“Shqiptarët do luftojnë”, Clark: Ç’më tha presidenti maqedonas në ’99

August 13, 2019 11:11

“Shqiptarët do luftojnë”, Clark: Ç’më tha presidenti maqedonas në ’99

Shqiptarët nuk janë si boshnjakët, ata nuk durojnë, do të luftojnë”. Kështu mësohet t’i ketë thënë presidenti të Maqedonisë, Kiro Gligorov në 1999-ën, ish-komandantit të lartë i NATO-s, Wesley Clark.

Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, në një deklaratë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe tregoi një bisedë me presidentin Gligorov. “Presidenti maqedonas, Kiro Gligorov, më thirri dhe më tha: ‘E dini, do të keni problem të madh në Kosovë. Atje do të bëhet luftë, sepse shqiptarët nuk janë si boshnjakët: ata nuk durojnë. Ata do të luftojnë’. Dhe, kështu ndodhi, luftimet nisën”, thotë Clark.

Po ashtu ai ka thënë se si Ambasadori Richard Hoblrooke kishte shkuar në qershorin e vitit 1999 për takim me Slobodan Milosheviçin. “Më lidhi me telefon me Millosheviçin, të cilin e njihja nga koha e Daytonit dhe i thashë: ‘Ju lutem, mos ia bëni këtë popullit shqiptar’. Ai më tha: ‘Gjeneral Clark, këta janë njerëzit e mi. Unë nuk do t’i lëndoj’. Natyrisht, kjo ishte gënjeshtër, sepse spastrimi etnik tashmë po ndodhte”, tha Clark.

 

 

b.b/dita

August 13, 2019 11:11
Komento

15 Komente

 1. ...sentence . August 13, 11:54

  jo mor’ “strateg” (i se keqes) . te gjithe te neneshtruarit ( si shqipt..k..aret), bejne si i thote “padroni” . dhe padroni, qe vete shqipetaret e kane zgjedh me deshire per t’u sh..kerdhyer nenen, je ti..usa . nuk guxon qeni i rrahur, ie “haje” te zotin .

  Reply to this comment
  • Filoeuropiani August 13, 12:18

   Ky ishte ai qe ja hoqi shqiptarit serbin nga bytha… e kishte brenda nja 100 e ca vjet. Por mosmirenjohjen e kemi pak ne gjak

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati August 14, 04:46

    Shqiptaret e Kosoves u ngriten ne lufte por shteti shqiptar, i la te vetmuar,
    nuk i ndihmoi perballe armatimit gjigand qe kishte Serbia

    Shqiperia duhejt te futej direkt ne lufte , pa hezitim.

    Shteti jone duhejt te futej ne lufte kunder Sebrise,

    Ne kishim 300 e ca avione, 1200 tanke, raketa, topa kunderarjore
    –Ushtria jone duhej ti ngrinte te gjithe avjonet dhe direkt te shkonin te bombardonin Beogradin,

    Ta benin mut fare .. Natyrisht edhe ata do bombardonin, por ne kishim me mijera bunkere e vendstrehime, dhe dinim ku te mbroheshim nga bombardimet se kishim bere stervitje per ato pune

    Ndersa Beogradi eshte komplet i zbuluar dhe do behej hale fare , nqs i bombardonim urat qe ka mbi Danub, ai do mbytej nga uji

    Ushtria jone duhej direkt te futej ne Kosove, me tanke sapo filloi lufta
    1200 tanket tona te futeshin brenda ne Kosove ,

    Aty te behej lufte dhemb per dhembe –

    Jo si Majko kauri, qe bente lojen e grekut shkerdhata e mutit

    Reply to this comment
  • Asap August 13, 15:40

   Po ti Mo kush na qenke? Sala, Luli, likja, Mini, apo edi?

   Reply to this comment
  • Babagjyshi August 13, 19:32

   Ti “Sentence” , ose je budalla , ose je teper maskara e i ndyre ! E gjiiiiithe bota e di fare mire , qe shqiptaret nuk kane asnje aleat ne bote , sidomos me grupimet e medha , sepse ata nuk i lidh me ta as feja , as gjuha as gjaku , as karakteri dhe as historia e pa meshireshme ndaj nesh . Mbi te gjithe , jane greket qe i ka perkedhelur komuniteti nderkombetar , duke krijuar nje shtet artificial , qe nuk ka ekzistuar kurre gjate historise dhe , nga ana tjeter , fati yne i keq na vendosi ne kufi me sllavet, te cilet nuk na kane dashur kurre dhe na urrejne per vdekje . A nuk e sheh ti , qe edhe ne cdo grumbullim e manifestim publik , gati ne cdo ndeshje sportive etj, jane bere krejt normale thirrjet publike :Vdekje shqiptareve ! ” . Komuniteti nderkombetar , qe neve na ka vene kushte edhe per trajnimin e qeneve te rruges , i toleron ata pa asnje problem ! A nuk ishte teper skandaloze , qe ushtria greke , ne nje parade me rastin e festes se tyre kombetare , ulerine me ze te larte e kenge rreshtore , qe me zorret e shqiptareve , ushtaret greke do te lidhin kepucet ! Ne ate parade , ishin jo vetem te gjithe kreret e larte shteterore e partiake te ketij vendi nazist , por ne tribune ishin edhe diplomate te huaj , e personalitete te larta nga bota dhe , per cudine e pa ndodhur kurre ndonje here gjetke , te gjithe heshten , te gjitha mediat e tyre qe kerkojne qimen ne veze tek ne , nuk u ndjene , pra te gjithe ata , ishin dakord me thirrjet e bishave ushtarake greke !
   Tani , te lutem ty , qe ke nxituar te japesh mend si komentuesi i pare , a nuk na thua se ke ka aleat Shqiperia sot e me tej ?! Edhe pse SHBA-ja eshte ajo qe eshte dhe eshte treguar teper e kursyer te na ndihmoje , ESHTE I VETMI SHTET qe neve na mban shpresa per te mbijetuar ! Nje situate e tille , shqiptarin kaq krenar e kokeshkrete e ka detyruar te shkele mbi veten , aq me teper me kete klase politike !
   Me qe ti pretendoke se i di gjerat me mire , te lutem , na ndihmo edhe ne te tjereve , te mos vdesim si injorante !

   Reply to this comment
 2. prolog... August 13, 12:02

  mos na ..lavdero kot . c’fare do qe te thoni ju padronet tane te ..dashur, ne s’na ..ngrihet morali . po na thate ju, fritni, o vrituni, ne gati jemi ( jo se na thote detyra, apo koka, po se na thoni…ju) .

  Reply to this comment
 3. Messerschmitt August 13, 12:03

  Gjen. Clark – Strategu qe i thyu dhembet rracedhjerve !

  i telendisi ne jete t jetve gjakdhjeret alabake !

  Reply to this comment
 4. duhet ..punuar, qe feqenet turq, t'i...censurojme . August 13, 13:40

  o cuni hitlerit… scmitt; ti do te thuash per vete si person, qe je; rracdhjer, se po te na thuash ne shqipetareve cfare je ti; te quajme komplet te dhjere, pa rrace fare, ose rrace…turku .

  Reply to this comment
 5. Kuq e zi August 13, 14:40

  Hahahaaaa sa shume janulla ne nje artikull!!!!
  Si mushkonjat ne mut… shume shpejt zbulohen mjafton nje shkrim pro shqiptareve dhe ushtaret e anastasit hidhen te paret ne komente

  Reply to this comment
 6. fjala, per ata qe marin vesh . August 13, 15:37

  te gjithe kuq e zinjte si ti; ose jane budallenj ose ushtar te gjysme henes anadollit . me kuq e zinj si ju, mos shkofsh as ne hale .

  Reply to this comment
 7. demo August 13, 18:38

  Ti sentence nuk je shqiptar,ti je nje mut,vrakacorr,grekafon,plehra serbo-grereke .Kosova e Lire po ju terbon.Sulmi i Vellait te Madh Amerikan mbi Serbi,ju semuri.Bombat e NATO-s sikur ju plasen ne bythe.Cfare do ketu mor qen bir qeni,Ska me Miladina qe te qorrollepsin kete popull.

  Reply to this comment
 8. arber August 13, 18:40

  Eshte SKANDALOZE qe gazeta DITA lejon komente te tilla NE NIVEL MEDIOKER.
  ju lutem gjykoj se pak censur do te ishte e dobishme. per keta “politolog” zamani Respekte

  Reply to this comment
 9. sabahi August 14, 00:30

  Mos harroni Turqine..

  Reply to this comment
 10. fitojme o vetem, o me nje amerike te vertete...demokratike . August 14, 14:45

  akoma vazhdoka ky artikull ? sidomos dhe me komentet e ca kafsheve si …demot . degjo ore ti pleher . edhe sikur te jeshe ne nje linje (dhe nivel) me klasen akademike, qe e ka prure shqiperine ne kete gjendje, ti je nje vemje qe perfaqeson vetem trurin tend idiot dhe sadist . ne je ndonje anonim autoditakt a mesues letersie a historie, je akoma me pak . aftesite intelektuale dhe instiktore, te sojit tuaj .i vleresoj me te gomarit kur dashurohet me gomaricen dhe i zoti e frenon prej kapistalli . qe amerikani na ..q..i dhe na ndihmon kur i do bytha . kjo eshte vertetuar dhe aprovuar . nuk eshte amerika, qe udhehiqet nga e mira, eshte e keqja e kapitalit oligarkik, qe bene ligjin ne amerike e ne bote . keshtu qe tek ne, ka pase qellim te krijoj nje zone tampon me per t’u bere “casus beli” dhe lënë ta zgjidhin problemin, idiot si ti, duke na spostuar nga europa, drejt botes turko arabe, nga ti shkon me deshire, si gjak i perzier halldupesh, me robina….nga fshati yt . o si rugova dhe europian, o me erdoganin dhe turk…safi (si demot me shoke) .

  Reply to this comment
 11. pilo August 14, 19:53

  Te beje nje pyetje une? Ky Klark-u – gjeneral, i ka me ato konçensionet e naftes ne Shqiperi qe ja dha Sali Berisha? Ju faleminderit po mu pergjigjet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*