Shqiptarët me më pak makina për banorë në Europë

July 2, 2018 11:52

Shqiptarët me më pak makina për banorë në Europë

Sipas të dhënave të Eurostat në vitin 2016, BE kishte mesatarisht 505 autovetura për 100 banorë, ndërsa sipas të dhënave kombëtare të INSTAT, Shqipëria kishte 420 mijë autovetura më 2016 ose 146 automjete për 1000 banorë me një rritje të lehtë nga viti 2015.

Gjithashtu sipas të dhënave të Nation Master Shqipëria, vijon të ketë numrin më të ulët të automjeteve për 1000 banorë edhe në krahasim me rajonin, ku shihet se me 2016 në Malin e Zi u regjistruan 309 makina, në Serbi 288 autovetura për 1000 banorë dhe në Bosnjë 2014 automjete për 1000 banorë, teksa të dhënat për Kosovën mungojnë.

Në mesin e Shteteve Anëtare, Luksemburgu kryesoi listën me 662 makina për 1 000 banorë, pasuar nga Italia (625 makina), Malta (615 makina), Finlanda (604 makina) dhe Qipro (595 makina).

Në anën tjetër të shkallës, numri më i ulët i automjeteve u regjistrua në Shqipëri me 146 makina, Rumani 261 makina, Hungaria 338 makina, Letonia 341 makina dhe Kroacia 374 makina.

Midis Shteteve Anëtare për të cilat disponohen të dhëna të kohëve të fundit, makina me motorë me benzinë ​​përbëjnë shumicën e makinave të regjistruara të pasagjerëve në shumicën e vendeve, ndërsa makinat e pasagjerëve me naftë dominojnë vetëm në tetë shtete anëtare.

Në vitin 2016, numri më i madh i makinave të regjistruara u vërejt në Gjermani me 45 milionë makina. Më pas Italia me 37 milionë makina dhe Franca 32 milionë makina./ Marrë me shkurtime nga Monitor. 

o.j/dita

July 2, 2018 11:52
Komento

4 Komente

 1. Arben July 2, 13:35

  Ngaqe jemi POPULL TRIM DHE HEROIK

  Prandaj.

  Reply to this comment
 2. MH July 2, 13:57

  Ma poshte kam shkepute fjalin nga rtikulli i ma siperme.

  Në Malin e Zi u regjistruan 309 makina, në Serbi 288 autovetura për 1000 banorë dhe në Bosnjë 2014 automjete për 1000 banorë.

  Ku qenderon ndryshimi Makine me automjet dhe veture.
  Ndersa ma poshte keni emertue me te njejtin emertim makine te gjitha shtetet.

  Reply to this comment
 3. perkthyesi July 2, 18:25

  Shqiptaret ende nuk sigurojne ushqimin baze, e jo te blejne makina! Per kete arsye dhe plot te tjera, vazhdojme te jemi kombi me i varfer i Europes, dhe nder me te varferit e bote, megjithese kemi klime te favorshme, pozicion komod gjeografik, pasuri mbi dhe nentokesore, vije detare te mrekullueshme, alpe, riviere, liqenj tektonike dhe akullnajore, pika terheqese turistike, etj etj, por nuk kemi patur asnjehere historikisht ne pushtet njerez vizionare, te perkushtuar, te qyteteruar dhe te afte te na nxjerrin nga kjo gjendje skandaloze, por vetem kusare, zullumqare, zuzare, analfabete dhe injorante funksionale, te korruptuar dhe te degjeneruar ne palce! Deri kur do i durojme?

  Reply to this comment
 4. Arberi July 2, 20:11

  Komenti i Perkthyesit eshte plotesisht i drejte, kemi vend te kompletuar më se miri per sa i perket natyres, por fatkeqesisht politikanet tane te majte e te djathte nuk jane gje tjeter vecse pasqyre e popullit tone !

  Prandaj gjithmone keshtu do jene, ky nivel, i nderruam politikanet ne vitin 1990, dhe cfare prodhuam?

  Prodhuam saliun, arkitektin e talentuar miop te vitit 1997 ! Viti 1997 nuk ishte aspak rastesi, ne nuk mundem t’a shmangnim katastrofen vetem sepse nuk ishim ne gjendje te prodhonim nje njeri normal….

  Prodhuam superfodullin fatos nano, ekonomistin e kooperatives bujqesore te Surrelit (ku ka punuar si pijanec dhe dominosxhi per plot 8 vjet),

  Prodhuam ed ramen, njeriun qe nuk la nje pellembe truall bosh pa ngritur pallat ne kryeqytet kur ishte kryebashkiak, (cdo leje absolutisht perkthehej ne ryshfet) dhe sot na hiqet si njeri qe beka shtet ?!

  Pa folur per keta piprrat e tjere te sotem, qe as emrin nuk ia vlen t’ua dish

  Uroj qe kete statistiken per numrin e makinave ta lexoje edhe kryebashkiaku i Tiranes, masha e edi rames, qe bashke hodhen mbi 13 milione euro ne qender te Tiranes, ndertuan nenparkim por vetem nje nenkalim nuk e bene qe nuk e bene aty per te shmangur supertrafikun rreth e rrotull gjithe sheshit
  Uroj ta lexoje kete statistike kungulli kryebashkiak qe ta kuptoje se trendi i numrit te makinave ne Shqiperi eshte ne rritje, dhe trafiku nuk ulet duke iu shitur profka qytetareve se keta i perdorkan makinat edhe kur nuk duhen perdorur dhe nga ana tjeter jep leje per te ngritur komplekse pallatesh te ish parku i autobuseve!

  Pra keshtu do jete gjithmone tek ne, cdo popull ka qeverine qe meriton, ka thene Napoleoni, ose si thote populli yne (dmth edhe per vet ne shqiptaret) sipas kokes festen….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*