Skandal/ Ja si u gjet mishi që do shitej në Tiranë

January 23, 2018 10:16

Skandal/ Ja si u gjet mishi që do shitej në Tiranë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit  bllokoi të shtunen sasi të konsiderueshme mishi dhe penalizoi disa subjekte.

Gjatë të shtunës, AKU zbuloi se, brenda një furgoni mallarash me targa KO 3012 B dhe që drejtohej nga Kristo Mukades, transporohej mish për konsum njerezor, në kushte të tmerrshme.

Siç e shikoni edhe në foto, brenda në furgon ishin 65 kg mish. Vetë drejtuesi i mjetit ka pranuar se e kishte për ta shitur, ndërkohë që AKU konfiskoi mjetin, sekustroi mishin dhe gjobiti me 300.000 mije lek subjektin.
Po kështu, gjatë inspektimit të një restoranti në Tiranë, gjeti dhe sekuestroi 21 kg mishi keci pa vulë dhe certifikaten veterinare.

Ndaj subjektit u vendos masa e gjobes 200.000 lek dhe u sekuestrua mishi. Po të shtunen, inspektoret e AKU, në një dyqan tregtimi mishi në Paskuqan, me adminiatrator Artis Lala, konstatuan 198 kg mish pa certifikatën veterinare dhe pa vulë.

Për këtë arsye, AKU gjobiti subjektin me 300000 lek, si dhe konfiskoi mishin, një frigorifer dhe veglat e punës. AKU, për çdo rast, pati dhe mbështetjen e policisë, ndërsa aksiome me bllokime e sekuestrime ka pasur dhe në Fier, Vlorë e Gjirokastër.

January 23, 2018 10:16
Komento

1 Koment

  1. shoku January 23, 12:47

    Ha, ha ha, ç’po na shohin syte.
    O Dita keto pamje e ke perdite te Tregu i Zogut te Zi ne Fier.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*