Si duhet të silleni me ata që agjërojnë

May 16, 2018 12:52

Si duhet të silleni me ata që agjërojnë

Janë 7 miliardë njerëz në botë dhe 22 % e tyre, 1.6 miliardë, po agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim. Çdo ditë. Për një muaj të tërë.

Është Ramazani, muaji më i shenjtë i kalendarit mysliman.

Por çfarë ndodh nëse nuk jeni myslimanë, por thjesht një person i kujdesshëm, i vëmendshëm. A ka ndonjë gjë që mund të bëni në mënyrë që mos të dukeni të pandjeshëm ndaj miqve tuaj që agjërojnë?

Do të ishte ide e mirë nëse ndiqni këto këshilla:

Mund të hani pa problem përballë tyre

Për 30 ditët e ardhshme, myslimanët në mbarë botën do të ndalojnë së ngrëni dhe pijet gjatë gjithë orëve të ditës. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund ta vazhdoni rutinën tuaj si zakonisht.

Por mos planifikoni me ta një drekë pune

Nëse mendoni të caktoni një drekë pune atëherë mos u habisni kur kolegu juaj të rrijë aty pa ngrënë asnjë. Mundohuni ta shmangni këtë situatë.

Nuk keni pse të agjëroni me ta

Nëse doni të provoni ndjesinë atëherë mund të agjëroni, por nuk është problem për agjëruesit nëse nuk bashkoheni me ta.

Por mund të hani iftar me ata që agjërojnë

Iftari është thyerja e agjërimit pas perëndimit të diellit. Është mirë të konsumohet si një vakt i madh. Duhet të bashkoheni.

Duhet ta dini kur fillon

Ramazani nuk është si Krishtlindja ose Viti i Ri, sepse nuk mund ta dini në cilën ditë mund të bjerë në kalendari islamik. Ramazani fillon pasi shihet hëna e re, prandaj nuk ka një datë të caktuar.

Mundohuni të jeni pak fleksibël

Nëse merrni një pyetje nga kolegu juaj i punës “mund të vij më herët nesër në mënyrë që të largohem më herët?”, mundohuni të jeni mirëkuptues.

Ata sërish do ju shoqërojn në pushim 

Është e vërtetë që agjëruesit nuk mund të hanë ose të pinë, por nëse keni nevojë për pushim atëherë mund t’ju shoqërojnë për një ecje.

Mund të thoni “Gëzuar Muajin e Ramazanit”

Miqtë tuaj myslimanë do e vlerësonin nëse ju uroni atyre muajin e shenjtë të Ramazanit.

Por mos thoni “duhet të agjëroj edhe unë, dua të humbas peshë”

Ramazani nuk është për atë arsye. Përveç kësaj, agjërimi shpesh jep efektin e kundërt.

 

o.j/dita

May 16, 2018 12:52
Komento

11 Komente

 1. Aleksander Thana May 16, 15:41

  Pse s’ju ha mortja. Ku e katandiset Shqiperine e shqiptaret. E kini hedhur ne humneren turko-arabe e bizantine qe mos te dale me kurre nga obskurantizmi, injoranca dhe opiumi!

  Reply to this comment
 2. AM May 16, 15:50

  si duhet te sillemi. Duhet t’u themi qe s’ka zot dhe i kane shkuar trute per lesh.

  Reply to this comment
  • artur May 17, 14:41

   mundesisht perpara nje berxolle derri dh eduke pire raki 🙂

   Ju lutem shme leri idiotlleqet e feve. Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

   Reply to this comment
 3. SHQIPTARI... May 16, 17:04

  …Me ata qe ndjehen …SHQIPTARE,.duhet tu themi thjesht,…kthehuni ne IDENTITET, se po djegim dhe brezat e ardhshem…Historia nuk do na e fale kurre…!!!……..

  Reply to this comment
 4. absurd dhe.....indinjate.... May 16, 17:26

  sa me dashamiresi, na “keshilloka” autori i shkrimit !!!!!…… a e dini sa na, q…ihet kari, per mbare islamikeshkat, ne fakt nje tufe majmuneshkash me lesh, sidomos ato qe cfaqen ne menyre “demostrative”, ketu ne shqiperi, por edhe ne europe, sikur kuptojne nga ..feja por sidomos akoma, qe shpalosin, “devotshmeri”, per “krijuesin” ??? edhe pse te perhapur ne te kater cepat e botes (per tolerance te perendimit, ose shpelarje truri, ne vendet e botes se trete); “non ci hanno fatto …niente…eeeee”…….

  Reply to this comment
 5. Fredi May 16, 21:45

  Kafsh islamike pru rrac qelbanikesh prapambetje

  Reply to this comment
 6. Terezina May 16, 23:59

  Sa per dijenini te shkarravitesve, te pa -feve,”patrioteve”, “kristiane budiste ” islami eshte feja e mbi 80% te shqiptareve doni apo sdoni. gjoja bani si te krishtere hatri evropes por evropa injeh mire mallin tone . Jute redaksisie jeni patriote ju sju ha fort **** per shqiperi e per imazhin e saj merr dikush nje dore te mire evro dhe shkruan brockulla.Mire se nuk munt te gjykojme per verimet tuaja atdhetare por te pakten bllokoni rubriken komente per artikuj te tille te pakten mos fusni percarje dhe mos fyeni njerezit e mire te kesaj toke!!?Zoti pafte e gjykofte!!!!

  Reply to this comment
 7. SHQIPTARI... May 17, 09:40

  …Se sa % e shqiptareve jane “musulmane”,… mjafton te kujtojme pak fakte…Per kujtese,…me ardhjen e Papa Françeskut ne Tirane, shikoje mrekulline shqiptare,…ne pelegrinazhet e pervitshme ne Kishen e Shna Ndoit ne Laç, regjistrohen mbi 1.5 milion pelegrine…Nga Shkodra bejne humor…”asht rrite shume çmimi i mishit te derrit…” Per kulture,…”musulmaneve” shqiptare , tu ndalosh pellitjen e autoporlanteve ne arabisht, te heqesh shkrimet arabe nga vendet publike, dhe te ndalohet grumbullimi ne vende publike per konsum pilafi dhe ngritje b..thesh perpjete, ..do shikosh qe “musulmane” do teprojne ca hoxhallare te markes “krasniqi” plus ca “muhaxhere” te gatshem per te fituar “72 virgjereshat e xhenetit”…!!!

  Reply to this comment
 8. SHQIPTARI... May 17, 09:40

  …Se sa % e shqiptareve jane “musulmane”,… mjafton te kujtojme pak fakte…Per kujtese,…me ardhjen e Papa Françeskut ne Tirane, shikoje mrekulline shqiptare,…ne pelegrinazhet e pervitshme ne Kishen e Shna Ndoit ne Laç, regjistrohen mbi 1.5 milion pelegrine…Nga Shkodra bejne humor…”asht rrite shume çmimi i mishit te derrit…” Per kulture,…”musulmaneve” shqiptare , tu ndalosh pellitjen e autoporlanteve ne arabisht, te heqesh shkrimet arabe nga vendet publike, dhe te ndalohet grumbullimi ne vende publike per konsum pilafi dhe ngritje b..thesh perpjete, ..do shikosh qe “musulmane” do teprojne ca hoxhallare te markes “krasniqi” plus ca “muhaxhere” te gatshem per te fituar “72 virgjereshat e xhenetit”…!!!..

  Reply to this comment
 9. falen kto Nudo para imamit ? May 17, 09:55

  dhe imagjino sa le me barr imami Arab vetem per festen eromaxan !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Shqiperi e shkret ,
  qe po e mbyt rraca e djallit dhe asnji nuk ngre zanin
  ne qill

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*