Skandal me Biologjinë 10, personi me Down cilësohet ‘idiot mongoloid’

October 29, 2017 21:01

Skandal me Biologjinë 10, personi me Down cilësohet ‘idiot mongoloid’

Tekstet shkollore vazhdojnë të kritikohen për gabime të shumta dhee prani të termave paragjykuese e diskriminuese.

Një rast i tillë është në librin e biologjisë të klasave të 10-ta të gjimnazit gjuhësor, si dhe në librin e klasave të 11-ta të gjimnazit të përgjithshëm, ku sindroma Down cilësohet si ‘idioti mongoloid’, term i cili sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka vite që nuk përdoret dhe cilësohet si term fyes.

Po ashtu në disa libra të biologjisë thuhet se personat me sindromën Down ‘jetojnë më së shumti 10 deri në 15 vjet’, gjë e cila nuk është e vërtetë.

October 29, 2017 21:01
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim