Shtyhen me tre muaj hetimet për ish ministrin Saimir Tahiri

January 16, 2019 10:46

Shtyhen me tre muaj hetimet për ish ministrin Saimir Tahiri

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vendosur shtyrjen me tre muaj të hetimeve për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahirin.

Shkak për shtyrjen e hetimeve, janë bërë sërish letër-porositë. Më herët, prokurorët e dosjes kanë dërguar letër-porosi në Itali, ku kërkojnë informacione nga prokuroria e Katanias dhe një tjetër në Malin e Zi, por përgjigjet e tyre, sipas prokurorisë, ende nuk kanë mbërritur.

Afati përfundon ditën e nesërme, por prokurorët e çështjes në mbledhjen e zhvilluar, kanë vendosur të shtyjnë sërish afatin me tre muaj, deri në prill të këtij viti.

Hetimet ndaj ish-ministrit nisën në tetor të vitit të kaluar, ndërsa Prokuroria e Krimeve të Rënda ka zgjatur disa herë afat e hetimet, pasi nuk ka mundur të sigurojë të gjitha provat që implikojnë Tahirin në trafikun e drogës me Habilajt.

Ndërkohë një javë me parë grupi i prokurorëve vendosi ndarjen e dosjes dhe dërgimin në gjyq për 9-të të pandehur, mes te cilave edhe Habilajt  për katër akuza.

o.j/dita

January 16, 2019 10:46
Komento

14 Komente

 1. Glaukias January 16, 12:10

  Do e shtyjnë deri para zgjedhjeve, e pastaj do i mbyllin hetimet, e do thotë Salehu që i mbylli Rama për vota, kurse në të vërtetë ato do mbyllen se nuk ka asnjë provë nga prokuroria e Katanias. Një pyetje : Lekët që u shpenzuan nga komisioni hetimor parlamentar për Tahirin (paga, dieta etj) kush do i paguajë, PD-ja që kërkoi ngritjen e komisionit apo Parlamenti me taksat tona ?

  Reply to this comment
  • Un bej xhiro me makinen e sajmirit January 16, 15:11

   Motres tende apo gruuas tende i ka bere ndonje dhurate habilajt.
   Apo ndonje byzyluk .
   Se sajmirit jo kurre.
   Biles edhe skafi nuk ishte i sajmirit.
   Kurse patentat e skafit cdonin ke makina ku u kapen 860 mij euro apo doo blente hekur ne oren 10 te darkes ai komshiu sajmirit .
   Apo si di keto ti?

   Reply to this comment
 2. Hosteni January 16, 12:12

  Eh sa te ngadalshem qenkan keta te huajt. Edhe ekspertiza e pegjimit ne rastin “Babale”, si shume po vonohet.

  Reply to this comment
 3. LORA January 16, 15:40

  I munde Saimir djali,
  tere qenerine e integrume te
  shqup-it,lesh-lise,llallerise,gropes septike mediatike,,,,dhe
  kalkulimet jo-misterioze te Lu-efendiut.
  Per mua,kontributet e tua ekskluzive ne ngritjen e Policise nga llumi i inkriminimit ne nje Polici te vertete ne Shtetin e Shqiptarve jane jane historike dhe celsi i besimit tend ne publik dhe arma e jote e fitores mbi qenerine.
  Pres angazhimin tend ne fitoren e 30-qershorit 2019-te.
  Tung.

  Reply to this comment
  • Eltoni milano January 16, 16:32

   Pse moj lora i ke kaq inat qente.
   Aman te lutem mos e ke bere gje me qente e lali erit qe dalin neper tirone.
   Po se pate bere me qente do e kesh bere me sjamirin se ska kuptim te jesh kaq e irrituar.

   Reply to this comment
 4. mirel January 16, 15:44

  Me Balilin do e shtyjne dhe ca muaj te tjere Saimirin..sa te behen zgjedhjet

  Reply to this comment
 5. C'a bohet kshtu January 16, 15:51

  U be mbi nje vit qe nuk po sajojne gje, kane zbuluar qenin e ngordhur dhe me gjasme dergojne LETRA POROSI per te shtyre hetimet.
  Prokuroria e Katanias ja u ka dhene nje here mire pergjigjen , apo doni ndonje mut ne leter se nuk kane cfare te dergojne me, prokurori leshi.
  Merrini me rradhe te gjitha shtetet e BOTES per te derguar leter porosi per Tahirin dhe rrini te qete se ky proces nuk do te perfundoje KURRE,…….Mafioze te Sali Kriminelit e Like Bllokut.

  Reply to this comment
 6. Si ben gjoja January 16, 16:25

  Char bohet keshtu kaq fare qenke ?
  Mbase e mbron saje qorrin se do jesh ndonje bashkepuntor se ska byth ku te rri.
  Apo jeni neper zyra dhe kur mbaroni vjedhjet me njerzit e ketij e vendi filloni dhe beni nteresantet ketu.doni te mboluni mutin me shurre.
  Ai bredh me skaf me habilajtne mal te zi iken ne greqi me habilajt me makinen e vet . prokuroria italiane sjell pergjimet midis habilajve qe diskitojne per miljona qe do sajmiri per te blere zjedhjet me paret e droges.
  Ti ben karagjozin ketu .

  Reply to this comment
 7. Mendimi jo profesionist January 16, 17:59

  Hetimet zgjaten pa fund se Sajmiri mund te sfidoj me rikthimin ne jeten normale shume delenxhinj e hora.Thenia e tij se “Pas perfundimit te hetimeve ,do te zberthejme te verteten”Le te presim.

  Reply to this comment
 8. Adih January 16, 19:13

  Me gjitge se u mboll gjithe teritori me hashash ,ky sdinte as edhe nje gje ???
  Uji del i paster nga burimi ,por ndyhet rruges ????

  Reply to this comment
 9. Taraboshi January 16, 21:29

  Vazhdoni me shtyerjederi ne infinit.Nuk po e kuptojme se cila eshte arsyeja.Per ju te krimeve te renda eshte nje thenie e vjeter Mire ndergjegje nuk keni po turp a keni nga rrethi qe ju rrethon.cili eshte etaloni i matjesse ndergjegjessuaj

  Reply to this comment
 10. Taraboshi January 16, 21:29

  Vazhdoni me shtyerjederi ne infinit.Nuk po e kuptojme se cila eshte arsyeja.Per ju te krimeve te renda eshte nje thenie e vjeter Mire ndergjegje nuk keni po turp a keni nga rrethi qe ju rrethon.cili eshte etaloni i matjesse ndergjegjessuaj

  Reply to this comment
 11. Taraboshi January 16, 21:29

  Vazhdoni me shtyerjederi ne infinit.Nuk po e kuptojme se cila eshte arsyeja.Per ju te krimeve te renda eshte nje thenie e vjeter Mire ndergjegje nuk keni po turp a keni nga rrethi qe ju rrethon.cili eshte etaloni i matjesse ndergjegjessuaj

  Reply to this comment
 12. Beneti January 17, 08:28

  Ketij legeni dihet ti llogaritet.se deme ka sjelle ne policine e shtetit duke ngritur legena te nivelit vetiake.Hajdute lamashe rrugesh drejtonin struktura dhe komisarjati.Pale po lyen akoma floket me xhel dhe ngre jaken se bashku me avokatin Maks Haxhia.Aq mutsilleqe ka bere ne polici di i ka lejuar gjeneralut e katolikut te madh Sander Edi Leshaj te riemeroje qershite e shurosura te Sali Berishes Bujar Nishanit Mul Nokes dhe Agim Shehut ne vende drejtuese ne polici.Ata dine vetem tje q… nenen policise dhe shqiptareve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim