Simboli kombëtar i shqiptarëve po shkon drejt zhdukjes

December 29, 2017 16:00

Simboli kombëtar i shqiptarëve po shkon drejt zhdukjes

 

Simboli kombëtar i shqiptarëve po shkon drejt zhdukjes.

“Shumë shpejt, shqiponja do mbetet vetëm në flamur,” shkruan agjencia e njohur AFP.

Në reportazhin e agjencisë thuhet se shpendi fisnik po zhduket për shkak të gjuetisë së pakontrolluar.

Shumë pranë Tiranës, një shqiponjë shitet në rrugë për vetëm 55 deri në 85 euro.

Pavarësisht se është një shpend i mbrojtur, gjuetia ndaj shqiponjave nuk njeh të ndaluar.

Eksperti Mirjan Topi thotë se numri i këtyre shpendëve është reduktuar në mënyrë të tmerrshme.

Ai thotë se 25 vjet më parë ishin rreth 200 çifte shqiponjash të arta, por tani kanë mbetur diçka më pak se gjysma.

Një pronar lokali në Orikum thotë me krenari se ka blerë një shqiponjë për 400 euro dhe e ka vendosur në krah të flamurit. Shumica e shqiponjave vendosen nëpër lokale e restorante.

Shqipëria ka vendosur një moratorium gjuetie në vitin 2014, për të ndaluar së paku 3 mijë gjahtarë italianë, që kanë vrarë në Shqipëri mbi 150 mijë zogj.

Por efiçenca e këtij moratoriumi mbetet e limituar, shkruan agjencia.

December 29, 2017 16:00
Komento

7 Komente

 1. mirel December 29, 16:11

  Shqiptari idiot e vendos shqiponjen kufome perkrah Flamurit dhe e zhduk njehere e pergjithmone per hir te krenarise se tij prej fshatari kokegdhe.
  Shteti i Ramiut duhet te penalizoje dhe bleresit, jo vetem gjuetaret qe e shesin,
  Po a ka shtet Ramiu?
  Vetem nje kosh plerash qe pranon ti hedhesh dhe kocka grekesh.

  Reply to this comment
  • Grigor December 30, 01:22

   O Mirel
   Nuk kane faj as Ramiu dhe as Saliu. Ata nuk jane sherifa, qe te dalin me kobure ne dore rrugeve.
   Shtetin nuk e ben nje njeri. E bejme ne. Por ne jemi popull pa kulture ne masen 70%. Nje 30% si puna jote, nuk e mund dot injorancen e 70% te tjereve.
   Ketu qendron e keqja, dhe jo tek Meta, Rama, Berisha, apo edhe rroçka Kryemadhi.

   Reply to this comment
 2. mirel December 29, 16:46

  popull vandal
  kafshe parahistorike.
  Ne kohet e lashta njerezit nuk i preknin shqiponjat, por i ruanin dhe i respektonin si te shenjta,,ju bastardet e mijevjecarit te ri jeni gati ti hani,,

  Reply to this comment
 3. ??? December 29, 17:09

  Maloket shesin edhe motren per lek, jo me shqiponjat.

  Reply to this comment
 4. Alban December 29, 18:46

  O ZOT!

  Reply to this comment
 5. demo December 29, 18:49

  Jane kodoshet shqiptare qe sjellin kurvat e Italise te vrasin shpende te eger ne Shqiperi.Pse policia shqiptare nuk i arreston gjuetaret italiane dhe t`i denoje me ligjet e rrepta italiane,qe ta paguajne mire masakrat qe bejne ketu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim