Si ta largoni klorin nga uji

August 30, 2017 19:23

Si ta largoni klorin nga uji

Është e pashmangshme që uji nga rubineti të mos ketë klor dhe në momenti që sasia e tij është e tepërt, ai është i dëmshëm për shëndetin tonë.

Nëse ju konsumoni ujë që përmban më tepër sasi klori ju rrezikoheni nga sëmundje si kanceri në fshikëz,  niveli i lartë i kolesterolit, astma dhe alergjitë.

Uji që pimë nuk duhet të përmbajë më shumë se 4 mg klor në 1 litër ujë.

Mënyra më e thjesht për te larguar klorin nga uji këtë është të hidhni disa pika lëng limoni në gotën me ujë, pasi vitamina C e pastron ujin.

Ky pastrim i ujit mund të bëhet edhe me tableta vitamine C. Klori mund të hiqet edhe përmes vlimit të ujit.

August 30, 2017 19:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim