Dosja sekrete: Dëshmia e rrallë e kardiologut të ish-Kryeministrit

January 3, 2018 16:10

Dosja sekrete: Dëshmia e rrallë e kardiologut të ish-Kryeministrit

DITA posedon dokumentat e arkivës së hetuesisë mbi vdekjen e ish-Kryeministrit Mehmet Shehu, dosje e cila ka siglën Sekret.

Në këtë dosje gjendet edhe dëshmia e mjekut Llesh Rroku, i cili ishte kardiologu personal i Shehut 4 vitet e fundit të jetës së tij.

Mjeku ka dëshmuar me regjistrim më 8 prill 1983.

Ai ka përjetuar ditën dhe natën e fundit të jetës së kryeministrit më jetëgjatë të Shqipërisë.

Më poshtë, pjesë nga dëshmia e tij botuar në DITA:

“…Mbasi ka mbaru mbledhja e kam shoqëruar Mehmet Shehun për në shtëpinë e tij, ku tek dera e hyrjes e priste Fiqret Shehu dhe së bashku kanë shkuar në zyrën e katit të parë. Këtu i kam matur Mehmet shehut përsëri tensionin të cilin vazhdonte që ta kishte të lartë.

I thashë që të pushonte pasi kishte nevojë. Ai më tha se nuk do pushonte dhe unë jam larguar dhe kam shkuar në vendin e punës time që ndodhet jashtë banesës së Mehmet Shehut. Rreth orës 15.45, Mehmet Shehu, duke qenë në dhomën e tij të gjumit, më ka kërkuar mua përsëri që ta vizitoja.

Unë kam shkuar atje dhe pashë që Mehmet Shehu ishte në dhomë së bashku me Fiqreten, e cila ishte veshur me robdisham, kurse Mehmeti ishte veshur me kostum, që më la të kuptoja, se ai nuk kishte pushuar në drekë. Unë i kam matur Mehmet Shehut pulsin dhe tensionin, të cilat i kishte të larta, por jo sa paradite kur ishte në mbledhje.

Pasdite unë e kam shoqëruar Mehmet Shehun në mbledhje në Komitetin Qendror dhe e kam vizituar edhe njëherë gjatë pushimit të mbledhjes, ku tensionin e kishte të lartë dhe kam njoftuar mjekun Milto Kostaqi duke i thënë që të më priste mua në vendin e punës deri sa të kthehesha.

Mbasi ka mbarur mbledhja, rreth orës 20.30, unë e shoqërova Mehmet Shehun për në shtëpinë e tij dhe kur ai është futur tek dera e shtëpisë, i ka dalë përsëri përpara Fiqretja, kurse unë jam larguar për në vendin tim të punës, ku i thashë dhe Milto Kostaqit që atë natë ai të mos shkonte në shtëpi, mbasi Mehmet Shehu pulsin dhe tensionin e kishte të lartë. Milto ishte dakord.

Kur unë kam qenë tek dhoma e oficerëve, Mehmet Shehu më ka kërkuar përsëri që ta vizitoja dhe kur shkova e gjeta në zyrën e tij në katin e parë së bashku me Fiqreten. Unë i mata pulsin dhe tensionin, të cilat e kishte përsëri të larta dhe unë i rekomandova ilaçet për uljen e tensionit. Mehmet Shehu më tha se dua të pi një kafe, unë i thashë që kafen nuk duhet ta pini pasi ajo rrit tensionin, por ai tha se do ta pinte dhe kërkoi t’i sillnin kafe në këtë dhomë.

Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu

Mehmet Shehu më pyeti mua se kush ishte me shërbim atë natë. Unë i thashë se është oficeri i radhës. Ai më pyeti në ishte apo jo Ali Çeno dhe unë duke pasur mendimin se ishte, i thashë se ai është. Kur kam shkuar tek dhoma e shërbimit ku ishte oficer Pëllumb Rusto dhe një shofer i gatishmërisë, nuk e gjeta Ali Çenon aty. I kam thënë Pëllumb Rustos që të njoftojë Aliun. Kështu Aliu ka ardhur me makinë.

Unë Ali Çeno, Dashamir Rama, Pëllumb rusto, Milto Kostaqi dhe shoferi gatishmërisë kemi qëndruar në godinën e oficerëve të shërbimit deri rreth orës 24.00, pastaj kemi fjetur në dhoma të ndryshme po aty. Në mëngjesin e datës 18.12.1981, rreth orës 7.55, kur kemi qenë tek dhoma e grupit të shërbimit, kemi dëgjuar që Vladimir Shehu me steriofon tha që të vinte Ali Çeno në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut.

Aliu ka ikur me shpejtësi kurse ne të tjerët kemi qëndruar aty, mbas 4 – 5 minutash, kemi dëgjuar që Vladimiri me steriofon njoftoi që të vinë mjekët urgjent lart. Në këtë moment, unë, Milto Kostaqi dhe ndihmësmjeku Setor Lezho, me të gjitha mjetet e nevojshme u ngjitën me shpejtësi në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut.

Derën e gjetëm hapur. Në korridorin para kësaj deri ishte Vladimiri. Unë dhe Miltoja u futëm në dhomë pasi Vladimiri na tha “shiheni”, ndërsa ndihmësmjeku qëndroi jashtë në korridor. Sapo u futëm brenda, unë dhe Miltoja u drejtuam nga krevati dhe pamë që Mehmet Shehu ishte shtrirë në krevat me fytyrë nga tavani me batanije gjer në grykë.

Mehmet Shehu në shtratin e vdekjes

Miltoja i hoqi batanijen, hoqi dhe një nga jastëkët që kishte në kokë, i vumë dorën në ballë dhe në plus, balli i tij ishte i ftohtë dhe pulsi nuk punonte, në krahun e majtë të zemrës së tij pamë një njollë gjaku. Në krahun e djathtë të trupit të Mehmet Shehut, pothuaj në mes të krevatit, mbi batanije pashë një pistoletë në mes të krevatit dhe nga të gjitha këto mora vesh që Mehmet Shehu ishte vetëvrarë dhe nuk kemi bërë asnjë veprim.

Kur u zmbrapsa nga krevati, pashë se rreth një metër larg nga krevati ishte një gëzhojë të cilën e mora me dorë dhe e vendosa sipër komodinës së krahut të majtë të krevatit ku ishte trupi i Mehmet Shehut. Veprime të tjera mbi trupin e Mehmet Shehut dhe krevatin e tij unë nuk kam bërë, kurse Miltoja e ngriti përsëri pak nga koka duke i vënë jastëkun që hoqi më parë dhe e mbuloi me batanije.

Kur unë me Milton u futëm në dhomën e gjumit të Mehmet Shehut, vura re që dera e zyrës së tij në katin e dytë që është në vazhdim të kësaj dhome gjumi, ishte hapur dhe tek tavolina e zyrës ishte Ali Çeno së bashku me Jonuz Luton, ku Ali Çeno po bisedonte në telefon për të njoftuar si duket për ngjarjen, por se me cilët persona po bisedonte, unë nuk e di.

Unë me Milto kemi dalë nga dhoma e gjumit të Mehmet Shehut dhe kemi qëndruar në korridorin e katit të dytë, tek kolltukët. Mbas nesh kanë dalë dhe Ali Çeno e Jonuz Luto, që kanë qëndruar edhe ata në korridorin e këtij kati”.

b.m. / dita

January 3, 2018 16:10
Komento

14 Komente

 1. raimondi November 26, 02:59

  Atehere e paskan vrare Mehmetin, se gezhoja paska qene jashte krevatit–Por problemi eshte se i biri Vladimiri del i dyshuari kryesor….

  Reply to this comment
  • Tartufi January 3, 18:03

   Ja dhe nje ushqim tjeter per mbeturinat e se djeshmes te
   ndare ne pederasti te sokakut te te mareve te Gjirokastres
   dhe ne mbeturinat e katundarise se Labo-Mallakastres,
   E shkrdheu apo nuk e shkrdheu te shkrdhierin nga krye-
   shkrdhata e asaj shoqerije ????
   Ky milet duhet te mesoje dhe te reagoje se nga mbeturinat e nje shoqerije te shkerdhier si [ komunizmi ] me tragshmitaret e tij kushdo qofshin ata [ nuk mund te ndertohet kurre nje shoqeri demokratike mbi bazat e
   ndershmerise ]
   Se kush u shkerdhie dhe si u shkrdhie dje,, nje shoqerije qe kerkon te ndertoje sa me mire veten dhe popullin e saj,kjo nuk i lipset,,,se nuk i ngelet koha per llogje Kavaje dhe mbeturina te shkerdhyera,se punon nate dhe dite per te ngritur popullin ne nivele me te larta. Pa koment,,

   Reply to this comment
   • Mallakastra Heroike January 3, 20:11

    @Tartufi,
    Je nje gjallese flagjelate, mase amorfe dhe brenda atij objekti qe quhet kafke ke nje cope muti.
    Mehmeti sa ishte gjalle bente ne WC nga nje Tartuf cdo mengjez me te mencur se ti dhe soji yt i shkerdhyer.

    Reply to this comment
    • Tartufi January 3, 22:10

     Ne ate Mallakaster ka pasur dhe ka bije dhe bija te mbrekullushem,qe te tjeret mund ti kene zili,,, por kur flitet
     per te shkerdhyer si ky i shkerdhyeri tend me shoke duke
     u futur dhe ti brenda,kjo krahine ngelet e shkrdhiera e
     madhe e pa diskutushme,,, sido qe te komentoshe ,,, historia qe shkruhet e gjalle,jo me hije te vdekurish dhe
     pralla genjeshtrash eshte historija e vertete. I shkerdhieri me prak te familjes Mahmut nga krye- shkerdhata I Gjirokastres,ne qytetareve te ndershem na
     ka rruajtur topet dhe pastruar vrimen e bythes,,, se ne
     ngelem te komentojme dhe te flasim per te shkrdhyerit si Mahmuti me shoke e ty bythe- lepiresi i tyre.

     Reply to this comment
 2. Lili January 3, 17:16

  balli i tij ishte i ftohte… DMTH se mjeket ketu nuk paskan qene ne gjendje me pa se vdekkja nuk ishte e sapo ndodhur, po kishte disa ore,derisa te ‘ftohet’… Cdo student i mjekesise di me te treguar a kishim rigiditet kadaverike a jo, a kishim halla trup te nxhehte a jo, sa gjak ishte derdhur pos mjeket e Enverit e Mehmetit qe nuk dine as shenjet e helmimit, as shejet e ABcse te mjekesise ligjore qe cdo mjek duhet te verifikoje si automat kur eshte para cdo vdekje e lere ma para vdekjes se numerit 2!!!!

  na lodhet ose me rrenat e tyre ose me paaftesine profesionnale te tyre ,zgedheni si te doni, po mbasi keta e mbajne vetin per te afte, na lodhet pra me rrenat e tyre.

  Reply to this comment
 3. LILI January 3, 17:18

  kush shkon me fjete me syzat ne hunde?
  pos Njeshat e Shqiperise komuniste qe edhe kur flejne jane ne gadishmeri…..?!!!!

  pffff;;;

  Reply to this comment
 4. sypeshkaqeni ja ka kaluar edhe sheikeve January 3, 17:32

  Na e cat trapin me keto lajme;e vrane apo u vetvra kjo eshte ceshtja.
  Keta ishin te githe hijena qe hanin koken e njeri tjetrit.
  keta e pesuan mire se e meritonin sepse keta kishin ngren me qindra koke te pa fajshme dhe pastaj i vinte radha per te lar gjynahet e tyre.
  enveri qe ishte me i zoti ne intriga ja futi te gjitheve;dhe mire ja beri,por beri nje gabim qe na solli saliun nga shpella dhe i mesoi te gjitha hilet e intrigave dhe servilizmit dhe heqjes qafesh te shokeve te partis.
  ju mereni me mehmetin kur saliu na percau dhe po na ben te vrasim njeri tjetrin per dashurin per partin dhe udheheqsin,ky mashtros klasik e futi vendin ne nje mjerim per popullin dhe luks per kompanin e fshatareve bythgrisur………

  Reply to this comment
 5. Dasem ne Varreza.. January 3, 17:54

  Po kalohet ne nje faze kriminale ster-ster-stergjatja me vetevrasjen e Mehmet Shehut..
  .
  .Duket qarte qe ka tre shtylla kryesore ku mbeshtetet kthimi i shtypit shqiptar (+ gazeta Dita) ne hapje varresh dhe kufomash te shekullit kaluar non stop 24/24 ore per cerek shekulli:
  .
  E para
  eshte qe te diskretitojne sistemin socjalist (regjimi komunist si e quajne kadarete me dash kaloqen e tij) se qenkan vrare dhe k/ministra ne kohen e enverit te ‘tmerrshem”
  .
  E dyta
  eshte per te mbuluar super krimet e sali elezbiberishes
  .
  dhe e treta
  per te rritur klikimet e gazetes qe te mos i zere “gjumi” lexuesit
  ..
  Materiali i meposhtem tregon se dhe ne vendet perendimore ka vrasje presidentesh ku me e spikatura eshte vrasja e Xhon Kenedit qe me dokumentat qe kane dale kohet e fundit vertetojne se ishte vrasje shteterore
  .
  Sidoqofte ndiqni kete liste me poshte dhe nxirrni konkluzione vete:

  Assassinations
  .
  Abraham Lincoln
  – Lincoln was shot in the head while watching a play on April 14, 1865. His assassin, John Wilkes Booth escaped and was later shot and killed.Conspirators who helped plan Lincoln’s assassination were found guilty and hung.
  .
  James Garfield
  – Charles J. Guiteau, a mentally disturbed government office seeker, shot Garfield on July 2, 1881. The president did not die until September 19th of blood poisoning. This was related more to the manner in which the physicians attended to the president than to the wounds themselves. Guiteau was convicted of murder and hanged on June 30, 1882

  William McKinley –
  McKinley was shot two times by anarchist Leon Czolgosz while the president was visiting the Pan-American Exhibit in Buffalo, New York on September 6, 1901. He died on September 14, 1901. Czolgosz stated that he shot McKinley because he was an enemy of working people. He was convicted of the murder and electrocuted on October 29, 1901.
  .
  John F. Kennedy –
  On November 22, 1963, John F. Kennedy was mortally wounded while riding in a motorcade in Dallas, Texas. His apparent assassin, Lee Harvey Oswald, was killed by Jack Ruby before standing trial. The Warren Commission was called to investigate Kennedy’s death and found that Oswald had acted alone to kill Kennedy.
  .

  Assassination Attempts

  Andrew Jackson –
  On January 30, 1835, Andrew Jackson was attending a funeral for Congressman Warren Davis. Richard Lawrence, attempted to shoot him with two different derringers, each of which misfired. He was tried for the attempted assassination but was found not guilty by reason of insanity. He spent the rest of his life in an insane asylum.
  .
  Theodore Roosevelt
  – An assassination attempt was actually not made on Roosevelt’s life while he was in the office of president. Instead, it occurred after he had left office and decided to run for another term against William Howard Taft. While campaigning on October 14, 1912, he was shot in the chest by John Schrank, a mentally disturbed New York saloonkeeper. Luckily, Roosevelt had a speech and his spectacle case in his pocket that slowed down the .38 caliber bullet. The bullet was never removed but allowed to heal over.
  .
  Franklin Roosevelt –
  After giving a speech in Miami on February 15, 1933, Giuseppe Zangara shot six shots into the crowd. None hit Roosevelt though the Mayor of Chicago, Anton Cermak was shot in the stomach. Zangara blamed wealthy capitalists for his plights and those of other working people. He was convicted of attempted murder and then after Cermak’s death due to the shooting he was retried for murder. He was executed by electric chair in March, 1933.

  Harry Truman –
  On November 1, 1950, two Puerto Rican nationals attempted to kill President Truman
  to bring attention to the case for Puerto Rican independence. The President and his family were staying at the Blair House across from the White House and the two attempted assassins, Oscar Collazo and Griselio Torresola, tried to shoot their way into the house. Torresola killed one and wounded another policeman while Collazo wounded one policeman. Torresola died in the gunfight. Collazo was arrested and sentenced to death which Truman commuted to life in prison. Carter freed Collazo from prison in 1979.
  .
  Gerald Ford
  – Ford escaped two assassination attempts, both by women. First on September 5, 1975, Lynette Fromme, a follower of Charles Manson, pointed a gun at him but did not fire. She was convicted of attempting to assassinate the president and sentenced to life in prison. The second attempt on Ford’s life occurred on September 22, 1975 when Sara Jane Moore fired one shot that was deflected by a bystander. Moore was trying to prove herself to some radical friends with the assassination of the president. She was convicted of attempted assassination and sentenced to life in prison.
  .

  Ronald Reagan –
  On March 30, 1981, Reagan was shot in the lung by John Hinckley, Jr. Hinckley hoped that by assassinating the president, he would earn enough notoriety to impress Jodie Foster. He also shot Press Secretary James Brady along with an officer and a security agent. He was arrested but found not guilty by reason of insanity. He was sentenced to life in a mental institution.

  Reply to this comment
 6. demo January 3, 18:25

  Kush ka bere qitje me pistoleteTT e kupton qe gezhoja do te fluturoje nga 1 deri 3m larg vendit te qitjes.Nuk ka ndonje cudi qe gezhoja ka kercyer jashte krevatit.Ky detaj nuk eshte prove qe Mehmet Shehun e kane vrare.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic January 3, 18:39

  Po perse gezhoj te qendronte ne Krevet.?Perse kjo cenka argumenti se e pasken vrare?. Ju beni sikur nuk keni shtire asnjeher me pistolet. Gezhoja nuk kishte arsye qe te qendronte ne krevat se ajo fluturon nga foleja e fishekut.! Cfare mendesish ben ore keni halle te sensebilizoni njerzit.?

  Reply to this comment
 8. Lisi January 3, 19:32

  Këto janë muhabete për netë dimëri , muhabete kot !
  Pa pune jemi , halle kemi plot , hajde të merremi me vdekjen e Mehmetit , për të harruar hallet e ditës .
  Secili nga ne , është ekspert për gjithëçka , që nga kriminalistika , në rastin konkret , e deri në problemet globale ndërkombëtare . Këtë sëmundje e kemi të vjetër , ne shqipëtarët . Prandajë punët na venë për lumë !
  E vrau , s’e vrau veten Mehmeti , kush e vrau , si e vrau , nga hyri e nga doli vrasësi , me dy apo me tre plumba , gota më ujë më helm , apo pa helm , po gëzhoja pse s’ra mbi krevat ?!
  E tirrë , e tirrë muhabete pafund tek mulliri i fshatit
  Edhe unë , si shqipëtar që jam , jam një ekspert ( ? ) dhe , si ju edhe unë s’rri dot pa thënë ekspertizën time ( ? ) .
  Unë çuditem se si Mehmet Shehu , ky burrë trim ( të mos ia hamë hakun , trim ka qenë ) nuk e vrau veten bashkë me Nako Spirun në 1947 , apo pse s’iku bashkë me Bedri Spahiun e Tuk Jakovën në 1955 , apo me Lirinë në 1960 , apo me Beqirin , Petritin , Hiton , Abdylin , Koçon etj më pas ?!
  Po e vrau veten , more e vrau se e shiti Enveri , se s’i duhej më l
  Edhe unë , një anonim , do kisha vrarë veten pas gjyqit që më bënte Byroja Politike idiote dhe alabake e Enver Halilit !
  Mehmeti e meritonte të vriste veten , sepse ai , bashkë me Enverin , vranë idetë e pastëra të LANÇL !

  Reply to this comment
 9. The Bitter Truth January 3, 21:13

  Lisi

  nga nje here thua fjale me mend ndersa ndonje here tjeter si sot e ke dhjere fare..
  .
  Mehmetin e vrane koqet e Bashkimit dhe te Skenderit dhe jo byroja e Enverit…
  .
  Edhe pse paten fund tragjik dueli Enver-Mehmet perseri nuk ka zog kurve te hedhe poshte punen titanike te tyre gjate nje gjysem shekulli..
  .
  Besoj se ka dokumente sekrete te rendesise vecante ne kancelari te ndryshme qe do gjejne kush eshte e verteta..dhe ky do jete lluks i brezave qe do vine

  Me cfare kemi ndegjuar pas 1992 nga femijet e Mehmetit dhe gjarperi i “modh” kadare mendoj se Enveri ishte i pafajshem kurse Mehmeti viktime…
  .
  Koqet e Skenderit dhe vrima e Marjetes vrane jo vetem Mehmetin por nje komb te tere..
  .
  Ate qe ta ben femija (i keq) nuk ta ben as perendia

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*