“Jemi më të varfërit në rajon”

April 12, 2018 16:28

“Jemi më të varfërit në rajon”

 

Banka Botërore e klasifikon Shqipërinë si vendin me nivelin më të lartë të varfërisë në rajon.

Sipas Bankës, një e treta e popullsisë shqiptare jeton me më pak se 5 dollarë në ditë, ndërkohë që në vendet e tjera kjo shifër është dukshëm më e ulët.

Kjo shpjegohet me dy arsye: Rritjen nën potencial të ekonomisë dhe thellimin e pabarazisë”, thotë për Top Channel Kosta Barjaba, ekspert i çështjeve sociale.

Në tre vitet e fundit popullsia që jeton me më pak se 5 dollarë në ditë është pakësuar me 3.1 për qind ose 88 mijë vetë si pasojë e rritjes ekonomike dhe punësimit.

Por sërish mbi 940 mijë shqiptarë ngelen poshtë këtij niveli të ardhurash.

“Edhe kur merren masa të tilla, si vendosja e TVSH-së për biznesin e vogël, duhet të mbahen parasysh efektet që ato kanë tek ky grup njerëzish”, thotë për TCH, Kastrot Sulka, ish zv. ministër i Çështjeve Sociale.

Sipas ekspertëve ulja e varfërisë kërkon një rritje më të shpejtë ekonomike.

Por ata thonë se edhe qeveria duhet t’i përdorë më mirë paratë e buxhetit, veçanërisht në fshat.

“Nëqoftë se ne nuk do të investojmë në fasada dhe shatërvanë, por do të investojmë në fshat atëherë”, vijon Sulka.

“Në vend të ndihmës ekonomike mund të jepen grante për bujqësinë ku fshatarëve tu falen lopë ose bagëti, ndërsa për familjet në qytet, vendet e lira të punës, janë mbi 40 mijë vende t’u jepen atyre në ndihmë ekonomike”, thotë Barjaba.

a.s/dita

April 12, 2018 16:28
Komento

29 Komente

 1. mirel April 12, 16:40

  Jo more, genjejne. Ne tani do marrim avion te fluturojme nga Kukesi ne Vlore, keta na thone te varfer.
  Ne si puna e atij italianit te faji i parajses..i hedhim leket perpjete me shurren..piu piu
  Kane shqiptaret , pa paguajne horrat e pushtetit.
  Keni ndonje taxe tjeter per ndonje koncesion tjeter o zoti kryeminister?

  Reply to this comment
 2. Mark .U.K April 12, 16:48

  Nuk eshte e vertet,vetem ja kan inat Rames.Ky Kosta Barjama te cilin Rama e vuri perseri ne detyr edhe pse pati nje arrestim ne usa per vjedhje.Per kush e ka harruar jua kujtoj.Pat vjedh nje kostum ne nje dyqan,po cuditrisht shume i madhe per trupin e tij.Flitej se e kishte vjedhur per ja dhuruar kryeministrit.

  Reply to this comment
  • fan April 12, 17:10

   o mark je bo ma keq se salihi, te ka arrit muti ne tru

   Reply to this comment
   • mirel April 12, 17:16

    Cke mor plere? Truri i vetem me mut eshte koka jote.
    A eshte ky personi ne fjale apo jo?
    Kesaj pergjigju.

    Reply to this comment
   • korçari April 12, 17:25

    O Fan nje shprehje shume origjinale per Mark Ukun por nuk ja vlen te harxhosh kohen me plehra te UKUT

    Reply to this comment
   • shqipe April 13, 00:03

    Mark…. ut!
    Je nje mutrishte rritur familjarisht ne plehun e Salehit!…
    si i till tallen me ty gjithe komentuesit madje dhe te djathte!. japo me gjej nje komentues, qe sa here zhgarravit t,i(Se te shkruash shqip nuk di),te flas mire per ty….Ok?

    Reply to this comment
 3. dhe me e keqja, ate pak prodokt kombetar, e zoteron man-ja, top tv. hoxha, fevziu i frangut etj. April 12, 17:29

  e kam ndesh vazhdimisht kete ….”konstatim”. a thua se do jemi para …..serbise maqedonise bullgarise moldavise qofte dhe ukrahines(qe per hire te vertetes doja t’i shuhej, gjithe lidershipi) dhe te ngordhte per buke . krahasimi me vendet e tjera perfshi rumani e ndoshta sllovaki, si me te dobtat, as qe mund te mendohet . ps. produkt i nje mungese totale identiteti, kombetar e njerezor .

  Reply to this comment
 4. Fat man April 12, 17:47

  Po niveli i beqireve dhe hajduteve pasanik sa % eshte rritur apo me mire me thene sa here i karritur pasurite nga Shkerdheni i Saliut, Saliu vete, Likja ( buri tranvestites Mona) pronar i Baba Tomorit, korbit Argita,Lulush pederastit, Samir Manes biznesmeni i familjes se dy kraheve (karave Sali & Rama) etj etj

  Reply to this comment
 5. Socialisti i Ndershem April 12, 17:47

  E ku qendron problemi ketu ?
  Le te jemi me te varferit, rendesi ka qe ne pushtet eshte ai i YNI dhe jo ai i ATYRE.

  Reply to this comment
  • ELIOT April 12, 18:51

   ik or socilalis komunist ;;;se ti paska honger dhija librat kur rama meta ;;; berisha basha nano gjika jane me te pasurit nga ministrat ne europe ;;; do te thote dicka ;;,,;se kultura e shqiptarit eshte te vjedhi popullin;;; dhe o mete per vete ;;;;; ne europe te fusin ne burg direct ;;me gjithe keto piselliqe qe ben rama berisha nano basha ;;;;por jo ne shqiperi ;;por sa shqiperi te kete idiota si ty socilaist ;;vendi yne sdo te eci perpara ;;dhe Europa do te tallen me shqiptaret ;;;por nje zgjebs si ju si kap dot keto gjera ;;;;bravo rama je me hajduti ne europe ;;;; je kampion ;;;;; urime shqiperia ;;;dhe doni tju fusin ne europe ;;;;; edhe ne afrike sju fusin me mentalitetin tuaj prej cobani ;;;;

   Reply to this comment
 6. perkthyesi April 12, 18:03

  Jo ne rajon, por jemi nder dy shtetet me te varfera ne Europe, megjithese Shqiperia ka shume pasuri nen dhe mbitokesore. Atehere shkaku i varferise? Shume e thjeshte, pasi historikisht nuk kemi patur dhe ende nuk kemi njerez te zot qe ta drejtojne kete vend!

  Reply to this comment
 7. A April 12, 18:05

  Tani mender “mendje ndritur” sharlatanit EDI KRISTAQ ANETA RAMA, i ka shkuar ne mendje qe çdo mashkulli tek tubi qe nxjerr shurren, penisit, ti vendose nje aparat mates qe percakton se sa ujra te zez dhe te piset nxjerr nga ky organ duke i vendosur nje takse mjedisore, plus dhe 20 perqind TVSH.
  Akoma kemi militant te karagjozit EDI RAMA, te RIVDEKJES dhe te PARTISE SOCIALISTE qe i besojne mashtrimeve dhe genjeshtrave te ketij psikopati qe na eshte bere edhe KAPOBANDA e 7-te OLIGARKEVE qe duan te pervetesojne gjithçka nga pasuria e Shqiperise dhe nga xhepat e taksapaguesit shqiptar. Ku duan qe shtresen e mesme te shoqerise shqiptare ta varferojne dhe ta mjerojne qe eshte shtylla kurrizore e çdo populli per pune.
  Mbi 91 perqind e te punesuarve eshte ne biznesin e vogel dhe te mesem dhe 9 perqind e te punesuarve i takon biznesit te madh super te pasur, monopol dhe ne shtet. Duke filluar nga oligarket Kastrati, N.Jaka e keshtu me rradhe. Na del edhe na flet edhe nje lapangjoz si KOSTA BARJAMA duke mbrojtur karagjozin EDI RAMA, qe ne fakt eshte nje hajdut qe u kap ne SHBA duke vjedhur ne nje SUPER MARKET.
  Qeveria shqiptare me ne krye nje mafioz si EDI RAMA, nuk eshte asgje me shume se nje qeveri dembele, parazite si i kane qeverite ne AFRIKE.
  EDI RAMA, pamvaresisht se eshte i bardhe si race i ngjet ish kryetarit te shtetit ZIMBABVE, ish Rodezia e Jugut, e zezakut ROBERT MUKABE. EDI + ROBERT i ngjajne kaq shume njeri tjetrit si ne mendje, fjale, veprime si me qene vllezer siamez. Pis burre.Tung.

  Reply to this comment
 8. soni April 12, 18:21

  Te na rrojne miliarderet!

  Vendi me i varfer…. qe prodhon lehtesisht miliardere

  ne stilin me te paskrupullt,si asnje vend tjeter ne bote

  Reply to this comment
 9. Ekonomist April 12, 18:37

  Shqiperia vendi me i varfer ne rajon, e thene nga Banka Boterore!
  Kjo eshte arritja me e madhe e qeverise Rama! (nuk besoj se do nxjerrin ate Ballen ta quaje Banken Boterore…Kazan, sipas stilit Rama)

  Reply to this comment
 10. Arben April 12, 19:49

  Por ama te lumtur me shokun edver ne krye

  Reply to this comment
 11. X militantet April 12, 20:13

  EDVIN – SALI
  Ne per ju do ham tagji.

  Reply to this comment
 12. Niku April 12, 22:40

  Varferia e nje vendi, ne sistemin kapitalist, eshte ne perpjestim te zhdrejte me nivelin e taksave. Pra sa me te larta taksat, aq me e ulet eshte varferia. Por rritjen e taksave e kundershton PD-ja, pra kjo parti dhe LSI-ja jane ata qe polarizijne shoqerine Shqiptare dhe mos kritikoni Ramen qe edhe nje takse donte ta vinte dhe u be baterdia nga shpellaret. Kuptojeni mire se si ulet varferia, ashtu sikurse kane bere vendet nordike, qe gjysma e fitimeve shkojne per taksa.

  Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi April 12, 23:45

   E ke gabim zoti Nik!
   Besoj qe nuk e njeh teoremen, “nivel i larte taksash = gomari i ngordhur i Nastradinit”. Eshte teorema qe llogarit fundin e nje shoqerie kapitaliste per shkak te taksave te larta, fund i njejte me fundin e golmarit te Nastradinit i cili ngordhi nga urija pasi pronari i tij i “mençur” per te kursyer fillimisht i eliminoj mengjesin, pas nje jave edhe dreken, dhe pas dy javesh edhe darken. Gomari i shkrete rezistoi edhe nje jave e pastaj ngordhi. Nastradini i deshperuar tha, “po ti tani e gjete te ngordhesh, tani qe te kisha mesuar pa ushqim?
   Pra duke ngritur nivelin e taksave, i heq diçka nga niveli jeteses qytetarit, duke shtuar taksa te reja, perseri preket nivelin e jeteses te qytetarit, avash avash arrin momenti qe qytetari nuk ka me stimul per te punuar, sepse arsyeton ne kete menyre (te drejte), po une punoj dhe ngela i varfer, po pse une do punoj per shtetin?
   Ky fenomen ndodhi ne Itali gjate 40 vjeteve te fundit, sot Italia eshte nje shtet kapitalist ne prag te falimentimit, Franca po ashtu, por edhe shume shtete te tjera te Europes.
   Shqiperia duhet te hape syte e te mos ndjeke rruget qe kane ndjekur shtete si Italia apo Greqia.

   Reply to this comment
   • Niku April 13, 00:29

    Mon Kukaleshi, ti nuk kupton formulen, taksat jane per ata qe fitojne dhe jo per ata qe skane te hane. Ata qe fitojne me shume do te paguajne taksa me shume, dhe keto taksa qe mbledh nga te pasurit, shteti krijon skemen e kompensimit per te varfarit, dhe keshtu ulet varfaria. Vendet Nordike e kane me te theksuar mbledhjen e taksave sipas fitimit qe shkon rreth 50 perqind. Shteti kontrollon te ardhurat vjetore per cdo individ, dhe kush fiton pak, ja kthen edhe ato qe I ka marre, ne kete menyre shoqeria nuk eshte ekstremisht e polarizuar sikurse eshte vepruar deri sot ne Shqiperi. Ata qe jetojne jashte I dine keto gjera, por problemi eshte qe ti kuptoni ju qe jetoni ne Shqiperi. Faktit qe PD dhe LSI manipulon turmat, tregon qe njerezit ne Shqiperi nuk ja kane idene e sistemit kapitalist. Vetem sistemi i xhaxhit ishte pa taksa, por fitimi nuk shkonte tek privati, por shkonte ne shtet dhe garantonte te gjitha.

    Reply to this comment
    • ELIOT April 13, 10:50

     niku ne europe ne France nuk vihen taksa kaq te medhe per 70 k m autorruge ;;;ose duhej qe rroga e shqiptareve dueht te jete ;;;te pakten 500 euros ne muaj ;;;; dhe ne France te varferit nuk pagujane takse ;;les empot quhen ;;; kur nje francez nuk merre me teper se 1200 euros ne muaj ;;;nuk paguan taksat ne fund te vitit ;;;; ndersa nje francez qe merr 3000 mije 10 mije 20 mije euros ne muaj paguan me shume shume ;; me shume ;;;;;p s nje kengetar qe fiton 1 million ne vit paguan 100 mije euros per shtetin ;;;;edhe rama pasurine e vet dhe fitimet e veta dhe te bashes berishes metes le ti veje taksa me shume ;;se rama fiton me autobuzat miliona dhe paguan disa dhetjrra ;; euros ; te tregojen sa paguan ne vit rama taksa per popullin;;; dhe a i ndan me te varferit apo me miqte e vet per dreka dhe darka ;;;keto gje te bejne ne shqiperi ;;

     Reply to this comment
    • Mon Kukaleshi April 13, 12:02

     Jetoj ne Europe, ne vendin me nivelin me te larte te jeteses ne bote, aty ku per autostraden paguhen vetem 35 euro ne vit. Ti me permend vendet nordike, nderkohe qe flasim per Shqiperine? Ne vendet nordike eshte e vertete qe jane taksat me te larta ne bote, por edhe niveli i assistences eshte me i larti ne bote, nje grua kur lind, paguhet 3000 euro ne muaj per tre vjet rresht, ne manyre qe ta rrise femijen me se miri. Por ne fillimet e veta vendet nordike nuk i kishin taksat e larta, zhvillimi i atij sistemi solidar erdhi ne menyre krejt natyrale dhe i menduar mire. Korrupsioni ne ato vende eshte gati 0%, vjedhjet 0%, sensi i qytetarise 100%, ndershmeria 100%.
     Keshtu qe ne rast se ne Shqiperi ngrihen taksat, duhet bere vetem atehere kur edhe keta treguesit e tjere te arrijne nivelin e vendeve nordike.

     Reply to this comment
     • Niku April 13, 12:47

      Mono jemi bashke ne nje linje. Qe te behen ato qe shkruan, duhet te kopjohen vendet perendimore plotesisht, dhe jo si u intereson politikaneve tane, nje kapitalizem as mish as peshk. Hapi I pare eshte qe ne baze te numrit te kartes se identitetit, nje here ne vit cilido individ duhet te plotesoje formularet per te ardhurat vjetore qe ka patur. Ne kete menyre eliminohen vjedhjet, puna me te zeze, fitimet e fshehta,etj. Qe te mos e zgjas, ashtu si veprohet jashte. Ketu tek une, nuk mund te fshehesh asgje, sepse jane te verifikueshme. Atehere shteti ka mundesi qe te ule korrupsionin, varferine,etj. Ne Shqiperi eshte rrumpalle, keshtu ka qene amerika ne kohen e Al Capones. Ka filluar qe te kontrollohen vetem gjykatesit dhe politikanet, ne nje kohe qe duhet kontrolluar nga ana financiare cilido individ.

   • Kris 1 April 13, 02:53

    rritja e taksave nuk con ne uljen e varferise ne nje shtet ku komandon mafia.
    jemi shtet me administraten me te madhe qe edhe kur nxjerr qimen nga qulli e con ne haurin e vet;kemi mbi 100 parti politike qe mbajne te pakten mbi 100 zyra pa taksa por qe paguhen nga ne;kemi 5 ish president qe paguhen me pension te posacem,u paguhet zyra ,badygardet dhe sherbi
    bbmet nga majmunet e rilindjes,kemi mbi 1200 OJQi qe hane si miu buxhetin e shtetit;kemi 140 deputet qe hane si ariu buxhetin.
    ndertojme muzeume por une nuk e di akoma sa fitim ka sjelle salla e e hartaveapo sa taksa ka paguar Rama Floriri apo Saliu I cili I fundos te tere.

    Reply to this comment
 13. Thanasi qe ta plasi April 13, 01:25

  Urraaaaaaaa. Rrofte qeveria qe na siguroi kete arritje

  Reply to this comment
 14. h April 13, 08:31

  Këtu është dora e ambasadorëve të poshtër që na ngatërrojnë.
  Ne kemi karminën që tregon se jemi të pasur dhe kemi lluks.

  Reply to this comment
 15. intelektuali April 13, 14:31

  Po Rritja Famoze Ekonomike e Ministrit Kaqol te Edvinit, Ahmetaj ku ka shkuar?

  Po 300 mije Vende te Reja Famoze Pune te Kryeministrit tone Kaqol Edi Rama ku kane shkuar?

  Po Taksa Famoze Progresive e Edi Rames qe do te zgjidhte si Fakir me shkop marksist magjik problemin me varferine ne vendin tone me moton: “Merrja te pasurit barkderr dhe jepja te varfnit kokpalar pse ka perfunduar si:

  KOKOSHI NE NJE THELE?

  Reply to this comment
 16. Mark .U.K April 13, 17:50

  fan: Ju takon te mbrini Ramen se e ke baba.Edhe pse nuk eshte i ligjeshem babajn ju takon ta mbroni.Ke merit se ke barkun me men.

  Reply to this comment
 17. Mark .U.K April 13, 18:01

  Korcari: Ku je he tu mbydht o cobani i dhive nga poncara.Kujdes dhit se mos jua han ujqerit e nuk ke cfat tu besh te jua hash plehrat e .utin.

  Reply to this comment
 18. Mark .U.K April 13, 18:13

  shqipe:Ku je shoqja sekretare.A e takon ate qe te beri sekretare.Apo tash nuk ta varin tash qe je plakur.Mendoj se do jesh ajo grueja nga Berati qe pate then:Ne rrim edhe pa hanger vetem ju te shkoni mire me njeri tjetrin.Ne ate kohe po percaheshin komunistet e kthyer ne socialist.Jam munduar ta shkruej pa gabime more .urvic plake.Zore e ke se me shkolle fillore je se te tilla i benin antare partie vetem te ishte e bukur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*