Sipërmarrësit e huaj, probleme me njohjen e ligjit shqiptar

April 25, 2014 08:18

Sipërmarrësit e huaj, probleme me njohjen e ligjit shqiptar

Ndryshimet e shpeshta ligjore dhe moskonsultimi i tyre me komunitetin e sipërmarrëve kanë ndikuar negativisht në klimën e të bërit biznes në Shqipëri. Këto konstatime kanë ardhur nga biznesi vendas dhe i huaj, sidomos kjo në kohën e hartimit dhe të miratimit të paketës fiskale në fund të vitit të kaluar. Presidenti i Shoqatës së Investitorëve të Huaj, Patrik Paskal, u shpreh se, pikërisht për këto shkaqe tashmë janë larguar disa kompani nga vendi. “Tashmë janë larguar disa kompani nga vendi. Ndryshimet ligjore, të cilat kanë qënë të shpeshta vitet e fundit, para se të  miratohen në qeveri apo parlament duhet të diskutohen edhe me ne si sipërmarrës, pasi si cdo qeveri që ka  strategjite  afatgjata të zhvillimit, ashtu dhe ccdo sipërmarrje ka strategjine dhe planin e saj afatgjate të zhvillimit dhe investimit. Ne duam dhe jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me qeverinë në këtë aspect për të mirën e të dy palëve”, tha Paskal. Ajo ccfarë ka ndodhur me legjislacionin fiskal në vend është thuajse një rekord. Në dy vitet e fundit të qeverisjes Berisha, ligjet kanë ndryshuar më shumë se 82 herë dhe biznesi as nuk ka patur mundësi t’i shohë ligjet, e jo të konsultohet me qeverisjen për ligje që e prekin në mënyrë të drejtpërdrejtë atë.

April 25, 2014 08:18
Komento

3 Komente

 1. shqiptari April 25, 11:36

  po ku ka ligje me te sakte si jan asnje standarte jetese europjane amerikane vetem nje standarte ka pabesia amerik e europ SKLLAVERIN dhe ato firma teroriste i njohin mire se vijne spaguajne asgje as korente as uje as sigurime dhe me e poshtra paguajne 150 euro muj kure ne gjermani me e vogla eshte 8.5 euro ora dhe bastaredet e politikes shqiptare qe jane te betuare pere te vdekure cdo shqiptare dalin e na flasin sikure ne smarim veshe sikure sjetojme ne europ po ne bangladesh eshte mizerje kjo situate dhe kete fale vullnetite te atyrve 140 teroristave ne parlamente

  Reply to this comment
 2. merobaze April 25, 13:01

  A MUND TE QUHET SERIOZ MINISTRI AHMETAJ?

  Mesiguri qe JO! kateogrike do te pergjigjeshin shume vete ne Boten ekonomike kur e degjojne si deklaron ne TV ne emisionet famioze TOP STORY se shteti dhe ministria e tij po ben cmos qe te lehtesoje fasonet dhe fasonistet nga taksat dhe tatimet dhe mburret pa piken e llogjikes si perfaqesues i shtetit si ARRITJE famoze “rimbursimin” e TVSH-se per keto firma klienteliste te LISI-se dhe Ilir Mete Ryshfetit. Ketu lind pyetja direkte per kete minister joserioz te Edi Rames:

  CFARE FITON SHTETI SHQYPTAR NGA FASONET ATEHERE?

  Sepse kur TVSH nuk paguajne fare ne shtet dhe per tatim fitimin deklarojne shifra PALO GJE cfare i mbetet ministrit Ahmetaj te mbledhe per buxhetin e shtetit nga keto firma qe ai pa piken e arsyes dhe llogjikes ekonomike i quan Industria Famoze Shqyptare? Sepse po ta gjykojme mendje ftohte fasonet te vetem nje gje lene pas fasonistet ne vendin tone dhe kjo gje eshte:

  SHFRYTEZIMI EKSTREM I KRAHUT MJERAN TE PUNES SI NE KOHEN E SKLLAVOPRONARISE DUKE I BERE SHQYPTARET SKLLEVER NE VENDIN E VET DHE KJO NUK ESHTE ARRITJE PER T’U MBURRUR, POR REZIL PER TE VAJTUAR.

  Reply to this comment
 3. info analitike April 25, 14:25

  Ja keshtu ndodh kur behen hesapet pa hanxhine. Tani le te vazhdojne te tejkalojne planin ne dogana e me tatimet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim