Si u mashtrua ish-Sigurimi për “blerjen e sekretit të bombës atomike”

November 13, 2017 03:35

Si u mashtrua ish-Sigurimi për “blerjen e sekretit të bombës atomike”

Në dosjen e gjyqit ndaj ish-ministrit të brendshëm Kadri Hazbiu, gjendet edhe një fakt interesant.

Regjimi komunist i Tiranës ka tentuar të blejë sekrete të prodhimit të bombës atomike dhe antitankeve të telekomanduara në fillim të viteve 60. Por ka hasur në një bllof.

Konkretisht në deponimet e seancës së 8-të të procesit, të akuzuarit deponojnë një fakt të pa njohur, përkatësisht, investimin e ish-Sigurimit të Shtetit Shqiptar për blerjen e mësipërme ilegale nga shkencëtarë të supozuar francezë.

Pohimin e bën i akuzuari Llambi Peçini.

Ja pjesë nga dëshmia e tij në gjyq, botuar nga Dita që posedon dosjen e klasifikuar të një prej gjyqeve më të famshme të periudhës së komunizmit:

“Përgjegjësi i zbulimit tonë në Itali ishte Dhimitër Gjoni. Ai na informoi se kishte mundësi të merrte nëpërmjet agjentit ‘Rampa’, një predhë antitank të quajtur ‘Kobra’, të telekomanduar. Po donte 2000 dollarë për këtë punë, pra, që ta blinte atë. Gjithashtu, pak kohë më vonë, përsëri Gjoni na informon se agjenti ‘Rampa’ ka mundësi të marrë sekretin e  bombës atomike. Por ai, për këtë, kërkon 6000 dollarë për një mik në qendrën atomike të Francës. 6000 dollarë, pra, dhe 2000 për ‘Kobrën’, bënin 8000 dollarë. 

Pasi e studioj dosjen e agjentit ‘Rampa’, kërkoj të dhëna nga përgjegjësi i zbulimit në Romë. Gjej tre momente që ishin të dyshimta, krijova bindjen që ky na gënjente. Bëra shënim në dosje se ky agjent është provokator, prandaj nuk jam dakord që ti jepen 8000 dollarë. I raportoj Zoi Themelit, atëherë, ishte Drejtor i Zbulimit. Hajde shkojmë tek ministri për tek Kadriu, na tha.  Vajtëm tek Kadri Hazbiu dhe i raportoi Zoi tani Kadriut për atë që na kishte raportuar ne rezidentura e Italisë që përpara. Kadriu merr Mehmet Shehun në telefon.

Unë i thashë Kadri Hazbiut: Ka disa momente shumë të dyshimta këtu…. Jam i mendimit të mos jepen këto para.  Më vonë më vjen në zyrë Dhimitër Gjoni dhe më thotë se ato u aprovuan, pra 8000 dollarët. Mua më vinte inat dhe për 8000 dollarët, se ishte një shumë e madhe, po më vinte më shumë inat që po na e hidhte një maskara, po tallej me autoritetin e zbulimit tonë. Në fakt, kështu doli.  Ja dha paratë Dhimitër Gjoni. Ai dërgoi ne filma, të filmuar, sekretin e  bombës atomike, në thonjëza. Ne këto filma, nuk kishim mundësi t’i lanim e ti zhvillonim. Iu dërguan Kinës. Pas nja 3-4 muaj, kinezët u përgjigjën që ky është një bllof. Një bllof, që i kushtoi shtetit tonë 8000 dollarë…..”

b.m. / dita

 

November 13, 2017 03:35
Komento

41 Komente

 1. T.U.R.P.E.R.D.I.T.E.N. November 13, 14:22

  Nuk e di a u shterruan lajmet qe jepen lajme te tilla qe as kalamajte e fillores nuk i besojne:

  bombe atomike 8 mije dollare ??

  ju lutem mos botoni cdo lajam qe nxirret nga nevojtoret e dashnor kalocit..kastriot dervishit-nevila nikes… fari balliut & company

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 13, 18:14

   T.U.R.P.E.R.D.I.T.E.N.
   që duhet ë turpërohen me shkrime të tilla!?
   as që vihet në dyshim!!
   POR duhet të kesh një gjë të vogël parasysh!!
   nuk flitet për “bombë atomike”,por për plane për mënyrën e prodhimit të saj dhe për një(plane)antitank të telekomanduar!!
   pastaj 8 mij dollarë të vitit ’60 nuk janë me të njëtën vlerë me të sotmit!!
   titulli idiot i krijuar nga idiotër që sipas mënyrës së përpilimit duket sikur janë me mashtruesin dhe jo me shërbimin sekret të vëndit të tyre!!
   njerëz sa idiotë aq dhe shpirtzinj për veten e tyre!!
   ju bëhet qefi,gati sa të kalojnë në orgazmë kur shkruajnë”Si u mashtrua ish-Sigurimi për “blerjen e sekretit të bombës atomike””!!
   o copat e idiotëve a e dini se në shërbimin e fshehtë ka fitore dhe humbje??se nuk ka asnjë shërbim të fshehtë që që ketë një sukses 100,00%???
   si mashtron kundërshtarin ashtu mashtrohesh dhe ti!!
   psh ata megjithëse e kanë kuptuar,llambi peçini,prapë kanë shpresuar për ti pasur këto plane!!
   me 8 mijë dollarë,megjithëse ka qënë një shumë ekonsiderueshme,pak a shumë 80 mijë të sotmit,mund të kishe në dorë plane që për ti krijuar vetë ose për ti vjedhur vetë do të kushtonin qindra fish më shumë!!nëse do të kishe sukses!!
   pra një humbje në vlerë monetare nuk ishte asgjë në krahasim me atë që mund të merrnin!!
   coppa idiotësh si ata që e kanë shkruar dhe këta që e ripublikojnë!!
   dhe ne themi se përse ka kaq shumë tradhëtarë në shqipëri!!
   këtu ne nuk duam veten tonë!kënaqemi për mossuksesin tonë dhe jo për suksesin!!
   qënkemi rracë e mallkuar për besë!!
   njëri përgjërohet për osmanllinjt,tjetri për gërkun, të tjerë për titon!
   e vetmia gjë që i bashkon shqiptarët është urrejtja ndaj njëri tjetrit!
   cmira për njëri tjetrin

   Reply to this comment
 2. Plaku Xhuxhumaku November 13, 14:34

  8000$ per sekretin e bombes atomike? Vetem 8000$? Pupupupu cfare idiotesh e kane drejtuar kete vend ne cdo kohe. Fatkeqesisht i njejti idiotizem vazhdon edhe sot e kesaj dite.

  Reply to this comment
  • Moisi Golemi November 13, 22:03

   Idiot. 8000 dollare me kursin e atehershem ishin 80.000 dollare sot. Kurse me vleren ne mall kishin te pakten vleren e 250.000 dollareve te sotem. Po ti gomar pa samar aq di, aq shkruan.

   Reply to this comment
 3. gjermani i fundit November 13, 21:26

  shume paskan dhene, me 80 dollare gjej une nje ekip me pijanece qe perveç bombes hatomike te jepnin edhe sekretin sesi ndizet dhe shuhet dielli me telekomande

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 14, 10:32

   o mono
   mos u ngri dhe ti në nivelin e qënjes superiore,copës së idiotit plakuruq!!
   flitet për vitin 60 dhe,jo vetëm si ushterak,duhet ta dish se pak vite më parë kishin aritur rusët ta krijonin!!
   sot e ka në internet,ooooo mono!!por megjithatë nuk është aq kollaj!!
   aman të keqen,me këmbë në tokë!!sado që të ndihmojnë presht,prapse prapë nuk janë uranium!!e mbarojnë fuqinë e tyre shtytëse!!

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 14, 15:24

    ceno, vetem per formulen e kthimit te shurres ne hidrogjen te kerkojne 2 milion $, te Zotit te shurres s’i japin gje, ne mos i marrin leke per analizat.

    Reply to this comment
 4. Plaku Xhuxhumaku November 14, 15:00

  Per popullin injorant qe kujton se i di te gjitha, perfshire tradhetaret e Skenderbeut dhe Hysen Shurren:

  Nqs nuk e dini qe Amerikanet egzekutuan ciftin Rozenberg pikerisht sepse u dhane ruseve sekrete qe lidheshin me teknologjine e prodhimit te armes atomike (per sqarim, jo te gjithe sekretin, vetem pjese te tij), atehere do te mund te kuptoni se sa qesharake duken jo vetem 8000$, po edhe 8 miljon $ me cfaredo kursi, e te cfaredo kohe.

  Gjithashtu sado te fyhet patriotizmi jua qesharak si prej teatri kukllash, eshte me mire te pranoni trapllekun e kujtdo qe kujton se per 8000 $ mund te bleje sekrete te atij niveli, eshte me mire te zbrisni pak ne toke dhe te çfryheni pak.

  Dhe, o Hysen Shurra, nuk eshte pune preshi kjo, megjithese duket se ti e ke studjuar nga afer dhe nga prapa kete punen e preshit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 14, 16:53

   o copa e injorantit,superior!
   vetë amerikanët e kanë thënë se rozenbergët shkuan për lesh!!njëlloj si sako dhe vanceti!!
   e çna mbyti budallallëku!!
   megjithëse nuk ke faj ti!!
   këta të ditës paguajnë qënje si ti,gjasme gazetarë,e çpret më për komente si tëndi!!

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku November 14, 18:49

    Degjo pak me vemendje e Hyseni i Shurrajve. Eshte e vertete qe Rozenberget shkuan per lesh. Po nuk ishte ky thelbi i diskutimit. Te kam thene edhe nje here tjeter, mos u nxito, nxirri djerse gjizes qe ke ne vend te trurit dhe mundohu te kuptosh thelbin. Rozenberget u denuan me vdekje sepse u pretendua qe kishin shitur sekretet e armes berthamore, pra e kishin bere me te vertete apo jo kete gje ata nuk eshte esencale per ate qe po diskutojme, o pallosh. Esenciale eshte dhe mbetet (gjithmone sipas diskutimit qe kemi ketu), qe sekreti i bombes nuk mund te vleresohet me 8000$ kur egziston precedenti i denimit me vdekje per te njejtin sekret, madje qe ta kuptosh ti me mire, Rozenbergeve ua bene nenen vetem sepse menduan se kishin bere ate pune, A e merr vesh o tru gjize tashti ku eshte thelbi, apo do te te bej edhe ndonje skice per sqarim.

    Reply to this comment
  • gjermani i fundit November 14, 18:00

   plak Xhuxhimaku. sic shpjegon me modesti cenua, nga komentet doli sekreti sesi behet bmba, po falas fare ama, ketu tek komentet. Di halla si behen petull, po s’ka uje, as miell dhe as vaj – thote ajo barcaleta.Sesi funksionon ne vija te trasha behej ne shkolle, por hollesisht as instituti 6 s’kishte mundesine elementare. Nje bmb rudimentale, ajo e Hiroshms quhet “me perplasje ” perbehej nga 6000 elemente te ndryshem psh. Nuk eshte njesoj te dish ngase perbehet Hena dhe te besh nje Hene.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku November 14, 18:43

    Moni, plotesisht dakord me juve. Do ta kisha dhene edhe une kete sqarim me dallimin midis shkences dhe teknologjise. Shkenca provon mundesine, teknologjia e realizon, gje qe ju e keni sjelle me shembuj. Sa per Hysenin e Shurrajve, po me mbushet mendja se eshte e kote te perpiqesh ta ndricosh sapo pak qyqarin. Se pari sepse i mungon krejtesisht sensi i humorit, nuk ben dot dallimin midis nje shakaje autoironike dhe te vertetes, ndryshe thene ka kohe qe pellgu i shures ku noton i duket si Oqeani Indian.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 16, 08:20

    mono
    me këto 6’000 elementët e ke nxjerrë qënjen superiore nga binarët!!ska faj i shkreti sepse i shesin një paketë me gozhdë sikur të ishin flori dhe ai e ble sepse ka 10’000 pjesë brënda!!
    mono të gjithë e dimë se vetë bomba nuk është problemi!!
    para nja dy vjetësh u dha lajmi se “iranit i duhet dhe pakkohë që të ketë sasinë e duhur të uranit për të ndërtuar BA”,po ashtu dhe më parë u sabotua pasurimi i uranit,duke i shkatërruar pak a shumë 20 mijë centrifuga!!pra mono teknollogjia e pasuriomit të uranit është pika kyçe!!perëndimorët i ofronin iranit uran”industrial”për çentralet bërthamore pa problem!pra dhe ai nukmund të përdoret për BA!!
    kështu mono,tërë këto që thamë janë të kohës së tanishme dhe jo të gati 60 viteve më parë!!kohë që ishte akoma adoleshente në fushën e armëve bërthamore!!
    tashti ti këthehemi asaj që unë shkruajta në komentin tim kryesor!!
    në jetën e përditëshme ne e dimë se në mënyrë të ndershme asnjëherë nuk bëhesh milioner,me pak dredhi,të duhet kohë,me shumë,jo dhe aq!!
    por ka një mënyrë,pak a shumë të ndershme që të bën milioner shumë shpejt dhe me një shpenzim minimal!!
    loja e llotarisë!!me vlerën e një kafeje mund të bëhesh multi milioner!!
    pra pagesa e një sasie të vogël vlerash monetare,mund të të japë një shumë të jashtëzakonshme!!probabiliteti është shumë i vogël,por miliona njerëz e provojnë!!
    unë mendoj se ishte e njëjta gjë që provoi dhe SIG!!luajti llotarinë për tu bërë milioner,por nuk pati fat!!
    vlera ishte jashtëzakonisht e vogël në krahasim me atë që mund të fitonte!!pavarsisht se,jam i bindur,se nuk do të kishim mundësinë reale për ta prodhuar(brënda ishte dhe antitanku i telekomanduar,atë ndoshta mund ta prodhonim!?!?,me teknollogjinë që zotëronim)!!
    mono pavarsisht se ke qënë ushtarak në anën ekonomike,duhet ta dish se puna e zbulimit është më llotari se llotaria!!në llotari ka një fitues matematik real!llotaria bazohet në një shkencë egzakte,nëse luhet me ndershmëri!!
    kurse zbulimi,agjentura,nuk bazohet në asnjë shkencë egzakte dhe për pasojë është aq e komplikuar se dhe të komplikuarës i merren mënd!!
    shërbimet sekrete më të fuqishme që ka parë bota deri më sot dhe që e kanë pasur në vazhdimsi, kanë qënë britanikët ,sovjetikët,nazistët,sot për nga fuqia ekonomike është dhe amerika!!
    të tjerët kanë qënë merre me lëng!!ne patëm fatin të mësohemi dhe të mësojmë nga KGB pas L2B!!patëm fatin të kishim njerëz që e ngritën shërbimin tonë sekret në nivele të përafërta me shërbimet më të fuqishme të kohërave!!por jo gjithnjë mund të kesh vijushmëri!!një vënd i vogël nuk ka mundësinë e vijushmërisë!!pavarsisht se ndoshta në kohë dalin gjenerata që e ngrënë në lartësi të jashtëzakonëshme!!
    sot po e shikon se çfar po ndodh!!përve çndyrësive që janë bërë, gjat gati 40 viteve të fundit,sot po kërkohet të vihet në krye të shërbimit të fshehtë një homogjen gërk!!
    kështu mono!!
    ti dhe qënja superiore,shumë të tjerë si ti të moshës tënde,jeni indoktrinuar aq keq(qënja superiore është trëmbur,i ka hyrë frika në palcë)nga propaganda që është bërë gjat diktaturës sa keni kujtuar,keni qënë të bindur në mënyrë absolute,se sigurimi nuk gabon,se ai i di të gjitha,se ai ka dalë e do të dilte fitues në çdo përplasje me këdo!!
    në atë kohë,ti oficer dhe unë i internuar,kam biseduar me njerëz me bindje të tilla,dh ei kam thënë se nuk është e vërtetë,se është e PAMUNDUR kjo që thoni ju!!nuk më besonin atëherë,ulërasin për “paaftësinë e sigurimit”sot!!
    tipa si qëni superior,gjakun që kanë dhjerë në atë kohë përpiqen ta gëlltisin sotë!!përpiqen ta përçmojnë aq shumë sa harrojnë që me gjakun që duan të rimarrin,gëlltisin dhe diçka tjetër!!
    qënje superiore me tru që stë arrin kilogramin,dhe me IQ 55.37,mos e leco të gjithën me njëherë!!
    lexoje rresht për rresht!!jo më shumë se dy rreshta në ditë!!një në mëngjes në në darkë!!
    nuk dua të bëhem shkaktar që të të digjen ato dy tela që ke në kafkë!!
    jo për gjë!
    por kam frikë se të bien veshët dhe të shtohen dhe dy vrima më shumë!!
    pastaj nuk do të mjaftonjë vetëm qëntë që të pshurrin kembët!!njerzit do të të pshurrin në vesh!!

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku November 16, 13:46

     Sa per dijeni o Hyseni i Shurrajve per uranin dhe per cdo gje qe lidhet me fizine berthamore di pak me shume se ty se me te vazhdoj ta nxjerr buken edhe sot e kesaj dite. Jo ne Shqiperi sigurisht, keshtuqe ti vazhdo te notosh ke ai liqeni i shurres tende e vazhdo te cuditesh me ato qe lexon neper gazeta. Keto carcafet qe shkruan jepja mamit t;i kexoje e t’i behet qejfi.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 November 17, 08:49

      puno tek riciklimi qënje??
      apo je kaçi vetë??
      plak që punon akoma,jo në shqipëri??
      mos se na mallëngjeve!!
      shko mor debil legen!!
      kujdes izolimin e telave se po tu dogjën do të të pjerdhin në vesh!!
      ah mi qënje mi qënje,sa i trash që je!!
      me fizik bërthamore?!?!?!?
      hahahahahahahahahahhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaa!
      ooooooooooooooo,u dhiva tu qesh!!

   • anticensurë25642654 November 16, 10:46

    Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

    « Back

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit November 16, 23:47

     ceno, zakonisht shiu bie nga qielli ne toke dhe jo anasjelltas. Psh, sikur Irani te posedoje u235 nuk ka nevoje per centrifuga, por u235 eshte i rralle, psh nga tre te parat qe bene amerikanet ne ’45 vetem njera ishte u235, dy te tjerat ishin pu239, qe perftohet nga mbetja. Per ndihme Iranit eshte denuar kreu i projektit pakistanez se rrugen e pasurimit me centrifuge e pershkoi Pakistani, ngaqe nuk ka central per prodhim energjie. Mesa di, edhe Iran nuk ka central per prodhim energjie, se po pate centralin nuk zgjatesh kot me centrifugat. Keto i kam lexuar ne nje liber josekret, dhe ne fakt ne kishim pothuaj pak njohuri, ishim akoma tek “vijat e trasha”. Ceno, ne te dy jemi pensioniste te nderuar, edhe une mendoj si ty qe Sigurimi ka tentuar te bleje me pak, si ai qe hedh grepin ne lume, por po e ule tapin shume afer grepit vetem korrobace mbeten te kapesh.

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku November 17, 14:31

      Perpjekje e lavderueshme o mono per te ndricuar pak Hysenin, po a je i sigurt ti qe ai e merr vesh ndryshimin midis U235 dhe U238? A e ka idene ai se cfare eshte Pu239? A e kupton ai mekanizmin e reaksionit zinxhir qe zhvillohet i kontrolluar ne nje reaktor berthamore dhe ne forme shperthyese tek bombat? Dhe se fundi a e kupton ai qe edhe po ti dish mire keto gjera nga librat, apo edhe nga profesioni mund te te mungojne hollesira teknologjike, qe padyshim kushtojne me shume se 8000$ e Sigurimit te Fendur Shqiptar?

     • anticensurë25642654 November 17, 18:03

      o xhani i cenos,o mon!!
      irani ka thënë gjatë gjithë kohës se e pasuron uranin për nevoja civile!!për këtë perëndimorët i ofruan uran të gatshëm,për përdorim civil!!ka qënë në lajmet e përditëshme,aspak sekrete!!
      turbinat e trullosura nga virusi i amerikanëve po ashtu kanë qënë në lajmet e përditëshme!!
      nuk e di në ka apo ska irani miniera urani,nuk e marr mundimin për tu interesuar sepse nuk më intereson,por në mënyrë të tërthortë,pa dijeninë e perëndimorëve mund të blej material!dhe e ka blerë!POR ska mundur ta pasurojë!!
      koreja ka rezerva urani dh eka mundur ta pasurojë!
      tashti ti këthehemi asaj që po diskutohet!
      lojës së llotarisë!!
      të gjithë e vëmë tapën shumë lartë,dhe normalisht nuk kapim asgjë!dh enë fud të fundit themi,”të paktën e provova!këtë çdo javë!!
      e njëjta gjë dhe për SIG.e provoi!?si doli gjë?
      e pastaj!!nuk është se luajti çdo “javë llotarinë”!!
      pastaj mor mono,ndryshe nga napolioni,a nuk do ta kishe fituar ti betejën e vaterlosë tashti??
      apo atë të stalingradit,apo dhe tërë L2B,po tia filloje ti drejtoje sot!pra të ndreqje gabimet që bëri hitleri??
      të siguroj unë që po!!
      por me një kusht!që gjithçka tjetër që ka ndodhur të mos ndryshojë!!
      këshut o mono!!
      ti si ushtarak prapavije në pension dhe qënja superiore,që “nxjerr akoma bukën me fizikë bërthamore”,akoma i pa pensionuar pavarsisht senilitetit të tij,po luani rrolin e SIG sot!!
      o mono,përse nuk viheni një herë në rrolin e hamit matianit me shokë?!ndoshta i bëni dhe njëherë budallenj ata të SIG?
      provojeni se si dihet!
      do të na kënaqni me humor!!
      ps:
      -mono ta kam thënë se nuk jam pesnionist si ti!!
      -qënje,si njohës i madh dhe që e ha akoma me fizikë bërthamore,ka mundësi të mos përsërisësh ato që thotë moni dhe të japësh një shpjegim të qartë për BA??
      ke sa të duash në internet informacion,por të garantoj se nuk je në gjëndje ti kuptosh!!
      provo të ma shpjegosh një herë qartë mua qënjes infariore!!se nuk do të kem turp të ta mbështes!!
      shpjegimin, kuptohet qënje,e jo atë që ke qef ti!!

    • Plaku Xhuxhumaku November 17, 17:50

     O trimi i Shurrajve, ti harron qe nickun P. XH. nuk ma kane vene me zorr ne gjendjen civile bazuar ne moshen time. E kam zgjedhur vete, per qejf, bazuar ne urtesine time superiore (te pelqen apo nuk te pelqen ty, ik e dhitu prap tashti po deshe). Kjo qe thua ti eshte si te them une qe ti je nje disident i thekur qe qysh ne djep ishe kunder censures, apo censurave (kur ti me babin polic dhe mamin guzhiniere kopshti) lepije bithen e krietarit te frontit te lagjes.. Hajde mendje, hajde. Sa me shume qe shkruan, aq me shume tregon qe edhe gjiza po te thartohet keq. Dhe ik nderro breket se na qelbe, apo nuk ka kush ti lan?

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 November 17, 18:19

      “bazuar ne urtesine time superiore”
      ëëëëëëëëëë???
      epo të dhitesh dy herë në ditë nga të qeshurit është e veçantë!!
      ke thyer rrekordin qënje!!
      vetëm ti mund tia thyeje vetes rekordin!!
      idiot tjetër nuk gjen!!
      përrrrr,përrrr 😛
      i fortë për kokën tënde je!!
      kur u këtheve nga “Konferenca e “idiotëve”: Toka është e sheshtë”??
      si ja kalove?mirë??kishit shumë pjesmarrës??
      po shtoheni gjithnjë e më shumë qënje superiore??
      apo jo!!
      të dhisni në humor.

     • Plaku Xhuxhumaku November 17, 19:05

      O Hyseni i Shurrajve, po te them nja dy gjera per here te fundit:

      1. Mundohu ta shtosh pak respektin per vehten tende dhe kur has ne njerez qe dine me shume se ty, mundohu te mesosh jo te zgerdhihesh (nejse kete e ke difekt nga femijeria e frustruar).

      2. Me logjiken tende per nick-un gjermani i fundit duhet ta kete te pakten nenen gjermane dhe ne gjermani nuk duhet te kene mbetur me gjermane meqe ky zoteria eshte i fundit.

      3. Ne ke degjuar gje per IAEA e Vjenes, hajde me kerko atje, po ke para per te paguar bileten e avionit.

      4. Mundohu te gjesh ndonje gje tjeter per te bere se sa te shkruash vetem komente te coroditura ketu tek dita. Ne jete ka plot gjera me te mira per te bere,

      5. Tatata’.

 5. Plaku Xhuxhumaku November 15, 15:07

  Degjo pak me vemendje e Hyseni i Shurrajve. Eshte e vertete qe Rozenberget shkuan per lesh. Po nuk ishte ky thelbi i diskutimit. Te kam thene edhe nje here tjeter, mos u nxito, nxirri djerse gjizes qe ke ne vend te trurit dhe mundohu te kuptosh thelbin. Rozenberget u denuan me vdekje sepse u pretendua qe kishin shitur sekretet e armes berthamore, pra e kishin bere me te vertete apo jo kete gje ata nuk eshte esencale per ate qe po diskutojme, o pallosh. Esenciale eshte dhe mbetet (gjithmone sipas diskutimit qe kemi ketu), qe sekreti i bombes nuk mund te vleresohet me 8000$ kur egziston precedenti i denimit me vdekje per te njejtin sekret, madje qe ta kuptosh ti me mire, Rozenbergeve ua bene nenen vetem sepse menduan se kishin bere ate pune, A e merr vesh o tru gjize tashti ku eshte thelbi, apo do te te bej edhe ndonje skice per sqarim. P.XH.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 21, 10:13

   qënje
   ta vonova përgjigjen sepse desha të sigurohesha për vëndin tënd të punës!!
   sipas personit, që pyeta, nuk ka asnjë shqiptar që punon për IAEA në vjenë!!
   nudoshta i shkreti nuk njeh të gjithë pastruesit,por në nivelin që ai njeh nuk egzistoje!!
   tashti duke qënë se je qënje supe. ka rrezik që të mos jesh më në gjëndje të numërosh më deri në 2!!
   më thua dy gjëra dhe me gjithë Tatata’ i bën 5!!
   pikën e dytë nuk e kapa fare!!ç’punë ka moni në diskutimin tonë(në tall arjen time me ty)??
   pikën e parë e kam si bazë të jetës time,por kur qëlloj me të vërtetë në njerëz të zgjuar!!
   parimi tim është”mëso nga i mënçuri,mos vër në lojë të prapambeturin mendor,rrespekto të gjithë njerzit normalë,dhe mos lërë rehat “qënjet superiore”(tarrallakët)!!
   karabush superior,ke të drejtë për avionin!!jo për paret!!nuk para e përdor,në rrugët e “shkurtëra”,psh deri në berlin!!e kam thënë shpesh se për arsye pune më duhet të udhëtoj nëpërmjet italisë për në gjermani!!herë nga zvicra,herë nga austria!!prandaj po pate kohë ndonjëherë,mund të të qiras me ndonjë kafe!!
   ë qënje e bëjmë kështu??
   shëndet qënje superiore dhe injorant mëndjemadh!!
   ps:që je trap,nuk besoj se do të të duhej të ta vërtetoj me matematikë-” qe sekreti i bombes nuk mund te vleresohet me 8000$ kur egziston precedenti i denimit me vdekje per te njejtin sekret,”-
   fjala e urtë “tek ferra e vogël gjen leprin e madh”-nuk ka dalë kot!!ndonjëherë me pak para arrin rrezultate të jashtëzakonëshme,monit ja shpjegova me llotarinë,bixhozi,ose të jesh në momentin e duhur e kohën e duhur!u luajt bixhoz dhe u humb!!
   kuptove idiot??

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku November 21, 17:28

    Nuk ka perse cuditesh qe nuk ka shqiptar ne IAEA (provokim i lezecem ky), sepse une jam i punesuar me pasaporte tjeter mor koqe.

    Me te tjerat nuk po merrem. Vazhdo karrieren e shkelqyer prej komentuesi.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 22, 08:25

     qënje ti je humor falas!!nuk ja vlen me shku më në estradë!!të dhjet tu qesh!!
     mirë (që ma paske fut me këtë punën e ” i punesuar me pasaporte tjeter”,por dhe emrin e ke ndërruar në “tjetër”??apo edhe ti e ke të ngjashëm me “paul tedeskini”??
     shko mor koqe superiore!!
     ta bëra propozimin për të të ofruar një kafe me bisht,po deshe dhe tek çuni i neti vjosës!!
     bishtin e kafesë po ta ofroj me një nga uiskit e rrallë që ka si koleksion çuni i netit!!
     qënje superiore,unë të garantoj që ti nuk gjen ven as tek stolat e atyre pak lulishteve që kanë mbetur,për të lujt domino!!punon ti tek “IAEA në vjenë”!!
     ti je një copë mishi me dy sy që nga ndjenja e inferioritetit që të ka sunduar tërë jetën nuk mund të ngrësh kokën!!ti përveç disa idiotësive të shkurtëra në kufirin e bllofit nuk je në gjëndje të shkruash!!
     këtu ka komentues për të cilët njeriu ka rrespekt,pavarsisht se janë të kundërshtarë!!
     ke dmën,klausin bile deri tek nastro patollogjiku,por komentues si ti!?vetëm për humor mund ti vlerësoj!!vetëm për të tallur arët,duke qënë se nuk je i prapambetur mendor!!
     qënje inferiore!
     shkruaj sakt atë që mendon dhe mos ndërro pseudonimet si kurva brekët,dhe atëherë mnud të diskutojmë si komnetues!!
     karkaleci me të vërtet fluturon,por asnjëherë nuk është një shqiponjë!!
     ritu legen rritu,mënyra se si ti futesh,ndërhyn në muhabet,në momentet e para të befason për mirë!të rrit shumë nivelin,por duhet pak kohë dhe thellësi për të kuptuar se je i sipërfaqshëm dhe ke mangësi në të shprehurit të mendimit!!
     shëndet dhe bithë të forta!
     përpiqu të mësosh dhe nga njërëz të nivelit të ulët,si puna time,qënje!
     sepse si dihet se çfarë fshihet tek ferra e vogël!!
     prrrrrrrrrrrrr 😛

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku November 22, 13:51

      Komentet e tua jane vetem skorje dhe pordhe. Nuk marr vesh cdo te thuash me nderrim emri. Edhe pordhet i ke perçart tashti. Nejse. Vazhdimisht suksese ne punen tende prej komentuesi permanent.

     • anticensurë November 22, 16:29

      qënje superiore dhe nuk e kupton “Nuk marr vesh cdo te thuash me nderrim emri.”
      superior shkruan se “une jam i punesuar me pasaporte tjeter ” dhe unë të pyes “je paraqitur me emër po ashtu “tjetër” si pasaporta”??
      pra nuk ke emër shqiptar??
      ta kam thënë ti je superior por vetëm me para ose prapa shtesën budalla!!
      ps:komnetet e tua janë pikërisht si i përshkruaj unë!!ose si kujton ti se janë të miat!!
      😛

 6. Plaku Xhuxhumaku November 22, 18:11

  Ti or zoteri, apo zonjushe ke probleme psiqike te renda. Kur une them me pasaporte tjeter, dmth me pasaporte jo shqiptare, or derdimen. Emri im eshte i atille qe nuk mund te thuash se eshte shqiptar thjesht duke e pare te shkruar. Ti po deshe te me takosh, kur vjen ne Vjene, merr U1, hajde ne VIC (Vienna International Center) ne stacionin Kaisermühlen, shko tek postblloku dhe thuaj rojes “Aj em albanian” (kujdes ta shqiptosh sic ta kam shkruar) dhe une do te dal e te te fus brenda e te te jap nje kafe pa bisht aty brenda. Sa per bishtat e Neti Vjoses, piji vete se te bejne mire.

  Reply to this comment
 7. anticensurë November 23, 08:39

  “Kur une them me pasaporte tjeter, dmth me pasaporte jo shqiptare, or derdimen”-këtu nuk do të më kishte shkuar mëndja asnjëherë! je një rast i rrall mes shqiptarëve!ndodh një në 10 shqiptarë!!flm për sqarimin tënd foshnjor!!
  “Emri im eshte i atille qe nuk mund te thuash se eshte shqiptar thjesht duke e pare te shkruar.”-kjo po që më pëlqen!një sqarim i mënçur,ndoshta po qe se psersoni,i njohuri tim,që kam pyetur do të ishte shqiptar do ta kishte kuptuar,por duke mos qënë nuk e paska kuptuar!!
  “Ti or zoteri, apo zonjushe ke probleme psiqike te renda. “- i fortë je!!
  këtu i ke rënë në të!nuk jam më pacient i 5ës,por e “ndjek me konrespondencë”!!kurohem në shtëpi!!
  ““Aj em albanian”-kështu shqiptohet në anglisht andej nga ju??mesa më kujtohet nga shkolla më duket se thuhet “aj em ëllbeniën”.me qënë se është në një qytet të një shteti ku gjuha zyrtare është gjermanishtja,nuk do të ishte më mirë ti flisja në gjermanisht??apo dhe rojet e postobllokut janë me “pasaportë tjetër”??
  qënje superiore me aftësi të kufizuara në shprehje,mua më duket pak e trashë kjo mënyrë prezantimi tek një roje postoblloku.ty jo??se normalisht ai “me pasaportë tjetër”që punon si roje mund të më thotë “aj em kongoliën”!e pastaj çtë bëj o kuti e mëndjes??
  po me netin çpate??as të ka sharë e as të ka lavdëruar!!pastaj nuk të thashë se do shojmë tek neti!!ai është në salzburg e jo në vienë!!çuni i tij ka një pub fantastik në vjenë!ka uiski të kushtueshëm!!jashtëzakonisht të veçantë!
  e di që ti nuk mund të pish alkohool gjat orarit të punës,por të thashë se mund ta pimë pas pune!!
  qënje,nëse nuk mund të vi me makinë deri atje tek ai që duhet ti them unë jam shqiptar,sepse me trena,,metro e tramvaja,jam një katastrofë!!duhet të më marrësh për dore si kalama kopështi,përse nuk e bëjmë kështu!?e lëmë të takohemi diku tjetër!!të paktën atje ku arij të parkoj,ti e e njeh vjenën shumë mirë,më thuaj një pikë dhe unë parkoj aty dhe më pas më merr ti për dore deri tek postblloku!!
  mos ki merak për biletën,ta “rimborsoj”(sipas shqipes së re)unë!!
  ps:mos u xef kot o qënje!ti normalisht je ai që ruan qetësinë sa herë përpiqesh të tallësh arët me të tjerët!!ruaje shpirtin sportiv dhe kur ta fusin!!o qënjeeeeee!
  INFERIORE!!
  :-p

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku November 23, 14:31

   E para, u bera lemsh me kete punen e provokatorit (sado superiore te jete inteligjenca ime, nuk arrin te dalloje anticensuren nga anticensura), po nejse, flm, se me kishte hyre frika se do vinte ndonjeri te me thoshte une jam anticensura, kam erdhur te ta rruaj. Po nejse, ashtu po e bej po i VK anticensures e po eci perpara. Shnet ceno, te gjitha keto qe themi ketu mua gjithnje me jane dukur si VKTB, po tashti qe e konfirmove edhe ti e me te gjitha sqarimet serioze qe bere ti un ndjehem me rehat tashti. Thanks again o ëllbeniën. Ah, gjermanisht mund te thuash Ih bin albanien (mos bej gabim te thuash ih bin ajne albanien, se do te marrin per nje petull te re qe shitet tashti ne Berlin, po e more vesh se c’dmth e gjitha kjo).

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 November 23, 17:17

    nuk ke si ta marrësh vesh o qënje,punën e provokatorit!
    je vetë!
    apo jo??
    sidoqoftë!!
    punën e gjermanishtes ta thashë se e kam më lehtë se anglishten!!
    e njoh pak a shumë mirë dhe nuk i bëj ato gabimet që parashikon ti!!
    përgjigje nuk më dhe për mundësinë e parkiumit zemra.
    e ke vështirë të dalësh jashtë postbllokut??
    mesa e kam parasysh unë ajo “puna tënde” nuk është burg.burg shqip,e kam fjalën,jo gjermanisht!!
    pastaj kjo puna e aj em ose ih bin është si tip parrulle??
    po roja e ka kundër parrullën??
    sepse po nuk qe e tillë!?
    më duket pak si budallallëk për inteligjencën tënde superiore të kërkosh një gjë të tillë!!
    shpresoj se nuk është e nevojshme që të ta shpjegoj dhe njëherë përgjigjen e rojes që mund të jetë nga çdo vënd i botës!!
    heeej qënje,tashti i rash në të!!
    më duket se ti je roje ditën!!
    punon vetëm me një turrn?vetëm ditën??
    ps:unë po kaloj prapë te numrat e satëme!!pa mbrojtjen e saj nuk qënka e lehtë!!

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku November 23, 18:23

     Une, provokatori? O i ziu ti qe me duket e fillon diten me noi tym, a me noi uiski nga ato te cunit te Neti Vjoses. Me numra a pa numra, ti po ai budall ngelesh. Tatatata’

     Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 November 23, 19:01

  unë të talla sa munda!!
  zbulova që punon edhe roje ditën vetëm me një turn!!
  numrat e mia janë magjike!!
  ma ka konfirmuar prof. ylvi vehbiu qysh ne vitin 1974!!
  do më o qënie??
  e do me gjermanisht, që jam më mirë, apo të mjafton anglisht??

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku November 23, 21:31

   Eh c’na i cave rondellat or kaqol.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 24, 12:24

   ado
   mos e dhit kaq shumë!!
   lene qënjen rehat!!i mjafton gallata time!!
   qënje ad mustaqja po tall hajdarin me ty e bythën me mu!!
   kemi rënë viktimë e tij!!
   ose e a.k/dita!!asaj tarrallakes që i ka zënë derën me bisht thamos!!
   sidoqoftë kjo gazetë po degjeneron si shekulli dhe tema e meros!!
   unë mendova se ikja e thamos e prishi shekullin,por spaska qënë ashtu!!
   thamo iku në kohën kur e kishte çuar shekullin në majë,me qëllim për ta rrukullisur poshtë!!
   ju pjerdhça gazetën dhe rubrikat gjithnjë e më të trasha që po prodhoni!!
   shnet qënje!!
   pavarsisht superioritetit,prap mbetesh qënje më e pastër se këta halabakët që po shkatërrojnë shtypin shqiptar!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*