HETIMET: Cilët janë shtatë fantazmat që terrorizuan Parisin

Carlo Bonini, La Repubblica November 15, 2015 21:29

HETIMET: Cilët janë shtatë fantazmat që terrorizuan Parisin

Një pasaportë siriane, një emër. Ahmad Almohammad. Historia e një nate lufte, e zezë si silueta e komandos vrasëse të ISIS-it, e zezë si makinat, një Seat dhe  një Volkswagen–Polo, fillon pikërisht nga dokumenti i identitetit.

Ahmad Almohammad, quhet. Qytetar sirian i lindur më 10 shtator të vitit 1990. Një vizë si refugjat politik e lëshuar nga Ministria e Brendshme greke 3 tetorin e shkuar në qendrën e ishullit Leros. Një profil në Facebook në gjuhën arabe me vetëm një identitet, por pa foto dhe poste të shkruara. Një X në arkivat e të gjithë shërbimeve sekrete të Europës.

Një i ri 25 vjeç pa asnjë të dhënë për të kaluarën e tij. Një fantazëm e mbërritur në ishullin Leros atë 3 tetor, që u rishfaq natën e tmerrit në Paris vetëm 40 ditë më pas. Ndoshta duke udhëtuar nga Italia, ndoshta nga Belgjika.

Natën e së premtes, pasaporta e Ahmad Almohammad ishte gjëja më e rëndësishme që policia franceze arriti të mbledhë nga ajo që mbeti prej trupit të një burri të hedhur në erë me rrypin bombë që vishte në trup pranë kangjellave të Stade de France.

Ahmad është një nga 7 “vëllezërit” e të ashtuquajturit kalifat shpallur nga ISIS.

Një nga kamikazët është shtrënguar edhe me Tatp (sasi e madhe me açeton të përqendruar) dhe bullona që pasi shpërthejnë vrasin, siç bënë njëkohësisht në Saint Denis, në rrugën 10 dhe atë 11.

Një përzierje eksplozivi e përbërë nga kristal pluhuri i bardhë pa aromë dhe ekstremisht instabël pra gati për t’u shpërbërë.

I ndjeshëm nga çdo ndikim i jashtëm që mund të ndizet shumë shpejt pa hequr akoma plotësisht siguresën.

Me grupin e Ahmad, në Stade de France, janë edhe 2 të tjerë. Dhe si ai ata janë hedhur në erë në orën 21.30 (përballë kangjellave të hyrjes H) dhe në 21.53 (në kioskat pranë stadiumit).

Njëri prej tyre ka pasaportë egjiptiane.

Më në jug, dy makina përmbyllin punën.

Siç ka rindërtuar ngjarjet Prokurori i Përgjithshëm i Parisit, Francois Molins, “në 21.30, në ‘Rue Fontaine au Roi’, nga një makinë Seat me ngjyrë të zezë gjuhet me breshëri plumbash të kalibrit 7,62 drejt lokalit Bonne Biére.

Ndërkohë, në 21.38, në ‘Rue de Charonne’, qiten 100 plumba të tjera të kalibrit 7,62, duke qëlluar gjithë klientelën e Café Belle Equipe, sërish të nxjerrë nga një automatic AK-47-kallashnikov që mbanin njerëzit në bordin e Seatit të zi (e njëjta makinë).

Nga një mainë tjetër, një Volkswagen-polo i zi, në orën 21.49 zbresin 3 persona, që hynë në teatrin Bataclan.

Vdesin të gjithë, por jo para se të largojnë nga kjo jetë 86 njerëz të pafajshëm.

Ndërkaq, kamikazi i katërt, në bulevardin Voltaire, shpërthen sasinë e eksplozivit që mbante në trup të mbushur me bullona, e cila ishte përdorur edhe në Stade de France.

Më pas u mësua se pasaporta siriane e mbajtur nga kamikazi i stadiumit ishte e falsifikuar, pa numra korrektë dhe sipas të gjitha gjasave e prodhuar në Serbi. E ka bërë të ditur televizioni amerikan CBS duke cituar burime nga shërbimet sekrete të SHBA-së.

Policia arreston familjarët e njërit prej kamikazëve, në total 6 anëtarë të familjes. Bëhet fjalë për kamikazin e teatrit Bataclan, 29-vjeçarin Omar Ismail Mostefai.

Ishte në regjistrat e policisë prej kohësh për krime ordinere. Mostefai u identifikua nga shenjat e gishtërinjve, nga një copëz e vogël e mbetur në trupin e tij pasi ka shpërthyer.

I lindur më 21 nëntor 1985 në periferin e varfër të Parisit, Courcouronnes, Mostefai është dënuar për 8 krime jo shumë të rënda nga 2004 dhe 2010 por nuk ka kaluar asnjë ditë në qeli.

Ishte skeduar si ekstremist por nuk ishte monitoruar. / Tesheshi.com /

 

 

Carlo Bonini, La Repubblica November 15, 2015 21:29
Komento

5 Komente

 1. intelektuali November 15, 21:41

  Me mire gazeta DITA ta quaje kete shkrim:

  SHTATE GENJESHTRAT QE TERRORIZUAN PARISIN.

  Gazeta TEMA ka nje shkrim krejt llogjik qe ve ne dyshim vertetesine e fakteve dhe pamjeve te manipuluara deri tani nga media franceze dhe nderkombetare.

  PSE KESHTU?

  Vetvetiu lind kjo pyetje sepse askush nuk do qa ta bejne budalla dhe aq me shume qe ta perdorin per qellime politike te caktuara. Prandaj vazhdojme te pyesim

  PSE NUK KA ASNJE FOTO TE PERSONAVE TE VRARE APO TE PLAGOSUR?

  Ka vetem intervista dallkauke dhe debile per njerez qe i ka shpetuar nga plumbi celulari dhe ca te tjere qe jane mbeshtjelle me leter alumini sikur t’i kishte djegur zjarri.

  A MOS ESHTE “MASAKRA” E PARISIT NJE GENJESHTER E MADHE?

  Nuk ka nevoje per sy profesionist te stervitur per te vene re qe nga te gjitha pamjet TV dhe ato video amatore ne asnje prej tyre nuk shikohen pasojat tragjike te sulmit terrorist islamik me bomba dhe kamikaxe vetvrasese.

  Ne pamjet e para qe tregoi CNN filloi me nje pamje ku kamikaxja islamike kishte plasur bombat qe mbante ne trup prane nje dyqane me qepene qe nuk kishte asnje shenje shperrthimi apo plasje e llahtarshme trotili, por dukej sikur te kishin shurruar qente e rruges. Kjo pamje e dyshimte perseritet nga gazetari i rrjetit amerikan me nje pamje tjeter tek stadiumi i Parisit qe perseriste papushim se bombat e terroristeve islamike kishin plasur pikerisht pas kurrizit te tij, nderkohe qe TV kamera e CNN-it tregonte fare qarte se nuk kishte asnje shenje demtimi te asfaltit te rruges. Kulmi i dyshimit fillon kur me nje pamje tek salla e koncertit fillon e ashtuquajtura

  QITJE ME KALLASH E TERRORISTEVE MBI MILETIN E EKZALTUAR NGA MUZIKA

  Ketu lind menjehere pyetja:

  KU JANE KAMERAT E SPEKTAKLIT FAMOZ “EAGLE DEATH METAL” DHE PSE NUK JANE REGJISTRUAR TERRORISTET VRASTARE?

  Ne vend te kesaj media boterore tregon vetem njerez qe largohen ne panik tek dera e salles dhe nje dy a tre te tjere te shtrire ne trotuar. Flitet qe terroristet kane qelluar mbi miletin qe kercente i ekzaltuar nga muzika rock mbi 3000 fisheke kallanikov qe po t’i mbledhesh do te duhen disa canta per t’i futur brenda.

  SI U FUTEN NE SALEN E SPEKTALKTIT FAMOZ ARMET DHE FISHEKET NE KETE SASI TE MADHE PA U VENE RE NGA ASKUSH?

  Terroristet islamike kane qelluar ne kete salle sipas njoftimeve zyrtare mbi 15 minuta me bresheri te pandalshme kallashi qe do te thote se te vraret duhet te ishin shume me teper se sa deklarohet.

  KU ISHTE POLICIA SUPERPROFESIONISTE FRANCEZE PER KETO 15 MINUTA?

  Per te organzuar nje aksion te tille terrorist te koordinuar ne disa pika te Parisit nuk mjaftojne vetem emigrante mjerane dru me pre nga Siria qe kane udhetuar permes detit ne Greqi, Maqedoni, Serbi, Hungari, Koraci per te mberritur ne Paris me qellimin per te vrare njerez te pafajshem me nje organizim super te sakte sikur te ishte nje mekanizem i nje ore zviceriane qe do ta kishin zili edhe CIA amerikane edhe te gjitha sherbimet sekrete te Botes Moderne. Aq me teper per nje aksion te tille superprofesionist do te duheshin te pakten jo me pak se 50 vete te pergatitur dhe me njohje te hollesishme te kryeqytetit francez.

  KU JANE KETA KILLERA TERRORISTE QE PERGATITEN DHE REALIZUAN PA U VENE RE NJE AKSION TE TILLE SUPER TE SAKTE NE ZEMREN E PARISIT?

  Pa u sqaruar keto pyetje eshte heret dhe fare e kote qe te hedhim lote deshperimi dhe te nxjerrim mllefin e shpirtit kunder emigranteve nga Siria, aq me teper qe edhe LIDERAT kryesore te Botes nuk te krijojne pershtypjen se jane shume te shqetesuar per kete masaker te 13 nentorit te ZI qe ka shume te ngjare te dale nje genjeshter e madhe.

  Reply to this comment
  • LOVE PARIS November 16, 09:52

   I nderuar Intelektual
   miqesisht ,shume miqesisht ju keshilloj te gjeni nje mjek te mire
   dhe jo vetem ti ,bashkarisht te gjithe juve qe mendoni dhe propogandoni
   disa site interneti qe zanafillen e kane ne Rusine e Putinit
   pak spjegim nga ne qe jetojme cdo dite afer kesaj situate

   ata jane te gjithe thuajse vendas ,ne me te shumten e rasteve jane me pasaporte
   flasin nje frengjishte te kulluar ,jane dhe super xhentile ,derisa nuk fillon ti kundershtosh per callmen e tyre ,per Quranin ose per eren qe vijne
   sinqerisht vijne era derra
   funksionojne si vatra zjarri ,si njesit guerril se kete e ke qejf
   celula te shkeputura qe organizojne dhe ne fund vdesin ,
   kjo ben qe te deshtoje ndjekja dhe kapja e tyre
   armet jane problemi i tyre me i vogel ,me hapjen e kufijve mund te bredhesh
   gjithe kontinentin europian dhe askush nuk te ndalon
   ata qe ndoshta jane ne radhet e emigranteve siriane do i shohim pas pak kohesh ,keta te Parisit 13 jane tjeter gje
   Sherbimi sekret francez ka shume probleme ,policia duket si nje skuader barbonesh e paorganizuar …te pakten deri para dt 13
   ka probleme financiare shume te forta dhe deri dje dukej si dicka qe kurre nuk do mund te ndodhte …po ja tani qe ndodhi …
   por te shfrytezosh difekte ,probleme dhe faje dhe te sajosh teori konspirative alla komuniste ,nga Juve nuk e prisja 😛
   mik i dashur ,ai Kerry amerikan do vrare pa gjyq . …dhe ju e dini pse
   jemi ne lufte , dhe kemi perballe dike qe nuk ka identitet ,nuk ka fytyre
   ka vetem nje xhup me eksploziv qe ti e shikon vetem kur po plas
   nuk ka as zot dhe as meshire .kushdo qe mendon musulmanet eshte thjesht nje idiot .ata kane vrare ne 2 vjet me shume se 200 mije musulmane
   qytetet qe kane shkaterruar jane musulmane etjera
   ata thjesht kane nje mburoje me kete dhe ushqejne psikozen e armikut islam

   Inetelektual i nderuar , thellohuni disi me shume ne kete marrezi
   sepse dicka me le te dyshoj qe do gjesh reaksionarin te Europa
   dhe une do zhgenjehesha shume 😛

   Reply to this comment
   • intelektuali November 16, 11:11

    Vetem Enver Hoxha gjente gjithmone reaksionarin tek Imperializmi duke goditur me septaten e Partise se Punes qendrimin kritik ndaj pozitave debile dhe dallkauke te mendjes se tij te kufizuar.

    Aktualisht situata qendron ndryshe dhe ka lidhje me pyetjen:

    A ESHTE E VERTETE MASAKRA E PARISIT E TE PREMTES SE ZEZE 13 NENTOR?

    Kur pamjet TV franceze dhe ato te rrjetit prestigjoz CNN ishin plot me mashtrime filmike dhe genjeshtra ashiqare edhe per miletin dru me pre te cilat ngrene dyshimin dhe pyetjen tjeter thelbesore:

    PSE KESHTU DHE CILI ESHTE QELLIMI?

    Kjo eshte ceshtja kryesore qe po kerkon te zbuloje TE VERTETEN intelektuali, ndryshe kjo eshte edhe ajo qe na dallon nga:

    DELET E URTA NE VATHE QE KOMANDOHEN ME SHKOP NGA BARIU.

    Reply to this comment
 2. demo November 15, 22:47

  Fusni afrikanet ne shtepi!.Ndertoni xhami! Festoni Bajramin,falni ramazanin,se e hengret kallamin.

  Reply to this comment
 3. ESSESI... November 16, 09:11

  Numerimi ka filluar mbrapsht…Civilizimet po shkojne drejt perplasjes fatale …Terrorizmi islamik si pjelle e pashmangshme e nje “besimi” okult ,te urrejtjes dhe erresires, ka marre revansh drejt fundit te vet…Por deri sa te kape fundin , do kete shume viktima te pafajshme dhe shume kombe do humbasin…Shqiptaret jane ne emergjence kombetare dhe historike qe te pozicionohen qarte dhe perfundimisht si europiane…Per ne nuk do te kete “here tjeter”, dhe koncepti “neser”, nuk do ekzistoje per ne dhe shume si ne…Te keqen e kemi brenda nesh, e cila eshte gati te na shperbeje dhe te na ktheje ne “ushqim” per “hijenat” qe presin te jargavitura…”Popuj, jini vigjilente”….Shqiptare, solidarizohuni me fatkeqesine boterore franceze…jini vigjilente ku vini kemben, denonconi helmin vellavrases qe perhapet nga objektet e kultit, …mbroni identitetin europian kudo qe te jeni…Vetem keshtu behemi pjese e mrekullise se mistershme te ZOTIT, i cili e do dhe e mbron nga djalli popullin e TIJ, deri ne fund te kesaj bote………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*