Shtypi italian: Italia po i afrohet rrezikshëm Greqisë

October 3, 2018 17:04

Shtypi italian: Italia po i afrohet rrezikshëm Greqisë

‘Italia po largohet gjithnjë e më shumë nga pjesa tjetër e eurozonës dhe po i afrohet rrezikut të një vendi që ka filluar krizën e euros: Greqisë’. Kështu shkruan Il Sole 24 Ore lidhur me situatën e krijuar në Itali, pas reagimit negativ në tregje dhe paralajmërimit të Bashkimit Europian për planin e shpenzimeve.

Pak ditë para se qeveria italiane të komunikonte vlerësimet e saj për deficitin në 2.4% , shumë analistë dhe menaxherë e shikonin me optimizëm afatin e 27 shtatorit brenda të cilit qeveria italiane duhej të komunikonte detajet e përditësimit të DeF (Dokumentit të Ekonomisë dhe Financës).

Ka pasur një pritje nga ana e tyre, që edhe pse i shtrirë, ligji i buxhetit do të ishte më i kujdesshëm në çështjen e deficitit që konsensusi i tregut i dha mes 1.8% dhe 2%. Edhe shitjet këto ditë kanë qenë jashtëzakonisht të “dhunshme”. Në prag të komunikimit mbi deficitin, yield-i 2-vjeçar BTp ( obligacionet e thesarit polennial) ishin rreth 0.8%, shkruan scan tv. Së fundmi kanë arritur në një seancë maksimale prej 1.6 për qind.

Luhatshmëria e këtyre ditëve ka përfunduar duke larguar Italinë gjithnjë e më shumë nga dy vendet më të forta të zonës së euros, si Franca dhe Gjermania, por edhe nga dy ekonomitë e tjera periferike, Spanjën dhe Portugalinë, yield-et e të cilave në tregun e obligacioneve qeveritare kanë qëndruar për muaj deri në nivele shumë më të ulëta se BTp.

Përhapja me Spanjën në veçanti tejkalonte 190 pikë në majat më të larta të tensionit gjë e cila nuk kishte ndodhur as gjatë krizës së përhapur në fund të vitit 2011. Diferenca e rendimentit në mes të BTP-ve 10-vjeçare dhe bonove të ngjashme greke u ul ndjeshëm në krahasim me nivelet në fillim të vitit.

Tregu i shkëmbimit të parave të kredisë gjithashtu merr një pamje të kësaj situate. Në fillim të vitit, çmimi i derivateve për të siguruar rrezikun e papaguar të Italisë në 5 vjet ishte 121 pikë bazë. Për tu mbuluar nga i njëjti rrezik ndaj Greqisë ishte e nevojshme të vendoseshin tre herë më shumë. Që nga fillimi i vitit, kostoja e derivateve italiane të falimentimit është dyfishuar në 265 pikë, ndërsa ajo e Greqisë është rritur me disa pika për të arritur 387. Këta dy tregues nuk kishin qenë kaq afër që nga viti 2009.

o.j/dita

October 3, 2018 17:04
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim