Si po e transformojnë energjinë botërore fermat diellore gjigante të Kinës

September 4, 2018 15:59

Si po e transformojnë energjinë botërore fermat diellore gjigante të Kinës

Nëse fluturoni mbi “Datong County”, një rajon në Kinën veriore, do të shihni dy panda gjigante. Ato janë bërë nga mijëra panele diellore.

Së bashku, dhe me panelet e tjera ngjitur, ato formojnë një fermë 100 megawatt që mbulon 248 hektarë. Është në të vërtetë një park diellor relativisht i vogël sipas standardeve të Kinës.

“Është projektuar dhe ndërtuar si imazh i thesarit kombëtar kinez – panda gjigante”, shpjegon në një dokument Panda Green Energy, kompania që ndërtoi fermën.

Kina ka më shumë kapacitet energjie diellore se çdo vend tjetër në botë, në 130 gigavatë gjigante. Nëse të gjitha do të gjeneronin energji elektrike në të njëjtën kohë, mund të furnizonin të gjithë Mbretërinë e Bashkuar disa herë. Kina është shtëpia e shumë fermave diellore- duke përfshirë objektin e madh të Longyangxia Dam 850 megavat në Plateau Tibetan, me katër milionë panelet e saj. Dhe fabrika më e madhe diellore në botë për momentin është në shkretëtirën e Tengger të Kinës – kapaciteti i saj tejkalon 1.500 megavat, shkruan BBC, citon javanews.

Kina është prodhuesi më i madh në botë i paneleve diellore në botë, vë në dukje Yvonne Liu në Bloomberg New Energy Finance, një firmë kërkimore në treg.

“Tregu është me të vërtetë i madh”, thotë ajo. Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) më shumë se 60% e paneleve diellore të botës janë bërë në Kinë. Qeveria ka një interes të qartë ekonomik, pastaj, në sigurimin e kërkesës së lartë për panelet diellore.

Plus, duke rritur burimet e ripërtëritshme të energjisë, autoritetet kineze mund t’i lejojnë vetes një goditje ‘në anën e pasme’. Pastrimi i përzierjes së energjisë kineze është një objektiv kyç politik. Afërsisht dy të tretat e energjisë elektrike të vendit ende vijnë nga djegia e qymyrit.

Nuk është çudi që rrafshinat e mëdha të veriut dhe veri-perëndimit të Kinës janë bërë shtëpi për ferma të mëdha diellore. Ka shumë hapësirë ​​për të ndërtuar ato dhe burimi diellor është mjaft i besueshëm.

Por kushtet atmosferike nuk e favorizojnë mirë Kinën.

Kina është përpjekur të trajtojë këtë çështje duke zhvilluar teknologji më të mirë të linjës transmetuese, thotë Jeffrey Ball në Qendrën Steyer-Taylor të Politikës së Energjisë dhe Financave të Stanford University.

Inovacionet përfshijnë linja të drejtpërdrejta me rrymë të drejtpërdrejtë.

Dhe ka një ndërlikim tjetër që tani po shfaqet i madh për industrinë diellore kineze. Në maj, qeveria hoqi subvencionet vendimtare për projekte diellore në shkallë të gjerë, që do të thotë se ato tani janë shumë më të shtrenjta për t’u ndërtuar.

Prerja e financave publike ka ardhur për shkak se fondi shtetëror i energjisë së rinovueshme është në borxhe me më shumë se 15 miliardë dollarë. “Ata nuk mund të paguajnë më subvencionet,” thotë Liu. Efekti knock-on është drastik. Vitin e kaluar, në Kinë u instaluan 53 gigawatt të kapaciteteve diellore. Këtë vit, Liu pret që instalimet të arrijnë jo më shumë se 35 gigawatt – një rënie prej më shumë se 30%.

Në një klimë të tillë, investitorët e energjisë janë larguar nga fermat diellore gjigante, të largëta dhe drejt mundësive të tjera, thotë Liu. Mbulimi i çatisë në qytetet e mëdha me panele diellore dhe shitja e energjisë elektrike direkt për konsumatorët është një perspektivë më tërheqëse tani për disa, shpjegon ajo.

Disa ferma të mëdha diellore janë aktualisht në ndërtim e sipër në mbarë botën, shumë në Indi. Ndërsa ata afër përfundimit, ata do të konkurrojnë për titullin e “parkut më të madh diellor në botë”. Shumë do të kenë lidhje të qarta me Kinën./ Burimi BBC/ Në shqip nga javanews.

l.h/ dita

September 4, 2018 15:59
Komento

1 Koment

  1. tonia September 5, 03:15

    Shqip thuhet gjigand jo gjigant!Pse nuk beni nje kurs kunder analfabetizmit me disa gazetare?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*