Punonjësit turq heqin Gjergj Kastriotin nga shkolla

August 18, 2016 15:23

Punonjësit turq heqin Gjergj Kastriotin nga shkolla

Një firmë turke, e cila kishte fituar tenderin për të lyer shkollën fillore “Elena Gjika” në Prishtinë, e ka hequr portretin e Gjergj Kastriotit duke e zëvendësuar me një orë me dizajnin e flamurit turk. Këtë gjë e pretendon drejtori i “Kosovafilm”, Gani Mehmetaj.

Mehmetaj përmes një statusi në profilin e tij në Facebook ka shkruar se një firmë turke, në çdo klasë të shkollës “Elena Gjika” ka vënë nga një orë muri me flamurin e Turqisë dhe e ka hequr portretin e Gjergj Kastriotit.

Sipas tij, arsimtarët e shkollës kanë reaguar ashpër duke kërcënuar se do të protestojnë dhe nuk do të lejojnë që nxënësit të futen në ato klasa ku është hequr portreti i Skënderbeut.

Postimi i plotë i Gani Mehmetaj:

“Në shkollën fillore “Elena Gjika” në Prishtinë Në vend të portretit të Gjergj Kastriotit – flamuri turk!

Profesorët e kësaj shkolle, të zemëruar me veprimin e firmës nga Turqia, paralajmëruan protesta të ashpra kundër përdhosjes së shkollës e përpjekjes për shkombëtarizim. Arsimtarët e shkollës fillore “Elena Gjika” në Prishtinë, lajmëruan plotë indinjatë se një firmë nga Turqia që paska marrë pjesë në lyerjen e shkollës fillore “Elena Gjika”, në Prishtinë, në çdo klasë e ka vënë nga një orë muri me flamurin e Turqisë, ndërsa i ka hequr portretet e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut.

Nxënësve shqiptarë, por edhe nxënësve tjerë të kësaj shkolle, shtetas të Kosovës, në vend të portretit të Gjergj Kastriotit-Skënderbeu, ua imponojnë më dhunë flamurin e Turqisë.

Profesorët e shkollës fillore kanë reaguar ashpër kundër këtij përdhunimi të shkollës shqiptare në Kosovë, ata kanë kërcënuar se do të bëjnë protesta dhe nuk do të lejojnë në asnjë mënyrë që të futen fëmijët në paralelet ku është hequr portreti i Skënderbeut dhe është vënë flamuri turk. Ata kërkojnë urgjentisht të hiqen flamujt e një shteti të huaj në shkollën shqiptare të Kosovës, kërkojnë që të mos vazhdoj përdhosja e autoritetit e emrit të mirë që gëzon kjo shkollë dhe mësimdhënësit e saj.

Arsimtarët e “Elena Gjikës” kanë sakrifikuar jetën në kohën e okupimit të Miloshevqit që të mbajnë gjallë frymën shqipe, kanë punuar pa pagesë, ishin hero të arsimit shqip, ndërsa tash në shtetin e tyre dikush ua përdhos simbolet kombëtare. Prandaj para se të bëhet përurimi arsimtarët kërkojnë që të hiqen flamujt e shtetit të huaj e të kthehet portreti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut”./Gazeta Express/

August 18, 2016 15:23
Komento

28 Komente

 1. Alban August 18, 15:52

  Bravo ketyre mesuesve njehere. Te shohin dhe ata pak skeptik, qe thone se Tyrqia na do pa kyshte. Ne ketej nga Kolegjet e kemi flamurin turk ne ball te vendin e s’bejme ze.

  Reply to this comment
  • Nazim August 18, 16:57

   Shqiperi vaj me det, c’te ka gjete ty moj e shkrete!
   Te vjen i huaji ty ne voter e ben si i do qefi corben!

   Reply to this comment
  • raimond vlonjati August 18, 23:13

   e keni kit me llafe
   Turait jane popull primitiv qe njofin vetem friken
   Ndaj ja fusni me plumb ne koke ndonjerit nga turqiit dhe pastaj do e mbledhin mendhen turqit

   Reply to this comment
  • €piriiiii August 19, 02:50

   Kisha thjesht 1pyetje; Si ka mundesi qe Percmimi, anatemimi, perdhosja e Figurave Kombëtare ndodh gjithmonë ne Kosove, Pse nuk ndodh ne Shqipëri… . Ketuflasim për Gjergj Kastriotin, për Nënë Terezen etjetj. Mund te më jap ikush përgjigje……

   Reply to this comment
 2. vjola August 18, 16:01

  Mos e beni turkun, grekun ,serbin kurre vella apo afrimitet.Marredheniet me keta te pabese duhet KUFIRI KE THANA thote populli.sepse shqipetaret kurre nuk pretendojne ti bien me qafe te tjereve ndersa keto shtete te pabesa nuk i ze gjumi per te nderhyre ke pjese e tjetrit .Keshtu eshte kur i therret per te investuar…. kur sjemi te zote vete.Prandaj kur behen marreveshje duhet te vene kushte edhe pala shqipetare .

  Reply to this comment
 3. anticensurë 25642654 August 18, 16:11

  ndyrësitë e erdoganit po i shijojmë çdo ditë e më shumë!!
  nuk mjaftojnë indoktrinimet islamiste por dhe na vendos flamurin e ish pushtuesit në vënd të heroit tonë!!
  dhe ne flasim sot ,diskutojmë me andrea stefanin për tradhëtinë e ballit a të partizanëve!?
  nuk është e nevojshme të protestohet fare!!
  SHKULINI ATO ORË TË NDYRA TURKE!!
  SHKULINI DHE SHKELINI ME KËMBË!!
  MË E THJESHTA MË E SHPEJTA!!

  Reply to this comment
 4. Mark uk August 18, 16:16

  Pjesa ma e madhe e tyre jan turq ne Kosove,po fatkeqsisht flasin shqip.

  Reply to this comment
 5. beni August 18, 16:23

  Demek ato bustet e gjergj kastriotit jan sa te genjejm boten sidomos ne prishtine?
  Politik e fese do ta bej kombin shqiptar drejt shperberjes dhe nje vater e cerdhe islamistesh?

  Reply to this comment
 6. Remi August 18, 16:34

  Si ka mundesi per te lyer nje shkolle duhet nje firme turke nuk ka firma kosovaret ata duhet te gjobiten per kete plehrat

  Reply to this comment
 7. Z/K August 18, 17:05

  Po te ishte me emrin Skenderbe.Turqit nuk do e hiqni.Kete emer ia vuri Sulltani per aftesit e shkelqyera luftarake dhe e ben te tyrin.
  Po keto hoqen Gjergj Kastriotin ne riperseritje te vales se para ma shume se 500 vitesh per ta marre persri peng.Po kot e kane se edhe i vdekur para qindravitesh Heroi po iu vlon trunin e nuk mund te ndryshoje gjakun pis turke qe trashegohet ne genin e tyre osman.

  Reply to this comment
 8. Z/K August 18, 17:09

  Diten e perurimit para sheshit te shkolles te mblidhen gjithe flamuret Turk e te digjen me benzine.Kjo pergjigja me e mire kunder nderhyrjes ne punet e brendeshme ne shtetin e Kosoves.

  Reply to this comment
 9. LILOLABJA August 18, 17:43

  Bravo mesueseve te shkolles!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ky eshte populli kosovar qe e mbajti ndezur zjarrin 100 vjet derisa e kreu misionin .Krenar per keta mesues,duhet te solidarizohen te gjithe nga te dy anet e kufirit ,Gjergj Kastrioti eshte i pa prekshem eshte identiteti yne ,po lejuam edhe kete atehere duhet te pranojme shuarjen tone si komb.
  Naiviteti duhet te marre fund dhe ata “puntore ” te firmes duhet te perzihen si te pa deshirueshem nga toka e shqiponjave .Respekti duhet te jete reciprok .

  Reply to this comment
 10. vasili August 18, 18:39

  ´´Medias´´shqiptare,qe oshetin nga cdo pordhe e Saliut,apo corapet e Rames,apo serialet pa mbarim,me personazh te njejte, te krimit te pasionit,vazhdon te mos i bej jehone,ndryshimit te ligjit qe ka bere ´´vllau´´ i madh erdogan,para dy ditesh,ne Turqi:
  Kur me pare ligji e lejonte qe mund te beje seks me nje vajze 15 vjecare,tani aty lejohesh ta besh dhe me 12 vjecare.
  Kjo nuk ka emer.

  Reply to this comment
 11. Treviso August 18, 19:03

  Firma Turke duhet te largohet urgjentisht nga Kosova duke paguar dhe nje gjobe te majme.
  Erdogani duhet ti pergjigjet popullit kosovare se ke politike ben kjo firme, te tijen apo te Gyljen?

  Reply to this comment
 12. demo August 18, 19:45

  Keta qe i japin mend Kosoves se cfare duhet te beje,ti japin mend qeverive shqiptare qe e kane kthyer kete vend ne pershesh per vorioepirotet,per terroristet islamike,per deshmitaret e Jehovait,qe kane mbushur qendrat e qyteteve me karabinate e tyre,per te cilat nuk kemi nevoje.

  Reply to this comment
 13. Mark uk August 18, 21:29

  Nazim: Hapur e keni po merr edhe vllaznit turq se ju ban mire.

  Reply to this comment
 14. nje lexues i zakonshem August 18, 22:07

  Çfare te kane bere vorioepirotet dhe deshmitaret e Jehovajt ty , Demo ?! Mos ver shenjen e barazimit me terroristet islamike , se do çuditesh tere Boten , pastaj . Askush nuk i ndalon organizatat dhe propagandat e tyre fetare , mjafton te mos cenojne rendin kushtetues dhe te mos radikalizohen e ekstremizohen deri ne akte terroriste , siç ndodh me fene islame ne gjithe Boten e po fiton urrejtjen e mbare njerezimit . Besimet e tjera fetare , nuk cenojne , as te drejtat e njeriut , as prodhojne terroriste e kamikaze per te vrare njerez te pa fajshem , ndaj kene gjithe te drejten e zotit , te bejne propaganden e tyre paqesore , sa te duan , ku te duan , e kur te duan .

  Reply to this comment
 15. sula August 18, 22:13

  Vaj medet si eshte katandisur shteti kosovar-diktojne me shume “bojaxhinjte” turq,se sa shtetaret kosovare.Kane te drejte serbet kur thone-vetem shtet dinjitos nuk beni.Turp!

  Reply to this comment
 16. fteri August 19, 07:20

  *****Turqit edhe sot dridhen nga shpata e Skëndërbeut dhe e USHTRISË TIJË SHQIPTARE .
  **** Që për një ÇEREK SHEKULLI , atë turpërim që i bëri Skenderbeu osmanve turq nuk ja bënë dot edhe perandoritë e fuqishme europiane.Që kërkonin ndihmën e tijë.
  ****Prandaj edhe sotë pas 500 vjetësh Turqit e urrejnë Skëndërbeun këtë figurë luftarake legjendare, që nxori trualli i ARBËRIT.!
  ****Përshëndetje mësuesve të kësaj shkolle që përbuzin këtë përdhosje të simbolit tonë kombëtar në shtëpinë tonë.Kjo është e turpëshme që turqia ndërhynë në simbolet kombëtare ,shqiptarët për këto simbole ka derdhur lumej gjaku,vendin e tijë dhe simbolet kombëtare do ti mbroi sot dhe sa të jetë jeta mbi dhe.

  Reply to this comment
 17. enverdjali August 19, 08:04

  Ja pra kjo tregon se Turqit e ndyre qe detyruan popullin Shqiptar te kthente fene e tij e kane akoma frike te Madhin Skenderbe edhe mbas 600 vjetesh. Pty fare e keqe turke.

  Reply to this comment
 18. Mark uk August 19, 08:45

  Sejdi: Nuk fshihem po jam i vertet Mark.uk.Nuk me ke kuptuar,nuk flas per shqiptar po per ata qe e flasin gjuhen tone,po zemra e tyre rreh per turqit.Ndoshta jeni edhe ju i tille.Me vjen keq po e verteta nganjeher njerzit cfaqin paknaqsi si puna jote ne ket raste.Reflekto edhe nje here se do mendosh sic eshte e verteta.

  Reply to this comment
 19. fteri August 19, 10:46

  !?

  Reply to this comment
 20. Arben August 19, 13:20

  MASHTRIM NE DITEN ME DIELL.

  TIKA, DHA PARATE QE SHKOLLA TE RISTRUKTUROHEJ, PUNIMET I BEN FIRMAT KOSOVARE QE FITUAN TENDERIN.

  KY ESHTE NJE MASHTRIM I HAPUR, ME QELLIM GODITJEN E FYTYRES SE TURQISE NE SHQIPETARET, MIREPO NJEREZIT I KUPTOJNE GJERAT, E NUK JANE INJORANTE.

  VATRA E SHPERNDARJES SE KETYRE MASHTRIMEVE ESHTE AMBASADA AMERIKANE, DHE GAZETAT LEPIRESE KUR JAPIN LAJME TE TILLA, TE JAPIN EDHE REAGIMIN E TIKA-S PER KETE PROBLEM.

  Reply to this comment
 21. tirana August 19, 14:32

  o epir po janulla pse e hoqi fan stelian nolin nga kisha e largoi patriotin me te shquar shqiptaro ortodoks at nikoll markun dhe atje posht ne himar dhe gjetiu ben si me qen greqi qka flet ti pa dije

  Reply to this comment
 22. juristi jr. August 19, 14:36

  Shkolla te ringjyroset sipas. nje prjeti shqiptare e ngjyres qe I mpershtatet studimit.Turku ne vend qe te kishte sjell kompjuter ka sjell okupim,injorim,poshtrim.duhet pyetet udheheqja shqiptare a mos ka ndikeme te vjetra per perandorin Osman???.. Bojaxhi e edi rams qe heqin Gjergj Kastriotin???ky satrap qe ndryshoj kushtetute pa pyetur askend hoqi portretin e presidentit e vuri te ISMAIL qemalit qe vetem ngriti flaamurin ckur Serbi e malszezi kishin pushtuar shqiperin tirane, afar durrsit,elbasanine etj Ram bent referendum ke te vejm Gjergj kastrioti e ngroti flaamuri e pare me 28.11.1443 nr keshtjellen e krujes qe perfishin pes vilaajetet e me shkoderen,shkupin= prizrenin.manastirin,selaniukun e Janinen pray 130.000 km katrore shift enciklopedin ruse.qe permblodhi gjithh princat e feudalet shqiptare dhe e mbati ate flamur per 25 vjeter.rama eshte mendje madh e fudull.shqipria ne 1912 nuke fitoj palavasin nuke e njohuu Europe,ismail qemali dha dorheqje shqiperia varej NgA Europa.me 1913 u caktuaan kufite. Tirqit per ngjyren e shkolles te pysnin – duhet kishin puetur diktatorin shqiptarev e.r. nga shqiperia asnje regime.a mos vall ruajn nostalgji te alesnces vjeter te perandorise osmane?????sidoqoft anj showeri duhet perzen NgA Kosovo Brenda 24 ore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*