Si qëndron puna me emrin e Maqedonisë?

January 25, 2018 04:00

Si qëndron puna me emrin e Maqedonisë?

Maqedoni ishte emri i një ish-mbretërie që shtrihej në pjesën veriore të Greqisë antike.

Ishte e kufizuar me mbretërinë e Epirit gjer në perëndim dhe me Thrrakinë në lindje.

Maqedonia antike ekzistoi që nga viti 800 para Krishtit e gjer në vitin 146 pas Krishtit.

Kurse Maqedonia e sotme është një shtet që në OKB njihet me emrin FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia – Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë).

Konflikti rreth emrit Maqedoni me Greqinë, ka lindur sepse kjo e fundit pretendon territorin e Maqedonisë antike dhe si rrjedhojë kundërshton që ky territor i shkëputur nga ish-Jugosllavia në 1991, të mbajë të njëjtin emër.

n.s. / dita

January 25, 2018 04:00
Komento

4 Komente

 1. demo January 25, 09:54

  Maqedonasit e lashte nuk ishin greke.Maqedonasit e lashte ishin pushtues te Greqise antike..Mbreti i Maqedonise,Filipi fliste me greket me perkthyes.Alexandri i madh e mesoi greqishten nga Aristoteli,.
  Greket jane si rrodhja.Ti vete te presesh nje shkurre,por rrodhja te ngjitet ne trup.Keshtu ju ngjiten mbreterise Perse,keshtu ju ngjiten Mbreterise Maqedone te Aleksandrit te madh,keshtu ju ngjiten Perandorise Romake te Lindjes,qe e quajten greko- Bizantine.Keshtu ju ngjiten dhe Perandorise Turke dhe dolen prej pushtimit turk me nje territor 10 here me te madh,se c`ka qene Greqia antike.A i keni pare larvat e grenxes ne konxhe te trendafilit?Ato presin Bleten e pare qe do te qendroje mbi lule dhe i ngjiten ne trup.Kush i sheh grenxat qe hyjne e dalin ne kosheren e bleteve dhe grabisin mjaltin e bleteve,kujtojne se grenxat bejne mjalte.Keta jane greket.PARAZITET ME TE LASHTE TE NJEREZIMIT.Pushtimin 1 vjecar te Greqise Gjermanet do ta paguajne gjithe jeten.U kane dhene 400 miljard Euro.Prit,prit se nuk kane dhene gje akoma.Deri sa te shuhet kombi gjerman greket do tu kerkojne reparacionet e luftes.Botes u kerkojne Demokracine,qe ja ka borxh Greqise.Shqiperise i kerkon Vorio Epirin dhe kur ta varrose Janullatosin ne Katedralen e shenjte Greke ne mes te Tiranes,do ti kerkoje Jeruzalemin Grek,se aty kemi varrin e shenjtit shejtan.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 January 25, 14:10

  “Si qëndron puna me emrin e Maqedonisë?”
  maqedonima dhe emri i saj nuk është “punë”o derdimenë!!është çështje!!
  ky titull është i denjë për një muhabet rrugësh dhe jo për tu shkruar nga një njeri i arsimuar!!
  gazekarrucë rrugësh!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*