Shtatë për qind e amerikanëve e ngatërrojnë Shqipërinë me …Britaninë

August 4, 2017 14:01

Shtatë për qind e amerikanëve e ngatërrojnë Shqipërinë me …Britaninë

 

GoCompare Travel krijoi një hartë interaktive për të provuar se sa mirë qytetarët britanikë dhe amerikanë e njohin Evropën, dhe rezultatet ishin paksa shqetësuese.

Sllovakia dhe Shqipëria rezultuan si vendet më të vështira për t’u identifikuar nga amerikanët – me shtatë për qind të tyre që ngatërronin Shqipërinë për Britaninë.

Nga një kampion prej 1,000 personash, një në 10 banorë britanikë nuk ishin në gjendje të identifikonte Irlandën në atlas!

Sikur kjo të mos jetë mjaft alarmante, 4 për qind e popullsisë britanike mendojnë se Irlanda është Danimarka, ndërsa 2 për qind e kanë ngatërruar Islandën e Emeraldit për Islandën.

Sllovakia ishte vendi më i vështirë në Evropë për t’u identifikuar.

Një e treta (38 përqind) arriti të identifikojë vendin e Evropës Lindore ndërsa 33 përqind e mendoi për Hungarinë.

Një e pesta (21 përqind) mendonte se Sllovakia ishte Letonia, ndërsa tetë për qind e mendonin për Zvicrën.

Qytetarët e Shteteve të Bashkuara ishin në të vërtetë shumë më keq kur vinte puna në identifikimin e vendeve evropiane në një hartë.

Mesatarisht, të anketuarit britanikë gjetën 65 përqind të pyetjeve në krahasim me mesataren amerikane, e cila ishte vetëm 49.6 përqind.

August 4, 2017 14:01
Komento

5 Komente

 1. anticensurë25642654 August 4, 16:23

  “Islandën e Emeraldit për Islandën.”
  psh unë nuk e di fare që egziston një islandë e emeraldit!!
  po sikur të pyesnit njëherë europianët për të identifikuar shetet e SHBAs??do të ishte një super katastrofë!!
  ajo që unë do ta quaja idiotësi është “një në 10 banorë britanikë nuk ishin në gjendje të identifikonte Irlandën në atlas!”mosdija e britanikëve!!është njëlloj sikur një në 10 shiptar të mos e dinte ku është mali i zi,kosova,maqedonia o greqia!!
  shumë amerikanë nuk ja kanë idenë se ku është europa dhe jo më të dinë se sa dhe kush janë shtetet që e përbëjnë!!

  Reply to this comment
  • enter"" August 4, 21:49

   Vallai nuk ka asnje interest te dish ku bien shtetet e amerikes, amerika eshte nje vend I cuditeshem dhe enigmatic.

   Jo, flm

   Reply to this comment
   • ELIOT August 5, 13:54

    ENTER …. AMERIKA ESHTE SHTETI ME DEMOKRATIK NE BOTE …. DHE KU FJALA LIBERTE ZBATOHET NGA TE GJITHE … EDHE ..POR TI SMA HA MENJA TA DISHE …….. NDERA PER HISTORINE GJEOGRAFINE …. JETOJ NE FRANCE DHE SHUME FRANCEZE KUJTOJNE SE JEMI NE RUSI CHERCHENI ..LART NGA QENDRA ….. NJE HERE ME 2 KOLEGE TE PUNES ….. ME PYETEN NAG VIJE SE KAM NJE THEKS KUR FLAS .. DHE I THASHE JE SUIS ALABANAIS DHE ME PYETEN KU NDODHET .. PER TE BERE SHAKA THASHE NE AZI …. DHE IKA MORE PUSHIMIN PER NJE KAFE … NJA 15 MINUTA … DHE KUR ERDHA PASHE KETO VAJZA NJERA ISHTE SHEFJA .. DHE KISHIN MARRE NJE ATLAS GJEOGRAFIK DHE KERKONIN ALBANINE ……. ME THONE SE SPO E GJEJNE DOT ….. UNE U CUDITA DHE I THASHE ….. KU PO KERKONI .. DHE ME THANE NE AZI E GJETEM VJETNAMIN KOREN DHE ….. I THASHE QE BERA SHAKA . ME PERPARA QE JU THASHE SE NDODHET NE AZI ..MOJ VAJZA ….JA KU ESHTE ALABANIA .. DHE JA TREGOVA …..POR U CUDITA QE SE DININ .. DHE NJERA KISHTE MBARUAR SHKOLLEN E LARTE …. . ..

    Reply to this comment
 2. perkthyesi August 4, 18:19

  Pa dyshim qe ne shqiptaret, duhet te krenohemi ne kete drejtim! Une kam punuar me amerikane, kanadeze, angleze, dhe u kam kerkuar te flasin 5 minuta per Shqiperine, dhe une 5 ore per vendet e tyre, dhe e dini se c’ndodhi? Ngriten duart perpjete, dhe thane njezeri: Bastin e keni te fituar! Behet fjale per shkollen tone te para viteve ’90, jo kete te sotmen, qe per fat te keq, e kemi pertoke! Ju pershendes!

  Reply to this comment
 3. MH August 5, 00:44

  Nuk asht me u cudit.E cuditshmja asht se vete presidenti i zgjedhur ban pjese ne kete grup jo se ngatrron shqiperine me Britanin.Po ngatrron gjithe boten e nuk din ose shume pak vendodhjen e ndonji shtetit.Belgjiken e ka njehsuar fshat diku ne europe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*