Shtyrja e negociatave, Basha: Refuzim ndaj krimit dhe korrupsionit në vend

June 27, 2018 13:22

Shtyrja e negociatave, Basha: Refuzim ndaj krimit dhe korrupsionit në vend

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha e ka quajtur një lajm të hidhur për shqiptarët mos hapjen e negociatave për këtë vit.

Basha tha në konferencë për shtyp se kushtet që ia ka vendosur Këshilli Europian Shqipërisë, janë kushte të cilat nuk do të shqyrtohen fare nga kryeministri i vendit, pasi ky i fundit përqafon mashtrimin, krimin dhe korrupsionin.

“Negociatat nuk janë hapur, por është thënë që Shqipëria ka mundësi t’i hapë nëse plotëson kushtet dhe kjo verifikohet nga vendet anëtare dhe Këshilli Evropian. Ai nesër nuk e shqyrton fare; Rama, makina e propagandës ka zgjedhur të vazhdojë mashtrimin duke thënë se janë hapur negociatat. Nuk ka asgjë të re, e vetmja gjë që ai di të bëjë kjo është”, tha ai.

Kreu i PD-së vijoi të thoshte se ajo çfarë ka momentalisht në dorë Partia Demokratike është përparimi i rrugës së përcaktuar nga KE, në mënyrë që negociatat të jenë me të vërtetë të prekshme.

“Në dorën tonë është të përparojmë në këtë rrugë për t’u bërë pjesë e BE, mos hapja e negociatave është refuzim ndaj krimit dhe korrupsionit që ka pushtuar vendin në qeverisjen Rama, politikës së kapur nga krimi dhe ekonomisë së kontrolluar nga paratë e drogës dhe krimit”, tha Basha.

s.a/dita

 

June 27, 2018 13:22
Komento

11 Komente

 1. Ilir June 27, 14:54

  Jeni per tu qare qe te gjithe ju.

  Reply to this comment
  • Tani June 27, 18:58

   Refuzimi eshte per drejtesine e korruptuar qe ke krijuar zotrote bashist-esadist me berishisto-esadistin dhe per kerkesen qe ay pallat i drejtesise te behet hi dhe te gjithe plepistat te futen ne burg. E dyta eshte per korrupsionin qe ju keni krijuar ne administrate me partiaket qe keni marre ne pune se bashke me LSI-ne. Nuk eshte e lehte te heqesh nga puna hafijet qe ju sherbejne ju qe nga SHISH e deri ne cdo dege te adminsitrates. Z. Rama po e pastron halen qe ju i late dhe BE desheron ta shikoje te paster. Rama do ta arrije. Po ju shkaterron pak nga pak me mbeshtetjen e BE-se dhe USA. Derisa sa tju shohim ne burg. Ajo dite do te vije shume shpejt. Pastaj gjeni vrimne gjirizi te futeni sepse ne qeli do te perfundoni. Ju e dini shume mire kete prandaj luftoni per jete a vdekje.

   Reply to this comment
 2. Arben June 27, 16:37

  Tallni bythen me kete popull

  Reply to this comment
 3. Befana June 27, 16:45

  Po’ su arrestua mafia juaj, nuk ka Europe.
  Ky eshte kushti kryesor.

  Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 June 27, 17:06

  këtu ke të drejtë,POR nuk je njeriu i drejtë,nuk je partia e drejtë që mund të flasë për këtë!!
  nëse ky është mut!?
  ti je pizgë,ti dhe ai ndyrësira që lëviz telat e tu,jeni gatuesit e kësaj ndyrësie që ka mbuluar një popull të tërë!
  hy qen budalla!!
  as hajdut i zoti nuk je!!të kanë kapur matë në të gjitha krimet e tua!!

  Reply to this comment
 5. Amerikani June 27, 22:13

  Meqe Basha akuzon qeverine per deshtim sipas tij te hapjes se negociatave dhe e ve theksin te mos ndershkimi i korrupsionit ne ragje te larta te politikes, atehere drdjtesia duhet te filloje njesoj si ne Maqedoni;

  Me ndershkimin e ish kryeministrit, njesoj si me Grevskin.

  PD dhe partia e Gruevskit VMRO-DPMNE ishin ne te njejtin skaljon me politiken ruse per destabilitet ne Ballkan perpara nje viti kur ngriten çadren dhe mesyne parlamenti njesoj si Gruevski me te vetet.

  Reply to this comment
 6. X shqiptaret qe nuk harrojne June 27, 23:38

  Krimin e korrupsionin do ta shohesh ti para se te vije qershori i 2019, sepse ti dhe Saliu do beheni kurban per popullin, besoj e kuton? Do t’ju mbyllin ne vilen e Reçit dhe keshtu nuk do na çani me bythen!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega June 28, 08:09

  Mendime me gjuhen e fakteve

  NJE OPOZITE MAKABER KOBEZEZE …

  – Sali Berisha nuk eshte ilaci as doktori, por vete virusi dhe semundja e PDSH-se

  – Lulezim Basha eshte vetem qehajai i Berishes ne krye te cifligut te Berishes PD !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nuk eshte e vertete qe Shqiperia nuk ka opozite. Mungesa ose mospasja opozite eshte gjysma e se keqes.
  E keqja me e madhe per Shqiperine eshte se gjate pese vjeteve te fundit e sidomos gjate vitit te fundit kur iu shuts edhe LS-TEPSIA ka opoziten me destruktive, rrenimimtare, shtetzhberese, shtetrrenuese, thellesisht antishqiptare e thelbesisht antievropiane e sidomos antiamerikane qysh kur ishte ne pozite e aq me teper pese vitet e fundit !
  E keqja me e madhe e Shqiperise dhe qeverise se sotme, me e mira dhe me atdhetarja, por jo pa te meta e gabime edhe te renda, ne historine e saj, ka nje opozite pa alternativa, pa program, pa ide, me shume koka qe ka ne krye kryepeshkun Sali Berisha qe vendos per gjithcka duke deklaruar se ai nuk ka gisht ne vendimarrjen e saj.
  Nje opozite qe vetem ben thirrje per revolución te armatosur e permbysje me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike, nje opozite qe perdor shashka e cizme, miell e televizore kunder ministrave e kryeministrit ne Kuvend, qe pushton foltoren e tij, qe perdore gure e drure, grushta e veze ne komisionet e tij, qe kercenon me braktisjen e tij.
  Nje opozite qe ne vend te prodhoje alternativa zhvillimi e perparimi me te mira se qeveria, prodhon video e audio te falsikuara ala Babale e behet hajgare ne syte e mbare shqiptareve kudo ndodhemi …
  Nje opozite me nje lider qe vjedh edhe votat ne gjirin e saj, vjedh familjen e vet politike, sic vodhi e plackiti djersen e mundin e popullit e shtetit te vet Shqiperise !
  Nje opozite pa asnje strategjike e taktike te suksesshme krijuese te veten qe vjedh edhe strstegjine e saj nga Sputniku e RIA=KGB e te, GRU-ja e Putinit.
  A nuk ishte kjo opozite dhe líderet laramane te saj qe vetem tri ore mbasi Sputniku leshoi ne efir Fake News, mashtrimin e Kremlinit per “ fillimin e luftes civile ne Shqiperi dolí me strategjine e “ mosbindjes civile” si rrugen e saj revolucionaro- bolshevike per permbysjen me dhune te saj qe i vuri zjarrin e flaken Kalimashit dhe gomave te makinave ne te kater anet e Tiranes !?
  Ngado te shkosh e ngado qe ta shikosh te del nje opozite destruktive, rrenuese, destabilizuese, dizinformuese, komplotuese !
  Pra nuk eshte se nuk kemi opozite !
  Kemi opozite por nje opozite vajmedet, nje opozite te veteshartalluar nga vetvetja dhe lidershipi i saj… nje opozite qe mos qofte !
  Nje opozite makaber, kobezeze qe jo vetem gezohet e feston, por edhe zmadhon, shumefishon, trillon, perhape cdo lajm te keq kunder popullit e shtetit te vet!
  “Pajtohem” me Sali Berishen se nuk ka gisht ne vendimarrjen e opozites. !
  Pse!? Sali Berisha ka jo vetem gishtat e duarve por edhe te kembeve, duar e kembe… ka fjalen e fundit ne cdo vendim e veprim te PDSH-se si lideri i saj de facto.
  Fatkeqesia e oponenteve te kesaj politike te PD-se ne gjirin e saj eshte se akoma e shohin Sali Berishen si shpresen, si ilacin e semundjes se rende dhe shpetimit te PD-se!
  Ne fakt, Sali Berisha, jo sot por qysh kur u “zgjodh” si kryetar i PD-se me garancite e UDB-es serbe e Rajerson MCartit nen tavoline dhe me koburen e Azem Hajdarit mbi tavoline si kryetar i saj, eshte shkaku, eshte bakteri, eshte virusi i semundjes se degjenerimit dhe gremisjes jo vetem te PD-se, por edhe te Shqiperise mbi 13 here ne 13 vjetet e sundimit te Sali Berishes, ose shkurt Salikracise!
  Sali Berisha eshte vete semundja e opozites.
  Lulezim Basha, Flamur Noka, Edi Paloka, Enkeled Alibeaj, Ervin Salianji, Grida Duma… jane vetem marioneta te Sali Berishes .
  Nga parti shtet ne diktature per 13 vjet te sundimit te Partise Sali Berisha u kalua ne sundim te tij absolut, u kalua ne Njeri Shtet.
  Nese ne diktaturen me te cmendur komuniste ne Evrope zbatohej parulla “ Kur flet Enveri e vendos Partia ngrihet ne kembe e gjithe Shqiperia !“ ne demokraturen e Berishes u kalua ne parullen “ Kur flet Berisha e vendos Salia ngrihet ne kembe e gjithe gangstere Mafia ! “
  Ky eshte thelbi, palca e Salikracise pa maska e pa rrena ala “une nuk kam asnje rol ne vendimarrjen e PD-se !”
  A e vini re se ne cdo moment me rendesi per Shqiperine, ambasadori SHBA-se , aleatet e mikut tone strategjik , Zoti Donald Lu takon Sali Berishen e jo Lulezim Bashen!
  A e keni vene re po ashtu se edhe vete Lulezim Basha ne cdo rast vendimarrjeje ose veprimi me rendesi te PD shkon e falet tek Sali Berisha me zyren e tin e jo me SHQUP !
  Sali Berisha e ka kthyer PD-ne ne nje ciflig te tij e te familjes se vet ndersa Lulezim Basha eshte vetem qehajai i cifligut te tyre.
  Pa e kuptuar kete te vertete te madhe sa edhe te hidhur, kurre PD- ja nuk do ta rimarre veten dhe nuk do te ngreje koken !
  Sundimi dhe vendimarrja e nje personi per gjithcka ne cdo partí ose shtet eshte thelbi e shpirti i autokracise dhe diktatures jo i demokracise, i pushtetit te popullit, me popullin e per popullin .

  Reply to this comment
 8. Alban Dega June 28, 08:10

  From: Alban Dega
  Date: July 25, 2017 at 12:47:46 PM EDT

  A MUND TE KRIJOJE QEVERI ANTIMAFIA KJO MAFIA QE VJEDH SHTEPINE E VET POLITIKE !?

  – Vjedhja mbi e nen tavoline e PDSH-se

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kam vetem nje pyetje logjike per shqiptaret kudo ne Bote:
  1 – A mund te krijoje nje qeveri Anti-Mafia kjo “Bande Gangsteresh”e “kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “, sipas “The Times” e “Independent”te Londres ne shkurt 1997 dhe “The New York Times” te 15 marsit 2008, epitete qe nuk i kane perdore as per Kim Jong Unin e Enver Hoxhen…, me Sali Berishen ne krye, qe e rrenoi te pakten 13 here, qe e zhberi e beri Gerdec e Otranto shtetin shqiptar, qe i plackiti dhe vodhi , genjeu e vrau ne 13 vjet Salikraci me shume shqiptare se ish- diktatura komuniste ne 46 vjet !?

  2 – A mund ti vihen melcite ne qafe per ti ruajtur ketyre ujqerve e kucedrave krimi e korrupsioni qe na bene gazi i Botes me kusarine e vrastarine e tyre perbindeshe me Kryeprokuhora me diploma te falsifikuara e kryegjyqtare qe shesin blejne drejtesi si te ishte prona e tyre !?
  3- A mund tu besohet kenges se Sirenave dhe vajtimeve te kukumjackave ala Monika Kryemadhi e Like Floriri, ala Lulezim Basha e Sali Berisha qe qajne e vajtojne per rreth 100 mije shqiptare qe kane marre rrugen e kurbetit ne 4 vjetet te qeverisjes Rama- Meta- Vasili…kur jo 100 mije por 1.6 milione shqiptare , gati gjysma e popullsise totale te Shqiperise u detyruan te emigronin ne 13 vjetet e qeverisjes Berisha per shkak te Kuotes, Zero, Cekut te Bardhe e Ligjit 24 te Sali Kadafit qe i ndante shqiptaret ne te nenes dhe ne te njerkes … !?
  4- A mund tu besohet ketyre kryebanditeve e kryemafiozeve qe me sundimin e tyre, me politiken e tyre antishqiptare e antipopullore ia bene Shqiperise ate qe nuka ia ka bere asnje pushtues i huaj qe nga Roma e Greqia e Lashte, qe nga Bizanti e zaptimi otoman, qe nga barbaria e copetimi serb e grek i trojeve shqiptare, qe nga pushtimi nazifashist e deri tek terroristet e Aleksander Rankovicit e Sllobodan Milloshevicit, Venizellosve e Zerves. Ia kane bere Shqiperise hyjnore nga bukuirite, perrallore nga pasurite, fantastike nga klima e hijeshia njerezore shqiptare ate qe as hordhite barbara te Cincizkhanit nuk do tia kishin bere ! Lanet!
  A mund te drejtoje qeveri antimafia kjo Mafia qehajai i se ciles Lulezim Basha vodhen me ze e me figure votat e votuesve te vet qe votuan 4- 5 here per kryetarin de jure te kryetarit de facto te PDSH-se Sali Berisha me 23 korrik 2017 dhe perjashtoi nga konkurimi e ndoshta edhe nga jeta Sokol Olldashin ne 2013- en !
  Cfare nuk ben Mafia !?
  A mund ti besohet qeverisja e nje shteti nje hajduti me cizme te te 500 milione eurove te Autostrades se Kusarise se Kombit qe vodhen edhe familjen e shtepine e vet politike PDSH- ne, qe ua vodhi Sali Berisha me koburen e Azem Hajdarit mbi tavoline dhe ndihmen e Milloshevic Rajersonit nen tavoline ne janarin e vitit 1991 !?
  Mendoni pergjigjet e ketyre pyetjeve para se te ndiqni kete “Bande Gangsteresh” e “kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” ne theqafjen e cmendurine, ne panikun dhe lemerine nga Vetingu dhe Reforma ne Drejtesi qe do tua konfiskoje jo vetem pasurite e vjedhura por edhe lirine e abuzuar ne kurriz e ne dem te shqiptareve e shtetit shqiptar! Sipas burimeve teper konfidenciale kjo bande eshte duke u instruktuar nga operative te RIA-s, DIA-s… etj.
  Vigjilence!
  Syceltesi shqiptare kudo jeni !

  Reply to this comment
 9. Mala June 28, 08:40

  I ligu,opozita akt uale shqipotare, sa do i doebet qofte,sic eshte kjo opozite, per keq ben shume e per mire nuk ia le shenjen,vetveten e demton kushdo qe i ka marr inat vetes. Kete ed shemon opoziita shqiptare,qe ecen,mundohet e djersitet vetem te demtoje shtetin dhe popullin shqiptare,nga i cili financohet per ta demtuar cdo vlere materilae shpirterore kombetare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*