Si quhet ndryshe Isoja?

August 13, 2018 09:24

Si quhet ndryshe Isoja?

Isoja është një tingull i zgjatur që mbahet nga një ose më shumë veta gjatë shoqërimit të këngëve popullore polifonike me 3 dhe 4 zëra.

Në popullsinë e trevave polifonike, krahas termit iso, përdoren edhe një varg emërtimesh të tjera, si: grupi që “mban zë”, grupi që “e mbush këngën” (mbushësit), grupi që “zien”, grupi që “mban e”, grupi që “mban kaba” etj.

Në polifoninë vokale shqiptare, toni i Isos shfaqet në disa mënyra: duke mbajtur një tingull të pandërprerë në zanoren “e”; duke mërmëritur apo belbëzuar fjalët e këngës etj.

Një lloj isoje ndeshet edhe në muzikën e disa veglave me frymë, si te gajdja, bishnica etj. dhe të veglave me tela, si te sharkia, çiftelia e lahuta.

b.m. / dita

August 13, 2018 09:24
Komento

13 Komente

 1. Pellazgos August 13, 16:32

  Isoja Epirote polifonike Greke quhet “ndryshe” Iso,ashtu sic quhet Dhimokratia Demokraci.

  Reply to this comment
  • Labi Vlores August 14, 03:03

   Doje te thoshe kaone laberishte arqidhka Mu. .se ne greqi kendojne veteme vegla arabesh. .nuk kam degjuar te kendojne si pretendon ti arqidhka mu. ..adje te fala janulles. ..

   Reply to this comment
 2. Aleksander Thana August 14, 02:00

  Pjerdhazgos! Iso , nuk eshte greke. Greket as kane kenduar as kendojne kete lloj perle, vetem shqiptaret qe kur njeriu mesoj te kendoje.

  Reply to this comment
 3. Pellazgos August 14, 15:43

  Kur thua “shqipetare” zoti Aleksander cfare nenkupton?
  Mos te duken ty Emrat Hamza,Sulejmane Idrize,Qemal,Enver dhe Festat per Bajram,Namaz,Novruz Identitetet Epirote?
  Territori shqipetare sipas historianit Marin Barletit quhej Epir dhe banoret Epirote me gjuhe tre katermije vjecare Greke.
  Vete Topo Onomat dhe jo Vendquajture si Agios Saranda,Kostandin-Polis,Apollonia,Epidamnos,Ilisus jo Lezhe,Argjiro-Kastros jo Argjirokastjelle apo Gjirokaster,Moskopolis e qyajture Athina e Turko-Kratise dhe jo Voskopoje,Agio Sophia,Agios Vasilis dhe jo Shenvasi apo sot Shen Vasil ne bregdet,Emathia dhe jo Mati.
  Po mohoni edhe Barletin atehere jini per estrade se ketu fusta-nella quhet fund apo edhe fustanelle.
  Emri Shqiperi vjen nga greqishtha ski-fteri ne skiponje dhe si simbol i flamurit te Jeorgios Kastriotis eshte Orthodhokse per fat te keq qe e kane edhe Servet,Ruset etj dhe tregon ndarjen e Perandorise se Romes ne lind j.g e dhe perendim.
  Per te mos e harruar vebdlindjen apo Atdheun,Greket e Romes qe u shperngulen ne Kostandinopol pas renies se Romes tek Barbaret u quajten Romios.
  Ski-fteri do te thote greqisht ftera shqip kra hff e dhe anglezet e quajten Sky d.m.th Krahet e qiellit.
  Nga kjo vjen Skipetari nga Skifteri.
  Varet se sa gram tru ke zoti Aleksandos qe edhe emrin e ke Greke me kuptimin Mbrojtes i burrave Alex-andros,babai i Tij Fil- ipos d.m.th mik i kalit,motra e Tij Thesalo – nika d.m.th fitore e Thesaleve qe fitore vjen nga (viktore) .

  Reply to this comment
 4. Rr. B. Gramshi August 15, 01:32

  Pellazgos,
  po me pelqekan argumentimet tuaja si dhe gramatura e trurit tend, prandaj do te lutesha t’i spjegoje ketij forumi faktin qe sipas mitolgjise greke bota eshte krijuar nga mbarsja e perendive Hera me Rean. Ndersa sipas materialisteve te Greqise lashte, lemshi toksor u ngjiz si rezultat i peshtjellimit te grimcave kozmike (teoria e sotme e big-beng-ut).
  Per sa me siper a mund na thuash a perbejne ndonje kuptim materiali apo fenomeni ne gjuhen greke emrat e perendive Hera dhe Rea!?
  Mbas spjegimit tuaj te ketij rasti do te desheronim te na ndimoje me te tjera qe do t’i parashtrojme me pas per t’i dhene kulture popullit qe te mos vdesin budallenj.

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana August 15, 06:44

  Njerez si ti quhen “brain washed”, dmth, trushplare. Nuk mund te debatohet me injorancen. Injoranca nuk kurohet, vetem asgjesohet.

  Reply to this comment
 6. Rr. B. Gramshi August 15, 20:55

  Alksander Thana,
  duke te kerkuar ndjese uroj te qe komenti yt me sentencen tende filozofike te mos jete ne drejtimin tim, ne te kunderten, me keqarje duhet te jesh ose deficent ose grekofil.

  Reply to this comment
 7. Aleksander Thana August 15, 22:18

  E Kam me “pellasgosin”

  Reply to this comment
 8. Rr. B. Gramshi August 16, 00:53

  Edhe nje here te kerkoj ndjese.
  Gjithsesi do te ishte me mire te jesh me konkret mbasi me vure ne pozite te veshtire.

  Reply to this comment
 9. Pellazgos August 17, 04:12

  Zoti Gramshi.
  Ira dhe jo Hera,gruaja e Zotit te Zotave dhe te njerezve.
  Iraklis eshte Heroi Grek i biri i Iras dhe jo Herkul,Odhiseas dhe jo Uliks,Zeus dhe jo Jupiter,Athina dhe jo Minerva,Afroviti dhe jo Venus,apo Aferdita qe ka lindur nga Afros eshte shkuma e detit.
  Bota dhe historia e botes e thote Mitho-llogjia dhe jo Perrallo fjale,qe perrall eshte Para mithos,paramithia e Berishes islamik.
  Paramithi eshte perpara Istorise dhe jo Histeria.
  Greqia eshte i vetmi Komb qe quhet i Lashte dhe jo Italia,Gjermania,Franca,Anglia.
  Keto shtete jane krijuar mbi Civiluzimin Greke,Filosofine,Arkitekturen,Shkencen,Astronomine,Festat per Zotat e Olimpit te ashtuquajtura Lojera Olimpike.
  Greqisht Lojerat quhen pehnidhja per femije,kurse Ato ishin Olimpiaqes Agones qe do te thote ndeshje apo gara mund ta themi dhe jo lojera per femije.
  Civiluzim i Lashtei Greke eshte i perhapur qe nga Spanja qe Gjibraltarin e quanin Piles tou Irakleos d.m.th portat e Herkulit deriiiiiiiii ne Persi qe quhet Persopolis,Egyptos,Aleksandris,Bibliothiqi e Aleksandrise.
  Po me ke te diskutosh,me “shqipetare” qe urrejne Greket dhe dashurojne Turqit!

  Reply to this comment
 10. Rr. B. Gramshi August 17, 14:55

  Pellazgos, te ashtuquajturit greke kane kane ardhur si fise barbare nga Azia e vogel ne trevat ku jane sot 3000 e kusur vite me pare.
  Ne kohen kur ata erdhen ne keto vise egzistonte nje kulture te cilen ata e moren dhe gjithashtu moren edhe ate egjyptiane dhe per hir te se vertetes e zhvilluan me lart qe kulmon deri ne pushtimin Romak.
  Po ashtu Roma mori kulturen greke dhe coi me lart.
  Shkurt bota ka rrugen e zhvillimit te saj shume me te hershme se Greqia, me Egjyptin, Kinen, Babilonin, Greqine, Romen dhe sot Ameriken ku greqia ka kontributin e saj te kosiderueshem.
  Me pas ndersa te gjthe vendet qe mbartin keto kultura vazhdojne jeten modeste, ju, greket keni 2000 vite qe shkoni drejt regresit dhe nuk rreshtni me pretendimin se gjithshka perreth kesaj bote rrjedh si rezultat i kultures greke duke u bere te merzitshem deri ne peshtiresi, dhe nga greket e lashte keni perfunduar ne greke te leshte.

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana August 17, 19:31

  Pelasigosi, me thuaj se nga je, te te them se c’fare lloj greku je, se ne Shqiperi Nuk ka greke. Ata qe quhen e flasin, Jane te konvertuar dhe kjo mund te provohet fare lehte, pasi koha nuk eshte shume e larget, fillon me murgun Kozma qe happy shkollat per te mesuar femijet greqisht, natyrisht me fermanin e sulltanit qe Tani e urreni kaq shume. Te tjeret mesonin turqisht, ne ato pak shkolla turke qe u happen, por asnje shkolle Shqipe nuk lejua nga sulltani bamires dhe nga janullat e asaj kohe qe sulltanet I mbanin nen sqetull SI besnike te devotshem per antishqiptarizmin e tyre. Sa per Greqine moderne, me mire e di shteti dhe kisha greke, se perse ne ate vend Nuk njihet asnje minoritet, asnje gjuhe tjeter dhe asnje lloj shkolle, pervec greqisht. Edhe kjo eshte say thjeshte aq edhe e vertete, pa hiperbole, sepse 60 deri 70 perqind e kombit te ri grek Jane shqiptare e gjak shqiptarl.Keshtu qe Tek e fundit del pyetja se KU e kush Jane greke? Edhe kjo dihet! 30 perqind I numeroni vete: vllehe, sllave, arnene, cifute, evgjite etj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*