Si përplasi për vdekje dy persona ish-shefi i sigurisë së Berishës  

August 13, 2017 18:24

Si përplasi për vdekje dy persona ish-shefi i sigurisë së Berishës  

 Ish-shoqëruesi personal i Sali Berishës, Izet Haxhia tregon se si Komandanti i grupit të shoqërimit të Presidentit të asaj kohe shtypi për vdekje dy persona në Fushë Krujë. Haxhia thotë se dy viktimat kishin qenë duke lëvizur me biçikletë në kohën që u goditën me makinë nga “i besuari” i Berishës.

DITA sjell historinë e plotë të treguar nga Izet Haxhia:

 Kur mora detyren e komandantit te grupit te shoqerimit te Berishes ne prill te 1992 ,mu dha edhe detyra po nga Berisha te beja perzgjedhjen e pjestareve te grupit te shoqerimit qe perbehej nga 16 vete.

 Nga pjestaret e grupit te shoqrimit te Ramizit mbajta 2 persona njeri ishte nje oficer i nderlidhjes dhe tjetri nje person qe e njifja qe nga koha kur isha student i mjeksise. Ngaqe ne posten e policise nr 10 qellonte te isha shpesh “mysafire “pas sherreve e aventurave te ndryshme ,ky personi qe ishte shoqerues i Ramizit , per arsyen se kishte njofje me nje bashkevuajtes timin ,qe ishim te ndaluar te dy ne posten 10 te policise tek shkolla e bashkuar pas nje sherri,na shpetoj te dyve nga futja ne biruce per nja dy nete e nje dru i mire qe na priste.Vitet kaluan e rasti e solli qe une t’ja ktheja “borxhin “ketij personi duke e mbajtur si shoqerues ne grupin qe ruante Berishen edhe pse porosia ishte qe te mos mbaja asnje nga grupi i shoqerimit te Ramizit.E mbajta afer kete person dhe mesova ndonje gje nga pervoja e tij.

 Rreth nje vit me vone pas disa konflikteve me Berishen ,dhashe dorheqjen nga Komandant i grupit te shoqerimit dhe sipas porosise se Berishes qe te zgjidhja nje njeri qe besoja ne vendin tim ,ja sygjerova kete personin qe kishte punuar edhe me Ramizin ne vendin tim.Dhe ky vazhdoi punen si shef i sigurise se berishes ,deri sa ne nje nate ne hyrje te Fushe Krujes ,me makinen tipo te grupit te shoqerimit ,perplasi per vdekje dy persona me biçiklete.Nuk beri asnje dite burg ,se dihet kur je me detyre ne shtetin tone edhe kur shkakton viktima ,fajtori gjithmone eshte viktima..Te themi te verteten pas ketij aksidenti me pasoje vdekjen e dy personave ,ky kolegu im edhe nga brejtja shpirterore edhe nga qendrimi i berishes dha dorheqje pergjithmone duke u larguar ne Amerike.E solla kete shembull ,duke u nisur nga rasti i fundit i aksidentit me pasoje vdekjen e nje qytetari te shkaktuar nga debuteti ,Aqif Rakipi.

 Do jete ne nderin e tij qe pas ketij aksidenti te leje mandatin e debutetit dhe te kthehet ne jeten e tij private , sepse eshte nje barre e rende te futesh ne ndertesen e Parlamentit me nje viktime mbi supe ,e shkatuar qofte edhe nga nje aksident ku viktima mund te jete edhe fajtor.Ja them kete Qifes edhe ngaqe e njof dhe ai e njef kete personin qe dikur ka punuar me mua ,dhe i ndodhi e njejta fatkeqesi si atij.

August 13, 2017 18:24
Komento

5 Komente

 1. Edi August 13, 19:05

  Eh mer dyzet (flas si moshe)ti mire e ke,po ec e jepi mbrapsht Aqifit ato leke qe investoi per deputetllekun…

  Reply to this comment
 2. PidhiISateme August 13, 19:14

  O Izet, o kërmë e gjalle, i thone DEPUTET, jo DEBUTET.

  Reply to this comment
 3. rimi August 13, 19:27

  Sipas kesaj matematike i thone qe treçereku i PD-se duhet te lene mandatin pasi kane kryer krime mnstruoze o Izet apo zotrote i bie dritares te ndigjoje dera?Ne shqiperie e passhkerdhatokracise kush eshte i pafajshem duhet ndeshkuar e kush eshte fajtor duhet vleresuar.

  Reply to this comment
 4. Cun i lagjes May 28, 20:01

  Thjesht fare !! I ke ra kokes .!
  300 ml per nji mandat!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*