Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ II)

January 12, 2018 13:45

Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ II)

Studiuesi Viron Prodani, në vijim të librave të tij për emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka sjellë një tjetër libër të rrallë.

Këtë herë për emigrantët shqiptarë në SHBA që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

Libri i ri i Prodanit titullohet “KONTRIBUTI I EMIGRANTEVE SHQIPTARE NE SHBA. NE LUFTEN E PARE DHE TE DYTE BOTERORE”.

Prodani i ka zbuluar emrat pas një pune voluminoze në arkivat amerikane.

Gazeta Dita do të botojë në mënyrë ekskluzive të gjithë emrat 4973 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë Botërorë, por edhe emrat e 3441 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërorë.

LISTA  EMERORE  E  USHTAREVE  SHQIPTARE  NE LUFTEN E PARE BOTERORE

Vijon nga numri i kaluar

January 12, 2018 13:45
Komento

1 Koment

  1. Burbuqe January 14, 23:04

    Nje pune e shkelqyer qe kerkon shume pasion ,kembengulje ,patriotizem dhe humanizem .Ju falenderoj zoti Viron per gjithshka keni bere dhe vazhdoni te beni ne interes te kombit dhe shtetit shqiptar .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*