Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ III)

January 13, 2018 12:09

Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ III)

Studiuesi Viron Prodani, në vijim të librave të tij për emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka sjellë një tjetër libër të rrallë.

Këtë herë për emigrantët shqiptarë në SHBA që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

Libri i ri i Prodanit titullohet “KONTRIBUTI I EMIGRANTEVE SHQIPTARE NE SHBA. NE LUFTEN E PARE DHE TE DYTE BOTERORE”.

Prodani i ka zbuluar emrat pas një pune voluminoze në arkivat amerikane.

Gazeta Dita do të botojë në mënyrë ekskluzive të gjithë emrat 4973 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë Botërorë, por edhe emrat e 3441 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërorë.

LISTA  EMERORE  E  USHTAREVE  SHQIPTARE  NE LUFTEN E PARE BOTERORE

Vijon nga numri i kaluar

 

January 13, 2018 12:09
Komento

2 Komente

 1. Paul Tedeschini January 13, 16:15

  Jam kurjoz te dij listen e shqiptarve qe luftuen ne ushtrine turk-osmane.

  Reply to this comment
  • Tahip Palla January 13, 18:58

   UNE jam kurioz te di se ku eshte ndryshimi …
   mos valle ushtari amerikan eshte me i nderuar ?
   Paska edhe muZliman tek ushtria amerikane …..

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*