SKANDAL / Kompania fituese e Unazës së Madhe ka falsifikuar letrën e Sekretarit të Shtetit të Delaware, SHBA

December 6, 2018 22:12

SKANDAL / Kompania fituese e Unazës së Madhe ka falsifikuar letrën e Sekretarit të Shtetit të Delaware, SHBA

Hije mega skandali lidhur me kompaninë Dunwell Haberman, e cila është fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe të Tiranës.

Kjo kompani ka depozituar në Qendrën Kombëtare të Biznesit në Shqipëri, një letër nga Sekretari i Shtetit të Delaware, Jeffrey Bullock, për të vërtetuar se kompania është themeluar në vitin 1998.

Por ky dokument është i falsifikuar.

Kanali televiziv News 24 ka kontaktuar me Departamentin e Shtetit të Delaware, për të vërtetuar autenticitetin e dokumentit që ka depozituar në Shqipëri, kompania offshore.

Përgjigja që ka ardhur prej tyre është shokuese.

Ja cila është ajo:

“Pas konsultimit me Divizionin e Korporatave të Delaware, unë mund t’ju deklaroj se dokumentat që ju na keni dërguar, nuk janë autentike dhe nuk e kanë origjinën nga zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware. Nga të dhënat e gjurmimit të brendshëm, nuk u gjet asnjë dokument për vërtetimin e gjendjes së entitetin në Delaware të cilit i referoheni (Dunwell Haberman LLC), që të jetë lëshuar në datën ose rreth datës së shënuar në dokument.

Për më tepër, vërtetimet për gjendjen e kompanive të cilat Departamenti i Korporatave lëshon, nuk kanë përmbajtje të njëjtë me dokumentat të cilat na keni dërguar.

Gjithashtu, dokumentat që ju na keni paraqitur, theksojnë se Dunwell Haberman LLC, është krijuar në 25 Qershor 1998. Të dhënat e Departamentit të Korporatave, tregojnë se ky entitet është krijuar në 25 Qershor 2018, sipas të dhënave publike, bashkëngjitur kësaj letre.

Datat dhe numrat e verifikimit, gjithashtu janë ndryshuar në disa vende në dokumentat që ju keni dërguar. Brenda mundësive tuaja, ju lutem më dërgoni informacion lidhur me burimin e këtij informacioni mashtrues. Faleminderit për kërkesën tuaj.

Sinqerisht, Doug Denison – Drejtor i Marëdhënieve me Komunitetin / Departamenti i Shtetit të Delaware

Njëkohësisht Departamentit të Shtetit të Delaware i është dërguar akti i themelimit të kompanisë, dorëzuar në QKB-në shqiptare, ku sërish pretendohet se data e themelimit të kompanisë është 25 Qershor 1998.

Përgjigja e zyrtarëve të Departamentit të Shtetit të Delaware, qe e njëjtë. Edhe ky dokument rezulton i falsifikuar.

Për të vërtetuar këtë fakt, zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware ka dërguar çertifikatën origjinale të themelimit të Dunwell Haberman, ku duket qartë se data e themelimit është pikërisht 25 Qershor 2018.

Nëse i krahason dokumentat, ata janë thuajse identikë, me përjashtim të datës.

Dokumenti origjinal, lëshuar nga zyra e Sekretarit të Shtetit të Delaware, konkretisht Divizioni për Korporatat, është depozituar në orën 11:37 të paraditës, në 25 Qershor të vitit 2018. Ndërsa në dokumentin e falsifikuar dhe të dorëzuar nga kompania offshore në QKB-në e Shqipërisë figuron se depozitimi i dokumentit të themelimit është bërë në orën 11:37 të paradites në datën 25 Qershor të vitit 1998.

I njëjti falsifikim është bërë në fund të dokumentit. Origjinali ka të shënuar si datë të themelimit të kompanisë vitin 2018, ndërsa dokumenti i falsifikuar mban vitin 1998.

Ky falsifikim i pashembullt e ka ndihmuar kompaninë Dunwell Haberman, të fitojë lotin prej 18 milionë euro të tenderit për rindërtimin e Unazës së Madhe, duke krijuar imazhin e rremë se kjo është një kompani 20 vjeçare dhe me eksperiencë në projektet e infrastrukturës.

E vërteta është se kjo kompani është themeluar në 25 Qershor 2018, vetëm dy muaj përpara zhvillimit të tenderit, pra qartazi, ajo është krijuar enkas për të fituar këtë tender.

DITA i është drejtuar Divizionit të Korporatave të Delaware për emrat e aksionerëve që fshihen pas kësaj kompanie dhe i bën thirrje Prokurorisë të nisë hetimin mbi një falsifikim të tillë flagrant.

k.a. / dita

December 6, 2018 22:12
Komento

40 Komente

 1. info analitike December 6, 22:20

  Shoke a ka burg per keto hajdute te paskrupullt?

  Reply to this comment
 2. Claus December 6, 22:34

  Arrestime!!!!

  Reply to this comment
 3. Syrja Qarri December 6, 23:11

  Sikur te vidhej Edi Rama, Veliaj apo Balla te gjithe socialistet i kishe ne rruge.
  Meqe Kryetari i vjedh nga xhepat e popullit atehere socialistet jane te qete dhe futen neper portale per te n’a lepire “banaknen” te gjitheve ne qe nuk e duam kryekriminelin.

  Reply to this comment
  • ??? December 7, 10:08

   Adressa e kompanise eshte zyra e Saliut – TIRANE Njesia Bashkiake Nr.2, Rruga Papa Gjon Pali II, Ndertesa Nr.12, ABA Business Center, Kati 14te, Zyra nr 1402.
   Hajde shpjegoje se c’hyn Rama e Veliaj ketu!

   Reply to this comment
   • Berti December 7, 12:02

    Ku e kishte mendjen “timonieri” qe zyra e saliut arriti ti fitoje tenderin me letra te fallcifikuara?

    Reply to this comment
    • ??? December 7, 12:28

     Ah ju katunaret e shkrete, erdhet ne TR dhe kujtoni se u bete te zgjuar! Shteti funksionon me letra dhe jo me e ka kush e ka. Ja tani qe doli pislliku, e merr prokuroria dhe ben detyren me letra e jo me fjale goje. Deri ne momentin qe doli skandali, kompania ka te njejtat te drejta qe ka cdo kompani tjeter ne Shqiperi, pavaresisht se kush e ka.

     Reply to this comment
   • Laert December 7, 19:31

    Po Syrjai e ka mbiemrin Karri jo Qarri

    Reply to this comment
 4. sopiqoti December 6, 23:40

  Ky eshe nje skandal i mirefillte dhe ata qe e kene favorizuar apo kane neglixhuar ne verifikimin e dokumentave,duhen vene para pergjegjesise ligjore,kuzhdo qofte.

  Reply to this comment
 5. MH December 7, 00:06

  Ligji vetem ligji perpara nji drejtesie e krijuar mbas vendimeve te vettingut do ti shpjere te gjithe shkelesit ne hekura.Kushdoqofte socialist etj etj.
  Keshtuqe i bie,frekuentuesit e paret te bjeshkeve te Recit te jene nga rilindasit hajdut.

  Reply to this comment
 6. Nje shqiptar December 7, 00:11

  Keto skandale ndodhin kur ne tenderat nuk ka transparence dhe konkurence por vetem korruspion. Fakti qe 2 kilometra rruge kushtuan 40 milion euro te ben te dyshosh qe diçka nuk shkon. Prokuroria duhet te analizoje te procedurat per kete tender. Nuk mund te lejojme qe bandat te na grabisin. Nuk mund te lejojme bandat kriminale qe te kapin shtetin.

  Reply to this comment
  • mirel December 7, 16:03

   Jo qe dicka nuk shkon, por gjithcka nuk shkon.
   Kompania ngrihet nje muaj para tenderit, gje qe te le te kuptosh qe cdo gje eshte e planifikuar per grabitje lekesh.
   Shteti duhet te shkoje ne burg.
   Qelbesira komplet

   Reply to this comment
 7. Lili December 7, 00:49

  Kjo mjafton per te ndal punimet edhe shkaterimet aty… Nuk behet dickaligjore me base antiligjore…

  Reply to this comment
 8. Caku December 7, 00:53

  Po te kishte shtet,Rama do te ishte denuar me burg te perjetshem me koh.Kujt do tja ngeci kete here Rama.

  Reply to this comment
  • ??? December 7, 09:59

   Eshte kompania e Lulit or pall! Nuk e sheh ti qe Luli asnjehere nuk e permend kompanine, por vetem qeverine? Sepse ai e di shume mire sa ben e pse ben aq.
   Te arrestohet menjehere ai qe ka bere fallsifikimin dhe do shohesh qe kunati i Lulit do dali mu ne mes te kesaj.

   Reply to this comment
 9. Kris 1 December 7, 00:54

  Prokuroria te hape hetimet.Te anullohet kontrata me kompanine dhe ti merret demshperblim per mashtrimin

  Reply to this comment
  • mirel December 7, 16:09

   Po c’prokurori leshi ti hape hetimet? Nuk e pe cfare ndodhi me skandalin e rruges Egnatia ne Pogradec? Prokuroria dhe Gjykata kane mbyllur hetimin e policise dhe raportin qe PPPja e Hecit te Sllabinjes ka hedhur beton mbi Egnatian per te cuar materialet per Hecin.
   Slabinja mbi Egnatien.
   Lahuta serbi mbi shqiptaren
   Prokurori dhe Gjykata deklaroi qe nuk ka asnje shkelje dhe parregullsi
   Keta duhen futur te gjithe ne birruce

   Reply to this comment
   • I tillë je , sa herë që hap gojën December 7, 18:17

    Zogi @mirë , ikë futu në spellë , andej nga ke dalë do kohë më parë , se erdhi dimri dhe , kur po qe se vonohesh më tepër , do të rrish sëbashku me egërsirat , që ta kanë zënë vendin për kohën që mungove !

    Reply to this comment
    • mirel December 8, 08:25

     “ike futu”..keshtu flitet o dhiar injorant?
     Te me hashe muneeee..mu ne bitheee..Ramist i qelburee. Egersirave ju merr te keqeeeeenee se ta leruan neneneeee
     Zogit ferkoja koqeteeee, sic po ja ferkon Mitatiteeeeee..

     Reply to this comment
 10. Lili December 7, 00:55

  Ah ma ne fund pak gazetari si duhet qe mbron interesin shoqerore,pak vone mbasi u prishen shtepite po prape mire..
  Tash kush jane ato peshqit qe mbrojten kete afer kouruptive

  Reply to this comment
 11. ALBAN DEGA December 7, 04:42

  FALSIFIKATORET E DOKUMENTIT NE BURG!

  Zyrtaret e qeverise shqiptare qe nuk verifikuan dokumentin apo ndihmusn hajdutet
  ne qeli per shpetdirim detyre dhe korrupsion !

  Reply to this comment
 12. intelektuali December 7, 07:20

  HE MO PUSHTA ENVERISTE TE EDVINIT A DONI ME PER “BELULIN” TUAJ, EDVIN KUSARIN?

  Jo me kot e emeroi ky kusar i papare deri tani Like floririn si President te REZILIT,

  Jo me kot e shpetoi nga burgu ky hajdut me cizme enveriste Fullan Kusarin e Bankes se Shtetit.

  Jo me kot ky Kryeminister REZILI qan dhe vajton si kukumjacke pylli per LANC-in kriminal dhe dekoron me medalje xhelatet e Enverit, u rrit pensionet si veterane kriminale dhe e ruan me histeri bolshevike Piramoden e Enverit kur po prish me tritol ne dore Monumentet e Kultures me argumenta si “dopolavoro fashiste”, si nje Kulceder komuniste e vertete.

  Jo me kot OSBE deklaroi se ka te llogari bankare ne dhe te huaj ne shumen qe kalon 200 milione dollare USD qe vertetojne per per lidhjet kriminale te gjasme kundershtareve te tij, Ilir Metes dhe Sali Merishes:

  http://www.panorama.com.al/raporti-sekret-i-osbe-ja-lidhjet-kriminale-te-rames-metes-dhe-berishes/

  Intelektuali ka nje dekade e kusur qe po cirret per kuserine makaber te Edvin Droges me lukunine e CAKENJEVE enveriste pas tij, hetuesa dhe pioniere xhelate te Enverit qe po mbushin toyotat me leka droge nga njera ane dhe nga ana tjeter duke festuar me histeri komunistesh 29 nentorin e ZI kriminal te Enverit per te mashtruar katunaret dru me pre fanatike te Partise se Punes, keta CAKENJ enveriste o popull budalla dhe injorant fanatik po fallsifikojne dokumenta zyrtare nga tahmaja dhe lakmija e papare per te vjedhur dhe grabitur cdo gje qe u del perpara:

  ME KEQ SE SALIU NE RRUGEN E KOMBIT

  dhe:

  ME KEQ SE ENVERI NE KOHEN E QEPES

  Po si mendoni ju o fanatike te Enverit qe cdo skandal te Edvin Droges e spjegonit deri tani me fjalet:

  FAJIN E KA SALIU

  Si mendoni ju o pushta fanatike te Enverit:

  PA LEJEN E EDVIN BOSIT TE KRIMIT ESHTE BERE KY MEGA FALLSIFIKIM QE I KA HAPUR RRIGEN MEGA KUSERISE ENVERISTE SHQYPTARE?

  He mo pushta fanatike te Edvinit dhe Enverit:

  A DONI ME PER “BELULIN” TUAJ, EDVIN KUSARIN?

  Ndihmoje o Zot kete popull fatkeq, injorant dhe budalla, si mize pa koke,

  sepse:

  NUK DI SE C’BEN KUR VOTON

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 7, 09:15

   o të shkërdhefsah robt,kujtova se kësaj rradhe nuk e kishte fajin enveri,por gabova!!
   ti nuk rri pa ngrënë mut,edhe kur ke mjaltë përpara!!mjaltin duhet ta shtysh di qysh me diçka!!nuk kapërdihet kollaj!!muti e ndihmon!!

   Reply to this comment
   • intelektuali December 7, 10:28

    Mos shkerdhe dhe mos pallo kaqe shume, por thirri trunit te fishkur te fanatikut:

    PSE SHPERTHEU TANI KY MEGA SKANDAL I KUSERISE PUSHTETARE ME FALLSIFIKIME ENVERISTE TE DOKUMENTAVE ZYRTARE DHE ME PASTRIM PARASH TE PISTA?

    pasi:

    Edi Rama urdheroi TOPIN e enveristit Ben Blushi te diskretitonte HETUESIN kriminel te Enverit, Fatmir Xhafaj qe rezultoi si Saje Qorri edhe Kapobande droge me vellane e tij Geron Babalja

    PO KETA KUSARE KOMUNISTE JANE SIGURIMSA TE ENVERIT O BOLE FANATIKE

    Po kush eshte Kristaq Rama o BOLE palluese enveriste?

    sepse:

    Babi i Kryeministrit tone hajdut dhe mega kusar eshte nje kriminel i enverit qe ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, ja ke degjuar emerin o BOLE enveriste?

    Reply to this comment
 13. intelektuali December 7, 07:22

  HE MO PUSHTA ENVERISTE TE EDVINIT A DONI ME PER “BELULIN” TUAJ, EDVIN KUSARIN?

  Jo me kot e emeroi ky kusar i papare deri tani Like Floririn si President te REZILIT,

  Jo me kot e shpetoi nga burgu ky hajdut me cizme enveriste Fullan Kusarin e Bankes se Shtetit.

  Jo me kot ky Kryeminister REZILI qan dhe vajton si kukumjacke pylli per LANC-in kriminal dhe dekoron me medalje xhelatet e Enverit, u rrit pensionet si veterane kriminale dhe e ruan me histeri bolshevike Piramiden e Enverit kur po prish me tritol ne dore Monumentet e Kultures me argumenta si “dopolavoro fashiste”, si nje Kulceder komuniste e vertete.

  Jo me kot OSBE deklaroi se ka te llogari bankare ne dhe te huaj ne shumen qe kalon 200 milione dollare USD qe vertetojne per per lidhjet kriminale te gjasme kundershtareve te tij, Ilir Metes dhe Sali Merishes:

  http://www.panorama.com.al/raporti-sekret-i-osbe-ja-lidhjet-kriminale-te-rames-metes-dhe-berishes/

  Intelektuali ka nje dekade e kusur qe po cirret per kuserine makaber te Edvin Droges me lukunine e CAKENJEVE enveriste pas tij, hetuesa dhe pioniere xhelate te Enverit qe po mbushin toyotat me leka droge nga njera ane dhe nga ana tjeter duke festuar me histeri komunistesh 29 nentorin e ZI kriminal te Enverit per te mashtruar katunaret dru me pre fanatike te Partise se Punes, keta CAKENJ enveriste o popull budalla dhe injorant fanatik po fallsifikojne dokumenta zyrtare nga tahmaja dhe lakmija e papare per te vjedhur dhe grabitur cdo gje qe u del perpara:

  ME KEQ SE SALIU NE RRUGEN E KOMBIT

  dhe:

  ME KEQ SE ENVERI NE KOHEN E QEPES

  Po si mendoni ju o fanatike te Enverit qe cdo skandal te Edvin Droges e spjegonit deri tani me fjalet:

  FAJIN E KA SALIU

  Si mendoni ju o pushta fanatike te Enverit:

  PA LEJEN E EDVIN BOSIT TE KRIMIT ESHTE BERE KY MEGA FALLSIFIKIM QE I KA HAPUR RRUGEN MEGA KUSERISE ENVERISTE SHQYPTARE?

  He mo pushta fanatike te Edvinit dhe Enverit:

  A DONI ME PER “BELULIN” TUAJ, EDVIN KUSARIN?

  Ndihmoje o Zot kete popull fatkeq, injorant dhe budalla, si mize pa koke,

  sepse:

  NUK DI SE C’BEN KUR VOTON

  Reply to this comment
 14. Arben December 7, 08:22

  Nashi e pakeni kuptuar edhe ju, o shoket e dites.

  Reply to this comment
 15. shaban December 7, 08:30

  Nuk pashe asnje rilindas te kete komentuar.Sa keq e sa turp.

  Reply to this comment
 16. demo December 7, 09:04

  Cfare kujtoni ju,se prapa ketij skandali fshihet ndonje pezzo grosso,bisnesmen i fuqishem me emer te madh?
  Person fizik prapa kesaj firme fantazem,do te dale ndonje si pun e atij katundarit nga Libofsha,qe fitoi tenderin e Inceneratoreve prej 250 miljon euro,o Vilma Nushi,ose ajo kafja me 4 karrike ne Donofrose te Beratit,qe fitoi tenderin e Hemodializes.

  Reply to this comment
  • Artemisa December 7, 10:02

   Me siguri qe do te dale qe edhe kete radhe Fajin e ka Saliu.
   Dhe mos kujto se socialisto – rilindasit nuk do te besojne. Ja prit t’u flase komandanti dhe te shohesh kur te leshohen si minj ne te gjitha portalet.
   Bile mund te ngrihen ne proteste per rrezimin e Saliut.

   Reply to this comment
   • ??? December 7, 11:13

    Adresa e kompanise eshte zyra e Saliut – TIRANE Njesia Bashkiake Nr.2, Rruga Papa Gjon Pali II, Ndertesa Nr.12, ABA Business Center, Kati 14te, Zyra nr 1402.
    Ik e shihe tek rregjistri kombetar adresen e hajde shpjegoje ketu se perse e ka fajin Rama?

    Reply to this comment
    • Pallavra December 7, 12:10

     Ik ore ??? legen pa bythe se edhe mut te te hedhin ne goje rilindja ty do thuash qe eshte mjalte. Boll me keto militantizma mjerane

     Reply to this comment
    • !!! December 7, 12:10

     Lere mor mos u bej qesharak me adresat ku i ka e ke ka komshi kompania. Kush ja dha tenderin kesaj kompanise komshije te Saliut, Saliu? Nuk e mbulon dot bythen e zbuluar te qeverise Ram duke tregu akoma perralla me Sali.

     Reply to this comment
     • mirel December 7, 16:12

      O Pallavra, lere se eshte miu i haleve te anglishtes, ai i ka bere skemat e tenderave.
      Eshte Ben Ahmuti dora vete.

    • Artemisa December 7, 12:34

     Ti ??? ke meriten sepse je Miu i Pare i Mutit qe doli te komentoje.
     Kjo tregon se Rilindja t’a ka marre mamin ne pune dhe nese vjen e “lodhur” prape per ty fajin e ka Saliu.

     Reply to this comment
     • ??? December 7, 13:54

      Hahaha , une jam rehat, po ju te shkretet qe jeni aty ca do beni kur te ike Luli me Liken ne burg? Gje per addesen e kompanise ke?

     • Pallavra December 7, 15:35

      Artemisa beri mire ketij ???? miut te haleve te anglise.
      Kur nuk jeton ne shqiperi pse ha mut kot nga larg apo ka mamin tek zyrat e rilindjes

 17. Artemisa December 7, 10:02

  Me siguri qe do te dale qe edhe kete radhe Fajin e ka Saliu.
  Dhe mos kujto se socialisto – rilindasit nuk do te besojne. Ja prit t’u flase komandanti dhe te shohesh kur te leshohen si minj ne te gjitha portalet.
  Bile mund te ngrihen ne proteste per rrezimin e Saliut.

  Reply to this comment
 18. Pellazgos December 7, 15:12

  Une mendoj qe ketu ka dore Greku.
  Erdhen Osmanet ju Greku.
  Erdhen Italianet,ju Greku.
  Erdhen Gjermanet ju Greku.
  Erdhen Ruset ju Greku.
  Erdhen Kinezet ju Greku.
  Erdhen Amerikanet ju Greku.
  Ore vellezer,ju ka shkaterruar ballancan e trurit “Semundja” e Athines jo Stokholmit.
  Si tha nje humorist.
  Nuk ja ze gjumi per Greket
  Per vete na kane rene breket.

  Reply to this comment
 19. Teodori December 7, 15:19

  Filluat ti hani dhe kockat atij populli. Ky eshte rast flagrant.Arrestimet duhet te ishin bere para plasjes se skandalit.Rama , nuk e besoj te jesh pa dijeni , ka ardhur koha te ikesh dhe nqs ke dijeni ,drejte 313 .

  Reply to this comment
  • intelektuali December 7, 17:37

   Ja justifikimi:

   I KA BERE TE GJITHA TE LIGAT E KUSERISE LALI ERI ME KOKE TE VET,

   sepse:

   Edi Rama eshte KAQOL si Enveri dhe nuk ka ditur gje fare.

   Nuk e pe si ja zbathen breket me MUT enverist, hetuesit Fatmir Xhafaj qe rezultoi edhe Kapobande e droges me vellezerit e tij mafioze?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*