Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

October 8, 2018 19:18

Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.

Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë, kur njohu mirë edhe çështjen çame.

Historiani zviceran Dr. Aleksandre Lambert këmbëngul se nuk është e rastit që shqiptarët në asnjë moment të historisë nuk njihen si komb që i kanë sulmuar kombet e tjerë dhe se shumë shqiptarë kanë shkëlqyer duke drejtuar qoftë perandori, qoftë shtete të tjera.

Po kështu, sipas tij, të tjerë shqiptarë kanë lënë emrin e tyre në fusha të ndryshme të shkencave në shtete të ndryshme të botës. Më tej historiani ndalet në zhvillimet pas Luftës së Dytë Botërore, duke shprehur bindjen se ajo që ndodhi me Shqipërinë, me lënien e saj në Bllokun e Lindjes ishte një llogari e bërë nga aleatët që fituan luftën. Në fund edhe disa këshilla se si duhet të veprojnë shqiptarët për t’u ngjitur pranë shumicës, aty ku ata tentojnë.

Ja ç’thotë ai për shqiptarët në kohën e Mesjetës:

Në Mesjetë shqiptarët i kanë dhënë udhëheqës botës, udhëheqës laikë ose fetarë dhe personalitete kulturore që i kalojnë kufijtë e Evropës. Disa Papë kanë qenë shqiptarë, për shembull, – Klementi XI më i dalluari prej tyre. Por shqiptarët kanë qenë në krye të feve me rëndësi botërore, si në krye të fesë ortodokse, ashtu edhe të asaj myslimane.

Në histori gjejmë udhëheqës të shquar shqiptarë në shumë vende të Evropës, madje edhe prej atyre që ngandonjëherë kanë përcaktuar fatin e shumë betejave historike (në vitin 1515 qe Merkur Bua me kalorësinë e lehtë të Venedikut, e përbërë e gjithë nga shqiptarë që përcaktoi fitoren e betejës së Marinjanit, që historia e emëroi beteja e gjigandëve dhe jo Françesku i I-rë i Francës, 19 vjeç, që ato dy ditë beteje mësoi se si luftohet).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë kryeministra dhe gjeneralë të shquar Perandorisë Otomane (vetëm familja Qyprili i dha 5 kryeministra Perandorisë). Shqiptarët i kanë dhënë shumë heronj të pavarësisë greke, prej të cilëve po përmend Kundurjotis, Marco Boçari, Kanaris, Kolokotroni, Karaiskaqis, Bubulina. Që ishin në udhëheqje të revolucionit grek, prej të cilëve edhe disa kryeministra të shtetit të ri të pavarur grek.

Rumania gjithashtu ka pasur një familje princore me origjinë shqiptare(Aleksandër dhe Vladimir Gjika si dhe princesha Eleonora e njohur me emrin Dora Distria). Françesko Crispi, shok i Garibaldit, Kavurit e Macinit që ka qenë një kryeministër i madh Italisë, ishte me origjinë shqiptare.Piktorë si Carpaçi, Albani etj., humanisti Leonic Tome, profesori i Kopernikut dhe shumë personalitete shqiptare, janë nderuar nga historia e Italisë. Muhamet Aliu, reformatori i Egjiptit Modern, që historia franceze e ka quajtur “Napoleon i Lindjes së Afërt” qe shqiptari që themeloi dinastinë mbretërore të Egjiptit që mbretëroi gati 150 vjet.

Arkitekti i “Taxhmahallit” në Agra të Indisë, kryevepra e arkitekturës islamike, ishte vepër e një shqiptari ashtu sikurse edhe “Xhamia Blu” e shumë xhami të rëndësishme të Stambollit. Dhe më në fund Heroi Kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, një shembull gati universal i luftëtarit të lirisë, i nderuar në botën mbarë me përmendore jo vetëm në Tiranë, Prishtinë e Shkup, po gjithashtu në Romë, Bruksel, Gjenevë, Detroit, Buenos Aires.

Të tjera përmendore për Skënderbeun janë projektuar të ngrihen në Londër, Varshavë, Melburn, Manila etj. Kur shqiptarët kanë kontribuar kaq shumë për qytetërimin e njerëzimit, përse pak njerëz në botë janë të ndërgjegjshëm për këtë, përkundrazi shumë as nuk kanë dashur ta pranojnë këtë realitet?Duhet thënë se një gjë e tillë shpjegohet edhe nga izolimi relativ jo pa qëllim i shqiptarëve nga komuniteti ndërkombëtar, dhe në mënyrë të veçantë nga ai evropian, që nga Kongresi i Berlinit e këtej (1878). Në të vërtetë pas mundjes së turqve në luftën ruso-turke, shtypi ndërkombëtar filloi punën për të injoruar shqiptarët duke i ndërruar emrin gadishullit të dikurshëm të Ilirisë të banuar që nga kohët parahistorike dhe deri në ditët e sotme nga ilirianët, shqiptarët.

Atë e pagëzuan me emrin e ri që ka edhe sot, Gadishulli i Ballkanit, vetëm duke u nisur nga vargu i maleve Ballkan. Përse iu vërsulën shqiptarëve? Pjesa më e madhe e diplomacisë konservatore evropiane ka përdorur termin pexhoratif “turq” për t’i cilësuar si turq të gjitha komunitetet myslimane në Ballkan, edhe pse shumica prej tyre nuk janë aspak turq. Evropa ka mbështetur dhe ka zmadhuar tokat e Greqisë, të Serbisë dhe të Malit të Zi, në kurriz të shqiptarëve. Asnjëra nga fuqitë e mëdha evropiane nuk e ka mbështetur çështjen shqiptare, kur shqiptarët krijuan Lidhjen e Prizrenit për të mbrojtur çështjen e tyre të drejtë kundër vendimeve të Kongresit të Berlinit. Ata u lanë në baltë nga të gjithë.

Marrë nga agjencia  e lajmeve INA

v.l/ Dita

October 8, 2018 19:18
Komento

38 Komente

 1. NNP October 8, 19:50

  HISTORIA E PERENDIA MARTE HAKUN E VUAJTJEVE E KRIMEVE QE BERI EUROPA NE KURRIZIN E POPULLIT TONE. AMEN!

  Reply to this comment
 2. Iliria e bashkuar October 8, 20:27

  Faleminderit Zoteri, keto gjera dihen. Sot kriminelat ne Europe paguajne shume per te bere remuje ne Shqiperi dhe te justifikojne pa aftesine ne vend. Enveri, Ramizi, Saliu jane kokat e krimit ne Shqiperi. Pra nese « demokracia » nuk jep zgjidhje athere duhet perdorur metoda te forta kunder te keqes, paditurise, tradhetise, …..

  Reply to this comment
 3. Amerikani October 8, 20:43

  Europa e dikurshme u soll padrejtesisht me shqiptaret, padrejtesi qe ka ardhur koha te ndreqet.
  Por edhe shqiptaret turkoshane, grekomadhe e serbomadhe me me shume zell kane punuar kuder kombit ne nje marreveshje te heshtur per te goditur te gjithe heronjte dhe atdhetaret shqiptare ne sherbin te turqeve, grekev e serbeve.
  Kete gje e bejne dhe sot.
  Por tashme gjerat kane ndryshuar.
  Europa nuk eshte ne ajo Europe e 1878-es.
  As ajo e 1925 e 1945-ses.
  Eshte Europa e shqiptareve, me bekimin e mbrojtesit te madh te tyre, SHBA.

  Reply to this comment
  • Koqa October 8, 22:12

   Le nam me keto komente ti ore amerikani.
   Na gjeti belaja gjithe pensinistet ose dembelat qe jane ne Amerik mbeten duke thene “god bless America “ … njerzit me te shitur qe ka njohur bota jane shqipetar!

   Reply to this comment
 4. Europa flet shqip October 8, 21:56

  E vetmja arme qe na ka mbetur per ti treguar botes qe ne jemi te zotet e kontinentit europ eshte gjuha jone. Me kete arme te fuqishme qe kemi e shkruajm historin fallco te europes nga e para. Turqia gjuhen kozmike shqipe e quante gjuhe te mallkuar, kisha terroriste e “ shtetit artificial grek” e ka shpallur gjuhen kozmike shqipe gjuhe te mallkuar, sllavet nga ana tjeter po ashtu. Lind pyetja per cfare valle? Mos harroni o shqiptar se “greket “ dhe sllavet sote po na luftojn nga gjuha . Akademin e shkencave ata e kane ne dore. Ndryshoni tekstet e librave thot kryeministeri “ grek “ cipras !!!! se nuk i pelqejn kishes “greke” . Ne “greqi” tekstet shkollore i shkruan kisha, ne serbi eshte e njejta gje.

  Reply to this comment
 5. Mikel October 8, 22:08

  Sot nuk e lene rehat serbet greket sali like bashalluk dhe ramuk.

  Reply to this comment
 6. MH October 8, 23:42

  Shqiptaret jane mjeshtra te afte e te zot qe kane kontribue ne shume shtete te botes kryesisht te Europes dhe ne Azin e mesme ne kohen e mesjetes. Sic deklaron historiani zviceran Dr Aleksander Labert.
  Po hiztoriani nuk ka vrejt nji dicka te vogel,te vogerl ,te vogel fare,fare,fare,brenda shtetit Shqiptare.Ku te gjithe jane mjeshtra dhe si konkluzion nuk perparon vendi sepse cdo mjeshter don ti dalin e tija,(e vetja).Tue kene shume mjeshtra ne shume krijesa,krijesa kthehet ne rrumuj.
  Sa ma shume perparon bota aq ma rrumuj behemi ne.Bota para ne curik mbrapa.

  Reply to this comment
 7. Dhimbia e madhe popull. October 9, 01:27

  Europe !Mjaft me bere kunder Shqiperise dhe shqiptareve .
  Pa tjeter Europa duhet te qendroje e kerkoje falie shqiperise,per krime shekullore sjelle kombit shqiptar dhe akoma, duan te mbajne jo vetem te percare po ti marin akoma teritore, si po behjne greku, me detin…
  O Eurpe perparimtare! ne ka te tille,Koregjoni veten.. Nuk do ju fale historia sot e tutie.popujt po zgjohen…
  Dhimbie e madhe Popull.

  Reply to this comment
 8. Pellazgos October 9, 01:39

  Evropa flet shqip,a je ne isllah ty apo jok?
  Po ti rreshtoj fjalet nje nga nje zotrote qe ke shkruar dhe pse Cipras thote te ndryshoni mendje jo tekste.
  Arme eshte angleze army,d.m.th ushtri.
  Kontinent
  Jemi eshte jam nga ime greqisht,ose i am anglisht.Gjuha eshte glua nga glosa greqisht.
  Shkruajm scrive latinisht.
  Historin eshte greke,Istoria.
  Falco eshte falls anglisht.Evropi eshte halla e Ilyrios dhe jo Europe,qe ka kuptim Evri opsi d.m.th shkak i gjere.
  E para eshte nga prota,prima,e para.
  Mallkuar eshte nga male latinisht e keqe.
  Kisha terroriste eshte Eklisia greqisht dhe terror anglisht.
  Shtetit artificial greke state eshte anglisht artificial latinisht.
  Akademin e shkencave eshte akademi greqisht dhe sience anglisht.
  Tekstet e librave este italisht tekst anglisht dhe libro doro italisht.
  Nuk i pelqen kishes Greke este non mi piace italisht.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 9, 09:30

   or gomar dement
   nuk mund të marrësh anglishten si gjuhë për ta krahasuar me shqipen!!taa kam thënë dhe herë të tjera!!por me idiotin nuk merresh dot vesh!
   o copë mishi me gishta,anglishtja është gjuha më e re e kontinentit europian!
   o gomar dement,anglishtja është çorbë gjuhësh!!
   çna mbytën qënjet me gishta dhe pa tru!!

   Reply to this comment
 9. alphade October 9, 04:07

  Nje studim domethenes i ketij svicerani,dr. Lambertit,por
  do te ishte mire qe te mos ta lexonte Tosi i Thanas Nanos
  sepse do te nxirrte gjuhen me qesendi duke iu pergjigjur
  gazetareve qe do ta rrethonin se “keto gjera jane sajesa
  profesoresh qe duan t’i bejne qejfin shqiptareve”, sic de-
  klaroi dikur pas takimit te tij ne Krete me Milloshevicin se
  “Kosova eshte serbi” ?! Te tille “patriote” ka nxjerre Shqi-
  peria ! Sigurisht ne kete tradheti te madhe kombetare, Tosi ka ndjekur rrugen e paraardhesit te tij, Sali Berisho-
  vicit,antishqiptarit me te madhe qe ka njohur Shqiperia ne
  keto 100 e ca vjet pavaresi,bile do ta kishin zili,qofte “Lart
  Madheria e Tij, “Zogji i Pare” apo Esat Pashe Toptani,i
  vetmi shqiptar sot e gjithemone historikisht qe nderohet
  ne Serbi eshte pikerisht Esat Pasha ….! Mileti shqiptar e
  ka per detyre t’i dije edhe keto gjera qe historianet e sotem te tipit Beqiro ia fshehin qellimisht me dashakeqesi
  me qellim qe nga tradhetare t’i nxjerrin “heronj”. Ne kete
  vazhde ecen me keqardhje edhe nje spiker i “VOA” -s ne
  SHBA qe nen etiketen e studimorit e hulumtuesit po na i
  nxjerr tradhetaret heronj dhe herojt tradhetare. Shtrembe-
  rim komplet i historise duke unfshehur pas vellos se
  “objektivitetit” ne histori ?! Tradhetaret,zoterinj, nuk kane
  ngjyre as te kuqe as te bardhe por vetem nje ngjyre ate te ZEZEN….!

  Reply to this comment
 10. sapa October 9, 04:19

  Meqe paskan drejtuar evropen pse nuk jane ne gjendje te bejne sot shtet?apo i pengon evropa?

  Reply to this comment
 11. Arben October 9, 08:27

  Allahu Ekber.

  Reply to this comment
 12. EC88 October 9, 09:46

  Të përpiqemi me të gjitha forcat tona të shërojmë shqiptarët nga dashuria për individët. Ata duhet të mësojnë të duan Shqipërinë – jo për t’i bërë qejfin këtij apo atij shqiptari (Faik Konica – Albania 16, 15-30 korrik 1898). Te keqen duhet fillimisht ta kerkojme tek vetja, para se te fajesojme te tjeret per gjendjen e mjeruar e te vuajtur qe na ka shoqeruar gjithmone.

  Reply to this comment
  • Arben October 9, 10:46

   Njeri pike se pari eshte njeri, duhet te doje veten e vet.

   Te tjerat vijne pas, o beri enver serbi shtet me rregull e ligj, por ja qe shqipetaret nuk pane dite te bardhe me sy ne ate shtet antishqipetar.

   Shkurt, po mohove veten tende, prejardhjen, historine tende, te gjatin ke per te ngrene sa te jete jeta.

   edhe njehere

   Allahu Ekber

   Reply to this comment
 13. GRANIT DRENICA October 9, 12:10

  Koment kundër të gjithë KUNDËRENVERISTËVE shqipfolës !!!

  Enver Hoxha hë, TUNGJATËJETA
  sa t’ka shqiptarë e sa t’jetë jeta

  se, Ti shqiptarët n’dritë i qite
  Ti Shqipërinë e NGRITE dhe e NDRITE !!!

  VDEKJE të gjithë shqipfolësve kundërenveristë
  dhe, që t’i lëshojë toka …nja 101 pashë TEPOSHTË !!!

  Reply to this comment
 14. faro October 9, 12:38

  Realist! Deklarime pa dorashka!
  E vërteta është se Europa i trembej një SHQIPËRIE të madhe, ndaj U ” kujdes” ta zvogëlonte sa më shumë. Ky realitet duket qartë edhe sot. Mjafton të shohësh se me sa “kujdes” janë ndarë liqejt copa copa me kufitarët, vetëm e vetëm që kështu edhe të vogël, ta lënë përjetësisht me sherre me bashkëpronarët.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 9, 13:21

   aman të keqen o faro!!
   aman mos e lësho pa duar fare!!
   në fund të shekullit të 19 europa vetë ishte në fillimet e laicitetit!pra feja ishte fjala e parë!prandaj dhe veproi në atë mënyrë!me rritjen pak nga pak të laicitetit,sekularizmit dhe dobsimit të fesë ndryshoi dhe qëndrimi!!
   pavarsisht luftës së ftohtë,kemi një linjë të njëtrajtëshme deri afër fundit të shekullit të kaluar!pra një stus-kuo të asaj që ishte mbyllur gati 100 vjet ë parë!!
   më pas kemi një ngritje të shqiptarëve që u mbështetën nga europa!ky shekull ku kemi hyrë ka vërtetuar se të paktën 100 vitet e fundit europa ka ndryshuar qëndrim!
   gjithashtu ka vërtetuar se shqiptarët nuk kanë ndryshuar qëndrimin e tyre mijra vjeçar!!
   ata kanë qënë gjithnjë të përçarë!!u bënë gati 20 vjet që qeni të zotin nuk e gjen dot!!si në shqipëri dhe në të tre pjesët e tjera të pavarura e gati të paverura shqiptare!!një tradhëti e përditshme e ineresave të shqiptarëve dhe të kombit në përgjithësi!!një degradim i tmerrshëm i gjuhës,i kulturës!pra i gjithçkaje!!
   të vetmen gjë që shqiptarët e kanë ruajtur në mijëvejçarë është furrnizimi me njerëz i europës!!e kanë bërë që në kohën e kohëve dhe vazhdojnë ta bëjnë akoma sot!!largohen nga shqipëria e pas 5 vjetësh nuk pranojnë as shqip të flasin(përjashto arbërshët e italisë)!!
   paska frikë europa nga një shqipëri e madhe!?
   hajvan!!kurrë nuk mund të bëhet një shqipëri e madhe!me çfar? me lepuj, si ne!!ne po shesim dhe atë që kemi!e jo më të bashkojmë dhe ato që na kanë marrë!
   shqiptari bën diçka,por jo në shqipëri!!
   diku tjetër,PO!!

   Reply to this comment
 15. GRANIT DRENICA October 9, 14:20

  Përgjigje komentit “anticensur…”

  Po, edhe nga vetë fjalët tua, këtu në komentin në fjalë, o “anticensur…”, të qëllimta apo të vetvetishme dhe, dashtas apo padashtas që i thua, po e thua dhe po e vërteton TË VËRTETËN e pakundërshtueshme se, -, derisa ishte Enver Hoxhë-SHQIPO-ZOTI dhe Shqipëria e Enver Hoxhë-SHQIPO-ZOTIT, Shqipëria dhe shqiptarët i kishin punët më mirë se kurrë ndonjëherë që i lkishin pasur, në çdo pikëpamje!?! Prandaj, ti “anticensurë…” dhe, edhe të gjithë tjerët dhe tjerat si ti apo edhe të ngjashëm me ty, po ankohëni dhe po piskatni, vetëdishëm dhe pavetëdishëm …”edhe si zorra n’prush” për FATKEQËSINË dhe FATKEQËSITË e të gjitha llojeve që ju ka goditë e që po iu godasin pamëshirëshëm dhe egersisht që prej pas vitit 1990 e më pas…!?! …Dhe, unë, GRANIT DRENICA, ju sigurojë se do t’i përjetoni dhe vuani KËTO FATKEQËSI pandërprerë gjithnjë NË RRITJE E NË THELLIM TË TYRE -derisa t’iu SJELLIN NË MEND SERISH që t’i MOHONI vetet tuaja neveritshëm dhe plotësisht, dhe të kërkoni më këmbëngulje e me GJAKIM që -Enver Hoxha të NGJALLET patjetër -serish !!!

  Enver Hoxha he, tungjatjeta!!!
  E, shqipfolësit kundër teje -i lëshftë TOKA !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 9, 15:19

   drenice
   të keqen vëllai ty!!
   mos na hap barkun me këtë llogjikën tënde!!
   na mjaftojnë këta që jetojnë këtu në shqiëri!!
   xhani i vëllait shiko e merru me punët e tua!!lëri të të tjerëve!!je pak si jangllëç!!nuk ke aq budallallëk sa ti biesh në fije asaj që kam thënë unë!!
   tu bëftë vëllai ty,shiko e merru me bagëtinë,dhe lëre replikën!!
   drenicë,të flm për garancinë që po na jep!!të qofshim falë për mëndjen,që sot e tutje do të të quajmë shën graniti,apo profeti granit!?
   si të pëlqen??
   apo fillozofi granit??
   shko mor copë mishi!!

   Reply to this comment
 16. Messerschmidt October 9, 14:42

  Në fund edhe disa këshilla se si duhet të veprojnë shqiptarët për t’u ngjitur pranë shumicës, aty ku ata tentojnë.

  ——————————————-
  Keto keshilla si lexova me asnje vend.

  Reply to this comment
 17. GRANIT DRENICA October 9, 17:05

  “anticensur…” ori LOPË-LOPË-LOPË!!!

  …Do t’jua hapi barkun se, edhe barqet iu kanë bërë barqe GREKU e barqe shkjau, PRANDAJ, do t’jua hapi e do t’iua çaj edhe barqet që jo vetëm t’iu PËSHURRI… në barqet e juaja, destinativish që asisij t’ju pastroj sadopak nga elementet serbo-greke, greko-serbe, dhe prandaj, thellësisht kundërshqiptare, ore, “anticensura-GOMAR-VIÇ-KISHK jo vetëm për ndëshkuarje e për tej tallje!?!

  …Do t’jua ndërroj edhe kokat-LOPA se, toka shqiptare, assesi nuk duhet t’i durojë e as t’i mbajë shqipfolësit kokëshkijë, kokëgrekë, kokëmajmuna e KOKËMUTA, ore “anticensur…”, se, pos barkun gjithsesi dua të t’i pëshurri e të t’i flladit edhe TRUTË se, trutë e tua dhe trutë e tëtjerëve si të tuat, duhet të jenë të huaja për tokën shqiptare dhe prandaj edhe rreptësisht të ndaluara për atë tokë, ore kafshë pa krye dhe LPOË me dy krena, or “anticensur…”, as LOPË jo e plotë dhe më keq se PUFT-XHAGAJDUR !?!

  …Ma BAGËTI se tëra bagëtitë je ti, “anticensur…”, prandaj duhet të merrem me ty që, të paktën të të bëjë LOPË SHQIPTARE; se, si lopë greke e lopë sllave nuk do të honeps as toka shqiptare… dhe, si i tillë që je, ja duhet të të sjell në vete OSE duhet të të qes ndën vete dhe të të qes FARE përfare…, ore kancer i shqiptarëve dhe i tokës shqiptare; se, bash unë, GRANIT DRENICA jam ai që, ja kam më t’ba shqiptar ja kam më t’qite krejt fare, se ti dhe shqipfolësit si ti, s’jeni të denjë për të qenë as BAGËTI, he dalëshit farë e mos iu mbetë kund as pluhuri në tokën shqiptare, o vulvë mushke e bythë-GAMARI !!!

  Reply to this comment
 18. demo October 9, 21:40

  Ku ka nje zot mbi toke, arhangjelli del shqiptar.
  Jezu Krishti ishte cifut,por Juda duhet te kete qene shqiptar.Po ne ketu vetem djallin me brire kemi pare.
  Neqoftese ka patur bota ndonje Prestigjator profesionist,per ti bere SIR turmave pa tru,ky ka qene enver hoxha.Neqoftese ka patur bota nje qen te terbuar,me te terbuar se Sali berisha,qe terbonte edhe qent,zagaret dhe bushtrat e rruges,,po si ky nuk ka patur ndonjehere. Po ne shqiptaret qenje njerezorte me arsye si Sejfullah Maleshova,o i vrasim ,o i burgosim.Po ne shqiptaret burra te ditur,profesore prej verteti me diplome Sorbone,,50 vjet specialist per Ballkanin ne ministrine e jashtme franceze,si Abaz Ermenji,njeriu qe hyri ne zgjedhjet e 96 ne Aleance ne Sali Berishen dhe kur pa se si i vodhi votat cubi i Vucoidolit,dergoi vete dorazi te paren Deklarate me shkrim per mosnjohjen e Zgjedhjeve te vjedhura te 96.Me ka thene mua ate mbas dite:-Keto qe ka bere Sali Berisha,nuk ndodhin sot as ne Afrike!Une nuk do te rri duarkryq,do te ngre Shqiperine ne kembe.Dhe e ngriti.Ne ato rrethe diplomatike ku kishte influence Abaz Ermenji,zgjedhjet e Saliut nuk u njohen,.Pesha e autoritetit te Abaz Ermenjit rendoi me shume se opozita e atehershme socialiste qe mbante ende mbi vete ngarkesen e Partise se Punes.Po cfare ndodhi?Ky popull ne vend qe te votonte ne menyre plebishitare Abaz Ermenjin ne 97,ti besonte drerjtimin e shtetit njeriut qe kishte sakrifikuar gjithe jeten per nje Shqiperi Demokratike Evropiane,mezi i dha nje mandat deputeti,qe xha Abazi ja peshtyu me neveri dhe iku ne France..
  Ore eshte ky popull qe nuk i do njerezit e ndershem dhe patriote,,,I do bandite,sharlatane,hajdute,
  Populli po te dete mund ta ndryshoje menyren e qeverisjes edhe brenda ketij mandati.Po.Ne zgjedhjet e ardhshme,nuk duam me Votime te Partive me Lista Partish,por do votojme vetem per kandidate pa sigla partish.Kush te jete me i zoti le te votohet.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 10, 09:20

   dem
   këtu ke të drejtë”I do bandite,sharlatane,hajdute,”
   dhe e di përse??
   sepse,pavarsisht se tradhëtia është bërë sot si buka ë hamë,pavarsisht se tradhëtia propagandohet si patriotizëm,si atdhetari,prapë tek mëndjet e njerëzve ka mbetur e rrënjosur si një nga ndyrësit më të mëdha që mund të bëjë njeriu!!
   abazi ndoshta ishte më i miri,ndoshta ishte personi ë i duhej shqipërisë,ndoshta ishte personifikimi i mentalitetit që duhet të përqafojë shqiptari,por ai bëri një faj të madh!!
   ti lëmë arsyet që e shtynë në atë veprim të padrejtë,në atë zgjedhje të gabuar,në atë faj të jashtëzakonshëm!
   ai tradhëtoi atdheun e tij!
   ai u bashkua me pushtuesin!!
   dem po të kishte qënë francez abazi!?
   francezët do ti kishin bërë vëndin si ja bënë shumë shokëve të abazit!!
   për fat të mirë të tij ai nuk ishte francez!dhe francezët “për arsye shtetrore”,të mbajnë si mbret!!
   dem sado të madhe ta bëjë zhurmën balli,ose më mirë ish bashkpuntorët e pushtuesit,prapë nuk do të kenë mbështetje në popull!!
   për të mos thënë se ata janë aq budallenj sa të kërkojnë hakmarrje ndaj “komunistave”!!
   kjo është një temë e gjërë që do shumë për tu diskutuar!nuk ja vlen me u thellu në një replikë të tillë!
   tradhëtia është e ndyrë dem!është e ndyrë!!duhet të jesh i ndyrë ta pranosh!!
   shiko,psh reaksionin tim,mirel,etje ndaj ramës për bisedimet me gërkun!
   ti e di fare mirë se të paktën si unë dhe mireli e kemi mbështetur fuqimisht ramën,bile dhe atë tradhëtarin e labovës,por sot!?
   nuk mund ti fal asgjë!!
   katalizatori është tradhëtia që po i bëjnë shqipërisë!ty dhe mua!!

   Reply to this comment
 19. SHIGJETA E SHIGJETAQRIT October 10, 07:05

  DEMO-DEM
  LOPË APO SHTAZË, S’KA RËDËSI
  ASHTU DHE KËSHTU
  JE SHTAZË E VËRTETË , POR
  ME DUKJE NJERI, ÇUDI !?…
  DHE ÇUDI PËR GËRDI !!!

  TI, DEMO SEPSE JE DEM!
  JE DEM E DEM-DEMI
  TI VETË JE MË PANDERSHMI
  NGA GJITHË POPULLI
  QË NJERËZIT SI TI DHE TI
  E SOLLET NË KËTË BATËRDI!?!!!

  NDAJ, TY TË IRRITON ENVER HOXHA
  SEPSE ENVER HOXHA KA QENË SHQIPO DHE ZOT
  KURSE, TI JE DEMO-DEM!
  JE SHTAZË E VËRTETË ME DUKJE NJERIU!!!
  JE H A J V A N -EDHE NË PËRGJITHËSI
  EDHE NË VEÇANTI, O DEMO D E M I !!!

  Reply to this comment
 20. GRANIT DRENICA October 10, 13:18

  “anticensurë…” për MUT dhe PËR SHURRË !!!

  “anticensurë…” -ta kam mbushë mirë gojën me MUT
  dhe t’kam larë mirë me shurrë, apo jo, “anticensurë…?!

  …A po t’pëlqen MUTI dhe SHURRA, sepse ti
  “anticensurë…” nuk ngihesh me tjetër
  përveç se -me MUT dhe me SHURRË !?!

  …Dhe, me MUT dhe ME SHURRË
  jo vetëm që kam më t’ngi, sepse ato
  janë ushqim e pije që nga UNË
  -kurrë s’kan për t’munguar ty !!!

  Dhe, pasi që të ngop mirë me MUT dhe ME SHURRË
  me MUT dhe me SHURRË -edhe kam për të të MBULUAR, “anticensurë… !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 10, 16:14

   drenice
   qeke xef keq më duket!!
   çke moj zemër që mban mutin e shurrën në gojë??
   kaq shumë të pëlqejnë moj zemra??
   drenice,nuk duhet të jesh dhe aq sa dukesh!!duhet të jesh tip i zgjuar!e kam me të vërtetë!!
   po të ishe budallë,pra “tru tallosh”si thonë nga ti,do të përdorje vetëm mutin!!por zgjuarsia tënde superiore përdor dhe shurrën!!dhe bën shumë mirë granit bukuroshi!!të ndihmon të ta kapërdirë më kollaj!!pa shurrë do të të mbetej në gojë!!do të dukej sikur haje çokollatë!!
   ps:nuk më the a e kishe ndrru emrin apo ja futa kot unë?!
   ps-për ps më sipër:e di çështë kjo ps:??e di ço të thotë??

   Reply to this comment
 21. Guri Naimit D(Dh Xhoga) October 10, 14:35

  Granit i nderuar GRANIT i vertete.Mos u mer me banalitete as me njeri jep alternativa atdhetare dhe pike.Jo ky fjalor qe perdor qofte dhe me “anicensuren”.me fal se une nuk njoh as njerin as tjetrin,po dua mbrodhesine e atdheut.Me te shara nuk sillet ajo. Fole hapur dhe kritiko pikpamjet apo qellimet e cilit do me argumenta. Qellimin ta kuptoj-mjetin sta rekomandoj…
  Nje dashamires i vertet jam, asgje tjeter. Perfaqesoj veten sa mundohem per atdheun.Kush te doje te me degjoje. Kjo jo vetem per Ju,po dhe nonje qe me pergojon.Une nuk dua pergojime,po argumente…
  U realizofshin qellime t e tua atdhetare-them.

  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 10, 17:00

   “Jo ky fjalor qe perdor qofte dhe me “anicensuren”.me fal se une nuk njoh as njerin as tjetrin,”
   flm guri për mbrojtjen që më ke bërë!!
   fantastik je!!

   Reply to this comment
 22. GRANIT DRENICA October 10, 17:46

  I nderuari Guri Naimit D. !

  T’falemnderit, për krejt çka thua këtu, lartë në komentin tënd drejtuar mua !
  I nderuari Guri Naimit D. , unë shprehem si edhe po shprehem ndaj jo pak shqipfolësve këtu në komentet e mia, (sepse, të tillët shqipfolës, nuk janë shqiptarë të vërtetë ASSESI) kurrsesi as nga dëshira dhe as nga vullneti im sepse, edhe edukata ime dhe edhe natyra ime janë krejt të përkundërta dhe shumë të përkundërta me shprehjet që jo pak komentuesve jua drejtoj në këtë rubrikë…; sepse, qoftë edhe vetëm përmjet shprehjeve dhe fjalëve të tyre, kam ardhur në bindje dhe në përfundim se komentuesit në fjalë janë THELLËSISHT KUNDËRSHQIPTAR, dhe janë edhe më kundërshqiptar dhe kundër Shqipërisë, ndonëse edhe kështu si paraqiten tashmë, prapë nuk janë krejt të hapët me KUNDËRSHQIPTARINË e tyre!?!

  …Komentuesit në fjalë, i nderuari, Guri Naimit, jam i bindur më shumë se qind për qind se -janë FAKTIKISHT edhe më KUNDËRSHQIPTAR DHE KUNDËR SHQIPËRISË -edhe sesa më grekët kundërshqiptar dhe kundër Shqipërisë dhe, edhe sesa më shkijët që janë kundërshqiptar dhe kundër Shqipërisë!?!

  …Shqipfolësit komentues në fjalë, i nderuari, Guri Naimit D. , pa asnjë dyshim -janë edhe më kundërshqiptar; edhe më tradhëtarë, edhe më kuislingë dhe, edhe më armiqë të shqiptarëve të vërtetë dhe të Shqipërisë, edhe sesa që ka qenë: Esat P. Toptani, Ahmet Zogolli, Sali Berisha e të tjerë!!! …Edhe unë të kuptoj Ty, i nderuari, Guri Naimit dhe, të kuptoj plotësisht drejt; por, edhe vetëvetishëm dhe edhe arsyeshëm e kuptoj, e besoj dhe e ndiej se komentuesit në fjalë nuk merritojnë SHPREHJE MË TË MIRA; SHPREHJE MË TË KUJDESSHME, SHPREHJE MË TË LARTA DHE SHPREHJE MË TË NJERËZISHME !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 11, 11:15

   Guri Naimit D(Dh Xhoga)
   e lexon përgjigjen e nitit(granitit)??
   ti si ish mësues në pension(në mos gaboj)si e vlerson??
   unë e vlersoj si një njeri që as “mish për top” nuk bën!!
   guri,ti e vlerson si një mbështetës të enverit,e vlerson si një mbështetës të ramës,pavarsisht se ky është antienverist,dhe të intereson ta kesh për numër!!
   guri,njerëz të tillë janë aq të panevojshëm,sa dhe votën e mbushur nuk ja beson dot!!e di përse?!
   sepse nitit megjithëse mund ta porosisësh që të hedhë vetëm votën në kutinë e duhur dhe të mos bëjë asgjë tjetër,ai do të shkruajë diçka për të mbështetur atë që i pëlqen!pra ta pjerdh votën,ta bën të pavlefshme!!
   sepse është një copë mishi me me koeficient IQ 12!!
   pra një dement!!i duhen dhe nja 10 pikë,e pamundur ti fitojë,për tu ngjithur në shkallën e idiotit!!

   Reply to this comment
 23. demo October 10, 17:53

  zoti 123456 ta-ta-ti ta-ttaa marrje,.
  Kur per tradhetine gjykon TRADHETARI dhe Moralin gjykon Prostituta,s`do mend qe Abaz Ermenji do te dale tradhetar dhe ay bukuroshi juaj bufalaq qe hidhej sa nje preher ne nje preher do te jete Engjelli Gabriel.
  Kete zanatin e tradhetive,ki Bashtua juaj e mesoi qe ne miter te Gjylos,se tjeter kush leroi aren,tjeter hodhi faren dhe mullai mbajti rezilin.Ashtu si tregon Bedri Spahiu kur i erdhen mendte,e kishte te lindur,kete HEDHJEN E DOBICIT NE DERE.Atij qehajait te vet nga Corrushi i beri Tabllo Synoptike me 12 dobica.poliagjentura,tradhetira e me the e te thac..
  Por ky zanat eshte semundje ngjitese..E keni marre ju Njeriu i Ri i Partise.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 11, 11:06

   mos vallë duke sharë,me të drejtë a pa të drejtë gjylon do të zhduket tradhëtia e abazit??
   mos vallë duke sharë degolin mbëstetësit e vishisë do ta ribëjnë patriot petenin??
   mos vallë duke lavdëruar nënën tënde do të të bëj ty mik?
   o demmmmmmmm!!
   lëri pordhët me bukurinë e enverit dhe shëmtinë e abazit!!
   lëre gjylon në punët e saj!edhe sikur prostituta e botës të jetë,lëre enverin,edhe sikur pederi nr 1 në botë të ketë qënë,prap nuk e virgjëron abazin me shokë në tradhëtinë e tyre!ata ishin dritëshkurtër,ishin dembelë dhe frikacak,prandaj dhe u bashkuan me pushtuesin!!
   denoncimi i grabitjes së zgjdhjeve të ’96ës prapë nuk i pastrojnë tradhëtinë abazit!ato i japin një vlerësim për atë moment por jo për të shkuarën!!
   gjithashtu,zhvillimin që i bëri qeverisja e tij shqipërisë nuk e pastrojnë nga krimet që ka bërë pas çlirimit!!
   dem ha sa të duash,kalo në argumente banale sa të duash,nuk do të bësh gjë tjetër veç çvleftësimit tënd!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*