Situata në Veri të Kosovës, Vuçiç anulon urdhrin për gatishmëri ushtarake

October 4, 2018 10:06

Situata në Veri të Kosovës, Vuçiç anulon urdhrin për gatishmëri ushtarake

Kur Thaçi vizitoi veriun e Mitrivocës, në anën tjetër të kufirit, Aleksandar Vuçiç mobilizoi ushtrinë, por mëngjesin e sotëm ai ka anuluar urdhrin e gatishmërisë ushtarake.

Vendimin në fjalë Vuçiç e mori mëngjesin e sotëm bashkë me Komandantin Suprem të Ushtrisë së Serbisë.

“Presidenti i Serbisë dhe komandanti i lartë i ushtrisë serbe në përputhje me Ligjin e Mbrojtjes, ka urdhëruar Ministrin e Mbrojtjes, Aleksandar Vulin dhe gjeneralin e ushtrisë serbe, Milan Mojsiloviq për anulimin e gatishmërisë së forcave të reagimit të shpejtë”, thuhet në njoftimin e publikuar në mediat serbe.

Urdhërime për gatishmëri ushtarake Vuçiç e mori pikërisht në ditën e vizitës së presidentit Thaçi në Liqenin e Ujmanit dhe në territorin e veriut në përgjithësi. Gatishmëria luftarake dhe e ushtrisë u ngrit në nivelet më të larta në Serbi, pikërisht për këtë arsye.

o.j/dita

October 4, 2018 10:06
Komento

3 Komente

 1. Dulla October 4, 12:38

  Paska qene dita e karnavaleve ne serbi

  Reply to this comment
 2. Arben October 4, 12:53

  shko more fytyrebythe

  Reply to this comment
 3. fery October 4, 17:34

  Njiher Vuciq provon pulsin e shqiptareve dhe politikes se Kosoves me nji tren idiotesk te ngjyrosur me ikona kishtare dhe te shkruar ne 21 gjuhe te botes se”Kosova eshte Serbi ” tren i cili u detyrua te ndalej ne Rrashka te Serbise, pastaj serbet ndertuan nji mur skaj e me skaj te rruges magjistrale 2 m. te larte , pastaj tetralishte ” u arrestua “ne Mitrovice drejtori serb i zyres serbe per Kosoven ne nji spektakel te papare televiziv Marko Gjuriq ne menyre qe krejte ne fund te na dele ne siperfaqe njifare Plani serb i ” korigjimit re kufijve ” mese Kosoves dhe Serbise kurse tani shofim nji mobilizim te ushtrise serbe dhe ngritjen e gadishmerise se saje ne gjendje lufte kundra Kosoves per arsye se presidenti i Kosoves Hashim Thaci vizitoi kohe me pare pjese teriritorit te shtetit te vete etj etj zhvillime te cilat ne shikim te pare duken tejet qesharake , femirore dhe naive por , doemos kane nii prapavije e cila mund te shpjegiget me ndonji plan te fshehte mese akteresh te ndryshem serb e shqiptar , qe ushtria serbe ne cfardo menyre nji dite te hyje ne Koosove
  Kjo i pergjan nji perralle te vjeter te Nasradin Hoxhes i cili nji vit e ca nuk ia kthene kamshiut te tij nji kazan te madh qe ia kishte narre per nji pune
  Pase nji viti komshiu me plote nerva e mllef shkone dhe i troket Nasradin Hoxhes ne dere .Kure e hape deren , Nasradini shefe se komshiu kishte ardhur ta lype kaznanin e tij qe ia kishte marre para me shume se nii viti.I kujtohet kjo Naseadinit dhe e lute kshiun per 1 min.te prese
  Vrapon Nasradini shpejte ne shtepi dhe kthehet me kazanin e marsh te komshiut ne shpine por , edhe me nji kazan te vogel ne dore …!
  Meri , i thote Nasradini komshiut , merri te dy kazanst sepse ,qe te dy kazanst jane tu sepse , deri sa ishte kazani yte te une pooli kete kazan te vogel . Komshiu i habitur nuk foli gje por i morri te dy kazanst dhe iku ne shtepi
  Pse nji kohe Naseadini prape ia kerkon komshiut kazanin dhe ky me deshire ia jep por , kure i troket ne dere pase dy vitesh per te ia lype kazanin N.Hoxhes zhgenjehet jashte mase kure degjon nga Naseadini se kazani i tij tani me nuk jetonte por , kishte vdeke
  Nuk e besoje Nasradin efendi , nuk
  e besoje se mund te vdese kazani im, ishte drejtuar komshiu nasradinit me plote mllef , bertime e zhurme ..?
  Po kur polli i njejti kazan ti besove, e morre te voglin dhe e qove ne shpi kurse , kurse tani pse s po beson se kazani yte nuk eshte gjalle por , kazani yte ka vdeke …mbaron fabula e Nasradinit dhe kazanit
  Urojme qe rasti i Kosoves te mos shkoje rruges se kazanit te komshiut

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*