Shqiptarët protestë përpara Ambasadës serbe në Amerikë, kërkojnë drejtësi për krimet e luftës në Kosovë

April 30, 2019 21:58

Shqiptarët protestë përpara Ambasadës serbe në Amerikë, kërkojnë drejtësi për krimet e luftës në Kosovë

Një grup i komunitetit shqiptar në Amerikë po protestojnë në këto momente përpara Ambasadës së Serbisë atje dhe kërkojnë drejtësi për të vrarë e luftës në Kosovë.

Protesta po transmetohet live nga Zëri i Amerikës, ndërsa shqiptarët e atjeshëm kërkojnë drejtësi për krimet e luftës në Kosovë, për familjarët e vrarë nga trupat serbe.

Sipas tyre Serbia po i shmanget përgjegjësive për krimet dhe spastrimin etnik në Kosovë, ndaj ata kërkojnë një rigjykim të çështjeve, të cilat duan të jenë të hapura për të gjithë.

Gjithashtu ata kanë bërë thirrje që shqiptarët kudo në botë të bojkotojnë masivisht produktet serbe.

Sakaq, në Uashington, Komisioni për Punët e Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan po zhvillon një seancë dëgjimore me temë: ‘Viktimat e luftës në Kosovë – Në kërkim të drejtësisë.’

Ligjvënësi Eliot Engel që hapi seancën tha se sot, pas 20 vjetësh, për viktimat e luftës në Kosovë ka patur shumë pak në mos aspak drejtësi. Ai tha se Shtetet e Bashkuara dhe aleatët evropianë duhet të kishin ushtruar më shumë trysni, por përgjithësisht dështuan.

Është hera e parë që në Kongresin amerikan zhvillohet një dëshmi me pjesëmarrje të gjerë për të kërkuar drejtësi për viktimat e krimeve të luftës në Kosovë, me theks të veçantë te viktimat e përdhunimeve.

v.l/ Dita

April 30, 2019 21:58
Komento

5 Komente

 1. MH May 1, 00:46

  Drejtesia asht me Zotin dhe Shqiptaret!!!

  Per krimet e fresketa por edhe per krimet qe kane ushtrue mbi nji shekull mbi shqiptaret e Kosoves.Tu kerkohet llogari qe t’iu nxirret voj e uthull rracistave serb.

  Reply to this comment
 2. mirel May 1, 02:32

  Si nuk protestoi njeri para ambasadave shqiptare per tradheti. Si nuk protestoi njeri para kryeministruse per Detin dhe varrezat..
  Shume eshte bere, por ka shume e shume per te bere

  Reply to this comment
  • Askushi May 1, 15:39

   Shkojmë të protestojmë pse egziston shqipëria o mirel leshi???

   Reply to this comment
   • mirel May 1, 16:26

    Jo o putane Ramiste. Te protestojne kunder Ramutit qe po e le shtetin pa kufij detare, per te futur greket ne Detin e falur, dhe qe po e shet Shqiperine copa copa te te huajt e te koncesionet

    Reply to this comment
 3. Epiriot me Zemer e me Shpirt May 1, 09:06

  shpejt qenkeni kujtuar fara e malokeve.Sa ishte lufte e pas saj u leshuat neper azile si kurva ,pastaj kur ju doli frika nga serbi ,ju leshuat popullit edhe vendit tuaj duke e poshteruar edhe duke ju servilosur cdo lloj shkerdhate te huaj.Duke shitur e falur pasuri kombetare .E keqja e Albanise eshte qe ka maloke.Dmth antiAlbane te betuar.Fara me pa dinjitet edhe personalitet.Fare servilash,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim