Skandal në Greqi/ Shqiptarja ofroi të birin 5 vjeç për epshet e priftërinjve

May 23, 2016 12:21

Skandal në Greqi/ Shqiptarja ofroi të birin 5 vjeç për epshet e priftërinjve

Një histori drithëruese ka rrëmbyer vëmendjen e shumicës së mediave greke këto ditë, me daljen në dritë të një skandali, ku përfshihet edhe një shqiptare, e cila akuzohet se dërgoi djalin e saj 5 vjeç për të përmbushur epshet seksuale të një prifti.

Skandali po ndiqet prej vitit 2014 nga “Fonirodopis”, por dje gjeti jehonë edhe te “Protothema”, “Zoungla”, etj., të cilat publikuan dëshminë tronditëse të vogëlushit.

Bëhet fjalë për një ngjarje të zhvilluar në abacinë e Komotinit, në Greqinë e Veriut, pranë kufirit me Shqipërinë, ku në qendër është një çift shqiptaro-grek, fëmija e dy dhe dy priftërinj.

Babai grek akuzon të shoqen shqiptare, Ana.S, me të cilën ka 3 fëmijë, se më 10 korrik të vitit 2014, ajo mori 2 fëmijët për t’i dërguar në manastir dhe u kthye në 01.00 të mëngjesit.

Ditën tjetër, gjyshja e fëmijës vëren se nipi ishte shumë i trishtuar dhe i heshtur. Kur ajo e pyet atë se çfarë ka, përgjigjet se “ishim tek ai plaku që më prekte, por nëna më goditi kur unë i thashë se nuk doja”. Më 14 korrik, katër ditë pas incidentit, gjyshja dhe babai i fëmijëve kërkuan nënën vazhdimisht, por u tha se ajo ishte larguar në Shqipëri.

Më 18 korrik, Ana S. sulmohet, ndërsa ishte në gjumë. Më pas u largua në Shqipëri, pasi kallëzoi penalisht të shoqin për dhunë dhe prej asaj kohe nuk është kthyer më në Greqi.

Më 28 gusht gjykata dërgoi një urdhër, sipas të cilit, fëmijët duhet të qëndrojnë në shtëpinë e çiftit, së bashku me nënën e tyre. Babai i kërkon gjykatës të marrë në konsideratë episode dhe u shpreh se fëmijët nuk e duan nënën. Mediat greke publikuan edhe dëshminë tronditëse të djalit 5 vjeç.

Mes të tjerave ai shprehej se “plaku më puthi në gojë dhe unë e kundërshtova, por mami më qortoi dhe më goditi. Pastaj më mbylli në një dhomë dhe unë bërtita”.

Në fund të dëshmisë thuhej se prifti kishte tentuar të merrte seks oral prej vogëlushit, por ai ishte larguar me vrap, ndërsa thekson kërcënimin se prifti “do ta vdiste në dru” nëse fliste.

Mediat greke shtojnë se ish-kreu i një gjykate në zonë ka lidhje shoqërore me priftërinjtë, ndaj çështja është zvarritur prej 2 vitesh. /Gazeta Shqip

May 23, 2016 12:21
Komento

7 Komente

 1. Samiu May 23, 12:43

  Menoj se eshte sajuar nga greku dhe familja e tij per ta ndjekur shqiptaren dhe per te mos i dhene asnje te drejte qe i takon mbi femijet dhe jo vetem….

  Reply to this comment
 2. mir May 23, 12:57

  vetem tritoli c4, te ben derman moj buce……….dhe ate ta vene ty tek gropa vendlindjes.

  Reply to this comment
 3. LORA May 23, 13:26

  Cfare nuk do te sajojne ekstremistet greke per te prozvalur figuren e shqiptareve,,,sidomos te nje nene shqiptare.
  Ky eshte nje lajm i stisur,,,,vetem janulla do te fluturonte nga gezimi,,,dhe tfgs-ja.

  Reply to this comment
 4. Alban May 23, 14:17

  Po pse nxirrni cdo p… te grekut mer aman. S’e shihni qe ky eshte thjeshte nje mashtrim i paster i bere nga burri grek i dhunshem per ti marr femijet?

  Reply to this comment
 5. Mark ramy uk scotland irland May 23, 18:46

  Mos ka qene vaftisje? Se ska mundesi. Kur ta merr prifti ne goje eshte vaftisje. Keshtu i bejne tani.
  Jemi merzitu se na vrane dhe daut mansurin ne afganistan

  Reply to this comment
  • karabushi May 24, 08:36

   mark vellai,vertet kane vrare daut mensurin ne afganistan?po kjo eshte nje dite e zeze peer te gjithe ne.dauti nuk jeton me……TMERR!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*