Si mesazhet e Njaziut!

June 14, 2015 11:06

Si mesazhet e Njaziut!

Arben Duka

 

Ende s’u harrua,
fiks si sot dy vjet,
kur u kërcënua,
Njaziu me jetë!

Tri herë kam shkruar,
por e humba bastin,
se nuk kam mësuar,
gjë për Kosovrastin!

Gjithë kjo kohë kaloi,
s’u prek ai burrë,
kush e kërcënoi,
s’e mësuam kurrë!

Dy atentatorët,
Njazua s’i tregon,
ndaj dhe unë arrita,
në një konkluzion!

Në një konkluzion,
meqë erdhi rasti,
Njazos i ka shkruar,
Njazi Kosovrasti!

Njaziu-Njaziut,
me nge i ka shkruar,
dhe veten e vet,
e ka kërcënuar!

Përfundimi im,
ka mbetur në letër,
se prokuroria,
nuk dha variant tjetër!

Pa kuptuar fare,
kaluan dy vitet,
dhe ngjarje e Njaziut,
sërish përsëritet!

Përsëri mesazhet,
dolën në bodec,
jo më në Tiranë,
por në Pogradec.

Mesazhi i sivjetmë,
nuk kishte të shara,
po vetëm një urdhër:
“Tërhiqu nga gara!”

Tërhiqu nga gara,
edhe mos e zgjat,
dhe për t’u tërhequr,
ke tri ditë afat!

Kaluan tri ditë,
dhe katër-dhe pesë,
po në Pogradec,
s’ndodhi gjë për besë!

Kandidati blu,
në garë ka mbetur,
dhe atentatori,
akoma s’është gjetur!

Sivjet nuk nxitohem,
shumë kohë s’ka kaluar,
nuk them-si Njaziu,
vetes i ka shkruar!

Nuk themi dot ende,
është një truk dhe pikë,
por them-kandidati,
nuk është në rrezik!

Po mund të arrijmë,
në një konkluzion:
“Ai që të vret,
nuk të lajmëron!”

Me këto teknika,
një gjë dihet mirë,
ta gjesh kërcënuesin,
nuk është e vështirë!

Duhet të gjendet,
një orë e përpara,
që sërish mos themi,
ishin ca shakara!

Ishte një shaka,
po shaka e gjorë,
që e bën PD-ja,
gjithnjë në Qershor!

Akoma s’është zbardhur,
i ziu-Njazi,
po këtë të sotmin,
dua që ta di!

June 14, 2015 11:06
Komento

12 Komente

 1. As Poet, As Analist June 14, 16:55

  Ti ben mire qe nuk harron
  çfare i ka ndodhur Njaziut
  po mua sot me kujtohet
  ç’i ndodhi mender Saliut!!…

  …Bëri detyrën Sovrani
  në njezet e tre qershor
  i’a shkuli dhëmbët menderit
  një nga një ia dha në dorë!!..

  E bëri të flasë me vete
  si maçok të mjaullitej
  e zunë spazmat e vdekjes
  diten qe po dorehiqej !!

  Nxorri lotë krokodili
  nga syri që nuk i qante
  bëri sikur dha dorëheqje
  si Pilati duart lante!!…

  Ja ku jemi mbas dy vjetesh
  dhe qershori erdhi prapë
  me temperaturë të lartë
  me shume nxehtesi e vape..

  E ka zënë vapa menderin
  s’ka burim që ta freskojë
  edhe lana si për dreq
  ka filuar të shterojë!!

  Ka zënë vapa dhe lulushin
  bashkë me menderin Sali
  ngre sytë larte i lutem Zotit
  të bëjnë ca ditë me shi!!..

  Të ulen temperaturat
  të freskohet pak menderi
  të dalë nga gjumi i dimrit
  edhe lulush gryke cjerri

  Avash avash dhe ca dite
  do jetë 21 qershori
  ku do vejë lulush mavrija
  ku do vejë mender doktorri?!

  Qershori para dy vitesh
  ‘hëngri kokën e saliut’
  ky qershori i sivjetem
  do hajë kokën e luliut !!

  S’dua të profetizoj
  që do bëhet prapë hataja
  po qershori në pd
  haka kokat e mëdhaja.

  Duket se era që fryn
  do sjellë një të madh rrebesh
  të dyja kokat e shqupit
  do ti dergoje per…lesh!!

  Nëse më përmbushet fjala
  nëse më del e vërtetë
  identifikimit tim
  do t’i shtoj dhe ‘as Profet’’!

  Nga sot do qëndroj në heshtje
  në forum s’do shkruaj më
  dhe do rri te pres me kureshtje
  te vije data 21…

  Reply to this comment
  • Pilo Lala June 15, 00:28

   Pergjigja eshte kopje e idese se Majakovskit (Arben Duka).
   Une nuk do ta merrja mundimin te hidhja vargje , aty ku ka skalitur gurin Arben Duka.
   Megjithate me pelqeu edhe vargjet e dyta.

   Reply to this comment
 2. Sallakja June 14, 19:09

  Kjo gara e ketyre dy bejtexhinjve, ketu siper
  eshte me terheqse se ajo e komunarve.
  Une do votoj per bejtexhiun Duka, me pelqen te
  jem ne minorance.

  Reply to this comment
 3. ZARELI June 14, 20:03

  jane te dy te shkelqyer njeri me i mire se tjetri ju uroj qe nepermjet humorit ti prekin plaget e vendit si djathtas ashtu dhe majtas

  Reply to this comment
 4. guri shabani June 14, 21:12

  Njeri me i fort se tjetri por Arbeni duket se eshte me me eksperience ,shpresoj qe as poet as analist mos rij pushim deri me 21 .Une i kam lexuar gati e gjitha shkrimet serioze te shkruara ne opinion dhe i uroj shume suksese dhe fitore sa me te thelle dhe Sala e Lulushi para drejtesise.

  Reply to this comment
 5. Nunuja nga Cepani June 14, 21:38

  Nje poetesh e madhe
  u bëra edhe unë.
  Lulushi, Saliu e Pd-ja
  pushtetit t’i han munë.

  Reply to this comment
  • emigranti 1 June 15, 10:10

   Ju lexoj gjithmon me deshir dhe respekt per kontributin e pa c’muar qe i beni
   demaskimit te pashallareve antikombtar qe dogjen dhe rrenuan shqiprine tone.

   Reply to this comment
 6. METEH June 15, 11:52

  Respekte per te dy prozatoret me lart.E keni qar me vargje Njazin dhe Salinjet qe thurin koplote dite-per-dite per te njollosur zgjedhjet e per te justifikuar bojkotin e mundshem,pasi e ndjejne humbjen ne te gjithe shqiperine,por kjo e 21 qershorit do te jet goditje e topit te”MATO GRUDES dhe kulla e barit e (SHQUPIT) do nxihet e jo digjet,pasi e majta nuk bene zullume si PD -qe te vret naten e te qan diten.Oh sa deme i ka sjell ketij vendi ne keto vite mjerani Sali dhe do ti sjell me keq krimineli Luli-zgjatim i atit shpirteror-Sali,i cili me 22 qershor Lulin humbes do e sikterise,pasi ka deklaruar se”…Ai nuk di te beje opozit..”Bir Selmani nenes ke te qaj me pare,Saliun plakush,apo Lulushin vrastar…!

  Reply to this comment
 7. emigranti June 15, 15:00

  Akome jemi popull qe pelqejne te tilla ” vargje”.. pra 85 perqind KATUNAR.

  Reply to this comment
 8. loku June 15, 15:10

  O refugjato na e shkruaj me vargje ate 15 % e mbetur. Por. …. qytetare aman. He tè keqen

  Reply to this comment
 9. emigranti June 15, 15:23

  Loku__Me fal se te preka!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*