Si të dallojmë alergjinë nga e ftohura?

October 12, 2018 22:41

Si të dallojmë alergjinë nga e ftohura?

Nëse keni rrjedhje dhe bllokim hundësh, ose keni teshtima dhe kollitje mendimi juaj i parë është se jeni ftohur. Nëse i dini mirë dallimet mes tyre jeni në gjendje të gjeni edhe metodën për t’u lehtësuar.

Si ta dalloni kur jeni i ftohur?

Përveç kollitjes dhe teshtitjes, simptomat e të ftohurës mund të shoqërohen me dhimbje fyti dhe me hundë të bllokuara.

Ftohjet më të rënda se të zakonshmet mund të shkaktojnë dhimbje koke, ethe dhe dhimbje të trupit.

Nga e ftohura e zakonshme marrja e vetes është e shpejtë.

Nëse simptomat zgjasin më shumë se një javë ose dy, duhet të merrni masa pasi mund të kthehet në infeksion.

Por njerëzit që vuajnë nga alergjia mund të jenë më tepër të prirur për t’u ftohur.

E ftohura nuk ka një kohë të caktuar se kur mund t’u kapi. Madje edhe në stinën e verës mund të ftoheni. Fëmijët e vegjël mund të ftohen pak më shpejt se të rriturit për shkak se sistemi imunitar i tyre është pak më i dobët.

Por meqë e ftohura dhe alergjia kanë simptoma të njëjta ja se si ti dalloni:

Ftohja:

Lodhje

Dhimbje trupi

Dhimbje të fytit

Ethe

Alergjitë:

Keni kruajtje të syve

teshtima

Skuqje të lëkurës.

 

o.j/dita

October 12, 2018 22:41
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*