Siberia regjistron temperaturën më të ulët në 100 vitet e fundit

January 15, 2021 15:54

Siberia regjistron temperaturën më të ulët në 100 vitet e fundit

Autoritetet lokale njoftuan se nxënësit në qytetin rus të Yakutsk u detyruan sot të kthehen në shtëpi për shkak të temperaturave minus 50 gradë Celsius.

Yakutsk, i vendosur pranë lumin Lena, në Siberinë Lindore, besohet se është qyteti i madh më i ftohtë në Tokë dhe ka 200.000 banorë.

Meteorologët kanë regjistruar rekorde të reja të të ftohtit në Siberinë Jugore dhe Perëndimore në dhjetor, me minus 49 gradë në Tomsk dhe minus 41 gradë në Novosibirsk.

Megjithatë, një tjetër rekord u shënua sot, -50 gradë Celcius, që besohet se nuk është regjistruar në 100 vjetët e fundit.

o.j/dita

January 15, 2021 15:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim