Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ. V)

January 15, 2018 11:11

Shqiptarët që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore (PJ. V)

Studiuesi Viron Prodani, në vijim të librave të tij për emigracionin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka sjellë një tjetër libër të rrallë.

Këtë herë për emigrantët shqiptarë në SHBA që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

Libri i ri i Prodanit titullohet “KONTRIBUTI I EMIGRANTEVE SHQIPTARE NE SHBA. NE LUFTEN E PARE DHE TE DYTE BOTERORE”.

Prodani i ka zbuluar emrat pas një pune voluminoze në arkivat amerikane.

Gazeta Dita do të botojë në mënyrë ekskluzive të gjithë emrat 4973 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Parë Botërorë, por edhe emrat e 3441 shqiptarëve që luftuan në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërorë.

LISTA  EMERORE  E  USHTAREVE  SHQIPTARE  NE LUFTEN E PARE BOTERORE

Vijon nga numri i kaluar

 

 

January 15, 2018 11:11
Komento

2 Komente

  1. artur January 15, 12:08

    Gjej interesant nje fakt nga keto lista me emra. Ne liste ka shume emra qe identifikohen lehtesisht si ortodoks dhe cfare eshte me e rendesishmja jane futur ne ushtrine amerikane si pjese e batalionit shqiptare sepse shqiptare jane. Ndoshta do ishte mire qe pasardhesit e ketyre njerezve te nderuar e atdhetare qe sot jetojne akoma ne shqiperi ta kuptojne nje here e mire qe jane shqiptare dhe jo grek.

    Reply to this comment
  2. KodraSadikit January 15, 22:31

    Pamedyshje Artur ,Ortodokset,Katoliket e Muslimanet shqiptare jan nji shpirte ,nji zemer e nji vella e te pandare..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*