A u përfshinë francezët në vrasjen e njeriut të fortë të Ismail Qemalit?

October 11, 2016 11:24

Ai njihej si “gjenerali me qeleshe të bardhë”.

Nuk e hiqte kurrë kostumin popullor dhe thuhet se mbante një kobure të fshehur kudo që shkonte.

Ishte njeriu i fortë i Ismail Qemalit dhe organizoi forcat e armatosura për mbrojtjen e Qeverisë së Përkohshme të Vlorës.

Tregohet se kur Ismail Qemali i ofroi një post ministri, ai ìa ktheu “Jo Ismail, se duhen njerëz të shkolluar” dhe i rekomandoi  M.Derallën.

Isa Boletini (1864–1916)pati një nam të madh për guximin dhe arritjet.

Kthesa fatale e jetës së tij duket se nisi një vit pas shpalljes së pavarësisë në Vlorë, me përfshirjen e Kosovës nën Jugosllavinë, sipas vendimeve të Fuqive të Mëdha në takimin e Londrës më 1913.

Legjendat për vrasjen e tij janë të shumta, por një botim i 1971 jep me detaje një skenë krimi ku duket se janë implikuar autoritetet malazeze dhe diplomatët francezë të kohës.

Botimi i 1971 ka për autor Skender Luarasin dhe jep një dëshmi të nipit të mbijetuar nga ngjarja, Tafil Boletinit.

Në vitin 1915, malazezët pushtojnë Shkodrën. Isa Boletini kërkoi ndihmën e ndërkombëtarëve.

Francezët ofrohen dhe konsulli i tyre në Shkodër, i thotë Isa Boletinit dhe njerëzve të tij që të shkojnë në Ambasadën Franceze në Cetinë, asokohe kryeqytet i Malit të Zi, nga ku do të merrnin vizë për të shkuar në një vend neutral.

Anglezët, më bujarë, e ftojnë Boletinin ta marrin nën mbrojtje, por nisur nga ligjet e maleve, ai preferon “mikun që i hapi derën i pari”

Qemali dhe Boletini

Qemali dhe Boletini

Boletini dhe njerëzit e tij mbërrijnë në Cetinë dhe më tej bëjnë një vizitë në ambasadën franceze, ku u tregohet një telegram i paraqitur si urdhër i ministrit të Jashtëm francez për t’i nxjerrë në një vend neutral.

Pak orë më pas, në mëngjes, Isa Boletini sheh se shtëpia ku rrinte ishte rrethuar me xhandarë malazezë.

Ai dhe familjarët që e shoqëronin merren dhe dërgohen në Nikshiq, duke u mbajtur gjatë gjithë kohës nën survejim.

Thyerja e frontit malazez nga austriakët në të njëjtën periudhë kohe dënon me vdekje përfundimisht Isa Boletinin.

Ushtarët malazezë e shoqërojnë atë bashkë me njerëzit më të afërt në Danilograd dhe më pas në Podgoricë.

Më 23 janar 1916, në ditën kur malazezët po u dorëzonin kryeqytetin pa luftë austriakëve, duket urdhri për vrasjen e Boletinit dhe njerëzve të tij nuk mund të shtyhej më tej.

Ekzekutimi i besohet një njësie ushtarake që kishte për qëllim mbajtjen e rregullit në qytet, deri në dorëzimin e tij trupave austriake.

Ja rrëfimi i Tafilit, nipit të Isa Boletinit, që i mbijetoi ngjarjes, sipas librit të Skënder Luarasit, cituar sot nga DITA:

“Rreth 80 xhandarë ishin në të dyja anët e urës së Ribnicës, karshi prefekturës, afër kishës katolike. Unë me dy vëllezërit, sipas lajmërimit po ktheheshim për në shtëpi, te axha (Isa).

Patrulla në krye të urës na ndali. Xhandarët pyesin: Kush asht Isa Boletini?! Por oficeri ndërhyn duke u thënë: Mos shtini, nuk është asnjë nga këta!”.

Në këtë kohë Isa Boletini, vetë i tetë, kishte hedhur hapat e parë në dërrasat e urës së Ribnicës. Një oficer u kërkon të dorëzojnë armët, por Isa Boletini kundërshton.

I pari që shtie ishte njëfarë Pero Buriqi nga Vasoviçi. Menjëherë flakë për flakë përgjigjet edhe Isa Boletini dhe të tijtë me nga dy revolverë në duar.

Brenda disa minutave, vriten të gjithë, Isa Boletini dhe dy të bijtë, Halili dhe Zahidi, që ishte student në Vjenë, dy nipërit, Jonuzi dhe Halili, Hajdar Selim Radisheva, kunati i Isait, djali i vëllait të Hajdarit, Idriz Bilimi dhe Misin Bala nga Isniqi”.

 

FOTO: Garda e Nderit gjatë ceremonisë solemne të rivarrosjes së eshtrave të Boletinit në Mitrovicë, 10 Qershor 2015 – DITA

 

October 11, 2016 11:24
Komento

8 Komente

 1. maks October 11, 12:39

  jo kjo sesht e vertet vendet demokratike nuk tradhetojn mikun vetem enveri i vriste enveri ua la kosoven serbeve jo franca ajo esht e mire mike e ngusht e sebeve

  Reply to this comment
 2. nuk ka tym pa zjarr October 11, 15:58

  Cdo gje ishte planifikuar nje shekull me pare ne berlin misi gjermaneve francezve, ruseve dhe anglezve. Ishte pjese e kryqezates kristiane per te shkaterruar perandorine osmane dhe marrjen e kostaninopojes. Plus daljes ne skene te arit te zi qe ndodhej ne zonat qe mbulonte turqia.

  Reply to this comment
 3. Arben October 12, 19:30

  FRANCEZET KANE PATUR HISTORIKISHT ALEANCE ME SERBET, KESHTU QE NUK ESHTE CUDI.

  Reply to this comment
 4. ELIOT January 25, 11:40

  NUK CUDITEM ..JETOJ NE FRANCE DHE I SHIKOJ SIMPATINE QE KANE PER SERBET …. OSE FRIKEN QE JA KANE RUSEVE SERB …ME DUKET SI NJE HISTRORIE E VERTETE … NUK I BESOHET FRANCEZEVE …EDHE NE LUFTEN E KOSOVES … KISHTE NJE GJENERAL I MADH QE I JEPTE HOLLESIRA … QE TRADHETOI ALEATET AMERIKANE ANGLEZE QE BOMBARDONN SERBINE .KAM ME BESIM TEK ANGLEZET ..SE FRANCEZET QE JANE TE PABESE … EDHE TANI KUR SHIKOJ PROGRAME PER SHQIPERINE KOSOVEN NA SHAJNE NA ULIN DHE HISTORINE E MODIFIKOJNE E NDRYSHOJNE ..TRADHETIRA KA PAS SHUME ……DHE NE 1917 MBAS LUFTE FRANCA JA DHA KOSOVEN SERBIT JA DHA KROACINE BOSNJEN …. NE PARIS KISHTE SERBE GREK FRANCEZE ANGLEZE DHE ASNJE SHQIPTAR …I NDANE KUFIJTE SIPAS QEFIT T VET …. PO KISHTE EDHE RUSE TE QELBET …

  Reply to this comment
 5. NNP June 7, 16:08

  Kur thuhet se Europa eshte kurve nenkuptohet franca

  Reply to this comment
 6. demo May 25, 00:28

  Franca historikisht eshte antishqiptare dhe proserbe.Cmoj presidentin Sarkozi per ndihmen personale qe dha ne clirimin e Kosoves,por jo popullin francez,qe eshte nje popull antishqiptar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim