Sigurimi për banesat, ligji detyron policat për familjet

March 8, 2016 15:23

Sigurimi për banesat, ligji detyron policat për familjet

Familjet shqiptare do të detyrohen me ligj të sigurojnë banesën nga katastrofat natyrore. Një projektligj i propozuar nga Banka Botërore dhe Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare parashikon ngritjen e një skeme të posaçme për sigurimin nga tërmetet dhe përmbytjet.

“Ajo çka parashikon ky ligj është krijimi i një pool-i të përbashkët për sigurimin nga katastrofat. Ky pool do të parashikojë primet dhe mënyrën se si do të arkëtohen primet, si dhe do të parashikojë mënyrën se si do të dëmshpërblehet”, thotë Pajtim Melani, kryetar i bordit të AMF për TCH.

Që të përfitohet dëmshpërblim, katastrofat natyrore duhet të përmbushin disa kushte.

“Për tërmetet mendohet që do jetë për tërmete 5 ballë e lartë dhe për përmbytjet parashikohet 504 orë reshje të vazhdueshme, ose 21 ditë”, thotë Melani.

Ende mbetet e papërcaktuar nëse skema do të jetë tërësisht shtetërore apo do të administrohet nga shoqëritë private të sigurimit

March 8, 2016 15:23
Komento

11 Komente

 1. lionel March 8, 16:06

  terorizmi antishqiptare nuk paska te mbauare dhe ky vjene nga mik i madhe shqiptare amerik qe komandone grupin teroriste si pjes e saje fmn qe do dollare pa funde dhe pse e thote qarte qe do te demshperblehet vetem kure te renohet shtepia gje qe sbene vaki te ndodhe ateher kure dihete qe ska termete 5 balle pse don kete takse terorizmi fmn apo e duane miqte e mdhenje amerikante pashpirte qe nuk nu ngopene duke na poshteruare dhe vdekyure ne mjerime kure bota demokratike eshte kaq e bukure dhe jeta ne amerike ke qef ta jetoshe ndersa ketu ne tokene e shqipes vdes per qefe te injorances qe mbolli amerika e madhe

  Reply to this comment
 2. kolonizimi March 8, 17:49

  Keto sigurime edi do tua jape me koncesion te huajve. Kjo cvatje e organizuar mes rames dhe bandes boterore.
  Do vije nje dite qe shqiptaret do ndjehen emigrante ne vendin e tyre.
  Rama, sorrosi, bb, fmn do ta cperfytyrojne popullin shqiptare duke e zhvatur e skllaveruar.
  Pagesat telefonikw, elektrike, taksat, siguracionet te tera ne pronesi te te huajve. Skllaveri, kolonializim nepermjet qeverive kukulla dhe injorante

  Reply to this comment
 3. Futja kot March 8, 17:52

  Hejde gallate hajde! Ky qe kur mbaroi fakultetin, bente si profesor, po percakton edhe forcat e natyres!

  Reply to this comment
 4. E po kjo pune! March 8, 18:56

  sigurimi duhet bere, mire eshte por jo i detyruar dhe per me teper ne kushtet e oligopoleve si ne Shqiperi. Nuk eshte makine qe te rrezikosh te trete, je brenda mureve tuaja dhe ate qe ben, e ke po vete. Jashte nuk te kerkon banka sigurim shtepie por sigurim jete nese te jep kredi. Shteti ti dale borxhit atyre qe kane bere shtepi qe mund te kercenohen nga natyra, por shtepite nuk duhet te ishin aty fare dhe bota nuk siguron ne zona permbytjesh kur ndodh gjithmone.

  Reply to this comment
 5. Lili March 8, 20:35

  Vjedja e radhes :ku shit 21 dite result shit eshte nje kushte qe kur nuk do te ndodh,prandaj i vjen qe shqiptaret kur nuk do te demshperblehen per démet!
  Kurse per termetin pyke eshte kush do na tregoje per Cfare ishte kur nuk kemi matese!
  Ah ,po ndoshta Kane ndermend tash me na detyruar me blé e me vend os edhe matesin e termetit,qe sigurimi te kete mundesi me na demshperbly!
  Kur analfabetet vendosin e ligjerojne!
  O e mjera Shqipni ,kush te ..etj etj migjeni do kishte cka me shkrue!

  Reply to this comment
 6. Jaho Lunxheria March 8, 21:40

  Varrjani melcite ne qafe kapter Avnise se SIGAL. Me siguri ai do jete ideatori I kesaj pacavurreje. Ne gjithe boten sigurimi i baesave nga zjarri dhe katastrofat eshte vullnetar dhe jo i detyryeshem. Ne Albanistan duhet me cdo kusht qe ujet te shkoje te mulliri i Avni Kapterit (Ponari), Qemal Pijanecit (Disha) qe e kane bere mut ate treg dhe jane piramida te mirrefillta.

  Reply to this comment
 7. MH March 9, 00:23

  Mos i matni fenomenet me dite shi.Nuk ka te baj si jarovizimi i kulturave bujqesore,me dite drite!!

  Shi mund te bjere edhe ma shume se 21 dite qe mund te jete rigim shiut dhe nuk ka mundesi kurr te permbytesh.Mund te bjere 3-4 apo 5 dite shi dhe permbytja ia kalon parashikimit te 21 ditve qe na keshillon ishurenca,Rreshjet varen nga dendesia dhe shpejtesia e renjes,origjinal si garat sportive kush vrapon ma shpejt arrin i pari,dhe ketu sa ma shume rreshje te bien ne njesin e kohes aq ma shpejt vershon uji ne permbytje.Ka raste qe ne qytet nuk bie fare shi ose sa me te lage musteqen dhe permbytjet jane katastrofale sepse ne zonat malore ka shperthye shterngat e cohen prrejt e permbysin c’te gjej para dhe zbret ne qytet fjala vjen ne Shkoder qe perfundon me Venecien Shkodrane.
  Kur huazoni nga shtetet ma te perparuara i merrni fenomenet sic duhet dhe jo shabllon.PSh.Per termetet tregon instituti i sizmikes.Po nese shtepia damtohet edhe per nji termet ma te vogel ishurenca duhet ta shdamtojne ose asht kot qe paguajn ishurence njererzia.Edhe nese bie zjarre ne shtepi ishurenca asht e detyruar ta shdamtojne damin.Keshtu e ka bota.Qellimi kryesor asht ti vije ne ndihme popullit dhe jo qellimi per te ba biznes ne mundin e te ardhurave te popullit.Shkon edhe 50 vjet e nuk ndodhin katastrofa natyrore dhe ju akumuloni pare sa mendja qeder ka.

  Reply to this comment
 8. tifozi March 9, 02:57

  Kolonializimi kabfilluar.
  Koncesionet:
  Nafta
  Portet
  Aeroportet
  Kufiri
  Sazani
  Karaburuni
  Elektriku
  Telefonat
  Llotot
  Me thoni ndonje cfare ka ngelur per shqiptaret?

  Reply to this comment
 9. Siguruesi March 9, 07:03

  Kompanite shqiptare te sigurimeve kane 15 000 000 $ deme te papaguara. Cfare garancie do kemi se e njejti problem pagesash nuk do jet dhe me sigurimet e demeve nga katastrofat natyrore.

  Reply to this comment
 10. Artan March 9, 11:24

  Pse ti je drejtor i AMF qe del e llap posht e lart. Ky tipi esht ne konflikt te paster interesi se punon te konkurenca dhe eshte shkelje ligjore qe esht kryetar bordi. Ik ore malok injorant.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*