S’ka hair me listat e hapura zgjedhore!

January 29, 2016 14:55

S’ka hair me listat e hapura zgjedhore!

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta propozoi pak ditë më parë që në zgjedhje deputetët të hyjnë me lista të hapura, çka gara do të ishte më e drejtpërdrejtë dhe njerëzit mund të përzgjedhin kandidatët edhe nga e njëjta parti. Një shembull tek shtetet fqinj është Kosova.

Kjo do të bënte që kryetarët e Partive të mos kishin kontroll të drejtpërdrejtë në hartimin e listave.

Por, ministri për Çështjet Vendore Bledi Çuçi shprehet kundër kësaj ideje. Motivi sipas ministrit është se ligji do të krijonte konfliktualitet brenda partisë dhe me rivalët politik.

“Çështjen e listave nëse duhet të jenë të hapura ose të mbyllura nga eksperienca ime sa e njoh unë realitetin shqiptar, sa e njoh unë përgjithësisht funksionimin e sistemeve zgjedhore në rajon, mendoj që është tërësisht e papërshtatshme për Shqipërinë në këto momente që flasim në fazën e kapaciteteve administrative që ne kemi, konfliktualitetit përgjithësisht administrativ dhe klimës mosbesimit që ka në Shqipëri qoftë nga partitë politike”, thekson ai.

Çuçi shprehet se kjo nuk do të ishte një zgjidhje e mençur për Shqipërinë. Ai thotë se ka edhe një problem tjetër me listat e hapura.

“Mendoj që nuk do të ishte një zgjidhje e mençur për Shqipërinë fakti i votimit me lista të hapura sepse jo vetëm që e komplikon nga pikëpamja administrative për nxjerrjen e rezultatit por krijon një presmisë për të rritur konfliktualitetin gjë të cilën ne e kemi me bollëk besoj dhe këtu biem dakort të gjithë”, thekson ai.

Ministri mendon se nuk duhet të ketë frymë konfliktualiteti as vetëm brenda partive dhe as midis partive të ndryshme.

“Kjo është shumë e rëndësishme dhe e dobishme për të pasur një klimë zgjedhore të qetë, plus që dhe shumë vende dhe të rajonit po mendojnë që t’i largohen pikërisht sistemit me lista të hapura. Po ashtu, kjo formulë vonon daljen e rezultatit të zgjedhjeve”, shtoi ai.

January 29, 2016 14:55
Komento

11 Komente

 1. Monika KryeLopa January 29, 15:15

  MIRE E KA KY ÇYÇI—-DUHET RUAJTUR UNITETI I KRIMIT KORRUPSIONIT DHE BANDTEVE BRENDA BANDAVE PARTI,KUJT I PLASI BYTHA PER POPULLIN TA ZGJEDHE DIREKT PERFAQESUESIN E TIJ.Duhet vazhduar si 25 vjet populli voton TA QI e gjithmon ne parlament i del KA QI! Zhdukuni nga faqja e dheut injorante e antishqipetare bashke me Like floririn qe kerkon te behet demokrat kur u plak pa nje dite pune.

  Reply to this comment
  • roberto January 29, 16:52

   Kush eshte ky injorant qe nuk di as vete se cfare mbron?
   Per cfare konfliktualiteti derdellit ky???
   Edhe ne SOCIALIZEM qe PPSH ishte nje e vetme kandidaturat i jepeshin popullit per t’u zgjedhur!
   Cfare shkardhatokracie qenka kjo qe kryetari i partise caktoka kandidatet per deputete,ministrat,kryetaret e Bashkive,gjyqtaret,prokuroret,drejtoret etj,etj???
   Ky eshte FASHIZEM e shkuar FASHIZMIT!
   Vetem SULLTANATET e arabise veprojne keshtu sic behet ne Shqiperi!
   Ja pse i jap te drejte Blushit dhe akuzoj Ramen se perdhosi Kushtetuten bashke me Berishen dhe sot ja ku jemi:NE MESJETE!
   Asnje propozim te mos beje kryetari i partise!
   Cdo gje ta vendose populli!
   Prandaj Edi Rama e ka RRENUAR PS-ne se e ben cdo gje vete sipas kokes se tij!
   Ne na do vetem per nje dite:TE VOTOJME PER ATA QE KA CAKTUAR AI DHE ME PAS AS SI PLAS TRAPI PER NE!!
   POSHTE FASHIZMI Berisha-Rama!
   Ja kesaj i thone demokraci keta horrat!
   Dhe na del ky KOLLOVARI i vonuar ne PS dhe na derdellit se si u dashkan caktuar deputetet vetem nga kryetari,qe te behen shoket,shoqet dhe dashnoret e kryetareve deputete,ndersa ne populli te numerojme tespijet!
   Eh,ku je Enver Hoxha se vetem ti u bije pas koke ketyre HORRAVE fashiste!
   Prandaj e urrejne keta kelyshe anti shqiptare ENVER HOXHEN,sepse duan te justifikojne krimet e tyre te shumta ndaj popullit shqiptar!
   Ne nje vend kaq te pasur nen toke e mbi toke sic eshte Shqiperia,po te kishte nje qeverisje minimale te ppergjegje3shme,shqiptaret duhet te jetonin si ne ZVICER!
   Vetem nga shitja e municioneve dhe armatimit te ushtrise cdo shqiptari duhej t’u jepej si shperblim mbi 100 mije euro!
   Merret me mend se cfare mund te bente nje familje me 4 persona me nje sasi prej 400-500 mije eurosh!!!
   Por asnje qindarke nuk eshte regjistruar ne arken e shtetit dhe kulmi eshte se………ASKUSH NUK KERKON LLOGARI SE KUSH I GRABITI KETO MILIARDA ne xhepin e vet!
   Hajduti i pare eshte Berisha qe duhet te jepte hesap,por nuki ka kush t’i kerkoje llogari!
   A po jo o Edi Rama hipokriti??!!
   Per mua si socialist je po aq i urryer sa edhe Sali Berisha!

   Reply to this comment
  • feniks January 29, 16:56

   I bej thirrje Ilir Metes qe te marre nismen ligjore ne mbeshtetje te kerkesave te ish ushtarakeve per shfuqizimin e te gjitha ligjeve anti kushtetuese te Sali Berishes dhe te na kthehen te gjitha leket e pensioneve te pa paguara qe nga viti 1993 e deri me sot!
   Ne se e ben realitet kete gje,me siguri do te kesh mbeshtetjen e plote ne zgjedhjet e ardheshme te 500 mije ish ushtarakeve,familjeve dhe te afermeve te tyre!
   Ne se Edi Rama nuk pranon,PRISHE KOALICIONIN ME KETE MASHTRUES dhe vendi te kaloje ne zgjedhje te parakoheshme!!!

   Reply to this comment
  • rezart January 29, 16:59

   Cfare realiteti njeh ti more dallksauk?
   Ti je nje sahanlepires qe e ke marre ate post si dhurate nga Edi Rama,pronari i vetem i PS-se!
   Ja keto jane pasojat e listave te mbyllura!
   Per cfare meritash u vure ti minister anonim?
   DALLKAUK BOSH E SERVIL!!

   Reply to this comment
 2. Gerti January 29, 15:16

  Normal o Cuc qe eshte problem se ti vetem me lista te mbyllura behesh deputet. Me lista te hapura nuk te njeh kush e nuk merr asnje vote ti edhe gjithe ata qe u bete deputet vetem se hanit e pinit me Ed Ramen.

  Reply to this comment
  • kiu January 29, 15:51

   @Gerti, pse per te q.. ta ha mendja se ka nda me edi Ramen??

   Reply to this comment
   • Gerti January 29, 19:53

    Po se ata qe e ndajne me Edin o Kiu pastaj behen deputet e ministra dhe vendosin per mua e ty o te qafsha!

    Reply to this comment
  • Xha Temja January 29, 15:58

   E sakte Gerti. Vetem nje shtese te vogel dua ti bej komentit tuaj. Ose duhet te kesh gruan ne marredhenie me Kryeministrin sic e ka pasur ky Cuci. FLM

   Reply to this comment
 3. Bilbil Sulovari January 29, 19:18

  Po ,ke shume te drejte,nuk ka hair me lista te hapura sepse hairin e kerkoni per vete dhe jo per popullin dhe kete e besojme.Nuk i numeroni dot kur nuk fitoni dhe jeni dakord te dy krahet e grabitesve,vazhdoni lojen e kungulleshkave me shpellarin kriminel.

  Reply to this comment
 4. Ylli January 29, 19:21

  Cuci deputet u be nga Dorina Fico qe ka sot ne shtepi e qe deri para ca kohe e ka pas Rama. Me futjen e Cucit ne Parlament si deputet, Rama i ben nder Cucit por dhe Dorines njekohesisht se ja heq nga shtepia…Ore Bled qe pret mandat deputeti nga ish-burri i sat shoqeje, shko e mbytu me mire!

  Reply to this comment
 5. niko January 29, 22:04

  Blendi Cuci nuk ka si flet ndryshe, pasi Edi Rama i ka dhene per grua nje nga ish grate e tj (pasi ka ndare tre gra deri tash) dhe si i tille e urdheron te flasi si do Edi.

  Ilir Meta, qe te dale parti e dyte, pse mos te themi e para, duhet te prishi koalicionin dhe te kalojme ne zgjedhje te reja, duke ia bere te qarta popullit se cfare synon Edi Rama dhe Sali Berisha. Eshte momenti ta beje kete veprim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*