Shuhet profesor Nasi Bozheku

April 7, 2018 13:36

Shuhet profesor Nasi Bozheku

Ka ndërruar jetë në moshën 76-vjeçare doktori dhe profesori i njohur i neurologjisë, Nasi Bozheku. Lajmin për vdekjen e profesorit e njoftuan familjarët që konfirmojnë se një edemë polmonare është bërë shkak.

Profosor Doktor Nasi Bozheku është një prej figurave më të shquara të mjekësisë shqiptare dhe asaj të neorologjisë në veçanti. Profesor Bozheku lindi më 14 shkurt të vitit 1942 në Tërbaç të Vlorës. Studimet i kreu në fakultetin e mjekësisë në Tiranë dhe më pas u specializua në Francë e Rumani në fushën e neuro-psikiatrisë.

Doktor Bozheku është themelues i katedrës së neuroinfeksioneve pranë Universitetit të Tiranës, ku edhe punoi për pjesën më të madhe të jetës së tij. Prof. Dok. Nasi Bozheku ka qenë shumë i njohur për këshillat e tij për dhimbjet e kokës, migrenën, epilepsitë dhe pagjumësitë.

Mjekësia humbi një nga figurat e shquara të saj. Familjarët njoftojnë se përcjellja për në banesën e fundit do të bëhet të dielën në orën 11 në varrezat e Sharrës.

o.j/dita

April 7, 2018 13:36
Komento

4 Komente

 1. pensionisti April 7, 13:46

  Ngushellime familjes !

  Reply to this comment
 2. Thanasi qe ta plasi April 7, 14:12

  Doktor Nasi ky njeri fantastik. Antikonformist deri ne palce. Mjek i papertueshem. Profesionist si pakkush. Mik i rralle. Do te na mungojne batutat e tua doktor. Lamtumire i shtrenjti mik. Te qofte dheu i lehte!

  Reply to this comment
 3. Arber Iliri April 7, 23:37

  Mos e harroni edhe si kryetar partie dhe ish burrin e Fize Bozhekut.

  Reply to this comment
 4. BAJRAM BALA April 8, 06:26

  LAMTUMIRE IDASHUR NASE.KURRE NUK MUND TE HARROJE ZEMERGJERESINE INTELEKTIN DHE CILTERSINE TENDE. TE PREHESH NE PAQE. NGUSHELLIME FAMILJES

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim