Si të dezinfektoni kuzhinën dhe ushqimet gjatë pandemisë

March 24, 2020 19:45

Si të dezinfektoni kuzhinën dhe ushqimet gjatë pandemisë

Të hash në tryezë me familjen është një zakon i vjetër, që mbi të gjitha të bën të ndihesh mirë dhe të jep ndjenjën e afrimitetit. Por në këtë kohë, ka disa gjëra më të rëndësishme.

Nisur nga situata me pandeminë, është e rëndësishme t’i përgatisni ushqimet në një kuzhinë të pastër, pa koronavirus.

Epidemiologu i Universitetit të Miçiganit Aubree Gordon i tha HuffPost, se në qoftë se dikush në shtëpi nuk është i sëmurë, ai sugjeron që njerëzit të hanë së bashku.

Kjo do të thotë më shumë gatim dhe pastrim.

Këtu janë disa këshilla të ekspertëve për ta mbajtur kuzhinën tuaj të pastër dhe të sigurt gjatë kësaj kohe. Ju lutemi vini re se kjo këshillë është vetëm për familjet në të cilat të gjithë aktualisht janë të shëndetshëm dhe pa COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi.

Pastroni kuzhinën më shumë se një herë në ditë

“Të gjithë ju që punoni dhe studioni nga shtëpia tani, duhet të pastroni kuzhinën disa herë në ditë.” – tha Brian Sansoni, nënkryetar i komunikimeve në Institutin Amerikan të Pastrimit.

Ekzistojnë disa prova në eksperimentet e simuluara – siç është kjo e botuar nga Neë England Journal of Medicine – që koronavirusi mund të mbetet aktiv për orë të tëra në sipërfaqe, dhe është e mundur që dikush mund ta dijë ta fusë në shtëpi.

Virusi, i quajtur zyrtarisht SARS-CoV-2, mendohet të jetë më i qëndrueshëm në plastikë dhe çelik inox sesa në bakër dhe karton. Mund të mbijetojë në plastike dhe çelik inox deri në 72 orë.

Rregulli më i rëndësishëm:

Së pari pastro. Sipas kimistit William F. Carroll Jr. nga Universiteti Indiana, “Pastrimi largon papastërtitë dhe organizmat që ngjiten nga papastërtia.” Pastroni të gjitha sipërfaqet e përdorura zakonisht: banakun tuaj të kuzhinës, një tavolinë nëse keni një kuzhinë për ngrënie, doreza dyert frigoriferike, dërrasat, çelësat e sobave dhe dyert e kabineteve.

Hapi tjetër është dezinfektimi. Së pari, mbani mend që detergjenti skadon, kështu që kontrolloni datën e skadencës në shishen tuaj.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, zbardhuesi i holluar, peroksidi i hidrogjenit ose alkooli izopropil 70% në mënyrë efektive vrasin koronavirusin. Ju mund të bëni vetë zgjidhjen tuaj dhe të përdorni peshqir letre, ose mund të blini sanitizues. CDC sugjeron përzierjen e 4 lugë çaji zbardhues për një ¼ litër ujë. Lëreni në sipërfaqe derisa të thahet.

Lajmi i mire? Coronavirus mund të vritet nga dezinfektuesit dhe sapuni. Virusi ka një membranë të jashtme lipidike (yndyrore) që e rrethon atë që shkëputet lehtë nga sapuni dhe uji, dhe nga shumë dezinfektues.

Edhe uthulla është e shkëlqyeshme, por nuk është një dezinfektues. Mund ta përdorni për të pastruar, por jo për të sanitizuar. Uthulla është e paefektshme kundër shumicës së baktereve dhe viruseve, përfshirë koronavirusin. As Vodka, e cila është vetëm 40% alkool, nuk do të funksionojë.

Jini të vetëdijshëm për kohën që një dezinfektues duhet të qëndrojë në një sipërfaqe gjatë tharjes së ajrit. Disa produkte mund të kërkojnë 30 sekonda për tu tharë, të tjerëve mund të duhen për aq kohë sa disa minuta.

Nëse keni doreza dhe doni t’i vishni, kjo është gje e mirë, tha Carroll. Nëse nuk vishni doreza, atëherë lani duart tërësisht kur të keni përfunduar Konsideroni dezinfektimin e kontejnerëve jo shumësorë. Për shkak të hulumtimit të përmendur më lart, gjithmonë ekziston mundësia që të jetë jo-shumë

Transferoni disa ushqime në enë të pastra. Në këtë mënyrë nuk duhet të shqetësoheni për mundësinë e vogël të një virusi që rri në enën ku fute ushqimi.

Drejtoni larësin tuaj në vendosjen e sanitizerit nëse e keni atë. Makinat me një vendosje sanitizer arrijnë një temperaturë të brendshme prej 155 gradë Fahrenheit, e cila është e vështirë që një virus të mbijetojë.

Ju thjesht mund të lini kontejnerë dhe pako në një cep të caktuar të kuzhinës ose brenda një kabineti për tre ditë nëse nuk keni kohë t’i dezinfektoni ato, tha Gordon. Kartoni nuk është një host i shkëlqyeshëm për virusin: “Ne e dimë se përqendrimi i virusit të gjallë ulet relativisht shpejt në karton.”

Lani duart tuaja tërësisht. Pasi të keni përfunduar pastrimin, lani duart tërësisht me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda.

 

 

l.h/ dita

March 24, 2020 19:45
Komento

1 Koment

 1. adulr friend finder June 16, 02:00

  Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.

  Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Appreciate it!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim