Siguria në plazhe, marrëveshje bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë

July 21, 2018 12:43

Siguria në plazhe, marrëveshje bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe homologu i tij kosovar, Bejtush Gashi kanë nënshkruar protokollin e bashkëpunimit për sezonin turistik veror.

Protokolli ka qëllim intensifikimin e mëtejshëm të marrëdhënieve për të forcuar bashkëpunimin midis policive të dy vendeve, nëpërmjet planifikimit dhe zbatimit të masave të përbashkëta në fushën e kontrollit kufitar. Ai do të kryhet sipas drejtimit të lëvizjes së qytetarëve dhe mjeteve, ku punonjësi i Policisë shqiptare kryen regjistrimin në dalje të territorit të Republikës së Shqipërisë dhe punonjësi i Policisë kosovare kryen regjistrimin në hyrje të territorit të Republikës së Kosovës.

Procedurat e përbashkëta mund të ndryshojnë ndërmjet negociatave dhe me miratim të ndërsjelltë. Gjatë zbatimit të këtyre procedurave të kontrollit të përbashkët, do të mbahet lista e përpunimit të automjeteve me procedurë të lehtësuar.

o.j/dita

July 21, 2018 12:43
Komento

3 Komente

 1. serena July 21, 14:17

  Kto bashkepunime do duhen pare edhe ne nje prizem tjeter. Duke u lehtesuar procedurat doganore ne kufij normalisht sjell edhe rritjen e fluksit te turisteve qe do te thot me shume perfitime ekonomike per shqiptaret. Pergezime.

  Reply to this comment
 2. Ola July 21, 14:23

  Marreveshje te tilla shtojn sigurin ne rrug por dhe at publike dhe kan shume te vlefshme ne sezonin turistik

  Reply to this comment
 3. Lapsi July 21, 14:32

  Sic kemi pare marrveshje deri me tani me vendet europiane qe kan rezultuar mjaft te suksesshme dhe efektive kam besim se dhe kjo ashtu do te jet!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim