Shtesat në Kodin Penal, Meta: Isha mes dy zgjidhjeve, qendrimi im koherent!

April 24, 2020 19:33

Shtesat në Kodin Penal, Meta: Isha mes dy zgjidhjeve, qendrimi im koherent!

Presidenti i vendit Ilir Meta në një intervistë për Nova Media sqaroi publikisht pse i miratoi Ndryshimet në Kodin Penal, ndërsa i quan spekulime të gjitha zërat që krahasojnë këtë vendim me manifestimin e 2 Marsit.

Meta thotë se në atë rast ai mbrojti Kushtetutën dhe se do vazhdojë ta bëjë, ndërsa në rastin e Ndryshimeve në Kodin Penal bëhej fjalë për interesin e përgjithshëm publik, prandaj nuk duhen krahasuar dy vendimet.

“Çdo keqkuptim që bëhet midis qëndrimeve të Presidentit me manifestimin e 2 marsit dhe me ndryshimet e miratuara në Kodin Penal është spekulative, për të treguar sikur këtu ka një inkoherencë, ndërkohë që është krejt e kundërta. Duhet të kuptojmë që janë dy situata të ndryshme. Koherenca ime në mbrojtjen e Kushtetutës ka qenë dhe do të jetë e përhershme. Sa i përket ndryshimeve në Kodin Penal, dua t’ju sqaroj se ka patur një boshllëk dhe për këtë arsye një grup i deputetëve të mazhorancës ndërmori një nismë të papritur që krijoi shqetësim. Ndërkohë pas këtyre shqetësimeve mazhoranca kërkoi bashkëpunim në këtë rast. Duhet të kuptojmë që Presidenti kishte dy zgjidhje: që të mos bashkëpunonte paraprakisht dhe kur Kuvendi t’i bënte fakt të kryer këto ndryshime, Presidenti t’i kthente dhe mazhoranca t’i kalonte sërish. Por nuk mendoj se në rrethanat aktuale ky do ishte një vendim i drejtë nga ana ime në raport me interesin e përgjithshëm publik”

l.h/ dita

April 24, 2020 19:33
Komento

7 Komente

 1. ka lezet kur Kryehajni i shqiperi ,nji nder politikanet me kot dhe me te inkriminuar nee ate vend Flet mbi Kode Penale dh Kushtetute April 24, 20:14

  Ptuuuuuuuuuuuuuuuuu Shteti i Shkerdhatave te Botes !

  Dhe asnji Prostitute mediesh si bo anji pyetje

  per agje !
  Robt fare e qelbet

  Reply to this comment
  • Genti April 25, 06:40

   Kjo sepse mediat jane ne nje krevat me ta. Mediat paguhen nga dikush, ashtu si edhe keta tradhetare e te shiturit e politikes paguhen nga po nga e njejta dore.

   Dhe ajo dore eshte Kabalistet Satanike qe kontrollojne gjithe Bankat qendrore lokale e nderkombetare dhe nepermjet tyre edhe korporatat e medha. Deri tani kane pasur kontrollin e parase, politkes, mjekesise, institucioneve, edukimit etj, dhe kjo ne shkalle nderkombetare, Tani duan kontrollin e c’do gjeje mbi njerezimin, deri te mendja e shpirti i tyre personal, per te garantuar monopolin e tyre Global.

   Pseudo epidemia e Covid eshte nje levizje Globale nepermjet veglave te tyre, per ta marre e konsoliduar kete monopol nepermjet teknologjise se survejimit. Neqoftese shfaqeshin hapur do te kishte rezistence nga njerezimi, dhe ata e dine qe po pati rezistence e duket sheshit manipulimi, ata humbasin sepse perbejne nje perqindje shume shume te vogel ne raport me popullsine.

   Prandaj edhe shpiken pseudo epidemine, e cila perdor friken te shumica, per avancimin e axhedes se tyre satanike drejt kurorezimit te Qeverise Globale satanike.

   Shpresoj dhe lutem qe njerezit te zgjohen dhe te kuptojne se po germojne varrin e tyre, te ndihmuar nga manipulimi i te shiturve te politikes dhe te Medias, dhe jo vetem.

   Reply to this comment
 2. Hi April 24, 20:21

  Nuk ka asnje keqkuptim mes 2 marsit dhe ndryshimeve te kodit.
  Mbrojtja e kushtetutes part time nuk te ben koherent.
  Argumenti se ata do e kalonin serish nuk te justifikim ne respekt te kushtetutes.
  Nejse tashme ngelet per te pare kapercimet e radhes.

  Reply to this comment
 3. h April 24, 21:32

  Dorezo gjënë e vjedhur,zoti hajdut.

  Reply to this comment
 4. OPOZITA April 24, 22:40

  Ku i gjen ky njeri kopetencat te propozoj ndryshimin e nje projek ligji

  Ku e gjen ky te drejten te shkeli kushtetuten dhe te miratoj nje ligj per ndryshime ne Kodin Penal duke shkelur proceduren e nderhyrjes ne kod .

  Interesi me i madh publik sot eshte mbyllja jote prapa hekurave , dhe e gjithe juve qe keni gjunjezuar kombin .

  Reply to this comment
 5. Genta April 25, 07:22

  Ilir Meta po hajdutin shkelqim ganaj ne krye te ILDKPKI kush e vuri ….ti je ai qe i zgjate dhe afatin nga 5 vjet ne 7 vjet, po si mund ti zgjatet afati nje mandatari po u rivotuar parlament….tani qe te ka dal kundra ben si debil…ilir meta ti duhet ta shkarkoje kete? E jo ta le ne sistem ju po i veni nje njolle ketyre njerezve….

  Reply to this comment
 6. Gzim Kulufi April 25, 10:41

  Nje artikull pa detaje mbi ndryshimet ne Kodin Penal ne lidhje me situata te ketilla virusi! Gjashte komente, ku njeri i bie gozhdes e tjetri patkoit! E asnjeri nuk diskuton mbi keto ndryshime, nese vertet permbushen boshlleqe, apo nese ishin te rrepta, etj. Ja, kjo eshte gjendja e Shqiperise! Dhe ne kerkojme te behet ky vend! Po nga cilet?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim