Si u ndal gripi spanjoll 100 vite më parë?

March 17, 2020 10:20

Si u ndal gripi spanjoll 100 vite më parë?

Fotografi bardhezi të 100 viteve më parë janë rikthyer me ngjyra, për të treguar se si personeli mjekësor luftoi kundër gripit spanjoll në vitin 1918, në një kohë ku mjekët dhe infermierët në të gjithë botën po përballen me një tjetër krizë shëndetësore, për shkak të përhapjes masive të koronavirusit të ri, Covid-19.

Në fotografi duken qendra të ndryshme komunitare dhe fusha sportive në Shtetet e Bashkuara, që janë shndërruar në spitale të përkohshme për t’u kujdesur për të sëmurët, ndërsa kinematë ishin të mbyllura dhe njerëzit të detyruar të mbanin maska në fytyrë kur dilnin në ambiente të hapura ose përdornin ambientet publike. Fotografitë e tjera tregojnë situatën tragjike dhe në vende të tjera, si Kanadaja dhe Franca.

Sëmundja, e cila shpërtheu pas nisjes së Luftës I Botërore, u përhap me shpejtësi në të gjithë globin, duke marrë jetën e mbi 20 milionë personave, edhe pse historianë të ndryshëm e çojnë këtë shifër në 50 milionë.

Vala e parë e virusit, që ishte një mutacion i gripit të zakonshëm, kaloi pa u vënë re, pasi njerëzit shëroheshin brenda 2-3 ditëve, por vala e dytë ishte vrastare, pasi njerëzit humbnin jetën vetëm pak orë pasi shfaqnin simptomat e para, ku ndër të tejra, lëkura u merrte një ngjyrë blu, ndërsa mushkëritë mbusheshin me ujë, duke bërë që të mbyteshin. Pandemia u ndal vetëm me ardhjen e verës së vitit 1919.

 

March 17, 2020 10:20
Komento

5 Komente

 1. Arben March 17, 10:33

  Vetë u ndal, mbaroi punë dhe iku.

  Reply to this comment
 2. demo March 17, 12:42

  Izoloni Kinen.
  Kina eshte murtaja e njerezimit.
  Po ui shua njerezimi,do t`i vije nga Kina.
  Perhapin edhe teori konspirative,per t`ja lene kopilin ne dere te tjereve.
  Gjithckangrenesit kane shkuar 3 miljard.
  Mos shihni fasaden.Atje jetojne ne mizerje dhe qelbsinlluk.Shkrimtari i madh Fitzherald,ne vitet 20 i pershkroi kinezet si rracen me te ndyre ne bote.
  Ata dhjesin ne rruge,ku ti vije,si kafshet.Edhe kur rrijne ndejun,rrijne sikur dhjesin,shkruan Fitzherald.
  A mund te quhet ky shkrimtar rracist?
  Sikur te gjitha semundjet infektive,mos i kishin ardhur njerezimit nga Kina,edhe une do ta quaja rracist.

  Reply to this comment
 3. Gzim Kulufi March 17, 15:37

  Po mire mo Demo, ja po e zeme se te zezat na vijne nga Kina! Ja po te bejme qejfin ty me teori konspirative dhe po themi, se edhe gripi spanjoll ne fund te LIB na erdhi nga kinezet(!!!). Por ato epidemite e meparme me gjithfare virusesh dhe bakteriesh kush ua solli europianve? Kinezet? Po ushtrise se Napoleonit? kinezet? Apo perkundrazi, ishin europianet dhe spanjollet e perzier me arabo-afrikanoveriore qe ua cuan te tjerve te gjitha semundjet?!

  Reply to this comment
 4. demo March 18, 17:47

  Je bere si ato kurvat qe ngecen hu me hu o shyrre.
  Meqe qeke metrollog ec e veri metrin,mos te mbetet merak.

  Reply to this comment
 5. Mos e beso po deshe. March 27, 04:57

  Demo i ke kthyer pergjigje qe i takon kurves G Kulufi, rrine pas ferre dhe gjuajne me gure kedo qe kalon ne rruge, komentojne cfare thone te tjeret.
  Duhet te gjithe te kene menjen e kurves e b.q. G Kulufi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim