Disa foto të postuara nga gogoli dhe pyetja: Si arritëm deri këtu?

July 6, 2019 16:30

Disa foto të postuara nga gogoli dhe pyetja: Si arritëm deri këtu?

“Një album nga narkofarsa moniste e Edvin Kristaq Avdylit/Lalës/Keshit. Turp njëmijë herë turp! Rama ik! Fitore! Sb”.

Tekstin e mësipërm dhe fotot më poshtë i ka postuar pikërisht autori i farsave zgjedhore më skandaloze në Shqipëri.

Po si arriti puna që hajduti thërret kapeni hajdutin?

E qartë për ata që kanë sy, veshë dhe mendje.

1-Vijimi i pandëshkueshmërisë dhe i pazareve politike mbi ligjin dhe vullnetin e sovranit

2-Korruptimi i atyre që u votuan për të mos e vijuar këtë cikël korruptim-mosndëshkimi gati 30 vjeçar

Kjo është një situatë e paralajmëruar, sidomos këtu në Dita që muajt e parë pas zgjedhjeve të qershorit 2013.

Rilindja u korruptua si ata që zëvendësoi, madje i promovoi ikonat e tyre të korrupsionit.

Por veç kësaj, ky grupim futi në PS veset e Saliut.

Përfshirë ato që e kanë bërë përherë PS-në të dallueshme nga PD dhe nga të tjerat.

Tani vijojnë me këngën e gogolit për të trembur një popull të sfilitur.

Me gogolin, të cilin e lanë sërish të lirë dhe me të cilin tashmë janë bashkëfajtorë prej mosndëshkimit.

U bënë si ai, derisa vijmë në derexhenë që gogoli i akuzon për ato që ka bërë vetë.

E ndërsa e kanë futur vendin në një darë të re krize shkatërruese, janë duke përgatitur rotacionin e radhës mes tyre.

Përherë të njëjtët që vijojnë teatrin e akuzave banale për njëri-tjetrin, por vijojnë të pasurohen vit pas viti e mandat pas mandati në kurriz të një populli, rinia e të cilit ka marrë arratinë.

Kurse ata që kanë mbetur, sipas statistikave të fundit të KE, nuk munden financiarisht të bëjnë as një javë pushime jashtë shtëpisë.

Megjithëse jetojnë në një vend të bekuar nga Zoti me detin dhe malin vetëm pak km larg.

E ndërsa presim që rritja e ndërgjegjësimit mbi këtë katastrofë ekonomiko-morale dhe autorët e saj të zgjojë më në fund te gjithësecili prej nesh kurajon për reagim, le të vazhdojmë me “same shit different day”.

Fotot e sotme të Saliut që thërret fitore ndaj Edvinit:

Dita

July 6, 2019 16:30
Komento

42 Komente

 1. Biometri July 6, 17:06

  Thone qe kur nje ish-minister socialist e pyeti Donald Lun pse e takon Berishen, populli e akuzon per vasje dhe vjedhje, ai u pergjigj:

  Juve qe ju ka votuar ky popull, pse nuk keni bere asnje kallzim penal zyrtarisht si parti per Sali Berishen p[asi erdhet ne pushtet?

  Ky eshte turpi i vertete. Asnje padi. Asnje nisme ligjore nderkohe qe behen ligje e paketa ligjore per fukarenj faturash dritash, per “ata qe na prekin votat” etj etj

  Edhe Shkelqim Cani i vetmi minister qe provoi e bente zyrtarisht padi per pararadhesin Ridvan Boden, piktori e fluturoi pas nje muaji nga posti

  Reply to this comment
  • arberia July 6, 17:33

   prandaj duhet reforma ne drejtesi more zotni biometri
   per te denuar berishen e kompani
   prisni prisni

   Reply to this comment
   • ma shpifin keta qorrat July 6, 17:35

    Cfare te presim o derdimen?

    Akoma me kete peralle jeton ti o militant qorr dhe faqezi?

    Ka 6 vjet që qeveris Rama. Çfarë është bërë me Gërdecin, me 21 janarin, mbi të gjitha me aktin e shitjes së detit që është kryekrim? Sidomos kjo e fundit, për të cilin
    ka edhe një vendim të Gjykatës Kushtetuese është fare e qartë dhe procesi mund të ishte fare i lehtë për t’u gjykuar.

    Janë gjetur justifikime në emër të pavarësisë së gjyqësorit. Unë këtë nuk e justifikoj dhe e quaj të papranueshme.

    Shiko or ti Arberie, Prokurori është pjesë e ekzekutivit, ai mbron akuzën në emër të shtetit. Ndaj nuk mund ta arrij ta kuptoj faktin që disa dosje të filtruara nga ekspertët dhe janë të gatshme të lihen në harresë, të flenë sirtarëve të Prokurorisë.

    Rama, që në këtë rast e ka sovranin me vete, pasi janë një milionë vota për këtë pushtet sic thote ai, duket se nuk e ka kuptuar ende këtë mbështetje. Përndryshe, nuk ka si të shpjegohet kjo vonesë në veprime

    Reply to this comment
    • pionier July 6, 17:37

     ore nuk e denon njeri Saliun, mos u beni naiv.
     koha per te denuar Saliun iku
     Tani eshte koha per te denuar Ramen dhe une do kenaqem shume nese ndodh, me Ramen apo me ndonje nga ceta e tij e hajdutve te rinj.

     Reply to this comment
     • One 13 July 6, 17:40

      Denime ne keto nivele nuk do kete.
      Une di qe eshtë zhgënjyes fakti që të ardhurat po bien. Punësimi nuk ndihet fare, madje është problemi numër një. Emigrimi masiv që ka ndodhur dhe që vazhdon është prova më demaskuese, për gjendjen tonë ekonomike, por edhe atë morale. Asnjë popull në Ballkan nuk e ka të shfaqur sa ne dëshirën për të ikur nga vendi i vet.

      Sa per reformen ne drejtesi një njeri me dy fije mend në kokë nuk ka se si të jetë shume optimist.

     • Gani USA July 6, 17:40

      Falja e krimeve te Berishes serish nga socialistet eshte nje gabim fatal.

      Në rast se nuk ka ndëshkueshmëri, nuk ka dekriminalizim. Kur socialistët erdhën në pushtet në vitin 1997, i falën Saliut krimet. I falën kontingjenteve të Berishës krimet.
      Këto krime kishin të bënin jo vetëm me shkatërrimin e Shqipërisë, po më shumë me prishjen e perspektivës së saj. Kur erdhi Berisha në pushtet për herë të dytë, erdhi me atë thirrjen bubullimë se do të zhdukte korrupsionin etj., etj.

      Unë e dija se Berisha nuk do të bënte asgjë. Dhe ai nuk bëri, madje korrupsioni mori përmasa të papara nën qeverisjen e tij. Tani vazhdon historia njesoj. Kjo eshte klaq e lodhshme, habitem se si ka njerez qe u shkojne pas akoma.

     • Zigur Qarri July 6, 18:35

      Natyrisht qe nuk do te denohet Saliu,perderisa nuk eshte ngritur asnje padi ndaj tij,por vetem akuza per konsum propagandistik.
      De jure,Edvin D’Rama ka dale kundra familjareve te viktimave te Gerdecit dhe te 21 Janarit deri ne Strasburg,duke angazhuar
      edhe avokatet e Shtetit me nje kosto shume te larte!Pra,zyrtarisht eshte pro varianti zyrtare te Qeverise Berisha,e megjithate
      “rilindasit”i akuzojn pa pushim,duke i perdorur te dy tragjedite per propagande demagogjike!

    • Drenova July 6, 19:06

     Eshte mbushur kupa per te treguar me gisht se kush jane ata qe e cuan Shqiperine ne buze te humneres ,popullin shqiptar ne mjerim te plote duke e shuar shpresen se ky vend mund te behet!
     Edhe une, qe po shkruaj,keto dite do largohem familjarisht jashte Shqiperise perfundimisht, sepse nuk kam pare ASNJE SHENJE,qe ketu te kete ndonje BURRE apo GRUA SHTETI,qe te marre fatet e Atdheut ne dore !
     Gjykoj se gazeta DITA i ka te gjitha mundesite te behet nxitesja me e madhe e organizimit te te gjithe shqiptareve patriote,qe duan me shume Shqiperine se postin zyrtar,per te shperthyer nje cunam te fuqishem kunder kesaj klike politike antishqiptare,qe e kane vertetuar, se jo vetem kane deshtuar me politikat e tyre,por edhe se po e cojne vendin drejt shitjes!
     Pergjegjesia me e madhe bie sot mbi antaresine socialiste,qe jo vetem ka heshtur,por edhe ka duartokitur uzurpatorin me te rrezikshem te PS,KALIN E TROJES, ,Edi Ramen.
     Shqiperia sot konsiderohet si vend i pushtuar,nga turli shtetesh,organizmash,hajdutesh,fondacionesh,agjenci spiunazhesh, biznesmenesh oligarke etj,ndersa Asamblea socialiste dhe mazhoranca socialiste parlamentare luajne vetem rolin e dikurshem te ASAMBLESE TRADHETARE te kohes se pushtimit nazist!
     Rruga e zgjidhjes se kesaj situate nuk eshte me thirrja e ketyre politikaneve mafioze qe jane ne pushtet apo ne opozite,qe te merren vesh me njeri tjetrin,por se duhet riorganizuar nga brenda PS-ja,duke shporrur te gjithe kasten tradhetare te sundimtarit Rama!
     Vetem PS-ja mund ta ndertoje Shqiperine,se ne jemi pasardhesit e atyre,qe CLIRUAM Shqiperine,ndersa te djathtet gjithmone kane bashkepunuar me armiqte e saj,sic bene keto 29 vjet duke bashkepunuar me Berishen!
     Ne se edhe PS-ja vazhdon te shpresoje tek KLIKA E ANTISHQIPTARIT Rama,atehere edhe kjo meriton te deklarohet njelloj si PD-ja serbe!
     PS-ja duhet te filloje nga baza ne rrethe,te organizohen socialistet e ndershem,sidomos ata,qe nuk kane se cfare te humbasin vec VARFERISE dhe PERBUZJES nga ky shtet anti popullor i Rames!
     Nuk perfaqeson te majten sharlatani karagjoz Rama dhe me pak akoma shtresen e varfer te ketij vendi te mjere!
     Dhe kete ,me mire se kurdo here,Rama e tregoiu,kur zhvilloi fushaten elektorale pa asnje arsye,kur e dinte se zgjedhjet do i kishte te fituara,sepse nuk kishte kundershtar!
     Milionat e harxhuara per mijrat e karrigeve te tenderuara prej tij,per spektaklet groteske don kishotiane etj,po te ishte njeri me mend ne koke i derdhte per ndertimin e shtepive te rrenuara ne Korce nga termeti dhe mitingut e vetem permbylles te kishte bere ne vendin ku do ishin ndertuar shtepite e reja,me femijet e gezuar ,sot fatkeqe te fshatrave te Korces!

     Reply to this comment
    • Po.Po July 6, 21:55

     Po reforma ne drejtesi , per ate qellim po behet more derdimen ! Me cilet hetues , prokurore e gjykates do ta hetosh sali Berishen … , apo me keta te sotmit , gati 50% e tyre tropojane , si dibrani shtaze Erzen Breshani ne polici ? A nuk e pe kur i vune zjarrin parlamentit ,qe te mos e hiqnin Adriatik Dhallen , edhe pse e kishte mbushur mandatin ?!

     Reply to this comment
     • Feniks July 7, 13:02

      Ti PO.PO!
      Ku e ke pare ti se po behet reforme ne drejtesi?
      Pse kete Veting cope cope ti e quan reforme?
      Jo more i shkrete,kjo eshte ANTIREFORMA mashtruese!
      Le te gjykojme Vetingun!
      -Vetingu eshte marre me verifikimin e pasurive te vet deklaruara te gjyqtareve e prokuroreve,qe jane maja e ajsbergut te korrupsionit te tyre!
      Mashtrimi me Vetingun filloi me ligjin e miratuar para fillimit te tij,se kush jepte doreheqje nuk do i nenshtrohej Vetingut!
      Pra super hajduteve ju dha e drejta qe te fshehin miliardat dhe te mos ndeshkohen!
      Megjithate edhe verifikimi i pasurive te atyre qe ju nenshtruan Vetingut ishte formal,se baza e ketij verifikimi nuk ishte thjesht justifikimi i burimeve te tyre nga vete autoret!
      Per te arritur tek e verteta e pasurimit gjigand te tyre me pare duhej shtruar pyetja:
      -Pse gjyqtaret dhe prokuroret kane siguruar pasuri kolosale,ndryshe nga nje inxhinjer ne ministri,qe mezi kalom muajin me buke?
      Pergjigja fillestare eshte e thjeshte fare:
      -Se gjyqtaret e prokuroret me profesionin e tyre kane ne dore t’u heqin apo t’u japin pronen,pasurine,burgun disa vite apo perjetesisht,paleve ne konflikt!
      Pas ketij arsyetimi shtrohet pyetja tjeter shteruese:
      -Kush u jep milionat gjyqtareve e prokuroreve nga palet ne konflikt,,viktima apo hajduti e krimineli?
      Pergjigja llogjike do ishte:
      -Milionat korruptive jane dhene vetem nga HAJDUTET dhe KRIMINELET e kurre nga viktimat!
      Pas ketyre arsyetimeve te thjeshta te nje viktime te drejtesise sic jam edhe une,organizatoret,ne se do donin te verteten,duhet te konkludonin se verifikimi i pasurive te gjyqtareve dhe prokuroreve duhet te behej vetem nepermjet verifikimit te te gjithe vendimeve gjyqesore te marra prej tyre ne te tre shkallet e gjyqesorit,se vetem me shkelje ligjore mund t’i jepej nje kriminei e hajduti e drejta ne dem te viktimes!
      Kjo nuk eshte bere,prandaj kjo gjoja reforme ka LINDUR E VDEKUR!

     • Feniks July 7, 14:39

      I nderuar PO.PO!
      A do ta dish ti pse kemi arritur deri ketu?
      Shiko se cfare censurimi i ben moderatori i DITA-s replikes time me ty me poshte,qe nuk ka lejuar komentet dhe rewplikat e te tjereve rreth arsyetimeve te mija per reformen dhe konkretisht per Vetingun!
      Ne se di ishte ndryshe, moderatori dhe redaktori komentin tim mund ta shtjellonte cilesisht me te sofistikuar me mendimet e juristeve me te mire te vendit,por jo.
      Me mire bllokoj komentet per replika te tilla me zarar.
      E kane me te lehte te lejojne komentet me sharje se sa me argumente llogjike!
      Ja pra pse arritem deri ketu ne,se i kundervihemi njeri tjetrit per t’ia mbyllur gojen!
      Edhe dje postova nje koment timin te meparshem ,por qe prap nuk e botuan as si koment,vetewm se akuzoja Ramen me fakte per pa aftesi e korrupsion!

   • Grigor July 7, 09:16

    Arberia,
    Ju keni te drejte, por njerezit ne pergjithesi ne Shqiperi kane pikepamje moniste. Kjo eshte pasoja e regjimit te Enver Hoxhes. Prandaj njerezit jane te poliitizuar deri ne qelizat e tyre, dhe presin çdo gje nga Partia shtet.
    Partia te hep pune, Partia te jep shtepi, Partia te denon, shkurt Partia i bën te gjitha.
    Ndarja e pushteteve si koncept do kohe te kuptohet dhe pranohet, dhe kjo eshte bashke me voten e lire ne themel te demokracise.
    Ndarja e pushteteve kerkon qe denimet t’i jape gjykata dhe jo kryeministria.
    Por njerezit vazhdojne te bertasin “aaaa Edi Rama, ose nuk e ke denuar Saliun?”
    Pra, ai, njeshi, duhet te jete i fuqishem, madje i plotefuqishem, si Enveri.
    Qe Kryeministri eshte vetem nje figure kalimtare, kjo nuk konceptohet dot.
    Qe Gjykatat, zyrat e shtetit dhe te bashkive, policia, dhe çdo institucion tjeter shteteror duhet te funksionojne njesoj, pavaresisht se cila parti merr pushtetin, kjo nuk konceptohet dot akoma.
    Natyrisht, 30 vjet jane pak per te ndryshuar ndergjegjen e nje kombi. Europa perendimore dhe Amerika nuk u bene demokracite qe njohim sot brenda nje nate. Njeqind vjet mbas themelimit te Shteteve te Bashkuara te Amerikës si Republike Demokratike, ndodhi lufta civile midis veriut te zhvilluar borgjez, dhe jugut te prapambetur skllavopronar. Lufta nuk u be per skllaverine, por per aresye ekonomike, per tregun e lire dhe te barabarte.
    Pra Amerika ka tre shekuj qe eshte demokraci, ndersa ne vetem 30 vjet.
    Prandaj edhe komentuesit ketu ja vene fajin Rames dhe Partise Socialiste per mosdenimin e Saliut, apo kujtdo tjeter qe ne mendojme se meriton te denohet.
    Sikur Edi Rama te fuste dy kobure ne brez, dhe te shkonte me nje skuader policesh tek shtepia e Saliut ta arrestonte, do duuartrokitej nga 70% e popullsise si trim, dhe udheheqes legjendar.
    Prandaj edhe njerezve nuk u plas shume per reformen ne drejtesi. Gjykatesi, prokuroria, polici duhet te marrin urdher nga Partia.
    Ata jane njerez pa emer, figura shahu, dhe nuk beson njeri qe nje prokuror apo gjykates te kete fuqine te arrestoje apo denoje politikane pa urdher nga lart.
    Kur pavaresia e gjyqesorit te arrihet nga reforma, vetem atehere njerezit do besojne, sepse do jete e prekshme. Nuk e kuptojne qe edhe sikur policia te arrestonte Saliun, prokuroria dhe gjykata do ta lironte brenda ditës, duke e bere qesharake proceduren, dhe duke i dhene Saliut pafajsine pergjithmone, sepse nuk mund te gjykohesh per te njejten gje dy here ne demokraci.
    Por, te shpresojme se reforma do shkoje deri ne fund. Ilir Meta po e ndjen Rrezikun, dhe kjo eshte shenje e mire. Te shohim.

    Reply to this comment
   • 555 July 7, 12:40

    Nje nga arsyet pse arritem deri ketu eshte se edhe ju si gazete censuroni komentet qe bejme ne lexuesit tuaj kur nuk ka fyerje e shpifje,por vetem fakte dhe shifra zyrtare!
    Se pse censuroni e dini vete,por kjo eshte FRIKE NGA DIKTATURA!
    Sherbejini te vertetes dhe fjales se lire e jo interesave personale,ndryshe shprehuni hapur!

    Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem July 7, 22:06

    Ne presim o “arberia” vetem n’a thuaj Sa dekada?

    Reply to this comment
  • Ekonomisti pa pune July 6, 17:49

   U tha dikur se kanë humbur 60 milionë dollarë nga informaliteti. Por shtrohet pyetja: Sa para nuk i ke marrë Bankers-it, apo kompanive të mëdha të huaja që operojnë në vend? Janë qindra milionë dollarë të humbur.

   Në fillimet e kësaj qeverie iu bë një pyetje Shkëlqim Canit nga Ridvan Bode: Po ju ku do t’i gjeni paratë? Dhe Cani dha një përgjigje që mua më pëlqeu shumë: “Do t’ua marrim juve! Do zbulojmë korrupsionin tuaj dhe do t’ua marrim pasi i keni përvetësuar padrejtësisht!”

   Për shembull paratë e humbura në rrugën Durrës-Kukës e në sa e sa raste të tjera ku është bërë një korrupsion kriminal nga qeveria e Berishës.

   Nga andej duhet ta fillonte Rama luftën kundër informalitetit, se aty janë paratë më të mëdha të grabitura, pastaj të vazhdonte me bizneset e tjera më të vogla. Dobia më e madhe e luftës kundër informalitetit në nivelin e biznesit të vogël është më shumë edukim ndaj ligjit e shtetit, se sa përfitim ekonomik.

   Opozita aktuale është thjesht fasadë, një opozitë që bën vetëm llafe. Opozita do të ringrihet vetëm pasi të dënohen fajtorët e këtyre krimeve të rënda dhe të patolerueshme. Dhe vendi ka nevojë për opozitë, edhe socialistët kanë nevojë të kenë një opozitë serioze.

   Nuk je votuar për t’i buzëqeshur Berishës o Ram.

   Po ti je bukeshkale, nuk ke dashur as babane tend, cudi si presin keta votuesit e tu te moshuar te kesh ndonje respekt per ta

   Reply to this comment
   • prizem July 6, 20:51

    @sikar qorri
    Sikar ngele si gjithmone, nuk ta shkruan dot dora se Salikari i mbylli gjithe padite me veglat e tij ne sistemin gjyqesor. Kjo eshte aresyeja kryesore o sikar qe perendimi vendosi te reformoje gjyqesorin. Forco zemren se do e shohesh liderin brenda sikar qorri.

    Reply to this comment
    • Zigur Qarri July 6, 22:42

     Më shkeli perseri kepuca mutin”prizem”!
     Ik ore debil!

     Reply to this comment
     • prizem July 7, 16:32

      Lepi kepucen mor sikar po komplet sikar qorri se mua vec ma qeth ket kar mor sikar…

   • Gjorku July 7, 14:27

    Ta dini zoti ekonomist i ( lirè profesionist ) se komenti juaj èshtè mè i sinqerti. Kjo ndoshta vjen qè nuk jeni ende i punèsuar. Ndodh shpesh qè njerèzit e vendosur nè sinqertetin e tyre nè njè botè tè korruptuar mbeten gjithjetèn pa punè…. Por, njèherè qè Ti do tè bèsh aktivitetin tènd, do tè jeshè gjithmonè i rrethuar nga fytyrat e qeshura tè punètorève tè tu !

    Reply to this comment
 2. demo July 6, 17:10

  Sali,po plas prej cmires.Rama ne Poloni mori krejt vemendjen e Frau Merkel,Jo vetem te ministrave te Europes.Ky vishet here si gorille kurrizargjente,here si Ariu Silva..Heren tjeter do shkoje me NALLANE.
  I ka cudit te gjithe Evropen.
  Kam degjuar qe mbledh piktura per bamiresi.
  Bli ndonje pikture tek Rama,se do ngrihet cmimi sa pikturat e Pikasos.

  Reply to this comment
 3. Alban Dega July 6, 17:17

  KRONIKE E EKZEKUTIMIT TE PARE BERISHIST NE SHQIPERI

  In a message dated 1/30/2011 2:58:28 P.M. Eastern Daylight Time, [email protected]

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Pese nenta tragjike …

  Dita e nente. Muaji i nente. Viti 1992. Nje trokitje jo e zakonshme ne deren e babait tim Ram Dega ne Bajram Curri. Ishte diku afer mesnates.
  Jetmira 7 vjece dhe Erjoni 5 vjec vrapojne drejte deres si dy engjej. Prisnin qe tu kthehej babai qe nuk e kishin pare per disa dite ” Babi… babi…babi” therrasin ata me mall per te jatin , vellain tim Agim Dega, ish- lider i opozites per Tropojen dhe nje nder inxhinjeret e ndertimit me rezultate te shkelqyera.
  Nena ime, e bija e Imamit te degjuar te Malesise se Gjakoves, sot fiks 75 vjecare,
  nxiton te hape hap deren… C’ te shohe !?
  Nente police fakira tropojane qe mbanin femijet, familjet e veta me ate uniforme qendrojne si te ngrire para saj.
  – Hajde, mireseerdhet , u drejtohet ajo per nje cast. A mos mi ka ndodhe gje djalit bre…
  Nente police ngrijne perballe nenes sime dhe dy vocrrakeve. Nuk dinin cfare te thoshin. Nuk dinin cfare te benin . Nuk dinin ku ti fshihnin syte. Nuk dinin ku te mbulonin turpin e shtetit qe perfaqesonin…

  Kur e keqja fillon nga maja

  Veterani i Luftes Antifashiste me plaget e nazisteve ne trup dhe ciflat e bombave te terroristeve te UDB-es ne koke e ne krahe Rame Dega, jurist i degjuar dhe ish-kryetari i Gjykates se Tropojes per disa vite, i shtrire pak me heret se zakonisht ate nate shfaqet ne dere dhe i fton mysafiret e paftuar te hynin brenda.
  Ata kane mbetur si te shtangur derisa njeri prej tyre i pergjigjet se kishin ardhur per te marre kunaten time Fatbardha Dega pasi prokurori kishte leshuar nje urdher arresti dhe ata duhet ta zbatonin.
  – Ligji eshte ligj u thote, im ate. Vecse a nuk kishit mundur ta beni nje gje te tille diten a ma heret ore burra malesie!
  – Na beni hallall ( na falni ) o Rame Dega , po urdheri eshte nga maja fare e nuk kemi cka me ba vec me e zbatue.
  – Edhe une kam qene polic dikur u thote babai, por kurre nuk kemi shkue ne shtepine
  e dikujt ne mesnate aq me teper me e marre nje grue jabanxheshe o burra. Po ju nuk kini faj. Bani detyren qe u kane ngarkuar.

  Nje mallkim me shami !

  Me lot ne sy e duke mallkuar me shami ate majen qe kishte leshuar ate urdher njesoj sic kishte mallkuar me dhjetra here majen e meparshme Enver Hoxhen ” qe je ka e drejto kete vend si me ia pase inat popullit tand” .
  Bija mallakastriote e lindur ne Berat nderkaq ishte bere gati dhe del. Nente police marrin nje grua ne sy te dy vogelusheve e dy pleqve. Per hir te se vertetes nuk i vendosin pranga ne syte e tyre dhe as pasi e fusin ne makinen e tyre. E c’ka u duheshin prangat nente policeve ne duart e nje nene, e para grua qe arreston regjimi i Sali Berishes ne Shqiperi per aresye te mirefillta politike.
  Akuza e sajuar eshte shperdorim detyre, kur ajo sherbente si Drejtoreshe e Bankes ne Bajram Curri. Aresyeja e vertete eshte veprimtaria politike e familjes sone kunder atij regjimi dhe konkretisht artikujt e mi kunder politikes se mbrapshte.
  I pari gazetar qe e ka quajtur ate regjim demokrature qysh ne artikullin e pare te mirefillte kunder drejtimit te demokracise me mendesi e praktike tipike komuniste , sic e tregon edhe kjo ngjarje “Demokracia fiton cdo dite” ne mesin e qershorit te vitit 1992, kur Berisha akoma nuk kishte ngrohur mire karriken e Presidentit te Shqiperise.

  Ne emer te beses dhe mikpritjes shqiptare!

  Kishte edhe nje aresye tjeter madhore. me 28 janar te atij viti, familja ime shpeton nga lincimi, nga poshtrimi dhe nga ndeshkimi liderin kombetar te opozites shqiptare Z. Fatos Nano me porosi te vecante te Sali Berishes, sic e ka pohuar ne prani te dy gazetareve te tjere vete Azem Hajdari ne shtepine e Guro Durollarit ne Hackensak te Nju Xhersit, ne viziten e tij te fundit ne SHBA.
  As prinderit, as vellai e shoku im me i mire Agim Dega qe sot punon si arkitekt dhe inxhinjer projektimesh ne nje nga firmat me prestigjioze te Nju Jorkut, ” Elez Dega i ri”,sic e quanin shoket e mi te punes ne ATSH sa here vinte per te me takuar, nuk e kryen nje akt te tille burerror as per ideologjine e as per syzet e Nanos, por ne emer te mikpritjes dhe beses se Malesise se Gjakoves.
  Falangat e murrme te Berishes e rrethuan edhe shtepine tone, hodhen edhe parulla ” Poshte Fatos Nano!” “Poshte Rame Dega” por asnje qime floku as bolesh nuk iu prek mikut te shtepise me bole qe i doli per zot e e mori ne bese. Lavdi mikpritjes malesore ! Lavdi beses se Malesise se Gjakoves.
  Ishte kjo burreri e bese shqiptare, ishte gjakftohtesia e prinderve ,e Agimit dhe e Fatbardhes trimereshe Corrushi qe ruante tek dera me nje sepate ne dore qe te mos hynte kush i gjalle brenda shtepise dhe per hir te se vertetes edhe trimeria e qetesia e Fatos Nanos, e shoferit dhe bodigardit te tij nga Kavaja. Ishte edhe trimeria e kusherinjve tane Avni Dega e Fatmir Dega qe shmangen nje kasaphane e vellavrasje, qe kishte urdheruar faqja e zeze e Malesise se Gjakoves dhe banditet e saj. Nuka ka pyll pa derra, thote populli.
  – Jam edhe me e revoltuar,me tha sot Fatbardha teksa po festojme 75 vjetorin e Ditlindjes se Nenes, jam me Fatos Nanon. Si nuk ua beri nje telefon prinderve as neve kur u kthye si kokrra e molles ne Tirane!? Te pakten te pyeste si jeni… Mosmirenjohes !Vesi me I poshter i njeriut!

  Kenaqesia e …O bama hallal bre burre !

  Ndjeva nje kenaqesi te vecante kur njeri prej atyre bashibozukeve,qe Berisha e pat derguar edhe ne nje ambasade shqiptare si shperblim per bemat e tij terroriste per llogari te tij, me thirri para dy javesh nga… dhe me kerkoi “sall ( vetem ) nja njemije dollare borxh” se kam mbete pa asnje cent ne xhep.
  – Po ti dergoj me kusht qe te therrasish edhe nje here ” Poshte Rame Dega” qe te ka shpetuar nja tri here nga burgu vec per hire te babes tend e jo per bakshishe e as per ty….
  – O me fal o Hamdi Dega po ashtu e kam pase urdhnin… O mi kerko falje Rame Deges pash Tyrben e Dervish Luzhes. O bama hallall bre burre se e di qe jam korite… o
  – Kerkoja Sales apo Argites , i thashe se, edhe ne saje te sherbimeve tua jane bere
  multimilioner dhe ta kane aq borxh, shtova para se ti mbyllja telefonin.
  Mbas nje jave Fatbardha Dega- Zeneli semuret dhe per tri dite me radhe lufton me vdekjen ne qelite e errta, te pista te burgut te Bajram Currit. Gjendja e saj vjen duke u renduar nga casti ne cast . Jeta e saj tashme ishte ne nje fije peri. Babai, vellai Agimi alarmohen dhe trokasin ne te gjitha dyert e drejtesise… Heshtje varri. Indiference makaber. Moskokcarje kriminale.

  Ne tehun e vdekjes

  Kryeprokurori i Tropojes Ram Muja, i thote vellait se nuk mund te beje asgje pa marre drite jeshile nga lart fare. Ne cdo dere qe troket ne Tirane i tregojne deren e Presidences, deren e Sali Berishes. Nje dere qe nuk hapet as per te e as per familjen e tij. Mehmet Elezi , eminenca gri e Berishes as nuk pranon ti hape telefonin.
  Mbas dy javesh, kur Bardha ishte me afer vdekjes se jetes me ne fund therrasin mjeken ne burg. Ajo, nje kolege e bashkeshortes sime konstaton shtatezani gjashtejaveshe dhe jep alarmin per ta nisur urgjentisht ne spital. Urdhedhenesit vonojne edhe dy dite te tjera. Gjendja e Bardhes ishte kritike.
  Bebja gjashtejaveshe ne barkun e saj ka mbaruar. Ishte teper vone per te. Ajo u vra, u ekzekutua nga maja e piramides shteterore shqiptare. Viktima me e re ne historine e Shqiperise. Viktima e pare e Sali Berishes,
  Krimi me i rende ish diktatorit komunist Enver Hoxha cilesohet ekzekutimi i Vera Geges shtatzene.
  Krimi i pare i Sali Berishes behet nje bebe gjashtejaveshe ne barkun e nenes.
  Vec Zoti shpeton jeten e se jemes. I shpeton jeten per te denoncuar me zemer nene ekzekutorin e bebes gjashtejaveshe te vrare ne barkun e saj. Denoncim i saj publik “ Kush i vret foshnjat gjashtejaveshe ne barkun e nenes, botuar ne “Zeri i Popullit” trondit jo vetem Shqiperine por edhe opinionin publik nderkombetar.

  Vdekje e fashizmit ! Liri popullit !

  Nga fundi i nentorit therras ne telefon vellain nga Madridi dhe me thote se se shpejti do te ishte gjyqi i Fatbardhes. Ishin castet me te renda per familjen tone. Duke ditur rrezikun qe me kanosej nuk me tha te kthehesha. Nuk ishte nevoja.
  Duke ditur se Fatbardha ishte viktime kryesore e artikujve te mi, e ndjeja detyrim te ishja prane vellait dhe familjes se tij ne ato caste. Pak para se te fillonte gjyqi e pyes Agimin nese e kishte deshmine e spitalit. Sic e kemi zakon te keq ne malesorit shpeshhere gjerat me rendesi jetike i leme per ne castin e fundit.
  – Jo, me thote. Shko merre! Nuk i dihet si shkojne punet neser i them une… Parlam Volam Scriptum Manent – Fjalet i merr era e shkruara mbetet.
  Edhe sot shoku im me i mire vellai im i mrekullueshem e kujton ate ngjarje dhe qesh duke me thirrur ” O Parlam Volam Scriptum Manent”!
  E kam regjistruar krejt gjyqin. “Mos e fik se do tu fikin ” me thoshte nga mbrapa Sali Lusha, qe me vone do te sherbente si bodigard i Berishes. Ishte nje nga deshmitaret qe do te bente fertele pretencen mjerane te shtetit dhe e bukosi fare gjykatesen qe ishte ne nje pozite me te vertete mjerane, por nuk kishte rruge tjeter.
  Ajo qe e dermoi regjizorin e ketij gjyqi farse ishin thirrjet e dhjetra te rinjve tropojane prane dritareve te gjykates: “Vdekje fashizmit! Liri popullit!” qe ishin nje surprize per te gjithe. Me shume se nje surprize e shpirtit rinor tropojan ajo ishte nje akt-akuze rinore e popullore per demokraturen e Sali Berishes.

  Hakmarrja e Berishes me ligjin e tij nazist godet gjykateset

  Ishin edhe ato thirrje qe demaksuan krejt farsen e sajuar keq te regjimit te Berishes. Fatbardha u lirua ne sallen e gjyqit me votat e dy gjyqtareve dinjitoze, dy nenave heroina tropojane qe nuk ia shiten fytyren e shpirtin e tyre djallit per fat te keq po tropojan…
  Pasojat do te ishin teper te renda per to. Pa u mbushur muaji nga vendimi i tyre, te dyja u pushuan nga puna ne baze te ligjit nazist 34 te Sali Berishes dhe regjimit te tij, ne baze te reformave qe godisnin cilindo qe mendohej ose spiunohej si ishte kunder diktatorit te ri shqiptar.
  Do te denoheshin me vdekje ekonomiko- financiare nga nje regjimi qe ne 1996- 1997 do te denonte me vdekje krejt Shqiperine me 10 mije viktima e mbi 4 miliarde dollare rrenime financiare e ekonomike.
  E regjizori i kesaj katrahure kombetare pati fytyre te kerkonte e te rikerkonte voten e shqiptareve. Kur nuk i doli numri jetik per te siguruar karriken e tij bashke me kusaret, bashke me bashibozuket, bashke me Mafian e tij i vodhi ato, i ndihmuar edhe nga krye-hajnat Fatos Nano e Ilir Meta Kokemadhi !
  ” 30 per qind e votave u numeruan keq ose shume keq” konkluduan vezhguesit demorkatike perendimore te ODHIR-it!

  Vrasesit e foshnjave orvaten te vrasin edhe te verteten !

  Sali Berisha urdheron prokurorin Ram Muja te replikoje. Kryeprokurori i Tropojes i kerkon Thoma Gellcit, kryeredaktorit te “Zerit i Popullit” ne ate kohe te botoje repliken. Thomai i pergjigjet “ Menjehere vetem me sill nje dokument spitali si ky i Bardhes qe kam fotokopjuar dhe do ta nxjerr ne krye te faqes se pare repliken dhe dokumentin”! E pamundur.
  E boton gazeta e turpit antidemokratik “Rilindja demokratike” Titulli ishte “ Kush
  orvatet te vrase te verteten ne emer te foshnjave !? “ Gabim foshnjarak i despoteve te rinj me Berishen ne krye. Ne vend te vetullave nxjerrin syte e vet.
  Brenda 24 oresh merr pergjigjen e merituar nga nena e bebes jo vetem ai por edhe ish- lideri i PD-se per Tropojen nje fare Sabah Jemishta qe vodhi aq shume e beri aq shume korrupsion si nendrejtor i Tatimeve sa u detyrua ta flakte me turp nga posti vete Padrinoja. E kishte kaluar cdo lloj mase! Hiqej edhe si i ish i persektuuar politik.
  E di cila ishte deshmia e tij per kete persekutim.!? Ishte perjashtuar per nje vit nga Gjimnazi . Aresyeja!? Ne nje ditar personal kishte shkruar “ Te gjitha femrat shqiptare jane kurva!”Gjithcka dihej por jo se ku i fuste nenen, motrat dhe bashkeshorten e vet ! Titulli i pergjigjes eshte “ Vrasesit e foshnjave vrasin edhe te verteten!”

  E pabesueshmja….

  Nenat e motrat shqiptare me shoqatet e tyre organizojne protesta ne Tirane e shume rrethe te vendit. Ceshtja e saj ngrihet ne Asamblene Parlamentare te Keshillit te Evropes nga ish- nenkryetari i delegacionit shqiptar Z.Namik Dokle.
  Dy perfaqesues te Helsinki Watch te Kongresit amerikan vijne nga Uashingtoni per te verifikuar tragjedine. I kam takuar e kam biseduar edhe vete me ta ne Tirane pasi ishin kthyer nga Bajram Curri.
  Ishin skandalizuar nga grisja e faqes se rregjistrit te Spitalit ne Bajram Curri , ku ishin shenimet per kete akt kriminal pa precedent. “Nje gje e tille nuk ndodh as me diktaturat e gorillave ne Ameriken Latine”, me tha njeri prej tyre… “Eshte e pabesueshme se si mund te ndodhin akte te tilla kriminale ne nje shtet demokratik”
  Per fat te mire kishim origjinalin me nenshkrimin e mjekes, qe nuk kishte guxuar te denonconte grisjen e rregjistrit. Komiteti Shqiptar i Helsinkit nxjerr nje deklarate me te cilen denon ashper keqtrajtimin e Fatbardha Deges, qe mbetet me anemi te theksuar nga ajo dite e deri sot.

  Asnje perplasje as meri… Respekt dhe mirenjohje

  Asnjehere dhe askush ne fisin tim kurre nuk ka pas asnje perplasje as qejfmbetje me fisin e familjen e Sali Berishes. Bile xhaxhai im Elez Dega e ka pasur shok kur te dy studionin dhe punonin ne Tirane.
  Dy here me ka shpetuar jeten e babait tim te goditur nga infarkti kur punonte si kardiolog ne Spitalin Nr. 1 . E kam takuar disa here por nuk kam pasur ndonje lidhje te vecante pervec respektit per aftesite e tij si kardiolog.
  Te vellain, Selim Berishen, drite i paste shpirti, e kam pasur komisar batalioni kur benim zborin ushtarak ne Molle te Kuqe se bashku me nxenesit e Shkolles se Mesme Bujqesore “ 16 tetorit “ te Tropojes. Nju burre i mencur, skofnar, me kulture, gjithnje i qeshur, aktiv…
  Vdiq krejt i ri kur i duhej me se shumti keshilla e tij te vellait qe u katapultua ne krye te politikes shqiptare. Me shume se fatkeqesi per te vdekja e parakohshme e tij ishte edhe nje fatkeqesi per Salen e sidomos per Shqiperine, megjithese ky nuk degjon askend pervec vetvetes kur eshte fjala per piolitiken.

  Krisja qe thellohet ne hendek politik

  Krisja e pare me Sali Berishen fillon me pushimin tim nga puna si Editor per Kosoven ne Agjencine Telegrafike Shqipetare, ATSH ne qershor 1992 pa asnje aresye ligjore ose njerezore. Vec per aresye politike.
  Pushimi nga puna ne fillimet e ekonomise se tregut ishte baraz me denim me vdekje ekonomike e financiare per viktimen. Natyrisht nuk e kishja lene veten ne meshiren e askujt. Ne ATSH paguhesha rreth 20-30 dollare ne muaj.
  Qysh ne veren e vitit 1990 punoja si korrespondent i gazetave me te medha spanjolle “ El Pais”, “La Vanguardia” dhe 11 gazeta te tjera te huaja per Shqiperine dhe Kosoven . Fitoja rreth 2 500 dollare amerikane ne muaj. Ka pase raste si ne prillin e vitit 1992 qe kam fituar mbi 25 mije dollare me lajmet e sakta per perberjen e qeverise se re, qe i merrja nga burimi me i sigurte i mundshem, shoku i klases se vellait te vogel Besnikut, Azem Hajdari, drite paste. Vetem me ate lajm “El Pais”ka fituar rreth 25 milione dollare pasi ua shiti te tjereve.
  Kjo krisje do te kthehej shume shpejt ne nje hendek te thelle midis nesh. Behej fjale per nje hendek politik i pambyllur asnjehere me autokratin, me dhunuesin e te drejtave te njeriut, me rrenuesin e demokracise shqiptare, me despotin neo -komunist Sali Berisha.
  Pas vrasjes se foshnjes se palindur ai do te behej nje perfundimisht i pakapercyeshem.

  Nje jete e keputuar pa filluar mire …

  Ne mes ishte jeta e posanisur dhe e keputur ne mes e nje bebeje gjashtejaveshe ne barkun e nenes e ekzekutuar prej tij dhe politikes se tij vrastare.
  Nje pjestar i familjes sone mungon perjete. Nje zemer nene mbeti e plagosur perjete. Shendeti i saj mbeti i cenuar pergjithmone prej urdherave te despotit komunist Sali Berisha!
  Nga shpetimtar i dyfishte i jetes se babait tim te nderuar kthehet ne ekzekutorin e nje foshnje te palindur ne barkun e nenes dhe rrenues i shendetit te se jemes se aaj.
  Me mijera krime e ekzekutime te tjera te shqiptareve do ti shtoheshin atij qe me atdhetarin kosovar te zhdukur pa lene gjurme Remzi Hoxha, me mbi 10 000 viktima te 1997-es, me dhjetra viktimat e Otrantos qe akoma nuk kane gjetur as prehje e as drejtesi, me 26 te vraret e mbi 500 te plagosurit ne masakren e korrupsionit qeveritar ne Gerdec me 15 mars 2008, me tre shqiptaret e ekzekutuar barbarisht nga Garda Pretoriane e Sali Berishes ne qender te Tiranes e perballe kamerave me 21 janar 2011….

  Mbas 18 vjetesh

  Sot vellai ka tre femije te mrekullueshem. Jetmira punon ne qendren me te avancuar te riprodhimit njerezor per ciftet qe nuk lindin femije ne Nju Jork. Erjoni eshte avokat biznesi ne Tenesi. Juliani i lindur ne Gjermani mbaron shkollen e mesme me rezultate te shkelqyera.
  Jane me dhjetra ofertat nga universitetet me ne ze te Amerikes duke filluar nga Harvardi, Princetoni, Jale e deri tek Stanley ne Kaliforni. Gazeta te shumta perfshi “ The New York Times” kane shkruar per rezultatet e tyre te shkelqyera, cka u ka siguruar edhe bursa te plota!
  Sivjet do te ishte ne vitin e dyte te Universitetit edhe bebja gjashte javeshe po te mos e kishte ekzekutuar Sali Berisha me politiken e tij te dhunes.

  Neveri… ndot…. gerdi!

  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje urrejtje per Sali Berishen. Kemi neveri!
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje lloj zilie per Sali Berishen. Na vjen ndot qe e kemi bashkevendas.
  As une e askush nga familja ime nuk kemi asnje armiqesi me Sali Berishen. Duke qene armik i popullit te vet ai eshte pikesepari armik i vetvetes, i femijeve te tij , i niperve e mbesave te tij. Ai ka njollosur e damkosur se pari emrin e tij por edhe te krejt brezave te le pas me zine qe e pllakosi nje popull e komb te tere nga Medvegja e deri ne Follorine, nga Pilati e deri ne Ulqin.
  E keqja e madhe eshte se tragjedive te hershme po u shton perdite te reja duke ia nxire faqen vendlindjes sone Malesise se Gjakoves, Shqiperise e krejt ne shqiptareve me politiken faqezeze te tij.

  Lotet e vajzes dhe kujtesa e djalit

  Sot pashe lot ne syte e vajzes sime 18 vjecare Deas kur po shikonte vrasjen makaber te refugjatit dibran Hekuran Deda e degjonte tregimin tragjik te shokut te tij ne duart e te cilit dha shpirt … I erdhi shume keq sidomos per dy jetimet e tij.
  Si e ka vra Sali Berisha ate njeri pa faj? Si i ka lene dy femije jetime!? Si do te rriten ata jetime!? Pse ua ekzekutoi babain !? Pse nuk e ndrron mbiemrin e ta beje Sali Bisha…
  Edhe me shume jane tronditur ata nga pamjet makaber te ekzekutimit te 68 vjecarit nga Gjirokastra Ziver Veizi ne News24 ore. –
  – How the military could shot an innocent people like him from Albanian White
  House. Just because he was looking over there? Unbelievable… Is the shoter a nazi ?
  Si mundet qe ushtaraku te qelloje nje njeri te pafajshem si ai nga Shtepia e Bardhe e Shqiperise!? Vetem sepse po shikonte atje!? E pabesueshme… A ishte nazist ai qe qelloi ?
  Nuk dija si tia shpjegoja… U detyrova ta genjej djalin vetem 14 vjec. I thashe jo po jane duke luajtur nje film kunder nazisteve dhe ekzekutimeve qe ata kane bere…
  – E tmerrshme… E pabesueshme, me tha . Cfare nuk ndodhka ne Shqiperi. Une nuk shkoj me ne Shqiperi. Edhe kur kam qene te dajet ne Valbone e kane vra nje grue edhe vajzen e saj. EshtE ba lufte atje. Kam qene vec kater vjec…
  Po e mbaj mend mire se i kane vra, i kane vra te shtepia e vete jo tek Shtepia e Bardhe e Shqiperise. Edhe xhaxhi Agimit ia kane vra nje bebe te palindur ne Shqiperi…

  Reply to this comment
 4. klaudio July 6, 17:33

  Alban bravo komentit tuaj nuk i mungon asnje presje je vertet tropojan

  Reply to this comment
 5. TROPOJANI July 6, 17:37

  JA DHE ALBAN KOQJA ARRIN ME CARCAFIN E VET.

  Reply to this comment
 6. Zgalem July 6, 18:13

  Alban Dega , ka shume kujtime dhe fakte , per kontradiktat shqiptare te dy sistemeve . Nuk mund te permblidhen ne nje opinion te tille . Te propozoj te shkruash nje liber . Do te jet shume I dobishme , per historine dhe fytyren reale te politikaneve . Zgalem

  Reply to this comment
 7. shpellari - rama dhe Merkel (ein bißchen spass muss sein) July 6, 18:22

  brrisha :

  ich hab dir “Edwin” das Tal abgekauft ,hab euch Burger Tiranas ect aus Alba . in ganzen Welt vertrieben .

  —-

  Edi ; nUn weiss ich nicht ,wie du das siehst Herr Neandertaler …
  Es geht um Europa nicht was du laberst .

  —–
  Merkel;

  Aber ich an deier stelle Neandertaler
  würde gelegentlich aussterben .

  —-

  Edi : das versuche ich im den ganzen zeit zu erklären ,aber der idiot kapierst nema !

  —Merkel ;
  so lange die Neandertaler am leben sind ,gibt’s keine
  Europa fur die Alba-s

  —-

  Reply to this comment
  • Oh sa shoqeri naive ,sa e pashpres ,kta s'dijn te mendojn ,prandaj dhe llapin e vetem llapin ! C'kenaqsi shqiptaresh .. July 6, 20:45

   Cfar erresire !!!
   Si mundet te mendosh qart ne terr .
   E pamundur .
   (do thot dikush , ” c’na can koken ti ” nee keshtu kemi ber ne shekuj – dhe ja ku jemi sot ! )
   ———-
   c’Histori Tragjike e vendit tim e shoqerise ton ,
   terhequr zvarre nga Dilemat e Jetes ne Shekuj …

   Nga cilet valle ?

   Kurthet Politike , ato Europiane apo

   bastardet vendas ??

   Apo jemi vet ne populli qe i jemi ambjentjuar tashme ,
   me hurin ne b.the ,

   dhe pa ate s’bejm dot .qofte nga i huaji apo bastardi shqiptare .

   Lexon ktu medime ,komente , shume pak qertesi ,
   shume neerv ,

   shume deshire per hakmarrje vetgjyqesi ,pershkruajn

   komentet e shqiptare .

   Kenaqsi e njo bote te padrejt (then kjo puro paironi )

   Cdo te thote kjo ?

   Reply to this comment
 8. intelektuali July 6, 18:38

  E gjitha kjo Gjeme 30 vjet pas renies se komunizmit dhe Murit te Berlinit si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore,

  sepse:

  Nuk jane ndeshkuar akoma krimet e Enverit dhe te komunizmit ne Shqypni, Enver Monstra mbahet akoma HERO i popullit me gjithe Piramiden ete tij ne mes te Tiranes qe Edvin Droga po kerkon ta rilinde me forcen qe ka pasur kur e ndertoi Kolaneci, sepse Gerdallat e Enverit qe qajne dhe vajtojne si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal jugosllav te Enverit kercenojne me vdekje dhe ekzekutime enveriste cdo njeri normal qe kerkon te beje transparente krimet monstruoze te Enverit dhe keta kriminele qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, tani jane emeruar ne majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit, “Venusat” e Enverit po kaplojne Drejtesine dhe Prokurorine ne majat e KLP-se qe do te propozoje SPAK-un famoz dhe do te beje Vettingun e Sorosit dhe do zhbirojoje Reformen akoma me famoze ne Drejtesi, e pame hetuesin e Enverit dhe ministrin e Edvinit, Fatmir Xhafaj me deputeten milionere Vasilika Hysi si ndryshoi ligjin e Reformes sorosiane ne Drejtesi ne favor te vellait te vet burgaxhi dhe drogaxhi qe aktualisht po vuan denimin ne Itali.

  prandaj:

  EDVIN DROGA ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT NUK LEVIZI AS GISHTIN ME TE VOGEL PER TE NXJERRE PARA DREJTSISE SALI VARKARIN E ENVERIT

  sepse:

  Saliu ishte produkt origjinal i Enver Hoxhes, ai urdheroi ta zdrypnin nga Bjeshket e Nemuna, ta benin doktor dhe sekretar partie ne fakultetin e sterviti ne palestrat e Sigurimit per ta patur besnik fanatik te kauzes se Partise, me pas me urdher personal te Enverit e dergoi ne France per te mesuar gjuhe te huaja dhe per t’ja vene pas Hysniut si “CIMKE” e gjalle njerezore per ta spiunuar nga paniku i armikut brenda Partise. Kur erdhi koha ishte Ramizi me Nexhmijen qe hodhen me parashyte Saliun ne krye te PD-se plot e perplot me sigurimsa dhe i vune nga pas edhe Gramoz Pashkon per ta pastur nen kontroll.

  PSE CUDITET GAZETA DITA QE SALIU DHE EDVINI JANE GICA TE NJE DOSE?

  Saliu “Varkar” dhe “Sekretar” i Enverit qe kerkoi varjen ne litar te Hysen Shoshorit, mik i intelektualit dhe tjetri Edvini, cuni i Kristaqit qe firmosi vullnetarisht varjen ne litar te Havzi Neles, mik i intelektualit qe do te thote se Kristaqi eshte akoma nje “Kriminel vrastar” i Enverit dhe nga ana e nenes po ky Edvini eshte nipi i ftyrkeqit servil Spiro Koleka, spiuni i Enverit qe rasi ne burg Kryeinxhnierin Bumci sepse i divorcoi gocen kur e gjeti duke bere seks me shoferin sigurims ne krevatin bashkeshortor,

  prandaj:

  JA PERSE ARRITEM DERI KETU

  qe:

  Bota dhe nderkombetaret te poshterojne Presidencen e Shqypnise sikur te mos ekzistonte fare, t’i hedhin gelboqen ne fytyre Presidentit shqyptar dhe Dekretit te tij per zgjedhjet dhe ta shpallin Vatanin si:

  SHPREHJE GJEOGRAFIKE QE NUK EKZISTON NE HARTEN E BOTES

  njashtu:

  Si antishqyptari i terrbuar Oto fon Bismark ne Kongresin e Berlinit kur u propozoi Fuqive te Medha per t’i shperngulur shqyptaret ne Anadoll.

  Reply to this comment
 9. intelektuali July 6, 18:39

  E gjitha kjo Gjeme 30 vjet pas renies se komunizmit dhe Murit te Berlinit si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore,

  sepse:

  Nuk jane ndeshkuar akoma krimet e Enverit dhe te komunizmit ne Shqypni, Enver Monstra mbahet akoma HERO i popullit me gjithe Piramiden ete tij ne mes te Tiranes qe Edvin Droga po kerkon ta rilinde me forcen qe ka pasur kur e ndertoi Kolaneci, sepse Gerdallat e Enverit qe qajne dhe vajtojne si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal jugosllav te Enverit kercenojne me vdekje dhe ekzekutime enveriste cdo njeri normal qe kerkon te beje transparente krimet monstruoze te Enverit dhe keta kriminele qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, tani jane emeruar ne majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit, “Venusat” e Enverit po kaplojne Drejtesine dhe Prokurorine ne majat e KLP-se qe do te propozoje SPAK-un famoz dhe do te beje Vettingun e Sorosit dhe do zhbirojoje Reformen akoma me famoze ne Drejtesi, e pame hetuesin e Enverit dhe ministrin e Edvinit, Fatmir Xhafaj me deputeten milionere Vasilika Hysi si ndryshoi ligjin e Reformes sorosiane ne Drejtesi ne favor te vellait te vet burgaxhi dhe drogaxhi qe aktualisht po vuan denimin ne Itali.

  prandaj:

  EDVIN DROGA ME BABA KRIMINEL TE ENVERIT NUK LEVIZI AS GISHTIN ME TE VOGEL PER TE NXJERRE PARA DREJTESISE SALI VARKARIN E ENVERIT

  sepse:

  Saliu ishte produkt origjinal i Enver Hoxhes, ai urdheroi ta zdrypnin nga Bjeshket e Nemuna, ta benin doktor dhe sekretar partie ne fakultetin e sterviti ne palestrat e Sigurimit per ta patur besnik fanatik te kauzes se Partise, me pas me urdher personal te Enverit e dergoi ne France per te mesuar gjuhe te huaja dhe per t’ja vene pas Hysniut si “CIMKE” e gjalle njerezore per ta spiunuar nga paniku i armikut brenda Partise. Kur erdhi koha ishte Ramizi me Nexhmijen qe hodhen me parashyte Saliun ne krye te PD-se plot e perplot me sigurimsa dhe i vune nga pas edhe Gramoz Pashkon per ta pastur nen kontroll.

  PSE CUDITET GAZETA DITA QE SALIU DHE EDVINI JANE GICA TE NJE DOSE?

  Saliu “Varkar” dhe “Sekretar” i Enverit qe kerkoi varjen ne litar te Hysen Shoshorit, mik i intelektualit dhe tjetri Edvini, cuni i Kristaqit qe firmosi vullnetarisht varjen ne litar te Havzi Neles, mik i intelektualit qe do te thote se Kristaqi eshte akoma nje “Kriminel vrastar” i Enverit dhe nga ana e nenes po ky Edvini eshte nipi i ftyrkeqit servil Spiro Koleka, spiuni i Enverit qe rasi ne burg Kryeinxhnierin Bumci sepse i divorcoi gocen kur e gjeti duke bere seks me shoferin sigurims ne krevatin bashkeshortor,

  prandaj:

  JA PERSE ARRITEM DERI KETU

  qe:

  Bota dhe nderkombetaret te poshterojne Presidencen e Shqypnise sikur te mos ekzistonte fare, t’i hedhin gelboqen ne fytyre Presidentit shqyptar dhe Dekretit te tij per zgjedhjet dhe ta shpallin Vatanin si:

  SHPREHJE GJEOGRAFIKE QE NUK EKZISTON NE HARTEN E BOTES

  njashtu:

  Si antishqyptari i terrbuar Oto fon Bismark ne Kongresin e Berlinit kur u propozoi Fuqive te Medha per t’i shperngulur shqyptaret ne Anadoll.

  Reply to this comment
 10. Oh sa shoqeri naive ,sa e pashpres ,kta s'dijn te mendojn ,prandaj dhe llapin e vetem llapin ! C'kenaqsi shqiptaresh .. July 6, 20:51

  Cfar erresire !!!
  Si mundet te mendosh qart ne terr .
  E pamundur .
  (do thot dikush , ” c’na can koken ti ” nee keshtu kemi ber ne shekuj – dhe ja ku jemi sot ! )
  ———-
  c’Histori Tragjike e vendit tim e shoqerise ton ,
  terhequr zvarre nga Dilemat e Jetes ne Shekuj …

  Nga cilet valle ?

  Kurthet Politike , ato Europiane apo

  bastardet vendas ??

  Apo jemi vet ne populli qe i jemi ambjentjuar tashme ,
  me hurin ne b.the ,

  dhe pa ate s’bejm dot .qofte nga i huaji apo bastardi shqiptare .

  Lexon ktu medime ,komente , shume pak qertesi ,
  shume neerv ,

  shume deshire per hakmarrje vetgjyqesi ,pershkruajn

  komentet e shqiptare .

  Kenaqsi e njo bote te padrejt (then kjo puro paironi )

  Cdo te thote kjo ?

  Reply to this comment
 11. Zigur Qarri July 6, 23:25

  Si arritem deri ketu,qe “rilindja”te kthehet ne nje organizate mafioze?Nga viti 2008 deri në vitin 2018, 236 kontrata publike, duke
  filluar nga teknologjia informacionit, mirëmbajtja e ndërtesave publike e deri tek shërbimeve qeveritare janë klasifikuar si sekret.
  Në periudhën e qeverisë së koalicionit midis PD dhe LSI – të udhëhequr nga ish-kryeministri Sali Berisha, ka pasur gjithsej 20
  kontrata të klasifikuara,gjatë periudhës 2013-2017 të qeverisjes PS-LSI dhe asaj të Partisë Socialiste (2018), ka pasur gjithsej 216
  kontrata të klasifikuara.Rekordin historik e mban viti 2018 me 76 kontrata të klasifikuara, ku përfshihet edhe kontrata midis AKSHI-t
  dhe kompanisë së sigurimeve Albsig”.Faktet bejne krahasimin,qe tregojn qarte,se Edvin Escobar D’Rama eshte hajduti me i madh
  i te gjitha kohrave.

  Reply to this comment
 12. Adih July 7, 00:07

  Me nje fjali mbyllet qarku ,o komentues te dashur seherlih..
  MBAJENI MEND:
  RAMA do jete KATOVICARI i fundit i veshur me pardesy te bardhe ,nga R.Alia .

  E ka vendosur Amerika ,nuk diskutohet .Do me kujtoni dhe duhet te jeni optimiste .Kush nuk e kupton ,ose kush eshte pesimist , eshte vetfajtot .

  Reply to this comment
 13. Adih July 7, 00:10

  Me nje fjali mbyllet qarku ,o komentues te dashur seherlih..
  MBAJENI MEND:
  RAMA do jete KATOVICARI i fundit i ketij tranzicioni post komunist , i veshur me pardesy te bardhe ,nga R.Alia .

  E ka vendosur Amerika ,nuk diskutohet .Do me kujtoni dhe duhet te jeni optimiste .Kush nuk e kupton ,ose kush eshte pesimist , eshte vetfajtot .

  Reply to this comment
 14. USA July 7, 08:58

  MOTREN NE PIDH KUR KERKONI TE RICIKLONI PRAP NE POLITIKE SALI KRIMINELIN ,TE GJITH JAN PER NE BURG DHE TE PAGUAJN PER ÇFAR I JAN BER KETI POPULLI KETA MONSTRA KETA PA PERJASHTIM TE ASNJERIT DO DJEGUR ME BENZINE SE KAN SHKATERRUAR ÇDO GJE PER INTERESAT E VETA DHE KY POPULL PLER U SHKON NGA PAS ,POPULLI KUNDER TE GJITHVE ATHERE DO KET PAK SHPRES

  Reply to this comment
  • intelektuali July 7, 10:14

   Po atyre qe duan te riciklojne Enverin dhe Piramiden Famekeqe te tij ne mes te Tiranes si nje Kulceder e regjimit satrap, nje Monster qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni dhe qe shkaterroi cdo gje ne vendin tone, qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin me bunkere dhe tollona dhe qe prodhoi ne kudhren e Partise Sali Varkarin e Enverit dhe Edvin Drogen e Kristaqit, kriminelit vrastar te Enverit

   NE CFARE PIDHI T’I PALLOJME?

   O USA prej Shqypnie?

   Reply to this comment
   • 444 July 7, 16:44

    Me ate te sat eme,o hale!
    Dhe po e pati te fishkur ver ne perdorim edhe gruan bashke me vajzen tende(jo ate qe ke nxjerre tek semaforet)!

    Reply to this comment
    • intelektuali July 8, 23:33

     Po ti o bythqir 444 Saje Qorri i Habilajve je, apo Keshi-i Edvin Droges, apo Damlla Gjiknuri i Bashkim Ulajt, he mo thuaj kush je nga keta rrugace ne Edvin Droges qe i vidhnin votat sikur t’i kishin prona te babes se vet dhe komunikonin me kar dhe me pidh sic eshte gjuha jote e ndyre e sigurimsit te Enverit? Nga gjuha e rrugacit duket ashiqare qe je nje nga bythqiret kusare te Edvin Droges dhe Taulant Xibrakes, nga familje fosile apo vemje te Sigurimit te shtetit qe dine te hane buke vetem me spiunlliqe, me kontrabande droge dhe prostitucion sepse nuk dine te bejne asnje pune tjeter, meso pak drejtshkrim nga intelektuali se pas presjes perdoret interval kudo ne Boten e intelektualeve dhe kafshet e pyllit si puna jote o 444 nuk e njohin cfare eshte intervali ne drejtshkrim kur shkruajne jashteqitjet e tyre pa e vrare mendjen fare se zbulojne veten me nivelin e tyre shkollor te idiotit rrugac dhe halabak dru me pre,

     dhe sa per dijeni:

     intelektuali qe doli nga burgu ne 1988 dhe u sistemua me gjithe familjen ne SHBA, lavdi Zotit jam mes niperve dhe mbesave qe kane mbaruar ne Universitete prestiogjze ne SHBA dhe punojne ne Kompani multinacionale me paga qe truni yt i rrugacit nuk i ka pare as ne gjumin e nates,

     prandaj:

     Mund t’i besh te fala e familjes tende dhe femrave te tua qe i ke nxjerre te semafori se ju spiunet e Sigurimit nuk dini te beni pune tjeter,

     dhe:

     Mund t’i besh te fala edhe Gerdalles se Enverit, Spartak Braho qe pasi iku nga zanati i Prokurorit filloi te bente sekserin e kurvave qe i conte kryesisht ne Itali, sepse mund te ndihmoje me mire per realizimin e femrave te shtepise tende nga ekseperienca qe kishte kur punonte per LSI-ne.

     Reply to this comment
 15. Mark U.K July 7, 12:12

  Dy Burra te njohur nxorri Troppoja e te dy I vrat po ju tropojanet.Bajram Currin e Azem Hajdarin,Ju kryesisht paskishit organizue antimitingun PD neBajram Curr.Familja jote ju paska pa sherrin sips çfar shkruani.Shko o spiuni I deges e mos ju shit denga tropojanve te ndershem qe Jan te shumt.

  Reply to this comment
  • Drita July 7, 15:11

   Bravo Mark Ujku prej Malesise Madhe!
   Tropoja ka nxjerre vetem nje TRIM dhe ai eshte Bajram Curri,qe e vrate po ju ne sherbim te Zogollit!
   Ndera krimineli Azem Hajdari eshte antishqiptar sa edhe Berisha,qe i vuri zjarrin Shqiperise!
   Me Sali Berishen dhe Azem Hajdarin ju tropojane humbet respektin e mbare popullit shqiptar dhe sot jeni sinonim i pa besise,poshtersise dhe krimit!
   Mallkuar qofshi te gjithe!

   Reply to this comment
   • Munella July 8, 09:39

    Te lumte Drita

    Ke thene te verteten sakte, paster.
    Bajram Currin nuk e kemi njohur por bandat e Tropojes me ne krye monstern e ndyre te tropojes Sali Berishen, rrugacin ordiner Azem Hajdarin, fiset kriminale Haxhia, Dollapi, Lusha, Mulosmani, Haklaj, Hoxhaj etj, fise te prapambetura shpellash dhe njerezish te pagdhendur i vune zjarrin disa here Tropojes, Tiranes dhe Shqiperise.
    Pjesa me e pa zhvilluar e Shqiperise vazhdon edhe sot e kesaj dite te ndikoje jeten dhe veprimtarine e qytetareve shqipetare.

    Reply to this comment
 16. intelektuali July 8, 10:59

  JA GJUHA ORIGJINALE E RRUGACEVE HALABAKE TE MALAVITES SHQYPTARE TE EDVIN DROGES QE KA MBUSHUR HOLLANDEN DHE BE

  Eja o rrugac tek Tajvani ose thuaj qe ku te vij qe provosh sumen e pederastit guximtar ne internet se te garantoj qe do te lagohesh pa koqe si shume trima te tjere,

  por:

  Merr me vete edhe teteme dhe motren tende po te kesh edhe vajza me liber shpie qe te shikojne si perfundon pa koqe rrugaci dhe halabaku i tyre, ashtu si te gjithe sigurimsat e Enverit dhe sic i ka ministrat dhe drejtoret e policise Edvin Droga

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*