të mbahen në konflikt, shërbimet serbe e shkatërrojnë shtetin në Shqipëri fare lehtë”. E si të mos ketë të drejtë sharlatani Luçiç?

November 14, 2020 17:17

“Shqiptarët duhet të mbahen në konflikt, shërbimet serbe e shkatërrojnë shtetin në Shqipëri fare lehtë”. E si të mos ketë të drejtë sharlatani Luçiç?

Dejan Luçiç, është një personazh jo pak i njohur në Serbi. Në fillim ka qenë anëtar i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe (SPO) të Vuk Drashkoviçit. Zyrtar dhe politikan i viteve 90, tani autor librash dhe analist politik ai ishte dëshmitar kyç i mbrojtjes në gjykimin e shefit të shërbimit sekret serb (SDB) Joviva Stanisiç në Hagë.

Stanisiç dhe Franko Simatoviç (ish-komandant i Njësisë së Operacioneve Speciale të drejtuara nga SDB) u akuzuan dhe u gjykuan si krahu në terren i planeve të Milosheviçit për spastrimin etnik të kroatëve, boshnjakëve dhe shqiptarëve për të arritur dominimin serb të territoreve.

Nëse disa libra të tij kanë për zemër tema me spiunazh dhe komplote ndërkombëtare, një intervistë televizive e Luçiç, pjesë nga e cila janë botuar në DITA, më shumë se konspiracion, bien erë ngjarje e zhvillime të ndodhura rregullisht në Shqipëri dhe kudo ku jetojnë shqiptarët në rajon.

Po çfarë ka deklaruar në këtë intervistë me pamje prej eksperti lunatiku Luçiç? (pamje poshtë)

Luçiç gjatë emisionit TV

“Shteti shqiptar shkatërrohet fare lehtë, mjafton të ekzistojë vullneti te shërbimet serbe. Nuk është vështirë të futësh në grindje shqiptarët mes tyre toskë, gegë, të krishterë, myslimanë, linja fisnore, fetare. Nëse i mban në konflikt mes tyre, ata në Shqipëri e harrojnë ëndrrën për Shqipërinë e Madhe, – thotë ai.

Është i bindur se politika serbe me mbështetjen e shërbimeve të inteligjencës, mund të shkaktojë në çdo kohë çfarëdo trazire në Shqipëri dhe Kosovë.

“Vritni një politikan shqiptar, akuzoni konkurrentin e tij dhe ja… luftë fisnore mes shqiptarëve. Në Kosovë, nëse shkaktohet konflikt mes Thaçit dhe Haradinajt mund të ndezësh zjarr atje kur të duash”, thotë miku i Stanisiç.

Dejan Luçiç ka lindur në Beograd në vitin 1950. U diplomua nga Fakulteti i Shkencave Politike në Beograd, së bashku me disa emra që më pas do t’i vinin flakën Ballkanit dhe ish-Jugosllavisë.

Luciç në Hagë, si dëshmitar i mbrojtjes në gjykimin e Stanisiç dhe “Frenkit”

Është fjala për ish-kreun e shërbimit të sigurimit të shtetit Jovica Stanishiç dhe komandantin e njësive speciale Franko Simatoviç, i mbiquajtur Frenki, i dënuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për krimet e luftës.

Është fakt i njohur shoqëria e tij jo vetëm me krerët e shërbimit sekret serb, por edhe me njerëzit e krimit dhe trafiqeve (shpesh këto dy grupe ishin e njëjta gjë gjatë luftërave në Ballkan).

Këto lidhje kanë prodhuar një seri botimesh që lidhen me trafiqet e armëve dhe drogës; parapëlqen teoritë e konspiracionit, tema si frankmasoneria, shoqëritë sekrete, Kisha Katolike Romake, etj. Nuk ka si të mungojë në botimet e tij edhe një libër mbi “mafien shqiptare të UÇK-së”.

Libri i Luçiç për UÇK

Në përgjithësi, Luçiç ka oreks të veçantë për të ngjallur debate dhe përdorur gjuhën e urrejtjes, me të cilën stigmatizon myslimanët, hebrenjtë, kroatët, shqiptarët, madje dhe Vatikanin. Një krenari të veçantë shpreh për origjinën e familjes së tij, duke thënë se është një pasardhës i Jelena Markoviçit, anarkistja e famshme e cila në 11 tetor 1882 në Kishën Katedrale në Beograd qëlloi pa sukses mbi mbretin Millan Obrenoviç.

Në pamje të parë, deklaratat e hapura, pozat teatrale dhe qëndrimet e mëparshme të Dejan Luçiçit, tradhtojnë një prirje drejt famës në dobi të librave të tij.

Padyshim ai nuk përfaqëson linjën zyrtare; shumë gjëra – të paktën në dukje – kanë ndryshuar në Beograd, por xhepa, grupime antishqiptare dhe mjaft “anti” të tjerë gjallojnë lirshëm dhe me bollëk aty.

Mikun e tij Jovica Stanishiç me Shqipërinë nuk e lidh vetëm qenia drejtues i UDB-së në kohën e Millosheviçit, por edhe nipi i tij Damir Fazlliç dhe aferat e këtij të fundit në Tiranë, ku disa vite më parë ai bëri miliona dhe ndihej zot shtëpie.

Damir Fazlliç për disa vjet u bë emër shumë i njohur edhe në Tiranë

Le të përqëndrohemi në një kënd tjetër analize: Përtej kollajllëkut pompoz të retorikës së Luçiçit, deklaratat e tij përkthehen realisht, në ngjarje që kanë ndodhur në Shqipëri.

Shteti shqiptar shkatërrohet lehtë? Ngjarjet kanë treguar se, fatkeqësisht, po. Ka ndodhur në vitin 1991 e 1997, kur, fakte kanë dalë pafund, dëshmitarë kanë folur, por vetëm kaq. Drejtësia është zënë kaps.

Edhe shfrytëzimi i vrasjes së dikujt për të çuar drejtimin e ngjarjeve diku tjetër dhe akuzuar ndërkaq kundërshtarin politik, janë ngjarje dhe sekuenca ende të freskëta në Shqipëri, e padyshim në Kosovë.

U vra Arben Broci më 2 prill 1991, dhe u akuzua policia e qeveria e kohës, çka solli zgjedhje të reja. U vra Azem Hajdari dhe u bë grusht shteti. Dhe nëse në Kosovë fitila të tillë përçarjeje ndodhnin për shkak të pushtimit, në Shqipëri këto bëma nuk i bënte ndonjë misterioz; por vetë kreu i shtetit.

Parrullë gjatë një mitingu të PD në Tiranë

“Batakun e sotëm prej nga nuk po dalim dot, lëmshin e gjithanshëm dhe shtetin e institucioneve të dobëta, terroristët “myslimanë shqiptarë” etj, i kemi dhuratë edhe nga kjo metodologji, që për hir të së vërtetës, nuk është e re por e lashtë sa historia njerëzore.

Kjo ‘shkollë’ është ende në fuqi. Ndërsa personazhe të çatrafiluar serbë si Dejan Luçiç japin intervista e botojnë libra, në Tiranë princat e zjarrvënies po plaken me lezet, duke u vjetëruar si patriarkë të politikës; që bëjnë moral, akuzojnë mbarë e mbrapsht, tendosin apo lirojnë fijet e pushtetit sipas lojës së rradhës.

Dhe nuk u hyn gjemb në këmbë. E si të mos ketë të drejtë sharlatani Dejan Luçiç?” – shkruan në një editorial mbi Kosovën dhe Hagën botuar sot në DITA versioni print, kryeredaktori i gazetës Adrian Thano.

 

——

©Copyright Gazeta DITA

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës DITA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

November 14, 2020 17:17
Komento

120 Komente

 1. dardan January 10, 19:07

  Normal qe mundet se e kan provu ne Shqiperi disa here. E fundit ishte praglufta civile ne vitin 97 qe e organizuan me agjentet te tyre Berishoviq Salija (dhender i Cerna Gores) dhe Hajdaroviq Azem (kryesagjent i UDB i ngarkuar per shkaterrimin e Arkivave te Sigurimit Shqiptar).

  Reply to this comment
  • dfg January 10, 21:08

   Vrisni sa te doni katolike,myslimane,bektashiane apo ortodokse se NUK E RRUAN NJERI TRAPIN per kete pune ne Shqiperi!
   Nuk e di se ne cfare niveli eshte BUDALLALLEKU ne Kosove per keto pune!!
   Megjithate kjo LUFTE CIVILE eshte me e lehte te filloje se atje ka BUDALLENJ qe per nje ndeshje futbolli VRASIN NJERI TJETRIN!!!

   Reply to this comment
   • mirel November 14, 18:18

    Ja dfg kurva, e futi krimbim midis shqiptareve dhe kosovareve. Per spiunet, ky eshte misioni. Duke u dukur si patriot i gjysmes tjeter. Plera

    Reply to this comment
    • Abc November 14, 20:22

     Mirel Dejan Lucic vetem ne trurin tend mbushur me mut percarja.

     Reply to this comment
     • Ai November 15, 21:33

      Fatkeqësisht është një e vërtetë që historikisht ka ndjekur popullin shqiptar.
      Ka ardhur koha e ndërgjegjësimit që përfundimisht shqiptarët të kuptojnë armiqtë e vërtetë brenda dhe jashtë kufijve.
      Ju them me bindje personale ,qe rrjedh ne venat e mia dhe cdo shqiptari të ndershëm duajeni atdheun,per ta çuar atje ku duhet amanetin e te parëve.

    • Abc November 14, 20:23

     Mirel Dejan Lucic vetem ne trurin tend mbushur me mut egziston percarja.

     Reply to this comment
   • shabani November 14, 19:38

    Boll me dokrra te ketij k.. serb po kush e le serbine te shkaterroj

    Reply to this comment
   • Raimond vlonjati November 17, 02:49

    Mesimet e ketij serbit, i vendos ne jete EDI RAMA

    EDI RAMA perdor taktikat e konfliktit politik, ne sherbim te politkes serbe ne Ballkan

    Reply to this comment
  • Pali January 11, 05:14

   Duke shkaktuar luften midis katolikeve mysylmaneve shqiptare ne Malsi u krijua shteti Malzi-Monetegro. Duke shkaktuar luften midis ortodoksve dhe myslmaneve shqiptare u krijua shteti Greqi.

   Reply to this comment
  • Partizani January 12, 01:16

   Epopea e studenteve te DHJERE te mobilizuar nga SIGURIMI dhe CIA e UDB-ja:

   Shkruar nga Shevqet Musaraji!

   U mbyt gjemia
   Me federale.
   “ – Vraponi burra,
   Kush mund te dale!

   Pacet fashizmit
   E Vinceremos
   Se iku koha
   E Babaqemos.

   Pa me fashizmin
   Glorian romane
   Vate dhe corba
   Musoliniane…

   C’e ndreq me popullin
   qe s’di c’kerkon!
   Do kthyer fleta
   Sa s’eshte vone!

   Pa dy – tri pushke
   Dhe ne armiqve
   Addio bello
   Prone e cifliqe!

   Do na mbulojne
   Plehrat e tokes,
   Do ngrihen kembet
   T’i bien kokes.

   Do dale djalli
   Nga fundi i dheut
   Do ngrihet bujku
   T’i thote beut:

   – C’beje zotrote
   Bej efendi,
   Kur une luftoja
   Per Shqiperi? –

   Pa do na nxjerre
   Kushedi c’deftere
   Zjarri i xhehnemit
   Mbi ne do bjere..!

   Prandaj o burra!
   Dhe ne ne cete.
   Atdhene e lire
   Ta bejme vete.

   T’i kthejme krahet
   mikut qe patme,
   t’i marrem xhane,
   se ndryshe vame…!”

   Pa kur t’i shohesh
   Dervene – dervene
   Ne vend te pushkeve
   Gota dhe ene.

   Jaka te ngrira,
   Bastun, ombrella,
   Pantofla, guante,
   Pizham, kapella.

   Te gjithe te pushkes,
   Te gjithe te malit…
   Tani qe i rane
   Patkonjte kalit.

   Na ngordhi kali
   I rane thonjte
   C’po vrapon balli
   T’i heqe patkonjte.

   “Na zien ne deje
   Gjak shqipetari,
   S’durojme kurre
   Zgjedhe barbari!

   Do bejme lufte
   De more de.
   Si lum ti popull
   Mezi na ke!”

   Pa nis dollia
   Theren kurbanet
   Varda rakia
   “Poshte italianet!”

   “Do bejme lufte
   Do tundim malet”
   Dhe fshati qeshet
   Dhe bota tallet

   Dhe vendi pyet
   “C’vapor i solli?
   Ku ish gjer dje
   Kjo fare sokoli?

   C’thua ti Daj Ceno?”
   “ – S’di gja o vlla
   Me bahen jane bullica
   Ne tevdil hava…”

   “Do bejme lufte
   Me armiq barbare,
   S’keni ku futeni,
   Dridhuni tradhetare!”

   “Kush jane tradhetaret?”
   “Shohim e bejme,
   Te marrim frenat
   Pastaj e gjejme…”

   “E bene luften
   Me pula strena,
   Tash dun dhe frena…”
   – Gjemon Daj Cena

   “-Dynjane sulltane
   E nderrun keta horra
   Dhe nje here dajakun
   S’e leshuan nga dora.

   Tash tek ne vrapin
   Si qente per petlla,
   Me na heq syte,
   me na vu vetlla…

   Po kush s’i njef se..!
   Nji ku ua thot daja
   Me kesi horrlliqesh
   Eshte ngope dynjaja!”

   Pellembe e gjak
   Andej matane.
   Luftojne e s’tuten
   Bijte partizane.

   As buke,as uje,
   As lecke veshur.
   Kepucet shqyer.
   Po armet ngjeshur

   Nga lufta kthehen
   Shkembinjsh deboje
   me gaz ne buze,
   me kenge ne goje.
   PS:Ne vend te luftes me pushke keta studentet bene lufte me sallame,qofte ,raki dhe….pak QEJF gjate neteve te greves!
   Ka qene greve “heroike”,njelloj si “beteja e SALI-GRADIT”!!!

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati November 14, 19:25

   Ai me ate mbiemer Lucic qenka shqiptar i serbizuar , se mbiemri i tij origjinal duhet te jete Luci.

   Patjeter ky serbi me orogjine duhet te jete nga Serbia e Jugut , sepse pothuaj te gjithe serbet e jugut te Serbise jane Shqiptare te serbizuar nga kisha serbe

   Sa per vrasjen e azem Hajdarit , mos na fyej intelektin se Azemin e vrau Fatos Nano

   Reply to this comment
   • mirel November 15, 20:08

    Fatos Nano kishte bythe sa per te ikur me vrap si lepur. Azemin e vrau Berisha per llogari te UDBse. Do ishte shkendija e konfliktit veri jug

    Reply to this comment
  • Fidel Kastro November 17, 14:06

   E mor dardan mavria si e kalon topin !!!!! Harrove luften e klasave ne diktature dhe po te njenjten gje bejne sot bijte e krimineleve te diktatures enveriste!!!!! E majta i ka sherbyer e i sherben intersave te Serbise , Fare e keqe komunizmi.

   Reply to this comment
 2. Bimi January 10, 19:08

  Vritni sal berishen aman se nuk akuzojme asnje grek vetem beheni.

  Reply to this comment
 3. Niku January 10, 19:13

  Saliu për 25 vjet politiken e ketij ka bere ne Shqiperi. Shqiptare, behuni te zgjuar, feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe nje komb, nje gjuhe. Vetem keshtu u shuhet endra ketyre komshive qe enderojne diten me diell.

  Reply to this comment
  • Buda November 14, 18:05

   Sali Vik Berishovici ka 50 vjet qe vepron kunder bashkatdhetareve ne sherbim te vjehrres Serbi dhe jo 25.
   Dejan Luçiç, ish- anëtar i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe (SPO) të Vuk Drashkoviçit e njeh mire dhenderrin serb Berishovic, i cili i vrau te gjithe patriotet shqipatre qe donin bashkimin e Kosoves me trungun ame-Shqiperine dhe ndezi Luften Civile Veri-Jug midis shqipatreve ne vitin 1997. Dejan Lucic ka shume te drejte sespe i njeh ne gen shqiptaret individualiste dhe mendjemedhenj. Faktet po tregojne se, me shumat e derdhura nga sherbimi i fshehte serb, ne asnje vend tjeter te botes demokratike nuk zhvillohet lufte me e eger klanore, personale e partiake si ne Shqiperi dhe Kosove, kur duhej te ishte e kunderta.

   Reply to this comment
 4. Drenicak January 10, 19:20

  Shume cakt e ka than shkau ose serbi.
  Dje ne protest eshte brohoritur allahu ekber gjat hudhjes se molorovit
  Dihet qe lojtari kryesor per ket vllavrasje ne kosove eshte Shefqet Krasniqi dhe Albin Kurti kush buk e beson do e perjetoj shume pejt ket tragjedi.
  Ramushi eshte i trash me i kuptu derdhit e Albinit dhe Shefqetit .
  Para disa ditesh ne Gjilan ja dhan nje kuran dhe e futen ne kurthen kuranore Ramushin.
  Thaqi per egoizem eshte ne gjendje mi kall flak .
  LDK eshte grupacion edhe magjupin me ja ban pushtetar i nenshtrohet.

  Reply to this comment
 5. Shqiperia etnike January 10, 19:30

  Domosdo saliun tuajin e keni .Shum shpejt do shkoni andej nga keni ardhur .Njerez te eger,njerez karpatesh,

  Reply to this comment
 6. astrit January 10, 19:31

  Nje budalla serb qe vazhdon te enderoje, serbet fale trashesise se tyre mendore i kane humbur luftrat qe i nisien me potere e kane perfunduar ne qeramanet me te medhej te ballkanit.

  Reply to this comment
 7. E po kjo pune! January 10, 19:32

  Dora e zgjatur e serbo-grekut ka qene gjithnje prezente. Rasti i fundit pengmarrja e reformes ne drejtesi. Largohen ekspertet e PD!!!!…. deshtojne sepse ashtu jane dhene porosite nga serbo-greku sepse drejtesi normale do te thote shtet normal dhe qerim i plehrave te greko-serbit. Vec tryeze politike nuk duhet te kete per kete reforme sepse eshte konflikt interesi. Parlamenti i qelbur i listave te beje edhe kete votim dhe ti hape rrugen drejtesise dhe pastaj zgjedhje te reja me ligj mazhoritar. Reforma ne drejtesi nuk do te jete jetegjate nese nuk behet reforme elektorale dmth rikthim ne ligj dinjitoz per votuesin sic ishte ai mazhoritar me korrektim kombetar. Mos u futni ne kurthin e lidershipit arkaik te PD se nuk eshte ai po jane ustallare te tjere ne serbi qe mbajne peng vendin prej dekadash.

  Reply to this comment
 8. a do ta censuroni..te shohim January 10, 19:38

  sakte !

  varianti i 2 prillit 1991 te zbatuar nga udb dhe ca elezbiberoamerikane te serbizuar..

  vrit nja 4 “demokrat”e nga mbrapa dhe akuzo socialistet…dhe u vu saliserbi nga rajersonovici dhender i serbise..

  te njejten skena bisha serbe desh e realizoi ne 21 janar

  faleminderit DEJAN LUCIC..por kete plan ju e realizuat ne 2 prill 1991 kur udb me cia-n ishin motra te ngushta

  tung

  Reply to this comment
 9. Vlora1912 January 10, 19:38

  Nje falnderim i pamas per kete zotrin nga Serbia!

  Disa te verteta, edhe pse te hidhura, i meson vetem nga kundershtari(Armiku) ne kete rast.

  Me ka ren rasti te lexoj nje “histori”, nje bichim skenari, qe para 10 viteve, ku parashikohej nje konflikt ne shqiperi me baze perplasjet fetare..

  Dhe nuk eshte rasti te irritohemi me ata qe i deklarojne keta skenar si te mundeshem…..Eshte momenti te vleresojme se sa real mund te jene keta skenar ne nje te ardhme te afert.

  Eh..

  Kush dreqin do merret me keta skenar…!!!!!

  Ata qe duhet te merren, jane te zene me Dhenien e Shqiperise me Koncesion, ate pjese qe nuk e dha Bastardi i Vuqidolit!!

  Ata qe duhet te merren, jane te zene me varrosjen perfundimtare te Drejtesise ne kete vend…duke realizuar nje reforme te Sistemit te Drejtesise, me te cilen te jene te Lumtur vetem Politiqenet, Gjyqtaret, prokuroret……por jo Shqiptaret.

  Reply to this comment
 10. Vlora1912 January 10, 19:41

  Nje falnderim i pamas per kete zotrin nga Serbia!

  Disa te verteta, edhe pse te hidhura, i meson vetem nga kundershtari(Armiku) ne kete rast.

  Ata munden vertet, por jo vetem ata.

  Me ka ren rasti te lexoj nje “histori”, nje bichim skenari, qe para 10 viteve, ku parashikohej nje konflikt ne shqiperi me baze perplasjet fetare..

  Dhe nuk eshte rasti te irritohemi me ata qe i deklarojne keta skenar si te mundeshem…..Eshte momenti te vleresojme se sa real mund te jene keta skenar ne nje te ardhme te afert.

  Eh..

  Kush dreqin do merret me keta skenar…!!!!!

  Ata qe duhet te merren, jane te zene me Dhenien e Shqiperise me Koncesion, ate pjese qe nuk e dha Bastardi i Vuqidolit!!

  Ata qe duhet te merren, jane te zene me varrosjen perfundimtare te Drejtesise ne kete vend…duke realizuar nje reforme te Sistemit te Drejtesise, me te cilen te jene te Lumtur vetem Politiqenet, Gjyqtaret, prokuroret……por jo Shqiptaret.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. January 11, 18:15

   Perpara se te komentoj rreth dekleratave te ketij kllouni dhe krimineli politik serb, me duhet te them ty, qe gabimisht mban nick “Vlora 1912”, ule pak vrapin e falenderimeve per gomarin dhe kalit qe i ke hypur.
   Nuk ka shqiptar qe te falenderoje nje maskara dhe kriminel, nje qen bir qeni, nje serb te ndyre, si ky fytyremuti ketu.
   Ti qofsh, por ndrysho nickun.

   Reply to this comment
   • Vlora1912 January 11, 19:53

    Vezhgues,

    Ne se do mund ta perdoresh edhe ti Nick-un – Vlora1912, edhe kushdo komentues tjeter qe deshiron..

    E “Falnderova” Serbin se i ra kambanes se Alarmit per llogari tonen.

    Nje kamban alarmi, qe shum vesh Pusht eti ne Shiperi, nuk duan ta degjojne.

    Por lexje deri ne fund komentin, mbase e kupton se sa shum i dua Serbet dhe Sivllezerit e tyre ne Ballkan!

    Reply to this comment
 11. Mira January 10, 20:11

  Para disa ditesh u shkaterruan disa varreza katolikesh ne Kosove. Vete komuniteti katolik i fshatit, tha se s’ka patur asnje shqetesim me komunitetin myslyman, duke sjell ne vemendje se sa aktiv jane sherbimet sekrete serbe per destabilizimin e KS dhe prishjen e imazhit nderkombtar te Kosoves ne bote. Ky njeri thjeshte verteton dyshimin qe ka patur cdo njeri per aktivitetin e sherbimit sekret serbe neper troje shqiptare. Aktivitet qe eshte mbajtur nga njerez te infiltruar deri ne nivelet me ta larta te politikes ne KS, MK e AL.

  Reply to this comment
 12. METEH January 10, 20:47

  Ky Serbi tregon nje realitet te ndodhur ne Shqiperi qe ne vitin 1991 ne Shkoder,ku PD organizoi vrasjen e Arben Brocit me 3 shoket e tij.Kjo ndodhi me grushtin e shtetit ne ’98,ku pasi e vran vet Azemi,ju ngarkua pergjegjesia qeveris NANO dhe arkivoli i tij u dergua ne Kryeministri.Ne 21 Janar Saliu+Luli vran 4 vet dhe pergjegjesin ja hodh demostruesve dhe Rames,etj.Kjo eshte fytyra e PD + UDB.Keshtu po ndodh dhe me reformen ne drejtesi,te cilen do ta sabotojne me siguri..!

  Reply to this comment
 13. alphade January 10, 23:34

  Drame e tragjedi e tmerreshme per popullin shqiptar !!! DREJTESIA NUK VENDOSET KURRE
  NE SHQIPERI PA NXJERRE JASHT LIGJIT TE ASHTUQUAJTUREN -PD- ! SI PARTI NAZI-FA-
  SHISTE ,SI PARTI PERCARESE E TRADHETARE NDAJ KOMBIT SHQIPTAR …..!!!

  Reply to this comment
 14. DRENICA E KUQE January 11, 07:01

  As ngjarjet e djeshme dhe as ato para tyre, nuk jane rastesi. “Opozita bashkuar”, e “holle” ne krye, punen e sheh vetem kur e leshon lopa baglen “pllup-pllap-pllup!”… UDBja e di saktesisht se si manipulohen “patriotet shqiptare” per ta likuiduar njeri-tjetrin… Por me te rrezikshmit per shqiptaret dhe per Shqiperine jane UDBASHAT e Ibrahim Rugoves ne Prishtine dhe te Sali Berishes ne Tirane se sa te gjithe UDBASHAT e Serbise se bashku!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • XXXL November 14, 22:25

   E saktë se po të ishte Salih Berisha rrezik për serbë do ta kompromentonin rëndë kurse Ibrahimin do ta likuidonin si Ukshin Hotin

   Reply to this comment
  • 1120 November 15, 15:01

   Jane dhe UDBashet e Rames, o Drenica e Kuqe. Me Minishengenin i vume flaken Kosoves, dhe pavaresise se Shqiperise.
   TI, si Gazeta je ne anen e Rames, ndersa militantet e Rames, ata qe ndjehen si patriote te vertete ne kete forum, nuk lene rast te hedhin balte mbi Kosoven.
   Dhe per Kukesin, u leshuan si qener duke hedhur sharje e fyerje nga me te ndyrat, pse u protestua kunder Pisit Rama qe me oligarket po shfrytezon shqiptaret, dhe me Serbet po cimenton pushtetin ushtarak. Prit, se ka akoma.
   Dita po i heq komentet e mia se nuk i pelqen.
   Ka pjese ne fondet greke per ndarjen e SHqiperise se Jugut. Sa here qe ja bej kete akuze, me fshijne menjehere, Nuk ishte Dita qe u leshua per varrezat e Meros, nuk ishte Dita qe u leshua per Detin, duke i dhene te drejte Ramutit, jo po 6 milje jane me te mira se Berisha, etij,,Nuk ishte Dita qe u leshua kunder Teatrin, pavaresisht se mbrohej nga simpatizante te PD, dhe jo vetem te PDse. duke e kthyer Teatrin nga tempullin ku u interpretuan klasiket ne Socializem, ne tempull fashist, Sa ka histori kjo pozite, se bashku me poziten qe kane ndersyer shqiptaret ne menyre krahinore, duhet nje kohe e gjate te mbash ditar.
   Dicka me te zgjeruar thashe dje, dhe keta pisat e Dites ma fshine komentin. Kjo tregon se jane vemje te paguara dhe keta. Ne sherbim te Rames, kunder shqiptareve

   Reply to this comment
 15. Dorsova January 11, 09:42

  Mos i merni me te qeshur keto qe thote ky plera se jane pjeserisht te verteta ..!!! Shqiptaret duhet te jene shume te kujdesshem sepse Sali Berishen dhe gjithe Shqupin keto Monstra i kontrollojne ….!!!

  Reply to this comment
 16. shpatar January 11, 09:51

  Historikishte serbet jane marre gjithmone me skenare kunder shqiptarve .Kjo e vertete absolute vjen nga qe vetem shqipratet ne Ballkan ua kane thyer hundet serbve.Me qe nuk jane me burra se ne gjejne rruge e forma terthore te peshtira qe tregojne orgjinene e tyre kafsherore .
  Serbet ne Shqiperi kane perfituar nga grindjet midis nesh .Kjo u ka dhene mundesi te depertojne brenda me elemente te korruptuar.Aktualishte ne Shqiperi ka shume bishta qe nga koha e Turqise ,satrapit Zog ,Dulles dhe sot kjo murtaje ka dhe ne krye te shqiptarve elementet e saj .
  Sot ky lloje plani i agjentve te UDB nuk ka shance te ndodhi .Shqiptaret kurre nuk jane perplasur per bindje fetare ose edhe kur ka ngodhur ndonje figure e rendesishme.
  Ajo e perplasjes Veri -Juge ka egzistuar dhe egziston .Historikishte Verioret jane treguar me armiqsore me pjesen tjeter te shqiptarve .Kjo ka bere qe dhe te huajte ta kene me te lehte per te depertuar e sunduar ne Shqiperi. Aktualishte politika e ndjekur, ne keto 24 vite, me shume ka patur tendencen e sundimit ku elementi verior ka qene me i dhunshem. Dyndja e mercenarve nga Veriu ne 97 kunder Jugut eshte deshmia e konceptit politik Verior per te sunduar me cdo kushte . Kjo skeme eshte e mbeshtetur dhe nga agjentet e UDB ne Shqiperi qe veprojne ne favor te Sali Berishes .Keshtu ata kane ne dore kete elemente qe deri me sot kane arritur ta destabilizojne Shqiperine e penguar ne kryerjen e reformave per tu integruar ne Evrope .Shkaterrimi nga ana e shqiptarve e kesaje cerdhe si dhe prerja e lidhjeve te agjentve qe veprojne do te beje clirimin e plote te politikes nga kthetrat e elementve te shitur .
  Shqiperia nuk rrezikohet nga elementi i jashtem por nga grindjet e brendshme per pushtet .

  Reply to this comment
  • Dn November 19, 06:15

   Shpatar zeza , agjent tipik i politikes serbe te percarjes veri jug na e illustrove ketu! Duke e illustruar vetin edhe si larg te qenit qytetar mbasi halla ndan njerezit ne veri jug kur situata ka bere qe ke ma dhume veriore ne tirane se ne veri

   Reply to this comment
 17. anticensurë 25642654 January 11, 10:29

  votova “i trishtuar 7%”,për injorancën e këtij debili!!
  i trishtuar për ndjenjën e inferioritetit që ndjejnë shumë shqipëtarë në përballje me sërbët!!
  ky debil nuk e ka të qartë se asnjëherë nuk ka ndodhur luftë civile në shqipëri!!këtë e provuan ndyrësirat e beogradit në ’97ën dhe nuk ja dolën!!
  shqiptarët janë vrarë mes vete gjatë gjithë kohës por asnjëherë nuk kanë bërë luftë civile!!kjo jo sepse jemi të ndërgjegjshëm për të mos u vrarë me njëri tjetrin,por sepse nuk kemi ideale që të na ndajnë!!jemi të gjithë njësoj,me një plus minus!!
  i vetmi rast që njihet në historinë e shqipërisë si vrasje që ka sjellë revoltë mbarë popullore ka qënë ajo e avni rustemit!POR dhe në këtë ras nuk ka qënë luftë civile,por thjeshtë një kryengritje kundër diktaturës zogolljane!!
  të vrasësh thaç a hajredin,berishë a ramë,më shumë do tu bësh nder shqiptarëve se sa ti fusësh në luftë me njëri tjetrin!!dhe sikur shqiptarët ta bëjnë vetë një gjë të tillë pa nxitjen tuaj,prap juve kanë për tua ngjeshur!!prap se prap do të thonë e kanë bërë sërbët ose gërkët për të na futur në sherr me njëri tjetrin!!
  na rrofshi bolet për shërbim inteligjent që jeni!!

  Reply to this comment
 18. Gladio January 11, 11:02

  Pse ka këtë soj agjentesh dhe politikanësh teveqele Serbia, shqiptarët po i afrohen Beogradit dhe ka rrezik ti katandisin serbët me shtet Beogradin dhe jo me Serbinë.
  Serbia sot është shteti që kufizohet thuajse tërësisht nga territoret e saj. Serbët janë të shpërndarë në çdo shtet kufitar dhe urrehen si faktor destabilitet. Në Kroaci i shfarosen. Në Kosovë shërbejnë si garniture e qeverisë kosovare , kur deri dje komandonin gjithe Kosovën. Edi Rama i trajton si langaraqe ne Beograd. Qeveria serbe është poshtëruar te kete kontakte dhe marrëveshje vetëm me Kosovën.
  Serbia sot është katandisur te kete te njejten valence dhe rëndësi në Ballkan, sa Mali i Zi, Maqedonia dhe Kosova. Dhe nesër kur te gjthë këto vende të jenë në Nato, Serbia do ketë vlerën e Vojvodines

  Reply to this comment
 19. . January 11, 11:18

  O Dita, e jona gazetë! Kur do zhduken rrënjët e UDB-së që kanë një shekull që ja kanë pirë gjakun popullit shqiptar në të gjitha trevat shqipfolëse? Mbas Sali Berishës kush e ka radhën? I morën pasuritë e këtij vendi që bënë tokë të djegur në Ballkan. Kur do e ngremë kokën? Vetëm pas 23 qershorit kemi filluar të shohim disa rreze të diellit. Me Edi Ramën drejt Europës, pa UDB e PD! Me shpresë, Pëllumb Koçi.

  Reply to this comment
 20. osman lala January 11, 11:20

  edhe ngjarjen e ambasadave keta e kane bere

  http://www.gazetadita.al/ish-shefi-i-sigurimit-te-shtetit-ngjarjet-e-ambasadave-i-organizoi-ramiz-alia-dhe-jugosllavet/

  jam i bindur qe edhe kete fluksin e ri drejt Gjermanise sapo Gjermania vendosi te mbeshtes Shqiperine, keta e kane bere

  Dora e tyre e zgjatur ne Tirane eshte Saliu pa diskutim.
  Prej mbrojtjes se ketyre i vjen dhe mosndeshkimi.

  CIA ia la UDB-se raportimin per Shqiperine pas 60-s.

  Fijet nuk priten

  Reply to this comment
 21. kapo labi January 11, 11:20

  O Ditë, se ç’na ka gjetur

  Me këta fqinjët tanë

  Historia përsëritet

  Në Prishtinë e në Tiranë.

  Dikur na ishte Pashiçi

  Me një tufë mercenarë

  Solli Zogun në pushtet

  Kriminelin tradhëtar.

  Vrau e vodhi sa deshi

  Na shiti në italianë

  Arkat me flori i ngjeshi

  Iku e mori dynjanë.

  UDB-ja s’na harroi

  Me në krye Sllobodan

  Dy spiunë na dhuroi

  Në Prishtinë e në Tiranë.

  Dy armiq të shqiptarisë

  Kanë shitur e kanë vrarë

  Vodhën lekët e Dardanisë

  Futën në burg jarharë.

  Isa pionier i serbit Sala

  Super gjakatar

  Kush mbështet këta spiunë

  S’meriton të jetë shqiptar.

  Drejtësi të rëntë flama

  Se dy sy i ke në ballë

  Ose jeni të paaftë

  O të gjithë jeni kusarë.

  Përshëndetje e urojmë që zonat e përmbytura t’i kalojnë fatkeqësitë pa pasoja të rënda! Nga Kapo Labi, Tërbaç, Vlorë.

  Reply to this comment
 22. zirri January 11, 11:21

  E përse të mos vijë përsëri në pushtet Saliu? Përse kot bërtet ai “Zgjedhje të parakohshme!”, “Të ngrihemi si në 1997!” Përsa kohë që UDB-ja do të ketë nevojë për kryespiunin e tij, përse të mos e përdorë, kur e përdori për 25 vjet me radhë, duke shkatërruar, vjedhur dhe plaçkitur çdo gjë të ndërtuar me gjakun dhe djersën e popullit. Liria të shikojë problemet e shtëpisë, se për Saliun merret UDB-ja. Ka dhe të tjera gjëra, por kaq tani për tani

  Reply to this comment
  • Lili November 15, 14:36

   Zirfi, ti vertete kujton se vetem tek demokratet serbia ka sherbetotet e vete?jo djalo jo serbia ka gjithmone ne mash tek e djathta , nje mash tek e majta! Tash shiko kush eshte masha e serbise tek e majta? Kush po i jep portin qe as kroacia as cernagore s’po i jep serbise!
   Edhe mos u merzit se edhe pasardhesine e Rames Serbia va ka zgedhur se veliaj si basha jane caktuar qe kur te dy ishin ne Kosove si perkghyese ! Edhe jane propaganguar nga Serbia neper shtypi e e juaj po edhe shtypin e ojqve ne sherbim te Serbise.
   Berisha berisha luli luli Ju ka mbetur goja po ne pushtet jane Rama Rama e Lali eri lali eri qe po i hapin dyerte sot per serbin! E po perkrahin agjentet e serbise ne kosoves e sulmojne Kurtin apo haradinajn qe nuk leshojne pe per interesat e Serbise
   Jo moj djale nuk punon serbia vetem me berishen e lulin

   Reply to this comment
 23. gani January 11, 11:25

  punishtja e vjetër antishqiptare e Beligradit vazhdon të idejojë e projektojë kurthe të reja antishqiptare. E ky realitet shton nevojën e rritjes së vigjilencës në këto kohë të turbullta
  shashkat provokative “made in UDB” që vazhdon të hedhi ditë pas dite Sali Berisha flasin per kete

  Reply to this comment
 24. Edi January 11, 14:05

  Po, po. Ju serbet merruni me shkaterrimin e shtetit shqiptar, ne shqiptaret po vazhdojme me shkeputjen e llokmave mga territoret tuaja.
  Keshtu iu duket te gjitheve ketyre agjenturave derisa e perballen me faktin qe ne shqiptaret lulezojme ne kaos.

  Reply to this comment
  • KORÇARI January 11, 20:37

   [email protected], qënke i pashkollë mre djalë, JA TREGONA MOR EDI CILAT TERRITORE SËRBE KEMI MARRË NE SHQIPTARËT???? MOS E KE FJALËN PËR DARDANINË…. NQS PO ATËHERE JA KE FUTUR PORDHËS KOT , DARDANIA ISHTE ILIRE,DARDANËT ISHIN JANË DHE DO TË JENË ILIRË,PRA SHQIPTARË GJITHASHTU EDHE DARDANIA. EDI” TË KËSHILLOJ TË HAPËSH NDONJË LIBËR HISTORIE SEPSE PASKE MËSUAR HISTORINË ALLA – SËRBÇE DHE ALLA – GREKÇE.

   Reply to this comment
 25. D O K L E A T I January 11, 15:00

  Armiku me i madh i shqiptarit eshte fundamentalizmi islamik. Si te tille botes te zhvilluar nuk i kushtojme shtrejte. Kejo u pa ne vitin 1912 kur bota dhuruan provincat turke shteteve fqinje “greko-sllave”. Me vone largimi nga rruga europiane e Rugoves ne Kosove. Religjioni filloj te behet element i kombit. Skenderbeu u be tradhetar sepse verau pushtuesit qe ishin me fe muslimane. Nene Tereza na doli kurve dhe funkcioneret filluan te e heqin nga muri. Edhe sot ne Kosove ne qeveri nuk ka asnje te krishtere shqiptare. Ne Shqiperi keto lojra i filloi Sulltan Salia. Na beri shtet dhe komb musliman. Ne Konferencen Islamike, qe de jure legjitimon diskriminimet ne baze te religjionit. Pa u mbush dy muaj doli ne rruget e Tiranes te kerkoi largimin e Edvin KRISTAQ Rames. Atij shqiptaro-grek. Dhe po sundon nga Jugu i Shqiperise. Kur me keso fjalesh nxit nje ish kryeminister, cfar shembulli jane te tjeret. Bajram Currin filloj te e ndaj nga Luigj Gurakuqi. Turkun na e beri vella. Skenderbeut i vuri rrotat duke e shetitur sipas nevoje. Nganjeher edhe ne bodrum. I perkrahur nga Josefina Topalli qe voten e 1 milion e 300 shqiptareve e quan se bashku me Saliun “aleanca e qelbesirave” . Nishani duke ndare dekorata per vota te PD si dikur qe Kral Nikolla dante malesoreve. Apo Pashiqi napolana ari per te rrexua nga pushteti Nolin. Nuk duhet shume per te konkluduar se nu mulli te kujte shkon kjo veprimtari.
  Me duket cirkus qe te tille kritikojne Edviv K R I S T A Q Raman qe shkon ne nje ndeshje basketbolli dhe jo si te disa te tjere ne harem qofte ne Stamboll apo ne Budva

  Reply to this comment
 26. E po kjo pune! January 11, 18:06

  do vije nje dite dhe do habitemi sesi ka mundesi qe nje plak i keq qe i beri te gjitha na terhoqi zvarre te gjitheve dhe i gjithe shteti kapitulloi para tij… brezat e ardhshem do na gjykojne se kemi qene brez kot me kot qe e lame peng te ardhmen sepse nuk kishim takat. Zgjohu o Edi Rama dhe hapi rruge drejtesise se mileti voten ka ne dore dhe ate ta dha per te pare drejtesi.

  Reply to this comment
 27. Vëzhguesi F. January 11, 18:35

  Nga megalomania, ndoshta, por me teper nga budallalleku dhe urrejtja e pakufishme per Shqiperine dhe shqiptaret, ky qeni serb, po dekonspiron duke hapur para kohe dosjet sekrete te sherbimit sekret serb, lidhur me veprimtarine subversive te tyre ne dem te Shqiperise dhe shqiptarve.
  Asgje me teper nuk bene ky serb i ndyre, si gjithe te tjeret si ai, veçse po pohon ate qe edhe qytetaret me te thjeshte shqiptare kane denoncuar me kohe, se ne gjithe katrahuren 25 vjeçare ne Shqiperi qe komentohet dhe trajtohet si tranzicion i zgjatur demoklratik, ka ndikimin dhe produktin e saj te felliqur dora e zgjatur e zeze dhe kriminale e sherbimit sekret serb.
  Por ajo qe nuk thote ky serb i ndyre eshte fakti se asgje nuk do te mund te realizohej nga ato skenar te felliqur dhe viktimat e tij ne keto 25 vjet, nese nuk do te kishin depertuar ne shtetin shqiptar spiunet dhe bashkepuntoret e tij te paguar apo te betuar.
  Ky pleh i llojit bajge e mykur, rreket te na mbushe mendjen se shqiptaret jane aq naive sa te kryejne veprime destruktive dhe kriminale sikur te ishin njerez pa tru.
  Dhe me kete kerkon te mbuloje dhe te marre ne mbrojtje njerzit e tij te flirtuar , qe te jene te lire te vazhdojne aktivitetin e tyre kriminal ne dem te Shqiperiise dhe popullit shqiptar.
  Luçiçi dhe gjithe kelyshet e tjere te buçes UDB, duhet te kuptojne njehere e mire, pavarsisht gjendjes se dobet te shtetit shqiptar dhe sherbimit inteligjent te tij, ka perenduar koha e livadhijes pa kurrfare teklifi te njerzve te tyre si Damir Fazlliç dhe jo vetem por dhe e njerzve te tyre qe ishin ne krye te drejtimit te puneve te ketij vendi.
  2 Prillin e ’91-shit, por jo vetem por dhe gjithe djegiet, vrasjet pas shpine, shkaterrimet e ekonomise, vjedhjet deri dhe farsat elektorale dhe shtremberimet e zgjedhjeve te kulmuara me ngjarjet e ’97-tes dhe grushtin e shtetit te ’98, nuk ka shqiptar qe i thote vetes shqiptar, qe nuk e di dhe nuk e ka kuptuar se ishin veper e dores se sterzgjatur dhe te lene te lire nga vete njezit e UDB-es brenda Shqiperise dhe ne selite e saj ne Beograd, Podgorice, Shkup dhe Prishtine.
  Madje kjo lloj veprimtarie subversive e huazuar nga famekeqja KGB por dhe nga ndonje sherbim tjeter, eshte nje lloj kppje e veprimtarise me te hershme , qe ne kohen e sistemit komunist, madje ne dekaden e pare te tij me sherbetorin besnik Koci Xoxe, e pasqyruar ne krimet e tyre ne gjithe aktivitetin e shtetit shqiptar.

  Reply to this comment
 28. "Horri i Bulevardit" January 11, 19:29

  Ka ndonje te me sqaroje, se cfare demi mund ti besh vendit tend, qe te quhesh tradhetar?.

  Reply to this comment
 29. Shahisti January 11, 20:46

  Po sikur te dali ndonje shqiptar e t’i kepusi nje kokerr plumbi ketij Lukiçit, a fillon ndonje lufte civile ne Serbi?

  Reply to this comment
  • mirel November 15, 16:47

   Ti nuk po ja keput dot Ramutit nje shqelem qe po shet Shqiperine, jo me ti keputesh ketij nje plumb.

   Reply to this comment
 30. kuq e zi January 11, 23:43

  provojeni se mbase ju del per hajer
  se po ju zbuluan kta fiset e egra as te gopi i rusise nuk shpetoni sepse ne ballkan jo qe jo
  me te vertete qe hasmeria te ne eshte e rende por nqs serbia don te beht pjese le te vije po pati gjak teper

  Reply to this comment
 31. Patriote January 12, 01:22

  E drejte!

  Reply to this comment
 32. Arben November 14, 18:28

  Allbania urupiane

  Reply to this comment
 33. ESHTE SHUME E VERTETE KJO DEKLARATE E SERBISE November 14, 18:40

  AQ SA ESHTE E VERTETE SE

  SERBIA E VETME NUK KA ASNJI FORCE TE

  DESTABILIZOJE SHQIPERINE-PA QEN NE LOJE

  DIPLOMACIA RUSSE
  FRANCEZE
  ANGLEZE
  GREKE
  TURKE
  E PSE JO EDHE AJO AMERIKANE

  97-ta ESHTE NJI SUKSES I GJITHE KTYRE SHTETEVE SE BASHKU

  ASNJI DYSHIM.
  ISHTE NJI EXPERIMENT QE ME VONE DO APLIKOHEJ NE SIRI- KU AKTORET KRYESORE

  ISHIN PO ATA LART

  Reply to this comment
 34. Buton Hanxhia November 14, 19:20

  Keni harruar pa permendur zaret e ish-zaret. Nuk e destabilizojne kaq trashe, por e destabilizojne me ane te mashave e kryemashes te pushtetit.
  Stategjia dhe qellimi i tyre: mospasje e institucioneve te pavarura, ose institucione fasada, dhe e dyta pasja ne kontroll e te shpyrfyturuarve e te korruptuar te pushtetit. Qellimit ia kane arritur njehere ne bashkepunim me greket ne 97′. (pavaresisht se i erdhi vete fundi i tyre 2vite me vone). Kjo njelloj po ndodh aktualisht ku Shqiperian po behet sandwich nga te dyja anet. Vazhdon kjo strategji edhe tani e institucionit njeri individual, institucion privat e i korruptuar.
  Nga ana tjeeter qendron Rusia qe vertet te jep pushtet me fuqi nese do, e i hyn ne pune, por te le ne dore te aleatit tradicional te saj me vone.

  Reply to this comment
 35. Agim November 14, 19:24

  I thoni serbit mbesat dhe cefar te permban pragu.

  Reply to this comment
 36. People November 14, 19:26

  Kèta metoda qè shpreh ky zotnia nga serbia nuk janè njè gjè e re, pèrkundrazi janè vetèm maja e aisbergut. Nè çdo kohè nè çdo rethanè ata kanè pèrdorur metadat e tyre pèr tè pèrçarè shqipètarèt dhe destabilizuar Shqipèrinè. Nuk po shkojmè larg por tè paktèn qè nga Lufta e II Botèrore prezenca e tyre nè Shqipèri ka qènè e pèrshkalluar. Nè vitet e socializmit shqipètarèt ishin tè bashkuar, qeveria gèzonte njè unitet me masat, ndaj dhe dèmet ishin tè limituara e tè sofistikuara. Pas Konferencès sè Paqes nè Paris nè 1919 kur u njohèn kufijtè e Shqipèrisè, ish K/m i Serbisè deklaroi: nè Tiranè kemi njerèzit tanè. Njerèzit e Beogradit kanè vazhduar tè jenè kurdoherè prezent dhe veçanèrisht pas vdekjes sè Enverit, u bè shumè mè e lehtè pèr ata. Me tè drejtè pèrmenden nè artikull 2 Prilli, !4 Shtatori i Grushti tè shtetit. Ngjarjet tragjike tè ’97, 21 Janari 2011….Nuk janè pèrmendur edhe ngjarje tè tilla si 2 Korriku i ambasadave, kur nè Kosovè u shpall Pavarsia, apo prishja e Qeverisè sè Stabilitetit, nafta qè shitej kontrabandè Firmat Piramidale, Shqipèria 1 Euro, Shtyllat e tensionittè Lartè qè u vihej dinamiti. Porto Romane?!. Shpèrthimi i Gèrdecit……Autorin, bashkèpunètorin e serbève e kemi patur nè presidencè, nè kryeministri, nè kuvend duke u kapardisur si kapodai pa i hyrè asnjè ferrè nè kèmbè. Me tè drejtè serbèt kènaqen tuj qeshè. “Qeshè mirè AI qè qesh i fundit”!

  Reply to this comment
 37. Diktat November 14, 19:34

  E dimë o loqiç e dimé ! Kéto qê ti po thua ky shoku joté, sali serbiqi ka plot 30 vjet qê i bénê me vepra !

  Reply to this comment
 38. KOSOVA E DJEGUR DHE TRADHETUAR November 14, 19:46

  Fatekeqesisht AI THOTE NJE TE VERTET TE MADHE..
  @@sHQIPERIA ISHTE Prane Hapjes se Negocjatave..Lulezim Basha, me Monika Kryemadhin Dalin nga Parlamenti dhe Ngrene nje Cader TRADHETIE ne mese te Tiranes..C´fare Kerkonin???
  Basha Deklaron:SE U Urdherua..po nga Kush??Doktor Berisha Dhendrri Serbe..dhe Spiuni i UDB-se…
  Franca Vendose Veton..Kur shikon C´adren e Lulezim Bsashes ne Tirane..
  Qe te hyshe ne Eu, Kushti Kryesore eshte Stabiliteti Politike…te cilin e THEU Lulezim Bashs..dhe po Vazhdon…
  Agjentet e UDB-se jane Shtruar Kembekryq ne Tirane….dhe Bejne c´te Duan….E BESOJ…i shikojme Perdite…dhe paguen nga Mileti “Budalla” Shqipetare..lol

  Reply to this comment
  • Lili November 15, 14:42

   Mos harro me permend keshilltaret e kryeministrit Rama : njanji ne lidhje direkt me stanishiqin kur kosova ishte ne flake, baton Haxhia edhe tjetri djali i Udbashit maliqi qorri sic i thojshin, shkelzen Maliqi!
   Tash me trego mos me zorr berisha ia rrasi keta dy argat te serbise Rames si keshilltare, apo Rama i zgodhi vete sepse eshte ne sojin e vete me ta?!

   Reply to this comment
 39. Aliu nga Selenic November 14, 19:54

  Ky shkrim eshte nje paralajmerim i madh per Shqiptaret.
  1.Ata qe jen shqiptare te shitur per ta eshte nje denancim.
  2.Per shqiptaret qe jane me shpire dhe me zemer per kombin e tyre eshte nje mesim i madh.
  Ai ashiqare po u tregon shqiptarve te dy palve edhe atyre qe jan ne sherbim te tyre po ju thote: se
  sa te ulet jeni dhe se sa antikombetar jeni, dhe se sa budallaj jeni.
  Te dytve u thote.Keni vemendjen se ne jemi keta qe jemi qe nuk jemi sote keshtu pore den babaden.
  Pra te dytet duhet te nxjerrin mesim nga ky shkrim. Ja nje shkrime ketu.KUJDES EDI RAMA SE NGA VERIORET PO TE VJEN FUNDI.
  Kjo eshte nje thirrje paralajmruese . pore edhe nje thirrje percarse. per te futur konfliktin ne mes jugut dhe veriut te shqiperise.
  Ngjarjet i ka renditur ska me mire ne ket shkrim,pore sejcili nga ne duhet te bejmn nje analize te shkurter
  A nuk e hapen fjalen se Hashim Thaci e tradhetoi Adem Jasharrin.?
  Kaq u desh dhe Jasharet nuk e presin me ne shtepi Hashim Thacin. Pra serbet i vrane dhe me marifetet e tyre fajzojn njeriun me aktivin e luftes per tradheti.
  Edhe Berisha me nje shkrim qe e pame tek gazeta “Sote” Thoshte. “Hashim Thaci duhet varur ne litare!
  Pra kjo eshte shume e sakte dhe Lucic ka treguar realitetin.
  Sote ne i kemni ne Hage njerzite,kuadrot me te afte qe drejtuan luften. pore u akuzuan per vrasje pas shine, per terrorizem e deri edhe per trafikim organesh njerzore.
  Po sipas keti shkrimi. A mendoni se te gjith keto vrasje qe jan pa autor munde ti kete vete UDB-ja dhe fajsohen Clirimtaret.?
  Kete nuk e thote askushh madje kete nuk e thojn edhe ata qe po gjykohen ne Hage.!
  Pra vrasjet duhet te jen bere vetem nga UDB-je dhe shqiptaret perplasen me njeri tjeteri.! Ndersa Hatuersit e Hages ase qe e mendojne nje gje te ntill.
  Keta ose e dijen dhe nuk u intereson ose jen naive.!

  Reply to this comment
 40. Asap November 14, 20:36

  Provokim banal tani që po humbin influencën

  Reply to this comment
 41. mirel November 14, 21:08

  Ka te drejte,ketu e ka fjalen per Sali Berishen si krahu i UDB ne Shqiperi
  me nderlidhesin e tyre
  Damir Fazlliç .

  Reply to this comment
 42. Drenova November 14, 21:17

  O popull i mjere,qe ua kane shplare trurin me mashtrime,qe ne 90-ten!
  Ky serbi e ka thene hapur,ate qe ne shtete te tjere nuk e thone as nen ze,se do te ndodhte nje katrahure e vertete politike,diplomatike dhe ushtarake!
  Por ne Shqiperine e pas 90-tes nuk ka ndodhur dhe nuk ndodh asgje,prandaj serbet dhe greket,keta armiq shekullore te kombit shqiptar i thone hapur qellimet e tyre antishqiptare!
  Kush i ka bere serbet dhe greket kaq “trima”,qe te injorojne pa pike etike diplomatike nje shtet fqinj sot,kur ne kohen e diktatures komuniste te Enver Hoxhes nuk guxonin as te belbezonin me veten e tyre?
  Ja pse ndodh:
  1-Keto 30 vjet gjoja demokraci shqiptaret jane te poercare si kurre me pare,bile as sa ne kohen e pushtimit otoman!
  Antikomunizmi i sundimtareve qe moren pushtetin u perdor jo vetem per te percare shqiptaret,por edhe per te shkaterruar shtetin,grabitur pasurite kombetare,aq sa as sot shumica e shqiptareve kane humbur besimin se ky vend mund te behet dhe kane marre rrugen e kurbetit!
  Ne nje kohe qe shumica e shqiptareve vuajne per buken e gojes,nje grusht politikanesh,gjyqtaresh e prokuroresh,hajdutesh dhe krimineleshy jane bere miliardere!
  Sot nuk flitet me per atdheun,luftrat per liri dhe pavaresi,Lufta Antifashiste Nacional Clirimtare,me e lavdishmja ne tere historine e kombit shqiptar eshte baltosur,heronjte jane bere kriminele,ndersa kryeministri Rama ka reabilituar kryekuinslingun M.Frasheri duke u thene trashegintareve te 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve qe te ulin koken para krimeve te tij etj!
  2-Shumica e shqiptareve nuk e shohin shtetin si te tyre dhe as veten se jane SOVRANE,sepse qytetaret trajtohen nga ky shtet si skllevet,qe nuk kane se ku te ankohen per padrejtesite qe u behen,se kryeministri Rama i ka grumbulluar te gjitha ankesat e 4 milion shqiptareve vetem ne kryeministri!
  Kur degjon kete fare kryeministri,qe perqesh,tall dhe shan njerezit,si mund ta quash kete sharlatan se po te sherben ty?
  Vetem varret e te pareve tane kemi tonat,se Shqiperine e kane grabitur nje grusht cubash me poushtet e pa pushtet,prandaj njerezit ikin dhe do ikin!
  Une personalisht,jam jo vetem i zhgenjyer totalisht nga kjo klasepolitike antishqiptare,por duke pare se keta jane sjelle si pushtues,jam gati te votoj edhe per nje serb apo grek,qe te shporren keta bandite qe ia kane me hile popullit shqiptar!
  Nuk gjej dot asnje rruge tjeter shpetimi !
  Prandaj ikin shqiptaret se sot kemi mbetur pa atdhe,pa histori,pa heronj,pa prona,pa drejtesi,pa dinjitet etj,ndaj me Shqiperine na lidh vetem e kaluara se kjo e sotmja eshte vjedhur!
  Qendrova 6 muaj ne SHBA tek femijte,por provova atje nje shtet qe respekton jo vetem shtetasit e vet,por edhe mua si shqiptar,kurse shteti im na perbuz paturpesisht!

  Reply to this comment
 43. Tirana November 14, 21:31

  Ne krahasim me CIA-n, Italine dhe Greqine, Serbia nuk ka bere gje ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 44. !!!! November 14, 22:10

  Enver Hoxha dhe UÇK mbesin ma të urryerit për Serbinë tonelata letër janë harxhu për denigrimin dhe kompromentimin në çdo aspekt të tyre i pari si pushtetari i parë shqiptarë që ju kundërvu politikishtë dhe imponues kurse UÇK për herë të parë organizuar ndezen luften kundër Serbisë

  Reply to this comment
  • ???? November 15, 03:56

   Cfare flet me rrote sallami, Enver Hoxha ishte agjenti i pare i UDB. Pune tjeter se u merzit kur UDBja deshte t’ia jepte pushtetin Koçi Xoxes.

   Reply to this comment
   • mirel November 15, 14:53

    ????, po ta kishin Enver Hoxhen agjent nuk prisnin vdekjen e tij te shkaterronin Shqiperine.
    Eshte nje histori e tere qe Shqiperia ishte e paprekshme, dhe Enver Hoxha u be tmerri i spiuneve dhe agjenteve te UDBse. Ne Tepelene ju dergonte, me pushime.
    Ra Enver Hoxha, ra shteti

    Reply to this comment
    • ???? November 15, 18:29

     Po jo o mirel koqja. Enveri e beri shtetin gati per te rene qe ta gjenin gati o torrollak. Enveri u prish me UDBne se UDBja donte t’ia fuste e te sillte Koçin se Koçi ishte pak me i mençem se Bastardi i Gjirokastres. Po Bastardi i Gjirokastres, si zagar qe ishte kafshoi doren qe e ushqente dmth Titon dhe gjeti pronar tjeter. Pastaj ia kafshoi doren edhe Krushovit e keshtu me rradhe. Kur vdiq nuk e donte njeri me as per zagar, keshtuqe i pshurren edhe statujen edhe varrin. A more vesh o mirel? Jo se ti nuk i di keto, po e ke ashtu nga inati kot.

     Reply to this comment
     • mirel November 15, 20:12

      Jo more, e beri shtetin gati thote. Ishte i vetmi qe beri shtet o vemje, se nuk do kishit as shtet, do ishit cope cope, sic e katandiset sot ju kurvat kuislinge te Berishes

     • mirel November 15, 20:17

      Kur vdiq ai e qau nje popull i tere o kurve e mutit. U vrrom, dhe kete dp ta fshije nga Historia
      Merre me mend cfare lloj genjeshtrash te tjera nxirni nga gpja. Tipik spiun serb. Hapi i pare ishte mohimi i shtetit
      Kete e arritet. Po sa do e mbuloni? Perdoret fillimisht dhunen dhe arrogancen dhe tani genjeshtren online. Ju vjen era kerma qe tutje. Pisa te shitur

     • ???? November 16, 04:31

      mirelo, ku ishe fshejur ate dite qe e pshurren komandantin rrugeve te Tiranes? Kishe gjetur ndonje vrime miu, apo ishe futur ne pi… te sat…? He mo koqe na trego pak, a te shpetoi shurra ate dite, apo kishe ngritur dy gishtat lart.

     • mirel November 16, 12:26

      Ne p..h te sateme isha. Po ajo shurra nuk ishte e jotja mor legen muti, eshte shurra qe UDB i beri Shqiperise, eshte benzina qe ju i vute flaken vetes para kryeministrise se Berishes , apo harrove?

     • ???? November 16, 18:45

      po mer mirel, tashti po ngaterron shurren me benzinen. Provo futi shurre asaj karrakatines tate (po qe se ke) dhe provo ta ndezesh me shurre. O idiot, merre vesh nje here e mire Enver Bastardi ka vajtur ne picke te anese. Keni mbetur vetem ju mjeranet me lule laker ne vend te truve.

     • mirel November 17, 16:26

      Po Enveri ishte ne piken e sateme kur ti ishe gjalle or mut, per 40 vjet. Ta leroi nenen dhe gjithe rracen, bastard.
      Mesove te besh shurren dhe i thua vetes burre. Legen muti. Cfare kujton se nxorre bilen dhe u bere burre.
      Te vjen turp ti thuash kesaj rraces suaj rrace njeriu, o shurraq i mutit

     • Dn November 17, 19:04

      ??? Mirel nuk e ka kuptuar se jane produkt i enverit keto njereze post 90 shit! E nuk kupton se fale enverit( apo ma mire te themi Nexhmijes e Ramizit se enveri nuk ka qeverise prej 73 shit) e gjetem Shqiperine ne mjetim total

     • ???? November 17, 20:25

      @Dn, mireli eshte vete produkt i Enverit, Kur Enveri ishte akoma i zoti te dhiste pa ndihmen e te tjereve, bente nga dy tre si puna e mirelit ne dite, e keta kane mbetur neper kembe e qelbin gjithandej. S’kemi ç’bejme do t’i durojme edhe ca. Gjithsesi jane te lezeçem per te tallur bolet neper keto forumet gjysem komuniste gjysem karministe.

     • ???? November 19, 18:26

      mirelo, muti ka qene gjithe jeten specialiteti i Enver Bastardit. Ashtu eshte, ketij populli i dha mut sa deshi, puna eshte se ca mundohen ta lajne ate mut, ca vazhdojne ta hane ate mut akoma si hallve, si puna jote.

    • xxx November 17, 21:01

     me serbofilet e ramutit dhe LDK po hahesh o mirel …
     me muterit e historise qe qelben cfare mban ballkani …

     vetem ENVER HOXHA ju vuri drune kurvave kosovare e fekaleve shqiptare

     kuva, se sa ish gjalle AI, rrup sup ndyresirat qe pjell me shumice ky vend

     Reply to this comment
     • ???? November 18, 13:26

      Ja edhe nje tjeter mut enverist qe paska mbetur gjalle, biles qeka tre here mut xxx.

     • mirel November 19, 15:26

      Muti qe hengre ti tere jeten plere spiune. Shurraq i qelbur. Beni dot shtet ju, legena. Koken ne mut e doni tere jeten

    • ???? November 19, 18:27

     mirelo, muti ka qene gjithe jeten specialiteti i Enver Bastardit. Ashtu eshte, ketij populli i dha mut sa deshi, puna eshte se ca mundohen ta lajne ate mut, ca vazhdojne ta hane ate mut akoma si hallve, si puna jote..

     Reply to this comment
 45. Blaublut4 November 14, 22:29

  Ky kafsha hibride sërbë, i ka matur si dhe sot miku i tij Vucic i mat pulsin shqiptarëve për luftë. Më duket si një paraqitje e dështuar e një të dështuari nga luftrat e humbura, në Slloveni, Kroaci, Bosnje dhe Kosovë.Harroje ore Vampir mesjetar se do luftojnë shqiptarët kundër shqiptarëve.
  Edhe nëse ti mendon, se akoma agjentët e tu të UDB do të Ju ndihmojnë, po filloi lufta do ikin ose do bulihen dhe ekzekutohen. Ne shqiptarët jam 100% i bindur se do të bejmë këtë herë luftën më kanibale që ka njohur bota ndonjëherë. Dhe kjo or Luc do jetë lufta e fundit e Sërbisë dhe e agjenteve tuaj sërbo-shqiptarë.

  Reply to this comment
 46. VATRA November 14, 22:31

  Keni ba dame të mëdha ndaj shqiptarëve falë mbëshetjes sllavo ruse se ju opingçarë (opançar) të mëdhenj jeni

  Reply to this comment
 47. Filoeuropiani November 15, 00:03

  Enveri duhet marre shembull ne kete pike por me kete Glasë politike pak shanse ka. Shiten për 5 franga.

  Reply to this comment
 48. Adih November 15, 01:10

  Mos e merni me te qeshur o milet kete maskarain Serb. .Nuk jane thene te gjitha pislleqet anti shqiptare .Levizja e lire ,verioret qe i la Sali largqofti me bekimin e tij , te zaptonin trojet e pronareve ,si ne mall te babes , ,nga shqiperia e mesme e deri ne jug ,ku eshte shkelur dhe kushtetuta shqiptare brutalisht , ishte politika Serbe me qitje te larget .E studiuar perfekt .Spastrimi i veriut te shqiperise , qellimi i serbeve dhe anti shqiptareve politikane te kohes , te kishin vend ku te strehoeshin kosovaret ,mbasi ti perzente Serbi nga Kosova ,e te instaloheshin ne veri te shqiperise kosovaret . Anti shqiptareve politikane bythe e breke dhe te shitur tek Serbi dhe Serbeve , ja prishi planin Amerika .E une i jam mirenjohes Amerikes ,vetem per kete gje.

  Faleminderit gazetes Dita ,per kete shkrim , respekte .

  Reply to this comment
 49. labi November 15, 07:49

  Pse beni sikur keni lindur dje,sikur nuk e keni ditur dhe po ju bie rrufe nga qielli,keto kane qene normale ne Shqiperine e shkerdhyer nga Greku e Serbi.Rroft Amerika qe na ka mbajt se kish ik me kohe deti dhe Kosova.

  Reply to this comment
 50. saleh November 15, 08:33

  Ashtu eshte vertete, e kjo do te ndodhi sa te kemi spiunet e serbit ne udheheqje si birisha, basha, e kush e di se sa te tjere. Kjo tashme eshte e qarte per secilin. Sa here ka probleme ne kosove, udb organizon lufte ne shqiperi, si ne shkoder ne fillim te viteve ’90, ’96-’97-’98, e shume te tjera. Pra stabiliteti ne shqiperi eshte i lidhur direkt me beogradin. Pa asgjesuar spiunet e beogradit shqiperia nuk gjen qetesi.

  Reply to this comment
 51. grameno November 15, 09:42

  Jo Dejan Lukic,nuk eshte e vertet se nuk ka ndikim,siq shkruhet ketu se kan ndryshu rrjedhat,jo jo,ky dhe Bozidar Spasic,dhe ky nje kriminel shtetrore ,i Zbulimit dhe kunderzbulimit,Keta dy jan shum aktiv,kan strukturat e tyre ne shtet,dhe shto ketu urrejtejen patologjike te serbeve ndaj shqipetareve,kta sot jan mu ne vlugun e veprimeve te tyre,kunder Kosoves,shqiperis,dhe stabilitetit ne Ballkan.

  Reply to this comment
 52. Ethem Lalaj November 15, 10:34

  DITA:Mirmëngjes.E lexova më vëmëndje shkrimin.Kam 30 vjet që ndjek politikën përça e sundo të SaliSërbit.Taktika e këtij Sërbi të mallkuarë është ndjekur dhe po ndiqet në Shqipëri nga Sb që nga 2 prilli 1991 Shkodër.Vazhdoi në 96,97,98,09,2011,2019..!
  -Me hapjen e portave në 90 në Shqipëri u futën të gjitha agjenturat e huaja Sërbe,Greke,Ruse…kush mundi.Ato janë ulur këmbëKryq në Shqipëri dhe janë gati të djegin vëndin me urdhër të Sb. Trazirat në 30 vjet i sjell vetëm ky njeri-Kafshe prehistorike.Dhe nuk e ndal kush.Kjo u vërtetua në 97,98.
  -Duke kapur në vjedhje e vrasje Lb dhe Im po i drejton ata në marrzi kundër Qeverisë me e pa të drejtë për ta mbajtur vëndin nën therror.Dhe kjo rrezaton në gjthë SHQIPTARIZMËN,tashmë sidomos në Kosovë në përshtatje të deklaratave të Serbo-madhit A.Vuçiç,nxënsit të Millosheviçit.
  -Sb dhe Lb po diskreditohen keq me spiunimet për UÇK dhe drejtuesve Kosovar të burgosur në Hagë,ndaj të dy në vënd që të tregojnë të vërtetën kriminale,anashkalojnë temat në drejtime të tjera kundër Qeverisë,duke shfrytëzusrë sherrnajën e polikanëve në të dy anët e kufirit sipas këtij Sërbi të mallkuarë.
  -Duhet thën troç se Kosova dhe Ata të arrestuarë në Hagë janë në mëshirën e fatit,pasi nuk ka kush i mbron më.Prania e Sb është është e kudondodhur.
  -Në këto kushte gjykata e Hagës ose do të dënoi mashtruesin L.Basha që ka tjetërsuar vido-filmin e kosovarve të vrarë në KRUSH duke i quajtur ata Sërb të vrarë nga UÇK,ose të dënohet Dick Marty dhe Peruani.. që hartuan raportin me fakte të rreme të pa-verifikuara mirë.Ndaj në Hagë duhet të shkoi si dëshmitar Lb.
  -Por meqënse drejtësia jonë ka vdekur që në 1992 qëkurse Sb bëri çfar deshi me të,edhe këtë herë Lb do ja hedhi paqsisht,ndonse 2b+Im i kanë bërë gjëmën këtij vëndi.
  -Pa u krijuarë një Gj.Nd/kombëtare ky vënd ka marr fund.
  -Flm-Dita

  Reply to this comment
  • ? November 15, 14:30

   Nuk te paska zene COVID akoma ty o gomari madhor?

   Reply to this comment
  • Lili November 15, 14:52

   Serbia mbron serbet kudo, po shqiperia jo edhe asnje cjale as note pyy et oteste as tek ejlexi as tek tribunali per shetitjet illegale te nenpjneseve te tyre ne territogg et in shqiptar, qofte vetem per me thane se keto prova te mbledhura ne menyre illegale nuk munden me u marr parasyesh ne qofte se kerkohet Drejtesi!
   Shqiperia e ka ditur a jo per shetitjet e peruvianit? Ese jo cka bene sherbimi? Nese po pse heshtin?!

   Reply to this comment
 53. PO , PO November 15, 10:46

  VETEM KAQ MJAFTON ( POLITIKA KONFLIKTUALE) PER TE KUPTUAR SE PSE SALI BERISHA NDJEK ME KEMBENGULJE NJE POLITIKE TE TILLE PER MBAJTJEN NE KONFLIKT TE PA NDERPRERE POPULLATEN NE SHQIPERI . KESHTU AI VULOS FAKTIN E TE QENIT NE SHERBIME SEKRETE .

  Reply to this comment
  • Lili November 15, 14:47

   Po po halla nuk e ka kuptuar se saliu nje kemb ne vorr e ka?! ( jo se me dhimbet, hiç jo as luli) po Kerko tjeter kund sot… se as per lulin nuk pyet Serbia sot eshte karte e djegur per ta( shih deklaraten e fazliçit , nipit te stanisishit te cilit sot po i ofrojne portin rama and co! )Sot serbia eshte tjeterkund!

   Reply to this comment
 54. socialisti November 15, 12:23

  Shqiperia ne konflikt eshte vetem kur ne socialistet jemi ne opozite!
  Kur marrim pushtetin konfliktin ja postojme opozites dhe per vehte mbajme vetem varferimin e Shqiperise!

  Reply to this comment
 55. sapa November 15, 14:08

  E njohin mentalitetin e shqiptareve keta!Dhe me e keqja eshte se shqiptaret vete nuk jane ne gjendje te korigjohen edhe kur armiku i tyre ju thote se cfare mentaliteti te dobet kane!

  Reply to this comment
 56. DhShtembari November 15, 15:16

  Shkrim me msazh shume te fuqishem dhe teper aktual. Ajo çka shkruhet ne kete artikull problemor lipset te terheq vemendjen e tere politikes shqiptare. Se shiko çfare ndodh: Njeri shprehet, se “une jam nga Skrapari” (!), ndersa tjetri ngre zerin tere karshillek ,se “une gjyshin e kam nga Kosova”!!! Te pakten, zedhenesit e shtypit lipset t’ua vene mbi tavoline kete shkrim shefave te tyre te medhenj, per ta patur parasysh problemin qe ngrihet, sidomos tani kur sapo ka filluar fudhata e zgjedhjeve per deputet. Nderime, zoti Adrian!

  Reply to this comment
 57. edi November 15, 15:35

  O Adih,po nga kane levizur me shume,nga veriu drejt Shqiperise se mesme apo nga jugu drejt Shqiperise se mesme ?

  Reply to this comment
 58. Lili November 15, 17:04

  Armiku i shqiptareve eshte ignoranca e varferia, i bene lehtesisht pre e manipulimeve ngado te vine! Varferia na beri me turli sekte kur shqiptari u anetarsoke per nje kg miell!
  Ignoranca na bene qe mos te dime me u marr me pune Fitimpruese te ndershme po meKaluar jeten duke kerkuar ku mund te kapi nje kacik!
  Ignoranca na bene te shesim fytyren per Me ble , me pasur tesha firmato etj etj, , nje kerr nje iphone .
  Edhe diten kot to kaluar se nuk punohet , as ne baqe, atehere qe te dukem dicka , se existojne, grindet Shqiptaret!

  Reply to this comment
 59. fery November 15, 20:46

  ” duhet mbajtur ne konflikt .. sherbimet sekrete serbe e shkaterrojne shtetin e Shqiperise.. ”
  Por, edhe nuk kishin nevoje sherbimet sekrete serbe ta shkaterrojne Shqipetine, ate e shkaterruan banditet shqiptar zullumqar e batakçij per keto 30 vite tranzicion te pafund duke mose que (me paramendim) asnji reforme demokratike perpara deri ne fund dhe keshtu duke i be nji sherbim te madh sherbimeve sekrete serbe qe me pak energji e angazhim dhe shume privilegje,benefite e para ta kryejne punen e tyre..!

  Reply to this comment
 60. apollon November 16, 07:56

  Sa mire qe DITA ka filluar te gjykoj ftohte dhe te kuptoj se lufta e paprincipte ndaj kryeministrit te Shqiperise , jo individid Edi Rama, ne kohen kur opozita e pamend shqiptare sunonte ti vinte flaken Shqiperise, ishte ne nje linje me strategjine e Lucic.

  Reply to this comment
 61. Adih November 16, 10:08

  edi @…..

  Ne te sateme kane levizur , o malok spiuni i diktatures .Mos e ndero emrin o bastast ,dhe mer e komento ,se keshtu ndihmon sado pak ,e mos me kundershto fare pa lidhje ,me gjithe ate, jam i gezuar ,te paskan djegur komentet e mia , o vemje pa shtylle kurrizore e ndyre .

  Reply to this comment
 62. Fisniku-1 November 16, 21:16

  Lexoni cfare mashtron serbi Lucic:

  -“Shqiptarët duhet të mbahen në konflikt, shërbimet serbe e shkatërrojnë shtetin në Shqipëri fare lehtë”!

  Tru shplareve shqiptare,qe jane me shumice ne Shqiperi,kjo deklarate e serbit iu duket e sinqerte dhe e sakte,por ne fakt eshte nje MASHTRIM i sofistikuar e agjentures serbe!
  Agjentura serbe (dhe e shume te tjereve ne Shqiperi) e ka shoqeruar dhe komanduar pushtetin ne Shqiperi per 30 vjet rresht!
  Serbia vecanerisht,eshte ulur kembekryq ketu,se ka patur agjent te saj kryetaret e partive kryesore,presidentet,kryeministrat,ministrat ,mediet etj,gje qe kane bere te mundur realiosht PUSHTIMIN SERB ne forma djallezore!
  Pse rastesisht Berisha i vuri kazmen tere pasurive kombetare ne emer te luftes kunder fantazmes se komunizmit dukle e lene popullin shqiptar ne mjerim?
  Ne se kjo gje do te ishte nje vendim nderkombetar,atehere te njejten gje duhet ta kishin bere edhe e gjithe lindja ish komuniste,por asgje nuk u ndodhi atyre!
  Pra kuptohet se ishte vetem interesi kriminal i Serbise,qe Shqiperia te shkaterrohej,aq sa sot serbet,bashke me greket komandojne pushtetin,drejtesine,medien,bankat,etj!
  Pse rastesisht Berisha pruri Fazllicin ketu qe u kerkonte llogari ministrave ne Komitetin e Sigurimit Kombetar?
  Pse rastesisht ishte,qe pas tragjedise se Gerdecit,Rama i rrahu shpatullat Berishes dhe nuk ngriti popullin ne protesta akoma me te fuqishme?
  E njejte ndodhi edhe pas protestave 6 mujore te PD-se me molotovet tek kryeministria,por vetem nje telefonate ne celularin e Bashes i zbuti protestuesit si ne filma!
  Ja pra qe politiken shqiptare e komandojne te tjeret,gje qe verteton se Shqiperia eshte sot nje VEND I PUSHTUAR dhe se presidentet dhe kryeministrat shqiptare kane qene vetem marioneta te te huajve!
  Ne se do ishte ndryshe edhe Ver Llapa te ishte vene kryeminister,brenda 5 vjeteve do t’i kishte bere shqiptaret te hanin me luge floriri te vertete e jo te gerryejne kazanet e plehrave si deri me sot,kur kemi nje vend me pasuri prallore si askush ne Europe!

  Reply to this comment
 63. Lili November 17, 05:26

  Eshte turp per ne te gjithe qe diagnozen e gjendjes sone te ia vene njeSerb , plusasaj nje serb dashaqe se siç e thot mire Fisniku , ky qillimin e ka vetem te na shperqendroje vemendjen nga cka i intereson serbise e qe po behet sot nga serbia para hundeve tona, e ne merremi me te ne vend se te merremi me portin qe serbia po fiton ne shqiperi kur as kroacia as cernagora nuk ia dhane kete mundesi!
  Kur serbi behet ´loyal’ kujdes dyfish se e ka thiken edhe ma te pret!

  Reply to this comment
 64. univers November 17, 14:08

  Serbi mendon gjithmon te na percaj .Po ne nuk jemi te zotet ti percajme ata?????

  Reply to this comment
 65. Nuk na e kane fajin Serbet! November 19, 15:52

  Kush te ka qitë me krye n’hi?
  ****
  Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
  Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;

  Reply to this comment
 66. Univers November 20, 00:28

  Intelligjente siperfaqesor???? Te ofendova server?

  Reply to this comment
  • ? November 21, 14:19

   Perkundrazi o univesal, me pelqeu shume se ishte mendim shume i mire, prandaj te quajta “inteligjent”. Ajo “siperfaqsor” eshte se ate qe thua ti E DI EDHE LOPA.

   Reply to this comment
 67. Aratisur,syrgjynosur..... November 22, 06:52

  Fatkeqsisht ne jemi tè percare,jemi sic na duan fqinjet tane thote Fishha i Madh.serbi shkruan gjera qe kane ndodhur me ne keto 30vite sì shkermoq Shteti Shqiptar pas Viteve 80te e sot,dhe si u renua ekonomia e Shqiperisé.beogradi dhe athina kane njerzit e tyre né krye tè klases politike Shqiptare sot e 30vjet ,por edhe né kohen e Diktatures sé Proletariatit i kishin agjentet e tyre né PPSH.dihet Berishovici kush eshte,like floriri,lulush hollandezi dihen qe jane shitur ,e kane nxjere Shqiperine né ankand.po edvini i rilindjes qe na hiqte veten sì atdhetar i flakte shiko koncesionet qe i ka bere grekve qe me varrezat, apo gjuhen greke qe e futi né universitet,ceshtjen Came e ka hequr nga axhenda e bisedimeve me qeverine greke,detin po gjen menyren si tja u fali me lezet gerqise,janullatosin e beri me nenshtetesi Shqiptare me ane tè likes qe zgjodhi
  vete President,vucicin e serbise tha e kam mik tè mire.cdo Popull meriton qeverine qe ka.dhe kete klase politike super tè diskretituar.ne jemi mare peng nga keta Zuzare sì tè ashtuquajturit rilindas me kryedelirantin e tyre piktorin Km, po dhe dallkauket e opozites me lulushin,monen e lesh lise salehun vllain e karaxhicit ,bire selman kete qaje me pare,ne sì Popull jemi mare nga keta politikane shkerdhata.

  Reply to this comment
 68. AF November 30, 11:49

  Shteti shqiptar kurre nuk eshte demtuar nga sherbimet inteligjente te huaja aq me teper nga ato serbe(megjithese kane qene e jane mjaft aktive si kudo per interesat e vendeve te tyre) por nga lufta e tyre per pushtet, kapadaillek, e drejtimi me prepotence, arrogance e dhune i atyre qe paten fatin,por te keq per popullin per drejtuar vendin. Psh ne shqiperi eshte drejtuar me autoritarizem qe nga Ahmet Zogu, Enver Hoxha dhe me pasuesit e tyre ne demokraci. Ne kohen e zogut jane vrare disa politikane shqiptare kundershtare te rregjimit per pushtet, por enver hoxha ja kaloi me qindra e mijera te vrare e persekutuar per pushtet. Vetem ka nje ndryshim Zogu i vriste ne atentate,por ju ruante familjet e tyre dhe i privilegjonte, ndersa Enveri kundershtaret personale e politike i pushkatonte me gjykaten e a.çeles dhe ju persekutonte familjet e lidhjet e aferta deri ne brezin e trete,shiko çfar katrahure njerezore kane qeverisur. Vijme tek vitet 90 e ketej. Çfar beri Sali Berisha? Ngrinte dy gishtat lart dhe nepermjet mashtrimit te publikut i cili sa ishte çliruar nga izolimi e nuk kishte idene kush e perfaqsonte opoziten e pare,si aktor hollivudi,apo i marre per pushtet, ne çdo dalje ne publik e media fliste do ta bejme shqiperine si gjithe europa, liri demokraci,etj si keto, nderkohe paralelisht krijoi shikun (sigurimin) e Gazi Dedes per te ushtruar dhune ndaj kundershtareve brenda PD,por pasi garantoi pushtetin brenda partise se tij, sulmoi ne menyre barbare liberalet qe kishin punuar mjaft shume per kalimin e tranzicionit nga komunizmi ne demokraci, te tille si Fatos Nano,Anastas Angjeli, profesor Servet Pellumbi etj. Mendoj se ka rene shume poshte ndershmeria dhe ndergjegja e atyre qe drejtojne vendin,e per fat te keq kete pushtet po jua trashegojne njerezve te tyre te gjithe te perlyer ne korrupsion e afera te ndyra, e te shantazhuar. Keshtu eshte marre pushteti qe ne kohen e A Zogut me keto lloj marifetesh e me marifetxhinj po drejtohet. Prandaj ketu seshte faji i sherbimeve te huaja,por i luftes deri ne vdekje per pushtet. Politikanet shqiptare duhet te narrin shembullin e Fatos Nanos. Flasim per politike dhe jo per drejtim qeverie. Nese ke deshtuar ne qeverisje duhet te lesh karrigen dhe te kontribuosh per gjetjen e intelektualeve me integritet personal e moral qe ti sherbejne me ndershmeri vendit dhe jo personazhe te perlyer. Populli shqiptar nga Jugu ne Veri, nga Lindja ne Perendim do liri demokraci,shtet te se drejtes e barazi para ligjit, rend e siguri, ekonomi te lire e te ndershme.

  Reply to this comment
 69. F. S. Suma December 2, 17:52

  Nuk është vetëm Serbia kriminele që ka thurur konflikte në Kosovë, Shqipëri e te të gjithë shqiptarët ku jetojnë ata, por ka edhe agjentura të tjera të huaja që në vendet e tyre e lujnë lojën e tragjedive dhe hasmërive kundër shqiptarëve refugjatë në vendet e tyre. Ditë e natë ata nuk heshtin duke hasmëruar shqiptarë të pafajshëm duke gënjyer e rrëfyer historri të pa qena kundër tyre¨, me qëllimin e vetëm që t`i hasmojë dhe t`i sundoj e përçaj ata në mënyrat që i ka përdorur edhe regjimi kriminel i Millosheviqit. Kur them këtë, kam fakte dhe argumente e dëshmitarë sa ha dhe djalli. Kështu ndodhë edhe këtu ku jetoj unë në Skandinavi. Këtu është angazhuar kontigjent i shqipfolësve që kanë prejardhëje nga ish Jugosllavia, Maqedonia etj, por që nuk janë shqiptarë. Trillimet dhe njollosja e njerëzve më të sjellshëm dhe më atdhetarë që ka në këtë vend, bëhet përpjekje që të shënjohen si të pa denjë dhe të pa njerëzi me qëllimin që të vrasin ardhmërinë e tyre dhe të familjeve të tyre. Shërbimet sekrete janë bërë vatra zjarri dhe tymi që po bëjnë përpjekje që t`i djegun shqiptarët e vërtetë, të gjallë. Arsyeja është shumë banale, sepse ata nuk pranojnë të jenë kontigjen agjentësh të agjenturave të tyre. Këta spiun kancerogjen Kosova, Shqipëria dhe pjesa shqiptare e Maqedonisë, duhet t`i ketë nën vëzhgim ditë dhe natë sepse këta pqraqesin rrezik për të ardhmen e shqiptarëve dhe shteteve tona. Jam i gatshëm të hyjë në CNN apo BBC, që të demaskoj me emëra dhe fytyra e shumëçka tjetër në interes të zbulimit të këtyre gjakpirësve të ndytë, dhe pisa. Redaksia mund t`ua jap e-mail adresën time secilit që është i interesuar të dijë më shumë për këtë. Unë nuk fshihem! Unë nuk frigohem dhe do ta dëshmojë cdo sekond.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim