LAMTUMIRË MOIKOM

June 17, 2020 12:55

LAMTUMIRË MOIKOM

Akademiku, shkrimtari, historiani, Moikom Zeqo eshte ndare nga jeta në oret e para të mëngjesit të 15 qershorit 2020.

Ka qenë i rëndë viti që shkoi dhe ky vit për jetën e tij. Aq sa ne, miqve të tij, por jo vetëm miqve, na është dukur e pamundur ringritja dhe rikthimi i shpejtë me të njëjtën energji si dikur.

Një sëmundje e rëndë, përmes një cikli të ripërsëritur, e ka drobitur trupin, por jo mendjen , as shpirtin, e as fuqinë për të shkruar.

Nëse dikush nuk do e dinte për ecejaket e tij të shpeshta në spital, nuk do të mund ta besonte se Ai, Moikomi, thuaj se gjysmën e vitit, ishte nën kthetrat e shëndetit të rënduar.

I përqeshi ato, u ç’prangos përmes mendjes dhe dëshirës për të vërtetën.

U rikthye furishëm në botimin e disa librave në të njëjtin vit, në media, ku spikat në gazetën DITA, në afishimin e së vërtetës në të gjithë kohërat, në akademi shkencore, në takime të veçanta, që nga Mali i Zi ku u botua njëri ndër librat e tij me poezi, e deri në Kosovë, në përurimin e Shtatoreve të heronjve të Kosovës, Adem, Shaban e Hamzë Jashari, duke qenë pjesë e merituar e zbulimit të tyre; në diskutimet me miq, në përkthimet e mahnitshme, që nga poezitë e Garcia Lorkes e deri te poeti i shquar amerikan, Wyane Miller, i cili për herë të parë erdhi në Shqipëri me 21 maj të këtij viti.

Vetëm në rubrikën e tij në DITA ka botuar dy vitet e fundit më shumë se 100 studime.

DITA 16 qershor 2020

Të gjitha këto, duke qenë në udhëkryqin e jetës së tij.

Atë e ka shqetësuar gjithnjë thellësia e domethënieve, të cilat kishin brenda vetes shumë imagjinatë të trazuar dhe shpesh herë shpërthyese.

Në fillimin e pranverës, Moikomi botoi njërin nga librat e mëdhenj të jetës së tij, “Përjetësi me qira” si një sfidë për lavditë e rreme.

Në parafjalën poetike të tij ka shkuar se “Amshimi, as blihet, as shitet, as grabitet dhe as vritet”.

Veprat e tij, në tërësinë e tyre paraqesin një rend konceptual të lirisë; të lirisë së njeriut, lirisë së mendimit, lirisë krijuese, lirisë për shpalljen e të vërtetës.

E vërteta që ai ka shpallur, si një profeci madhore, nuk mund të blihet e as të shitet, e aq më pak të tjetërsohet apo të harrohet.

Moikomi ka hedhur mes nesh, thesaret e shpirtit njerëzor dhe artin e mendimin e tij të pafund, që i përkasin një zemre e mendje të mbushur me përkushtim ndaj vendit të tij dhe tonit.

Ai thoshte shpesh se “Libri im s’ka nevojë për asnjë përjetësi”. Në fakt, edhe sikur të ishte i pranishëm vetëm në dy vitet e fundit, ai e ka fituar atë.

Sepse ishin dy vitet e triumfit mbi sfidën e ashpër.

Lamtumirë Moikom!

DITA

June 17, 2020 12:55
Komento

57 Komente

 1. "BOHOTINA" June 15, 08:12

  U nda nga jeta nje njeri i madh qe e deshi shume vendin e popullin e vet. Atij i foli zemra tere kohes. Nuk i foli xhepi dhe buzet si shume syresh. Vepra e tij hedh drite mbi atdhe dhe e mbulon ate me lavdi, qe nje popull i vogel nxjerr nje figure kaq te madhe. I perjetshem qofte kujtimi per Moikomin tone.

  Reply to this comment
  • korçari June 15, 12:41

   U prehsh ne paqe dhe e mbare rruga drejt Parajses.Nje humbje mjaft e madhe per kombin shqiptar dhe ne veçanti per historine shqiptare.Ngushellime familjes.

   Reply to this comment
 2. Glaukias June 15, 09:08

  Eruditi i fundit që ecte akoma në tokën e Shqipërisë. Të qoftë dheu i lehtë Profesor ! Sot është një ditë e trishtuar për ne…

  Reply to this comment
 3. beni June 15, 09:13

  Fatkeqesi qe figura si Moikomi ndahen nga jeta dhe te tjere me rekorde kriminale dhe korruptive vazhdojne jo vetem te jetojne nje jete te qete por edhe te percaktojne fatet tona. Moikom Zeqo me erudcionin mencurine kulturen dhe mbi te gjitha qytetarine dhe ekuilibrin e tij do te hyje ne plejaden e atyre njerezve qe do te kujtohen me respekt dhe vleresohen per punen e tyre. Sa keq qe ketu nuk ka shume si Moikomi. RIP Moikom dheu i lehte te qofte

  Reply to this comment
 4. Respekt June 15, 09:28

  Miokom Zeqo ishte shqiptar i shkolluar i mencur studiues enciklopedik qe kerkonte te ndriconte mendjen shqiptareve, mendjen e injoranteve “historian” (anti shqiptar ) i ka lene mbrapa shume botime shkrime shkencore, dhe qe jane nje reference e mire e dobishme ne lufte kunder anti-shqiptareve ( injorant te shkolluar )
  Per kete trashgimi studimore te Miokom Zeqos duhet falenderuar !
  Sot Shqiperia eshte ne nje situate lufte midis injorances dhe diturise midis shqiptareve te vertete dhe shqiptareve anti-shqiptar qe mohojne historine dhe gjuhen e kombit tone mohojne lirine dhe panvarsine e Shqiperise si komb me vete
  Shqiperia eshte ne situat midis shkatrimit dhe rindertimit psikologjik etniko kulturor dhe identitetin shqiptar !
  Shqiperia po sulmohet nga historian fqinj dhe historian shqiptar te paguar te shkatrojne historine tone identitetin tone i te qenurit shqiptar !
  Miokom Zeqo ishte nje kalores i dijes dhe mencurise shqiptare europiane

  RIP Miokom Zeqo

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar June 15, 10:00

  Nuk eshte me nje njeri i mrekullueshem, nje patriot dhe mendjendritur. Ngushellime familjes.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 June 15, 10:06

  as një nekrollogji nuk dini të shkruani??
  nuk ka një datëlindje mojkomi??
  nuk ka një vënd lindje??

  ishte një njeri që la diçka pas!!në shumicën e jetës ishte në krahun e të drejtës!!
  mendoj se e mbylli me nder jetën e tij!!

  Reply to this comment
  • Respekt June 15, 11:24

   Moikom Zeqo (Durrës, 3 qershor 1949) është një ish-politikan dhe letrar shqiptar.[1]

   Biografia
   Më 1967 nisi të ndiqte Fakultetin Histori Filologji, duke u diplomuar në Universitetin e Tiranës më 1971 në degën gjuhë-letërsi. Në vitet 1971-1974 punoi si gazetar dhe redaktor letrar i gazetës “Drita”. Më 1974-76 punoi si mësues në Rrogozhinë. Më pas, në vitet 1979-1987 qe punonjës shkencor pranë Muzeut Arkeologjik të Durrësit. Më 1987-1990 punoi si specialist në sektorin e artit antik në Akademinë e Shkencave në Tiranë. Në qershor të 1991 qe pjesë e grupit organizator të Kongresit të 10-të të Partisë së Punës. Më 31 janar-10 maj 1991 u emërua kryetar i Komitetit të Kulturës dhe po atë vit iu dha portofoli i ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Më 1991 dhe 1992 kandidat për deputet, kur dhe u zgjodh dhe shërbeu deri më 1996 si deputet i PS-së. Më 1997-2005 ka qenë drejtor i Muzeut Kombëtar.[2]

   Është Doktor i Shkencave dhe mban Urdhërin e Lartë “Mjeshtër i Madh”.[1]

   Vepra
   Është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të nje numëri skenaresh për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor. Ka marrë disa herë çmime të para për librat e tij. Krijime të Moikom Zeqos janë përkthyer në gjuhët anglisht, frëngjisht, greqisht, italisht, sërbokroatisht, bullgarisht, rumanisht, polonisht, danisht, esperanto, gjermanisht.

   Është autor i tre ekspozitave vetiake në pikturë. Ka përfaqësuar Shqipërinë në Konferenca Shkencore Ndërkombëtare me dhjetra herë dhe është vlerësuar nga personalitete të larta të kulturës shqiptare dhe të huaj.

   Moikom Zeqo është sot një nga personalitetet e njohura të kulturës sonë kombëtare. Veprat e tij dallohen për një stil lakonik, të ngjeshur dhe eruditë dhe mbahet si pionier i postmodernizmit në letrat shqipe.

   Veprat
   Qyteti Feniks – 1970[1]
   Brenda vetes – 1974
   Libër i hapur – 1986[1]
   Meduza – 1994[1]
   Paradokset e demokracisë – 1994
   Rexhep Qosja dhe çështja kombëtare shqiptare – 1995
   Panteoni ilir – 1995
   Aspekte të mitologjisë ilire – 1996
   Princi i vjeshtës : përralla, tregime dhe skica – 1996
   Liriku i tokës, demoni i fjalës – 1996
   Meduza e dashuruar mban zyze dielli : sonatë metaforash – 1997
   Vjeshta e princit – 1998
   Onufri – 1998
   Nostradami në 3 qershor : antiprofecitë – 1999
   Tercinat e pasvdekjes së Dantes japonez – 1999
   Kështu foli Monaliza – 2000[1]
   Zodiak : poezi – 2000
   Syri i tretë – 2001[1]
   Mes Laokontit dhe Krishtit – Onufri II – 2000
   Historia 1 : për arsimin e mesëm të profilizuar, (bashkautor) – 2000
   Historia 2 : për arsimin e mesëm të profilizuar : maket, (bashkautor) – 2000
   Kështu foli Mona Liza : libër për të gjithë dhe askënd – – 2000
   Syri i tretë : Naim Frashëri dhe bektashizmi – 2001
   Syzet e thyera të Meduzës – 2001
   Historia 3 : për arsimin e mesëm të profilizuar : (profili shoqëror) : maket, (bashkautor) – 2001
   Bota e krijuar nga Onufri – 2001
   Apokalipse d’avril : roman – 2002
   Fjalëkryqet e Babilonisë : tregime – 2002
   Tre libra në një, vetëm për fëmijë 100 vjeç dhe pleq 10 vjeç – 2002
   Kënga e këngëve – 2002
   Shtatë ditë rizbulimi të Amerikës – 2003
   Himara pa eklips – 2003
   Grishja e Florimontit – 2004
   Globalizmi dhe shqiptarët : biseda me Makabe Zaharinë – 2004
   Hieroglif shqiptar i fluturave dragonj – 2004
   Ekuinoks : poezi të zgjedhura – 2006
   Kalorësit dardanë – 2007
   Komunikim sfidues. Bota poetike, (bashkautor) – 2007
   Njeriu jeshil : tregime të zgjedhura – 2007
   Shkruesi egjiptian – 2007
   Histori arti : për shkollën e mesme të përgjithshme : viti i 4-t : profili shoqëror, (bashkautor) – 2007
   Frymëzimi i mbramë – 2007
   Libri Florimontian – 2007
   Anti-haiku – 2008
   Letër Arnisës për Sabat Zevin – 2008
   Gjumashët e Efesit : kallëzime mistike – 2008
   Adami i fshehur : tregime, rrëfime onirike dhe etyde – 2009
   Anima Mundi : sagë palimpsestesh – 2010
   Shitësit e kaosit : tregime apo rrëfenja apokaliptike – 2010
   Klepsidra : parabola misteri – 2011
   Refuzimi i shkrimit : proza nga kaosi – 2011
   Migjeni, arkitekt i nëndheshëm i qiellit – 2011
   Papagajtë e Nembrotit : tregime nga ex-Cyberia – 2012
   Libri i sinopseve – 2012
   100-vjet Pavarësi : flamuri që ringjalli një komb : 1912-2012, (bashkautor) – 2012
   Enigma E.Y. dhe kalorësit dardanë : tregime për pleq 10 vjeç dhe fëmijë 100 vjeç – 2012
   Vetullat hyjnore : proza nga kalendari i imazheve – 2012
   Ofelia me mjekër : proza të të jetuarit së prapthi – 2013
   Abraxas, mbreti i botës – 2013
   Kësulëkuqja fluturuese dhe pedagogu i Kopernikut : tregime për pleq 10 vjeç dhe fëmijë 100 vjeç – 2013
   Portat pa epilog : proza në muzg – 2014
   Emrat e zotit : tregime – 2014
   Si ta mësojë peshku abetaren? : vjersha – 2014
   De Rada- rishpikja e Arbërisë : sprovë kritike për një lexim të ri – 2014

   Marr nga “Voice of Albania”

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 15, 18:44

    më bëhet qefi që një person i panjohur boton një biografi të tijë,kurse gazekarucët profesionistë!?
    nuk ja kanë idenë të hyjnë në internet e të marrin disa të dhëna!!
    pavarsisht se ka qënë dhe pjesë e stafit të gazetës!!

    Reply to this comment
   • Bislimi June 15, 23:14

    Mumgojne titujt e librave te viteve te fundit, 16 te tille, perkthimet poetike

    Reply to this comment
   • intelektuali June 16, 15:10

    Respekti i Enverit:

    Ja po te shton dhe ploteson intelektuali CV-ne bolshevike enveriste te Libohovitit Moikom Zeqo qe ishte fanatiku i Partise qe deri ne fund te jetes nuk pati guximin te denonte krimet e komunizmit dhe te Enverit ne Shqypni, perkundrazi i kendoi hymne dhe elegji Diktatorit Sadist dhe Gjakatar qe vrau dhe likuidoi te gjithe shoket e tij dhe qe falimentoi ekonomine me tollona dhe bunkere dhe renoi Shtetin si kurre me pare ne histori,

    prandaj:

    KUJT I HYNE NE PUNE VEPRAT E MOIKOMIT?

    qe:

    Gjate gjithe jetes nuk permendi asnjehere dukeshen nga Danimarka, Madam Ollgen, te vene e Myfid Beut qe shpetoi Libohoven nga djegia dhe shkaterrimi disa here sa here gjermanet kalonin prane per te kapur ndonje partizan ne fshehur dhe qe Enveri e rasi ne kotec pulash ku edhe vdiq me tortura te padegjuara, megjithese i kishte dhene bursen per studime ne France dhe e kishte derguar ne Konsullaten e Zogurt ne Bruksel?

    HE MO RESPEKTI I ENVERIT PER CFARE TA RESPEKTOJME SOT MOIKOMIN E PARTISE?

    Vetkuptohet qe gazeta DITA nuk do ta publikoje kete replike tejet etike me vlera te larta qytetarie, por Seneca ka thene qe respekti nuk krijohet nga asgjeja, por fitohet me vepra dhe veprat e Moikomit jane pinjollet e tij qe ja kane mbathur te gjithe jo tek Rusia Bolshevike e Putinit, por tek Imperializmi Amerikan i Trumpit

    dhe:

    NGA TRUMP IMPERIALISTI NUK KEMI AKOMA ASNJE LAJM PER MOIKOM ENVERISTIN

    Reply to this comment
    • spata June 16, 18:00

     Gabohesh rende o i vetequajturi Intelektual .Te lidhesh jeten e nje njeriu me sistemin nuk eshte gabim por ta etikosh me sistemin ( komunist) eshte sikur te thuash nuk me pelqen deti se eshte i kripur .Ata qe rane per memedheun nuk duhen respektuar se ishin komunist .Ata qe tere jeten u sakrifikuan ne ndertimin dhe mbrojtjen e vendit nuk kane vlera se i sherbuen komunizmit .Mojkomi si dhe shume koka intelektuale, qe me vepra punuan e nxorren ne drite vlerat dhe vytryet e nje kombi, nuk kane vlera se i paskan kenduar Enverit .Studimet e bera ne gjithe fushat e shkences e historise se nje kombi skan vlera se ato kishin boshtin e kuq komunist.
     Se cfare vendi ze Mojkomi ne popullin tone nuk dote marim doren ty .Kedo qe ti perfaqson me kete teori populli as e rruan per idete e pikpamjet politike. Shembullin e ke te gjall.Se cpo bejne keta te sotcmit ne30 vjet, te kamufluar me idete e sistemit demokratik,po i shohim dita dites e cfare ndien populli.
     Saliu ,Nano ,Meta ,Rama ,Luli dhe gjithe kopeja e hajdutve e kriminelve te pas sistemit komunist jane burra me vlere per popullin nga qe sistemi eshte demokratik .
     Ti o intelektual peshohesh nga ko.. e tua si do qe tja vesh emrin sistemit .Mojkomi ka lene vepra me shkrim qe sido qe te quhen gjukohen nga koka te mencura qe dine te vlersojne .Nuk di se cfare prodhoni ti.Po te ishje me vlera nuk do te dilje ketu ,te hedhesh ne faqen elekrtonike,mendimet e tua personale ,por ne institucjone te shkences e kultures kombetare ku do te ballafaqohesh per mendjen qe ke .Ska rendesi se vlersimin e merr dhe ketu .
     Nuk eshte vetem Mojkomi, qe po nga ky sistem, ka marr tituj e ngrada shkencore . Jane me qindra e mijra qe kane lodhur koken te hapin e shpalosin vleratqe ky popull ka trasheguar e ka . Keshtu do thuash dhe per Kadaren apo ke thene per Driteroin.Ti do ti ngresh lavdi e dekorata cdo individi qe eshte shprehur kunder komunizmit por qe skan asnje kontribut konkret ne fushat e trashegimenise kulturore te vendit .
     Te mencurit dhe patriotet i kemi patur gjate gjithe historise son mes nesh .Por nga ty po degjoje qe ata ndahen sipas ngjyrave politike .Ndoshta miopija e konceptit per veprat njerzore te ka bere qe ti etikosh ose ngjyesh me bojra ate pjese te popullit qe kane punuar apo punojne per te .
     Kur thua:Kujt i hyjne ne pune veprat e Mojkomit me dukesh si Donkishoti qe thoshte :Cme duhet mua se cfare beje une . E si keto dhe shume idiotizma kemi prodhuar pambarim ne keto vite te demokracise allashqiptarshe .Jemi i vetmi popull ne bote qe mjeshterine e mohimit te brezave qe kalojne e kthejne ne plehra te historise .Zogu hodhi poshte gjithe vepren e Rilindasve me I.Qemalin Hoxha groposi ate klase intelektuale te periudhes se Zogut .Keta te sotcmit ,si puna jote, mohuan dhe mashtruan me idet demokratike cdo arritje te sistemit te shkuar .Cmbeti ne thesin e trashegimenise e kultures se nje kombi? Krunde.Apo sic eshte shprehur zonja Zhozelfine :Lesh arapi qe dhe sot nen ombrelen e Aleatve, me,potent ne,historin moderrne, ne behemi dele te zeza per njeri tjetrin .

     Reply to this comment
     • intelektuali June 16, 20:00

      spata e Madhe e Partise Komuniste:

      Me kete nofke te cuditeshme Fecor Shehu dhe Zylyftar Ramizi e kishin quajtur Mehmet Shehun perpara se ta vriste dhe likuidonte Sillua ne gjumin e nates dhe perpara se Enveri i Moikomit ta damkoste Shokun e tij te Armeve si Poliagjent te Imperializmit Boteror, gazeta e nerume DITA hapi do kohe me pare nje debat te gjere mbi kete teme,

      prandaj:

      KUJT I HYNE NE PUNE VEPRAT HIPOKRITE TE MOIKOMIT TE PARTISE KUR NUK PATI GUXIMIN ASNJEHERE NE JETEN E TIJ TE KERKOJE FALJE PER KRIMET E KOMUNIZMIT DHE TE PARTISE SE TIJ DHE NUK DENOI ASNJEHERE VRASJET MAFIOZE TE ENVERIT?

      ndryshe:

      Nga kendveshtrimi human njerezor une do te thoja: “Rahmet paste Moikom Libohoviti”, megjithese asnjehere nuk u kujtua per viktimat e Enverit, kundershtare politike dhe shoke te tij komuniste qe i vrfau dhe masakroi me nje pabesi te papare, por vetem dinte t’i kendonte elegji cubit psikopat Avni Rustemi qe vrau Kryeministrin shqyptar kur kishte shkuar te mbronte Vatanin nga coptimi i Fuqive te Medha.

      PSE TA RESPEKTOJME NE, INTELEKTUALET PROPERENDIMORE ENVERISTIN FANATIK MOIKOM ZEQO?

      prandaj:

      Edhe replika ime ishte direkt per komentuesin qe dukej me shume si Respekti i Enverit sesa si Respekti i Moikom Fanatikut te Enverit, komentues qe duket ashiqare se kishte punuar shume per te bere publike te gjitha veprat famoze te Moikomit te Partise, por qe kishte harruar ne CV-ne e tij nje BRIME te madhe qe ishte hapur nga mungesa e moralit te intelektualit te mirefillte dhe ndjesise qytetare ndaj krimeve monstruoze te regjimit me te eger komunist qe ka njohur Bota dhe qe ishte regjimi i Enver Hoxhes, te cilit Moikomi i kushtoi shume poezi dhe vargje mirenjohje dhe per ta mbyllur me etike te larte kete debat dua te shtoj nje histori te lashtesise:

      Filozofi i Lashtesise, Seneca u ftua nga tregetaret te shikoje pazarin e ri qe sapo e kishin hapur dhe inaguruar me buje te madhe. Seneca e pa dhe tregetaret e pyeten:

      “I MADHI SENECA SI T’U DUK PAZARI YNE I RI?”

      Seneca u tha:

      “NE KETE PAZAR ME LLOJE-LLOJE MALLRASH NGA ME TE NDRYSHMET PASHE ME SYTE E MIJ DHE U BINDA SE SA SHUME GJERA NUK I DUHEN NJERIUT”

      prandaj:

      O spata e Madhe e Partise Komuniste edhe intelektuali kur pa listen e gjate te Respektit te Partise per veprat e Moikom Zeqos tha:

      “SA SHUME VEPRA JANE RRESHTUAR QE NUK I DUHEN ASKUJT.”

 7. Isa Ferizaj June 15, 10:29

  Mjerisht Shqiperia jone e dashur po shkretohet, se rinia po i iken jasht, se truri intelektual mergon, se skenat dhe ekranet mbetin pa aktoret e medhenj, se poezine e prozen e arrire s’ka kush ta levroje, se filozofine dhe mendimin e thelluar s’ka kush ta tjerre, se me se fundmi iku edhe maja e larte, Moikom Zeqo, krijese intelektuale e Epokes se madhe te lavdise, te cilit s’munden rete as turbullirat t’ia erresojne shpirtin, as t’ia turbullojne mendimin.
  I qofte i lehte dheu i tokes shqiptare!

  Reply to this comment
 8. Me vjen shume keq ...! June 15, 10:31

  U shkeput nga kjo Toke per t’u ngritur drejt Qiellit Shqiptare edhe nji Personalitet i ndritur
  nji intelektual i shquar i pak ka pasur Shqiperia .

  Largimet e intelektualeve te tille si Moikomi na trishtojne aq shume, te duket sikur Shqiperia dal nga dal po shuhet e kjo eshte Dramatike per nji Komb te chturur buz gremines .

  i Ndruari Akademiku Moikon Zeqo .

  Ata qe e deshen kte vend me gjithe shpirt dhe gjithe jeten ja kushtuan Atdheut , per te ndezur pakez Drit

  ne kte erresire bucitese te eger qe ka kapluar Shqiperine nga kafshet e shpellave ,

  i dhembte shume kjo gjendje skandaloze e pashpirt

  qe jeton ai vend per 30-vjet dhe sigurishte qe goditen

  shpirterishte ,nji nga te cilet ishte edhe Moikomi ,

  i cili u perball me mizerjen jerezore te atij vendi ,

  asaj shoqeria pashpirt njeriu e nji Politika Dramatike per fatet e veendit te tij .

  U preh n Paqe i ndruari i Madhi i palodhuri Moikom Zqo

  Nguhellime Familjes se Moikomit …

  Reply to this comment
  • Huri June 15, 13:33

   Moikom Zeqo dhe Shaban Sinani, dy më të mëdhenjtë që përjetuan Ukshin Hotin, LPRK, që vetëm në fund e volën ata të UÇK.Atëherë kur ishte puna për ta ngrit Lëvizjen e Kosovës, Ishin Moikomi e Shabani. Pastaj erdhën pallavraxhinjtë e KëngëtarëtSikuer vetëm kaq meritë të kishin, janë baballarët

   Reply to this comment
  • korigjim June 15, 14:45

   me falni per mungesen e
   disa zanoreve ne fjalen I nderuar ku kam shkruajtur
   “i ndruar”

   shpesh her me ndodh ne mediat shqiptare
   t’me bllokohen ne tastiere shkronjat

   e-s-n se di perse !

   Nejse .
   —————————-
   Edhe njiher

   i Nderuari Moikom Zeqo ,

   ky emer , eshte Metafora me e bukur e Akademikut

   Atdhetare dhe atij intelektuali te palodhur ,me ate
   vullnet impresionues ,

   qe s’e mposhten dot a rrymat idiote te kohes ,

   as Stuhia e Marrezise qe pllakosi Artin Kulturen Shkencen njerzillekun e gjithe Shqiperine ,

   qe s’e demoralizuan dot si asnji tjeter ,ne kto kohera

   Koleresh Politike ,

   non sensi te gjithaneshem ,.
   jo ….

   ai vazhdoj punen e tij me, me shume pasion

   duke i dhuruar nji Veper te Madhe Atdheut tone e nji trashegimi Arti e Kulture mbi te gjitha fushat ku studjoi ,

   i perkushtoj jeten e tij ,
   Histori Letersie -Arkeologji Letersi – Poezi eetj

   Publicistike – pse jo edhe Politike sa mundi dhe sa e lejuan ,
   gjithmone me gjithe shpirtin e tij ,

   te cilin e la aty

   ja fali Letersise Atdheut .

   F A L E M I N D E R I T **** MOIKOM ZEQO ****

   Reply to this comment
 9. Zenel H. Kelmendi June 15, 10:48

  Lajm i hidhut, lajm pikëllues, lajm që në sekondin e parë t’i nxjerrë lotët, sado që nuk do ta prenosh vdekjën e njërit prej intelektualëve më të fortë e me të ditur, jo vetëm në botën shqiptare por edhe në ruzullin tokësorë.
  Shfrytëzoj rastin që të gjithë bashkëkombësve të mi t’u shprehi ngushëllimet me të sinqerta për vdekjën e të Madhit Mojkom Zeqo!

  Reply to this comment
 10. fteri June 15, 11:23

  Me hidhrim më suam vdekjen e Moikom Zeqos ,shkrimtar ,publicistë ,letrar ,politikan ,nga zemra shprehim ngushllimet tona familjes ,SHokve të G. DITA .Shqipëria humbi një frymëzues e patëriot të madhë me shpirtë fisnik dhe puntor i madhë i letrave,frymëzues për brezat që vijnë

  Reply to this comment
 11. Afrim Dangellia. Psikiater June 15, 12:02

  Çdo dite pothuaj, e shihja tek kalonte tek Rruga ” M. Shyri “. Nje mendje ndritur pak ose shume i respektuar nga shoqeria.
  Ngushellime !

  Reply to this comment
 12. NJE NJERI I ZAKONSHEM June 15, 12:39

  ndihem shuume i pikelluar per humbjrn e nje njeriu shume te ditur qe ka kontribuuar ne shoqerine tone per 50 vjet.Nje njeri mbi te gjitha I MIRE, nje gjigand i thjeshte qe brengosej tek shihte shkaterrimin e qytetit te tij nga kullat e betonit.rrenqethem kur mendoj qe punonte dhe botonte,kohet e fundit me me shume intensit,dhe pse vdekja i ecte nga afer.nuk mund te rruja pa thene dicka per humbjen e ketij njeriu,ngushellime familjesnje falenderim shume te madh per kontibutin kolosal ne shoqeri

  Reply to this comment
  • Mik June 15, 14:27

   Lamtumire Moikom i madh. Do te mungosh fizikisht, por tashme je perjetesuar me vepren madhore we na ke lene.

   Reply to this comment
 13. we people June 15, 14:01

  R.I.P….. MOIKOM ZEQO

  Duket qe u nda nga jeta “i fundmi i mohikaneve”
  e kam fjalen per Rilindjen Kombetare Shqipetare

  (NATIONAL
  RENAISSANCE
  OF ALBANIA)
  .
  Falenderoj zotnine me “nick-un” Respekt qe dhe informacion te nevojshem qe duhet vete gazeta Dita te bente …

  Perseri duhet te shtoj se ka mungese ne informacionin e “Funeral Home” pasi shume njerez sidomos jashte kufinjeve deshirojne ta nderojne ( duke respektuar dhe karantinen)

  Udhe te mbare ne perjetesi !

  Reply to this comment
  • Veli Stafa June 20, 22:19

   Prof.Moikom Zeqo la pas nji emer te madh.Kaloi ne Amshim por mbeti vepra e tij madhore prej nji intelektuali gjigand I mbeshtetur shpirterisht ne token ame.Nuk ngurroi dhe tha hapur mendimin e tij te vlefshem antikonformist.Pasues i denje i At Shtjefni K.Gjecof, dha nji kontribut te cmuar sidomos ne fushen e arkeologjise.Njerez te tille nuk vdesin kurre sepse ne shekuj rron vepra e tij madhore.

   Reply to this comment
 14. gjermani i fundit June 15, 15:14

  lajm i trishte per dashamiret e letersise, historise, arkeologjise dhe kultures shqiptare ne pergjithesi, per kete ikje te parakohshme nga jeta te Moikom Zeqos. Ngushellimet me te sinqerta per familjen dhe miqte e tij, qofte e lehte toka e atdheut per te cilin u mundua te jape energjite e tij me te mira!

  Reply to this comment
 15. Libovite ne mergim June 15, 15:23

  Dhimbje,dhimbje therese per gazetarin,mesuesin,arkeologun,shkrimtarin,Eruditin Moikom,,,,Ngushellimet e sinqerta nga thellesia e zemres per djalin,burrin,babane,shokun,mikun,Atdhetarin si ai,familjes e gjithe te dashurve!Te qofte dheu i lehte o Libohoviti yne e i gjithe Shqiperise!Per jete ne zemrat tona ,te atdheut e atdhetareve te tu qe te deshen aq shume !I perjetshem kujtimi!

  Reply to this comment
 16. Aleksander Thana June 15, 16:06

  Njeri I kultures dhe letrave shqipe, ne kuptimin e fjales, guximtar ne mendim dhe qe me penen e tij, qofte edhe ne faqet e kesaj gazete, ne “Kendin e Moikomit”, ishte shkendije qe ndizte kersherine e analizes dhe te debatit per te gjitha palet e diversitetit te mendimit.

  Reply to this comment
 17. mirel June 15, 16:09

  I qofte dheu i lehte Moikomit! Pavaresisht se mund te rronte me shume, Moikomi ishte fatlum, sepse e realizoi misionin e tij ne jete.
  Ka lene pas kaq shume vepra qe jo shume njerezi i realizojne. Por ka lene dhe nje detyrim te madh per brezat qe ndjekin rrugen e tij. Keto vepra nuk duhet te sherbejne si dekoracion kulture as per koleksioniste dhe as per gazetare e titullare.
  Vepra e Moikomit kishte nje mision: Asimilimin e dijes Kombetare deri ne gjeneze, deri atje ku DNA lidhet me shpirtin, me Token, me Diellin dhe me ajrin qe fryn ere legjendash.
  Ky eshte nje mision qe ai i ka lene botes shqiptare te punojne per ta kryer sa me mire.
  Ai ishte si qiriu, dhe nje nga qirinjte qe ndricoi rrugen e perjetesise se kombit, qe nga ekzistenca dhe deri me sot, duke zbuluar legjenda te gdhendura ne gur dhe ne dejet e popullit te tij. Eshte mision i brezave te ardhshem qe te punojne per te plotesuar misionin e atyre qe e kane nisur me pare. Moikomi ishte hallke e kesaj dije te percuar, dhe kjo lidhje brezash qe Moikomi kerkoi te krijonte nga lashtesite e deri me sot, me perkushtim shkencor dhe me nje fantazi poetesh duhet mbajtur gjalle dhe te percohet me tej.
  I nderuar qofte kujtimi i tij!

  Reply to this comment
 18. turi June 15, 17:27

  Te qofte dheu i lehte, pena jote kurre nuk do te thahet,ke lene mbrapa nje thesar ne token tende. RIP
  ngushllime familjes

  Reply to this comment
 19. Fatmiri June 15, 17:53

  Prehu ne paqe Moikom!Vepra te beri te pavdekshem!
  Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
  • Kris 1 June 15, 18:33

   Respekt per njeriun e mire,shqiptarin e madh ,mendjendritut dhe puntor i palodhur.U prefte me paqe ne panteonin e lavdiise.

   Reply to this comment
 20. PO , PO June 15, 18:50

  Po kesaj , si t`i vesh emrin ?! Duhet te vdesesh , se pas kesaj do te te duan e vleresojne ?! Mojkomi eshe nder shqiptaret e medhenj , qe me punen e jeten e tij la nje emer te ndrtur , me te cilen mund te krenohet cdo shqiptar . Eshte interesant , se ne historine e njerezimit , jane te rralla , bile mjaft te rralla , qe njerezit e medhenj , kudo qe kane ekzistuar , te vleresohen e cmohen qysh ne te gjalle te tyre ! Pergjithesisht ata jane injoruar , percmuar e bile luftuar nga bashkekohesit e tij dhe vetem pa vdekjes jane rivleruar e vene ne memorian e piedestalin qe u perket . Keta politikane qe leshojne lot krokodili sot , jane pikerisht ata qe ia kane bere punen dhe jeten me te veshtire edhe Moikomit , me e pakta , duke e lene 15 vjet pa pune ! ! !

  Reply to this comment
 21. Gzim Kulufi June 15, 18:52

  Nje euridit si pak njerez, nje letrar i jashtzakonshem, nje historian i persosur i mesjetes. Por gjithashtu, me disa mangesi ne historine antike dhe nje njeri i karrieres ne cdo kohe dhe sistem. Librat e tij letrare duhet te jene pjese e programeve mesimore per nxenesit, per faktin e pasurise se madhe te fjaleve dhe frazave lakonike.

  Reply to this comment
 22. Iliria e bashkuar June 15, 19:05

  I nderuar dhe i pa haruar ne jeté te jeteve zemra dhe shpirti shqiptar. Shqiptaret kane humbje te madhe sot. Por dituria dhe shpirti juaj do te cel miresi dhe bukuri te tjera ne te ardhmen. Ngushellime.

  Reply to this comment
 23. Anes Elbes June 15, 19:52

  Offff…! Kur e mora vesh kete lajm,m’u renqeth trupi,nuk po kaperdihesha dot per nje cast dhe me pas “shpertheva” para atyre qe kisha prane-“o o zot ,pse po merr vetem me shume njerez te mire ne kete bote”..
  Moikomin,e njoh nepermjet shkrimeve te tij dhe gjithcka qe ai publikonte dhe më jepte emocion,më ngjallte shprese.Hynte ne kategorine e njerezve te ralle qe i shihja si modelin e duhur te patriotit,te intelektualit,te qytetarit shqiptar,sepse ishte njeri me integritet ne kohera te veshtira,ku vlerat jane vene me koke poshte dhe te dale mode dhe Moikomi perfaqesonte njeriun e vlerave,qe per fat te keq Shqiperise së sotme i mungojne dhe ikja e tij shkakton nje boshllik te madh e te pazevendesueshem.
  I Perjetshem kujtimi i tij!
  Ngushellime familjes!

  Reply to this comment
 24. Sejdi Veseli June 15, 19:55

  Me dhembje të madhe mësuam lajmin e hidhur për ndarjen fizike nga jeta, të korifeut Moikom Zeqo.
  Ngushëllime familjes, miqve të shumtë dhe popullit në përgjithësi.
  I qoftë i lehtë dheu besnikut të Atëmëmëdheut dhe u përkujtoftë përjetësisht!
  Sejdi Veseli, Prishtinë

  Reply to this comment
 25. bedri June 15, 20:38

  Ngushullimet me te sinqetra familjes se Moikom Zeqos. Ndarja nga jeta e ketij njeriu te shquar me shume vlera, te mencur e patriot eshte humbje e vertete e madhe per kombin tone.Iku edhe nji rilindas i vyer shqiptare

  Reply to this comment
 26. ? June 15, 21:37

  E mo mire, ja e bete adetin te gjithe juve ketu, po asnjeri nuk na tha po tashti si do t’ia bejme?

  Reply to this comment
 27. 0sumi June 15, 21:59

  Hajde,hajde……15.vjete pa pune nga shteti……
  U desh te nderronte jete qe populli t’a marre vesh kete maskarallek shteteror.
  Ngushellime familjes per humbjen e madhe!
  I qofte dheu i lehte akademikut te vertete,Moikom Zeqo!

  .

  Reply to this comment
 28. Lili June 15, 23:32

  I vetmi njeri i lexueshme e me vlere nga dinozauret komuniste, qe meritonte respekt per dijen e tij edhe dignitetin e tij, edhe pse si historian heshti mbi vuagjet e pjeses tjeter te Shqiperise!

  Reply to this comment
 29. Vangjeli June 16, 05:14

  Nje dite , nuk e kujtoj se si edhi fjala , mamaja ime me la nje amanet : Bir e di qe tek varri nuk ke pse te vish shpesh dhe te me qash , por qe te me kujtosh perdite keshillat dhe mesimet e mia prej nene , e di qe do te mund te kesh kohe ne cdo dite dhe keshtu une do te te jem prane teje dhe femijeve te tu edhe ne ate emigrim te larget .
  Keshtu qofte nga cdokush edhe per ju Mojkom !
  Me keqardhje vllazerore
  Vangjeli

  Reply to this comment
 30. Remos June 16, 10:12

  … dhe vulgus mobile ne pikun e ekzaltimit thirri: “Santo subitoooo”!

  Reply to this comment
 31. RROFTË HASHIM THAÇI June 16, 14:56

  E PADREJTË !!!!!! Ikën nga kjo BOTË i DASHURI MOIKOM ZEQO , dhe Jeton HAJDUTI Petrit Vasili !!!! ZOTI MOIKOM ZEQO ishte SUPER ATDHETAR dhe KURRRRRRRË NUK i fuste duart tek PARATË E SHQIPTARËVE , kurse Petrit KRYEHAJDUT Vasili si KRYEHORR dhe DOBIÇ , NUK ka lënë ZYRË PA VJEDHUR dhe ZHVATUR !!!! O ZOT O ZOT PSE merr me vete të mirët , dhe HAJDUTËT dhe KRYE DOBIÇAT ALLA Petrit KRYEKURVË Vasili i lë të JETOJNË ???!!! NGUSHËLLIME FAMILJARËVE , dhe u PREFTË në PAQE

  Reply to this comment
 32. Heretiku June 16, 15:21

  Moikomi nje intelektual i madh i nivelit europian.
  R.I.P.

  Reply to this comment
 33. intelektuali June 16, 20:03

  spata e Madhe e Partise Komuniste:

  Me kete nofke te cuditeshme Fecor Shehu dhe Zylyftar Ramizi e kishin quajtur Mehmet Shehun perpara se ta vriste dhe likuidonte Sillua ne gjumin e nates dhe perpara se Enveri i Moikomit ta damkoste Shokun e tij te Armeve si Poliagjent te Imperializmit Boteror, gazeta e nerume DITA hapi do kohe me pare nje debat te gjere mbi kete teme,

  prandaj:

  KUJT I HYNE NE PUNE VEPRAT HIPOKRITE TE MOIKOMIT TE PARTISE KUR NUK PATI GUXIMIN ASNJEHERE NE JETEN E TIJ TE KERKOJE FALJE PER KRIMET E KOMUNIZMIT DHE TE PARTISE SE TIJ DHE NUK DENOI ASNJEHERE VRASJET MAFIOZE TE ENVERIT?

  ndryshe:

  Nga kendveshtrimi human njerezor une do te thoja: “Rahmet paste Moikom Libohoviti”, megjithese asnjehere nuk u kujtua per viktimat e Enverit, kundershtare politike dhe shoke te tij komuniste qe i vrau dhe masakroi me nje pabesi te papare, por vetem dinte t’i kendonte elegji cubit psikopat Avni Rustemi qe vrau Kryeministrin shqyptar kur kishte shkuar te mbronte Vatanin nga coptimi i Fuqive te Medha.

  PSE TA RESPEKTOJME NE, INTELEKTUALET PROPERENDIMORE ENVERISTIN FANATIK MOIKOM ZEQO?

  prandaj:

  Edhe replika ime ishte direkt per komentuesin qe dukej me shume si Respekti i Enverit sesa si Respekti i Moikom Fanatikut te Enverit, komentues qe duket ashiqare se kishte punuar shume per te bere publike te gjitha veprat famoze te Moikomit te Partise, por qe kishte harruar ne CV-ne e tij nje BRIME te madhe qe ishte hapur nga mungesa e moralit te intelektualit te mirefillte dhe ndjesise qytetare ndaj krimeve monstruoze te regjimit me te eger komunist qe ka njohur Bota dhe qe ishte regjimi i Enver Hoxhes, te cilit Moikomi i kushtoi shume poezi dhe vargje mirenjohje dhe per ta mbyllur me etike te larte kete debat dua te shtoj nje histori te lashtesise:

  Filozofi i Lashtesise, Seneca u ftua nga tregetaret te shikoje pazarin e ri qe sapo e kishin hapur dhe inaguruar me buje te madhe. Seneca e pa dhe tregetaret e pyeten:

  “I MADHI SENECA SI T’U DUK PAZARI YNE I RI?”

  Seneca u tha:

  “NE KETE PAZAR ME LLOJE-LLOJE MALLRASH NGA ME TE NDRYSHMET PASHE ME SYTE E MIJ DHE U BINDA SE SA SHUME GJERA NUK I DUHEN NJERIUT”

  prandaj:

  O spata e Madhe e Partise Komuniste edhe intelektuali kur pa listen e gjate te Respektit te Partise per veprat e Moikom Zeqos tha:

  “SA SHUME VEPRA JANE RRESHTUAR QE NUK I DUHEN ASKUJT.”

  Reply to this comment
 34. modest koment... June 16, 22:09

  i vetmi qe ka ruajte linjen e tij prej, “antikomunisti” stoik, eshte “intelektuali” . te tjeret edhe pse jane me “anikomuniste” se ai ne tema te tjera, e kane vene ne “piedestal” moikomin . e verteta…politike per moikonin eshte ajo, socialiste . por duke e pare i nderuari ne fjale (moikomi) se autoriteti i socialisteve, perball atij te “antikomunisteve”, qe pas 90-tes e sot ne vazhdim eshte i pa diskutueshem ( se e majta, s’po perdor dajakun e jo me kallashin, ndaj krimineleve qe militojne ne radhet e saj), per lehtesi, per te qene ne vemendje te publikut, eshte mare me tema, qe evokojne…”madheshtine” iliro shqipetare, dmth…patriotizmin . dhe shqipt-k-aret (perfshi dhe..lilin me aleks..thanen pa koqe etj.), po qe se behet fjale per per “patriotizem”, i vene “flaken”..universit, (ne fakt te hane mune) . respekt per njeriun qe …vdes .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 17, 16:25

   nastrua është bërë anti komunist që kur e zbuloi që enveri i kishte ngjitur sifilizin!!nuk është se e ka me komunizmin!
   jo e ka vetëm me enverin!!
   komunizmi i dha gjithçka atij!e çoi në burg për të punuar për partinë!spiunonte dhe u pallonte!!
   thotë se ka pasur patllaken pas koke,por në fakt kishte hajdarin pas bythe!!

   Reply to this comment
   • intelektuali June 17, 20:17

    anticensura e Enverit dhe e Prandveres:

    Te kam thene edhe me pare:

    SHKO DHE GJEJ NDONJE SHOQE TE VJETER PARTIE QE KA MBETUR PA LEKA DHE BEJ SEX QE TE QETESOHESH DHE TE MOS JESH KAQ EROTIK NE KETE FORUM TE NERUM TE GAZETES DOITA

    sepse:

    Keshtu te ben me mire.

    Reply to this comment
 35. DENI June 18, 15:24

  Me humbjen e Moikomit do bien ndjeshem klikimet per gazeten Dita pasi shkruesit e tjere jane konsumuar shume dhe jane te lodhshem se shkruajne gjate,

  Reply to this comment
 36. currilsi June 19, 05:38

  o intelektual
  ti ke qene bythlepires i komunizmit,ti je bythlepires i kastes se sotme,ti mund te jesh pijanec, drogaxhi,por ti s’ke fije intelekti,ti s’je shqiptar,ti je funderrine e shoqerise,ti s’ke karakter.Ty te ka mallkuar jeta qe ne djep.
  mallkuar djepi qe te ka perkundur.QENEF!!!

  Reply to this comment
 37. Visit Albania June 20, 14:24

  Moikomi nuk ka vdekur. Ai jeton dhe nuk ka qene fare semure me leucemi. Goca, djali dhe gruaja e Moikomit qeshnin dhe takonin edhe njerezit me berryla ne kete ceremoni false. Eshte vetem nje loje e shoqerise se hapur te sorosit ne Tirane per te bere njerezit qe te mos i besojne sherimit te leucemise, kancerit dhe semundjeve te tjera me mjekesine alternative qe ne Shqiperi e tregojne Ruzhdi Metali, Hetem Ramadani dhe Ylli Merja. Kjo eshte e verteta. Prandaj as nje arkivol i Moikomit nuk u tregua ne keto homazhe tek Muzeu ne Tirane e lere me pastaj qe te ishte arkivoli i hapur me trupin e pajete te Moikomit. Ka plot raste si ky ne edhe ne SHBA dhe shembuj jane djale i Joe Biden dhe John McCain qe gjoja te dy vdiqen nga kanceri ne koke. Perdesrisa nuk i treguan trupin e pajete ne homazhe atehere as qe nuk diskutohet fare qe Moikomi jeton dhe eshte shume mire. Botoni komentin ju gazetaret e Dites.

  Reply to this comment
 38. Visit Albania June 20, 21:29

  Moikomi jeton dhe eshte mire.

  Do ishte me te vertete turp i madh qe Epidamni te lexonte kete fjalim nga celulari nese do ishte kjo nje ceremoni e vertete homazhesh per Moikomin, larg qofte. Por Moikomi jeton dhe prandaj nuk ka gje qe Epidamni e lexoi kete fjalim nga celulari.

  Moikomi, femijet dhe gruaja e Moikomit bene mire qe nuk vendosen ndonje arkivol bosh ne kete ceremoni sepse do ishte e kot. Moikomi eshte gjalle. Pse te vinin nje arkivol bosh? Mire bene qe nuk e vune.

  Moikomit i uroj jete te gjate dhe plot lumturi kudo qe te shkoje ne SHBA, Kanada etj. Ai e luajti rolin e vet. Kjo eshte bota e iluminatit.

  Moikomi eshte njeri i mire. I ka zemren dhe shpirtin te mire.

  Edhe nese ndryshon mendje dhe nuk do te jetoje me identitet tjeter ne vende te tjera, le te kthehet kur te doje. Populli shqiptar e do Moikomin se edhe Moikomi ia ka dashur gjithemone te miren Shqiperise dhe popullit shqiptar.

  Uroj te gjitha te mirat per Moikomin dhe familjen e tij.

  Reply to this comment
 39. Veli Stafa June 20, 22:48

  Prof.Moikom Zeqo la pas nji emer te madh.Kaloi ne Amshim por mbeti vepra e tij madhore prej nji intelektuali gjigand I mbeshtetur shpirterisht ne token ame.Nuk ngurroi dhe tha hapur mendimin e tij te vlefshem antikonformist.Pasues i denje i At Shtjefni K.Gjecof, dha nji kontribut te cmuar sidomos ne fushen e arkeologjise.Ne shekuj rron vepra e tij madhore.

  Reply to this comment
 40. Mark .UK June 23, 16:02

  Shpiti I tij u prehT ne paq.Nje personality I madh.Si dhe nje socialist I thekur

  Reply to this comment
 41. Gege Kosova June 27, 16:51

  Na shkove vetem fizikisht,Vlera e madhe shpirterore kombetare. Ju faleminderit per veprat qe na e le trashigim nga Ju per ne dhe brezet pas nesh.Prap Ju kemi ne duar,ne mendime e vlersime artistike,shkencore e letrar e kombetare.Lamtumire I madh Majkon Zeqo!

  Reply to this comment
 42. ! July 7, 12:49

  U ben dit s’e kemi par
  thon u rehatua ne ate fron
  ikja preku cdo shqiptar
  si duket jeta aty lart ,a po na tregon?
  Aty mes njerezish te mire ,
  qytetare ,punetor ,heronj ,poete aktor
  larg cdo zhgenjimi e cdo deshire
  veshtroni kte vend te gjore .
  Ne qetesi ato mendime
  qe ju bien posht lume
  syt mbyllur ,njomur ne kujtime
  per kte Toke qe ju mungon shume.
  C’thon yjet aty lart ?
  Sandri,Pitarka,Rikardi etj aty aktrojn ?
  ne Parajs s’jetohet pa Art
  Vacja ulur mbi re kendon ?
  Ka aq shum njerez te mire ,
  e dim qe ndihesh mir aty,
  ju kujtojm gjithmon ne te gdhire ,
  te gjtheve me drit e sy.
  Te bej nji pytje fsheur ,per nder ,
  ktu posht shqiptaret po gjykojne
  n’se eshte aty lart Enver ?
  se me djallin po luftojne .
  Ne mos qente aty lart
  c’dreqin do kerkote ne Ferr ?
  te jet penduar cfar la pas ?
  kur shikon Shqiperin pa der ?
  Aty ne Ferr i ka te ter,
  kriminel,esadistet ,zogoll e tradhetar ,
  shpirte katranet e pander ,
  qe bota kur s’ka pare !
  Aty ka tan zogjt e kurves
  qe me s’tradhetojn , s’vrasin e dot s’vjedh ,
  e para se jane te vdekur
  e dyta se zjarri i ferrit duart ja djeg
  ka kaq shume shpirt keq,
  te gjith nudo ne Ferr
  ku jeto djalli me brir ai dreq
  ik prej aty Enver
  iku shanci nenat t’u kishe qir !
  leri aty tradhetar ,kriminel te pander ,
  me ne shqiptaret sot ,,,eshte e kot ,
  shqiperia eshte mbushur plot peder
  aq sa Ferri s’do t’i mbaj dot .

  Pak nga Ferri dhe Parajsa
  qe njeriu te kuptoj
  se Zoti per te gjithe
  nji vend aty do ti rezervoj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim