Shuhet Luan Qerimi, aktori i njohur ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare

December 2, 2018 21:40

Shuhet Luan Qerimi, aktori i njohur ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda sot nga jeta në moshën 89-vjeçare. Aktori i mbi 70 roleve në teatër dhe kinematografi, prej vitesh ishte tërhequr nga jeta artistike, e megjithatë, në mendjen e dashamirësve të ekranit e skenës, kanë mbetur rolet e tij në “Arturo Ui”, “Otello”, “Orët e Kremlinit”, “Gracka”, “Vdekja e kalit”, etj.

Luan Qerimi lindi në Lushnje, 15 tetor 1929 dhe i hyri botës së aktrimit, fillimisht me lëvizjen amatore, për t’u aktivizuar në Teatrin e Ushtrisë, ku talenti i tij do të spikaste. Ishte 25 vjeç, kur në vitin 1954 do të hynte në Teatrin Popullor, që ishte ëndrra e çdo të riu që dëshironte të bëhej aktor.

Karriera e tij nisi me një rol episodik në komedinë “Prefekti” në vitin 1954, në rolin e Skënderit, por që atëherë, me dhjetëra do të ishin rolet që do t’i besoheshin. Kjo për portretin e tij të veçantë, zërin kumbues, seriozitetin dhe mënyrën se si i përshtatej çdo karakteri, që nga cubi, tek heroi, nga i infiltruari tek njeriu i besuar, nga gangsteri tek malësori.

Ndër rolet e tij spikatin ato në veprat skenike: “Toka jonë”, ”Orët e Kremlinit”, “Otello”, “Hamleti”, “Dragoi i Dragobisë”, “Përkolgjinajt”, “Cuca e maleve”, “Arturo Ui”, “Epoka para gjyqit”, etj. Në kinematografi ka luajtur në filmat “Qëndresa”, “Vdekja e kalit”, “Shpella e piratëve”, “Telefoni i një mëngjesi”, “Eja”, “Koha nuk pret”, “Gracka”, “Nëntori I Dytë”, “Shembja e idhujve”, “Toka jonë”, “Debatik”, etj. Po ashtu ka interpretuar mbi 200 role në “Teatri në mikrofon”, siç ka kontribuar edhe në emisionet “Heroizmi i popullit tonë në shekuj” dhe “Fjala artistike në mikrofon”.

Luan Qerimi mbante titullin “Artist i merituar”, që prej vitit 1989.

v.l/ Dita

December 2, 2018 21:40
Komento

3 Komente

 1. Lala December 3, 06:18

  Iku Vacia, iku Vathi,iku Loni, iku dhe Luani.
  Kemi Margaritat , njera ne Amerike.Te rrojne e shendet pacin!
  Ndonje gjake te ri do te ncjere kjo fara jone o te keqen Lala juve??!!
  Ngushellime te siqerta familjes.

  Reply to this comment
 2. Dhimiter M Xhoga.(Guri Naimit D.) December 3, 15:05

  I ndieri Artist i Mdhe Luan Qerim, mbetet “LUANI SKNES”shqiptare.
  I perjetshem kujtimi Tij.
  Dashamiresi 83 vjece-Mesues-“Pasues Vetrani”
  Dh.Xhoga.( Guri Naimit D)

  Reply to this comment
 3. Toni December 3, 15:33

  Aktor brilant dhe me shume larmishmeri figurash. Me nje ze kumbues dhe te paharrueshem. I qofte i lehte dheu i ketij vendi. Ngushellime te perzemerta familjes, por edhe gjithsecilit prej nesh, sepse njerez si ai, i perkasin gjithe popullit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim