Shtypi në Athinë: Delir antigrek nga Tirana

December 6, 2018 13:06

Shtypi në Athinë: Delir antigrek nga Tirana

Përplasja në distancë mes dy ministrive të Jashtme, asaj shqiptare dhe greke ka gjetur pasqyrim të gjerë dhe në shtypin grek.

Sigurisht nuk ka munguar as gjuha ironike, si në rastin e të përditshmes Protothema, e cila që në titull shkruan: “Delir antigrek nga Tirana, në Greqi shqiptarët po vriten… nga shqiptarët”.

Media greke e nis shkrimin duke përcjellë lajmin e vrasjes së 18-vjeçarit Marios Isak në Kavala dhe duke cituar Ministrinë e Punëve të Jashtme shqiptare, e cila në një reagim të ditës së mërkurë, fliste për një “seri vrasjesh të shqiptarëve përgjatë këtyre dy javëve në Greqi” dhe dënonte ekstremizmin dhe gjuhën e urrejtjes.

Por pikërisht duke iu referuar rastit të 18-vjeçarit, Protothema thotë se në mënyrë ironike, rezultoi se ai u vra nga një bashkëkombas dhe jo nga një shtetas grek.

“Ministria e Jashtme shqiptare përdor një retorikë antigreke, në një deklaratë për vrasjen e një shqiptari në Kavala, duke u shprehur se përgjatë dy javëve të fundit ka pasur një seri vrasjesh të shqiptarëve dhe një valë persekutimi ndaj tyre dhe duke u përpjekur në të njëjtën kohë që të lerë në hije rastin e Konstantinos Katsifas“, shkruan Protothema.

Megjithatë në mënyrë ironike, shkruan më tej e përditshmja greke, pretendimi i palës shqiptare bie poshtë nga vetë faktet, pasi 18-vjeçari shqiptar në Kavala u vra nga një bashkëkombas, i cili deklaroi në polici se krimi ndodhi… aksidentalisht.

Protothema sjell më tej edhe reagimin e Ministrisë së Jashtme greke, që i bëri thirrje Tiranës zyrtare për vetëpërmbajtje, ashtu sikurse dhe reagimin e policisë helene.

o.j/dita

December 6, 2018 13:06
Komento

8 Komente

 1. gjethi December 6, 14:27

  Une jam gati te vij dhe ti godasim deri ne asgjesim autobuset grek qe do vijne ne bularat per terroristin legen kaqifas, me te gjitha llojet e armeve, kallash+granata dore.O burra te organizohemi!

  Reply to this comment
 2. Pellazgos December 6, 15:09

  Ne shtetin myslimane shqipetare jane denuar rreth 43 Imame,shume islamike “Radikal” dhe nga ana tjeter krijon nje prishje balance me nje misionare si Tereza me preteksin se ka marre Cmim Nobel!
  Ore vellezer,ne jemi vend Laik dhe jo protektorat I Italise.
  Misionare do te thote spiunllek me mision te nje Feje kunder dikujt tjeter ne “emer” te Zotit.
  A nuk ishin fashistet qe bashkepunuan me te ashtuquajturit Came kunder popullsise Greke dhe Arvanitasve te Epirit?
  Se cfare pune kane patur Italianet apo Gjermanet apo Turqit ne kete mesele,nje Zot e di.
  Zgjohuni dhe mos u beni rezil I botes dhe respektoni ata qe kane luftuar per kete komb te perbashket.
  A kemi harruar krimet e Romes kunder Pirros se Epirit dhe shkaterrimet e dhjetera Polis Greke te Pirros?
  A nuk eshte Kastriotis gjak me Pirron,Aleksandris Axileas I biri I Zeusit?
  Jemi komb me histori dhe nuk do behemi veglat e fashisteve qe Vorio Epiri apo Poli I Veriut nuk “egziston”!
  A jemi njerez te ndershem,te denje te afte per te mbrojtur gjakun tone Epirote?
  Armiqte e ketij shteti po perdorin propaganden se Greku I “vodhi” ujerat apo Berisha tradhetare.
  Cdo shtet ka perfaqesues,cpune ka Turqia qe pengon Marreveshhen e Ujerave gjoja duhet ta firmose “Presidenti” I Pashallekut shqipetare?
  A nuk jane pergjegjes Specialistet dhe a jane denuar per “tradhetine” e Marrezi-veshjes se 2009es?
  Po ka “,tradheti” me Grekun pse nuk vepron Ligji?
  Po me Italine fashiste pse mbaroi?
  Apo nuk nderhyrje Turqia atje?
  Kaq te trashe dhe idiote e konsideroni kete popull gjoja per interesat “Shqipetare”?
  Edhe per ndeshje futbolli midis perfaqesuesve duhet ta firmose Presidenti,se ska “besim”!
  Eshte e rendesishme do thote dikush.
  Ju ofendoni perfaqesuesit Specialiste,por nuk eshte ai qellimi,por politika dhe interesat e shteteve te treta,apo te katerta.
  Po pse keshtu behet politike per te bashkejetuar dhe interesave te popullit tone?

  Reply to this comment
  • Alben December 6, 20:11

   O grek! E dim qe je i sherbimit sekret grek dhe do percarjen e shqiptarve! Cfare pune ka feja me terroristin grek?!

   Reply to this comment
  • erion December 6, 22:03

   Pellazgaqi eksipnaqi shteti Shqiptar nuk ka lidhje me fete.
   Shtet laik eshte
   Po per nje trap Si puna jote eshte e veshtire ta kuptoje, Jane si i thoni ju greket (psila gramata)
   Sa per camet ishin apo jo bashkpuntore Te fashizmit, hap ndonje liber dhe lexo Kush QE Napolon Zerva dhe sa bashkpunoi ai me nazistet
   Dhe Si perfundim meqenese une e di se ti je (ισχυρογνώμων) na hengsh arin

   Reply to this comment
 3. PSE ? December 6, 17:57

  Zoti Pellazgaqis , mirë i përmende emisarët e këllirave ekstremniste turko-arabe , ashtu si dhe ato katolike , por pse “harrove” misionarin famëkeq , më antishqiptar dhe më i rrezikshëm për shqiptarët , kolonel Janullaqisin ?! Ky , jo vetëm qëështë misionari i keq , por është më i keqi dhe më i nebverituri nga gjithë të këqijtë e tjerë ! Në se do të kishte ikur , pas 5-6 vjetësh nga koha kur erdhi , sot do të kujtohej me respekt ai si njeri dhe si “misionar” dhe mbase , do të kishte arritur diçka më tepër , në ato që synon , se sa duke u imponuar , që të qëndrojë si kufomë e simbolit të kishës kriminale me duar të përgjakura ndaj patriotëve ortodoksë shqiptarë dhe armiku nr.1 , i shën Theofan Stilian Nolit !

  Reply to this comment
 4. Dash December 6, 18:06

  Si gjithmone i holle Pellazgos…shume gjate i ke rene, jo se kalon ne konfuzion pastaj …ndersa shteti dhe shtypi grek(shpresoj jo te gjithe) jane te pacipe…te gjithe e dime si jane trajtuar shqiptaret ne greqi ne keta 28 vjete, dhe nxjerrin prape rastin Kacifa ,nje debil me kallash qe qelloi kunder policise,seshte nevoja te them me shume….kurse Epiri me heroin e tij Pirro Burri asnje nuk e kundeshton bile jemi krenar per te,,problemi eshte te politika fondamentaliste e nje shteti aspak europian qe te kujton shume shtete te lindjes qe nga turqia e tutje…i ka mbetur ora mbrapa Greqise..me vjen keq per ca miq te mire greke qe e mendojne ekzaktesisht si mua problemin por smund te flasin ne ate vend “demokratik”, “europian”…..mbizoteron e keqja

  Reply to this comment
 5. demo December 6, 20:44

  Te lumte Pelasgos,.I re nga Italia,Gjermania,Amerika,Roma,Pirro Epirit.
  Ceshtja eshte se nje terrorist grek i armatosur,qelloi kunder policise dhe la koken se ashtu i tha koka,kurse ju greket keni vrare brenda javes 10 shqiptare per shpagim.
  Kete quani ju Demokraci greke?,Greqia anetare e Bashkimit Eurropjan..?

  Reply to this comment
 6. Mikel December 6, 22:37

  Jam ortodoks shqiptar dhe dua qe Janullatosi te vdese qe neser sepse eshte okupatori i kishes se Nolit tone te madh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*