SHQUPI-ose kuzhina e Krimit

March 29, 2015 09:37

SHQUPI-ose kuzhina e Krimit

Arben Duka

 
Dhe Vezën e Pashkës,
Rama po të bënte,
një cen menjëherë,
SHQUPI do t’ja gjënte!

Nga Fronti i Shpifjes,
nuk ka kurrë pauzë,
dhe kur Shpifja mbetet,
pa asnjë kauzë!

Shpifja shpif e shpif,
nuk rri dot në heshtje,
dhe pse shpifjet bien,
porsi gjethe vjeshte!

SHQUPI mori vrullin,
të bënte “Big Bang”,
po çdo gjë ju kthye,
në një Bumerang!

Kur e kupton filmin,
edhe një idiot,
SHQUPI ndez sirenat,
këmbëngul për komlot!

Nuk u shkon flamuri,
dekriminalizimit,
SHQUPI është në fakt,
Shtëpia e  Krimit!

Tani që po zien,
ujët në kazan,
të zestë ata,
që u bënë pishman!

Tani janë të trembur,
nxjerrin nga një bisht,
sepse Maxhoranca,
e ka seriozisht!

Kur pastrim të madh,
Lulashi kërkoi,
këtë lloj qëndrimi,
aspak s’e mendoi!

Gjersa dhe të sajët,
i çoi në qeli,
s’ka më shpresë për Lulin,
dhe shokun Sali!

Them se ndjejnë dimër,
ndaj po hakërrohen,
se shpejt drejtësisë,
do t’i dorëzohen!

E kupton pa fjalë,
dhe një budalla,
se tani kambana,
bie për ata!

Sepse janë të njëjtët,
që gjithnjë kanë qënë,
dhe krimet me radhë,
shpesh u’a kemi thënë!

Për ta s’ka nevojë,
të bësh shumë kërkim,
se dhe këtë çast,
janë përfshirë në krim!

Në rrjeshtat e shpifjes,
krejt pa turp mashtruan,
dhe shpifjet me shpifje,
fort i trumbetuan!

Ata që për “vrasjen”,
flisnin si të dehur,
duhet që të ishin,
sot si të pandehur!

Në tregun e shpifjes,
hodhën shumë akuza,
një shpifje e madhe,
qe e gjithë kauza!

Tani që ka dalë,
Krishti me kamzhik,
po fshihen mbas termit:
“Qëndrim politik!”

Ky është për mua,
krye hajvanllëk,
se kështu pa frikë,
thua çdo pisllëk!

Thua çdo pisllëk,
lëndon çdo njeri,
e për asnjë shpifje,
s’mban përgjegjësi!

Në vrimë anale,
gojën e kanë kthyer,
ndaj duhet shfarosur,
kjo rracë e urryer!

March 29, 2015 09:37
Komento

9 Komente

 1. GAMORI March 29, 10:00

  HALLALL QUMESHTIQE TE RRITI

  Reply to this comment
 2. Lleshi March 29, 11:58

  Nga Shqupi PS-ne
  asgje nuk e gjen
  Megjithese se Saliu
  gjithe diten leh si qen

  PS-ja po e hengri
  nga vetja do ta gjeje
  deri kur ketij populli
  do dije t’i sherbeje

  Pandaj me lehjet
  mos u lodh Arben
  nuk rregullon gje
  e ka zanat cdo qen

  PS-ja eshte problemi
  si do te veproje
  qe plaget e ketij vendi
  te filloje t’i sheroje

  Reply to this comment
 3. LOVE March 29, 12:27

  ahhahahahhahahahhahahha
  kuzhina e SHQUP-it apo kuzhina e gjithe kopilave politikane ?

  Filloi Berisha me rrezimin e baballareve , me cekun e bardhe dhe fillimi i vitit 0
  Erdhi Nanua zot na ruaj
  Nanua polli Edin dhe Meten ….ne vend te ecte para me kundershtime opozitare ne zhvillim te vendit ,filluan me te share njeri tjetrin
  Nanua filloi shitjen e deputeteve ….gjate kesaj kohe plackisnin dhe shisnin gjithe vendin
  Doli parrulla e “thonjeve te paprere ” “indumentat personale te harruara ne makina sherbimi Xhuveleria , une ju garantoj jue me 97 ,pastaj pijaneci i juaj me parrullen “do ju kthejme leket shqiptareve” dhe derisa me hak ju perzuren ne 14 shtatorin famoz me Azem Hajdarin
  Lideri gjedej ne burg dhe turma thoshte :
  ‘NUK DUAM AS UJE AS DRITA ,VETEM JU MOS U PERCANI ” Unitetin shoke …cfare gajasje
  del nga burgu dhe shiko pak ….hyn ne pazar me Berishen ….cfare neverie
  arrijme te Gerdeci ,kopili i juaj me thonjte e paprere ne nje rrahje shpatullash modifikon kushtetuten brenda nates , duke menduar vetem si tia fuste Ilirit …por si thuhet …kur ben shurren ne det ,kripa ta sjell ne gjell .
  Iliri diten gerthiste :Sali Gerdeci ,naten trafikoi votat te Saliu
  LSI lidhja e skraparllinjve intrigant u faktorizua …dhe i beri ketij vendi nje dem nje as per 100 vjet nuk do korrigjohet .Modeli shoqeror i tyre e shperbehu cdo norm morale
  Si re karkalecash ,instaluan injorancen dhe hajduterine me 20% e administrates
  Arrijme kur TOM DOSHI dhe Edvin Rama trafikojne me Dritan Priftin …nje lale e zgjuar qe njihte mire EDverin .U be cfare u be ,gjate kesaj kohe mediat na servirnin fustanet dhe gjerdanet dhjetra mijra euroshe te shembelltyres se shemtires Monika Kryemadhi ,..ajo e indumentave personale me siper ….kr i sektit te spiuneve dhe mmmmmmmmmeta pas kepuce …sa shpejt u harrua qe ky dikur e arrestoi Berishen , pastaj pine vere se bashku
  po ne harrojme shpejt ,bridh bulevardit ,13 mij te vdekur nuk jane asgje
  ti bejtezhiu ketu me siper e di vete se cfare gatuat ne kuzhinat mediatike
  uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuaaaa erdhi 1 prilli …..
  dhe kur thua Mazhoranca e ka seriozisht , 1 prillin ke parasysh
  do filloni qe nga blloku dhe deri te shantazhet e Brahos ..vetem ato ju kane ngelur
  gazetat botes po hapen me titujt
  “Deputet i HALEances …europiane ,i akuzuar per vrasje ne Belgjik ”
  dhe ti leh per shqupin mor i marre ???
  pse mendon se ceshtja e Tomes eshte dekriminalizim ???
  jo jo ,eshte tamam fytyra juaj kriminele ,ajo qe ju solli ne pushtet !
  dhe nuk po dua te zgjatem ,por jo se kam mbaruar

  nuk te ka hije me propaganda , beje dhe ti si IZETI ,behuni te gjithe IZET
  mjaft me lepirjen e ketij soj pushteti qe ju katandisi ne qen oborri te majte e te djathte
  shkruaj si BERNS dikur
  “Sikur te thone se cfare mbajne e cfare kane ,politikaneve nuk jua kalonte asnje putane”

  Reply to this comment
 4. As Poet As Analist March 29, 17:40

  Ti shkruan or mik,
  se ke shume mendje,
  vetem injorantet,
  shajne penen tende!.

  Kjo cudi e madhe
  ndodh ne vendin tim
  kjo eshte fatkeqsi
  e them me trishtim!.

  Ti vazhdo i dashur
  ti vazhdo e shkruaj
  dhe nga injoranca
  fare mos e rruaj!.

  Ti je pene e rende
  sot nuk ke rivale
  me pelqen kur shkruan
  per menderin Sale……

  Reply to this comment
 5. ZARELI March 29, 19:23

  AS POET AS ANALIST. QENKE EDHE TI NJE PENE E FORT TE PERSHENDES me pak rreshta the shume gjera

  Reply to this comment
 6. Socialisti bythpambuk March 29, 22:00

  Arben poeti ,
  Mos fantazo kot , nga PS dhe Edi Rama SHQUPI ka 1000 vjet ymer .

  Reply to this comment
 7. Amant March 30, 12:01

  SHQU pi perdor kauzen e dekriminalizimit si prostituta qe perbetohet se eshte ende e virgjer. Hajde gallate per ta bere politiken çorape. Humor i zi.

  Reply to this comment
 8. albanezi March 30, 12:54

  Ky vjershetor eshte fytyra me e poshter ne Shqiperi. As serbet nuk na urrejne sa ky mut shqiptaret.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim